Αποστολέας Θέμα: Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003  (Αναγνώστηκε 61694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #50 στις: 21/12/02, 12:23 »
APLA... AISXOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  >:(
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #51 στις: 21/12/02, 13:14 »

Κατ’ αρχήν να χαιρετήσω όλους τους φίλους ,σαν ΝΕΟ μέλος του Forum.
Η δική μου άποψη είναι, μιας και ΔΕΝ καταλαβαίνουν ποτέ οι «Δημιουργοί»
Ότι συμφέρον τους είναι να διαφημίζονται οι στίχοι και οι μελωδίες τους και όχι να πωλούνται παράνομα (μαύροι ρώσοι κλπ) , ότι θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα πρόγραμμα το οποίο θα διαβάζει την ήδη υπάρχουσα Database αλλά θα λειτουργεί σε μορφή εκτελέσιμου αρχείου από τον υπολογιστή και όχι με explorer.(Φυσικά η σύνδεση internet είναι απαραίτητη).
Εγώ αναλαμβάνω να γράψω ένα τέτοιο πρόγραμμα για όλους εμάς ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ.
Όσο για την  >:(ΑΕΠΙ >:( άν έχει τα κότσια ...... :-X :-[ :-X άς πιάσει αυτούς που παράγουν και διακινούν μουσικά CD και να σταματήσει να ασχολείται με προσπάθεις πραγματικά φιλότιμες και ωφέλιμες για την κουλτούρα και τον πολιτισμό  όπως είναι οι δικές σας.
Γιάννης.




Νομιζω οτι εχω χασει αρκετα επεισοδια ε??? :-\ :-\
Τεσπα νομιζω οτι αυτη η προταση ειναι αρκετα καλη...εσεις τι λετε??
Βασ. θα τα πουμε καλητερα αυριο...

Αποσυνδεδεμένος nipenthis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω τους (ELOY)
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #52 στις: 21/12/02, 14:36 »
Η καλυτερη λυση ειναι η {Α}

Αποσυνδεδεμένος Blue Aura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΑΑ... Σταματήστε τη γη να κατεβώ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #53 στις: 21/12/02, 15:57 »
Na po kai ego ti lisi pou exo sto mialo mou.

Katartizete o katalogos me tous titlous ton tragoudion mono me kapoio kodiko arithmo dipla.

Autos pou thelei na katevasei kapoio tragoudi, stelnei ena email se kapoio prokathorismeno email kai sto kyrios thema grafei ton kodiko tou tragoudiou. O mixanismos piso apo auto, tou apanta to email stelnon tas tou to tragoudi pou thelei.
Sto mixanismo auto tha mporoun na paroun tragoudia ta emails ton members pou tha kathorisete eseis. (gia na mi mporie kai i AEPI na paei tragoudia) i me kapoio xrimatiko poso na pernei kapoio kodiko autos pou thelei na katevasei tragoudia.

"Guitar playing is a sort of feeling analysis that tries to strip away all of the crap."

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #54 στις: 21/12/02, 17:06 »
gia na min to ksexasw pali:stin apantisi pou steilates tin aepi anaferete pws tha dinete ana pososto twn esodwn tou site,,an den kanw lathos...twra pou eida to neo site kapou eida pws to site den einai kerdoskopiko kai den apoferei esoda stous admin kati pou pisteuw kai egw kai den to amfisvitw...an einai etsi ti tha tous dinete re paidia?

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #55 στις: 21/12/02, 18:42 »
Η σελιδα δεν μπορει να φιλοξενηθει στουε σερβερς ενος παροχεα δωρεαν? (freeservers?)
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #56 στις: 21/12/02, 20:55 »
Den exei na kanei me to server en prokeimenw...kapoioi tha thewrhthoun ypeythynoi outws h allws. Ki apo oti fainetai h AEPI skopeyei na eksontwsei to site...

Αποσυνδεδεμένος Blue Aura

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΑΑ... Σταματήστε τη γη να κατεβώ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #57 στις: 21/12/02, 21:57 »
Paidia, an thelete rotao edo sti Kypro ti ginete. Exoume to diko mas PRS (Performing rights society) edo puo einai ypeuthino opos esas Stin Ellada i AEPI. An mas kanoun kali timi i mas to epitrepoun, metaferoume to site edo sti kypro se kapoio server.
"Guitar playing is a sort of feeling analysis that tries to strip away all of the crap."

Αποσυνδεδεμένος bizarre

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειθε να 'σαι ευτυχης ή στ' α..... οι πάντες
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #58 στις: 22/12/02, 16:53 »
Λοιπόν είναι απράδεκτο αυτό που συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε έτσι με το site αυτό...
Τελος πάντων είμαι υπέρ της λύσης Δ-1 αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το πως θα χρεωνόμαστε ανα τραγούδι, αλλά και η Δ-2 καλή είναι και μπορώ να πώ ότι ένα κόστος γύρω στα €10 -15 είναι ανεκτό από όλους... Πάντως σε καμια περίπτωση δεν θα ήθελα να σταματήσει να λειτουργεί το site... :'(
Καλές γιορτές σε όλους και Καλή Χρονιά!!!

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #59 στις: 22/12/02, 23:51 »

Paidia, an thelete rotao edo sti Kypro ti ginete. Exoume to diko mas PRS (Performing rights society) edo puo einai ypeuthino opos esas Stin Ellada i AEPI. An mas kanoun kali timi i mas to epitrepoun, metaferoume to site edo sti kypro se kapoio server.

δεν νομιζω να εχει να κανει με την τοποθεσια του site.Απλα,λογω του οτι οι καλλιτεχνες,των οποιων τα τραγουδια υπαρχουν στο site,ειναι Ελλαδιτες,παρεμβαινει η ΑΕΠΙ για να υποστηριξει τα δικαιωματα τους.Κατι ειχε ειπωθει παλαιοτερα,για επικοινωνια και εξασφαλιση αδειας απο τους ιδιους τους καλλιτεχνες αλλα λογω του οτι δεν εχω μπει στο φορουμ εδω και πολυ καιρο δεν ξερω τι εχει γινει

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #60 στις: 23/12/02, 00:10 »
Έχω καιρό να επισκεφτώ το forum κ έτσι βρέθηκα να διαβάζω μαζεμένα τα....μαντάτα από την ακατανόμαστη (ΑΕΠΙ).
   Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει ούτε τις νομικές δυνατότητες που υπάρχουν......
   Αυτό που θεωρώ όμως ότι πρέπει να γίνει οπωσδήποτε είναι να μάθουμε ποιοί "καλλιτέχνες" θεωρούν ότι υποτιμώνται με την παρουσία τους στο site κ ποιοί  μας/σας  στηρίζουν πραγματικά.........Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε........
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/02, 00:43 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος kostisk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #61 στις: 23/12/02, 00:26 »
Εγώ παρακολουθώ τις προσπάθειες των παιδιών από όταν είχαν ξεχωριστά site, πολύ πριν το "κιθάρα". Ωστόσο είναι η πρώτη φορά που γραφω στο φορουμ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι χάρη στην προσπάθεια αυτή έμαθα να παίζω κιθάρα και μάλιστα διεύρυνα τις γνώσεις μου σχετικά με την ελληνική μουσική σε μεγάλο βαθμό. Αυτά όμως προφανώς είναι αδιάφορα για την αχαρακτηριστη ΑΕΠΙ που το μόνο που προσπαθεί είναι να αυξήσει το κέρδος της και σε καμία περίπτωση να προστατέψει τους καλλιτέχνες! (από ποιούς; από εμάς που έχουμε την ίδια αγάπη για τη μουσική όπως εκείνοι;).
Οι κινήσεις της ΑΕΠΙ όλα αυτά τα χρόνια και το απαράδεκτο κυνηγητό των ανθρώπων που αγαπούν την κιθάρα και τη μουσική, με έχουν εξοργίσει.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να προβεί το site σε λύση που να έχει να κάνει με πληρωμή της ΑΕΠΙ. Σε καμία! Οι άνθρωποι αυτοί είναι αδίστακτοι. Τους δείξατε ότι έχετε όλη την καλή διάθεση να συμμορφωθείτε και να είστε καθόλα νόμιμοι και εκέινοι δεν το εκτίμησαν καθόλου. Κάθε άλλο! Τρώγοντας τους άνοιξε η όρεξη για περισσότερο χρήμα! Θα μπορούσαν να έχουν μια σίγουρη πληρωμη αλλα θέλουν παραπάνω. Ε λοιπόν δε θα πάρουν τίποτα!
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να απευθυνθείτε σε δικηγόρο. Πιστέυω ότι κανονικά το site δε θίγει δικαιώματα γιατί δεν παρουσιάζει τα κομμάτια στην αυθεντική τους μορφή. Σε λίγο θα μας ζητούν δικαιώματα και για να παίζουμε τα τραγούδια στην κιθάρα!
Οι λύσεις (Β και Ε) είναι οι καλύτερες (συμφωνώ με το δικηγόρο). Όσο για την αποστολή μέσω email πιστεύω ότι δεν είναι εύκολη γιατί αν κάθε μέρα 30 άτομα ζητούν από κάποιον από 2 έστω τραγούδια ε αυτός ο κάποιος θα τρελαθεί. Ίσως με κάποιο προγραμματάκι που προτάθηκε να είναι πιο εφικτό.
Η απάντηση του κιθαρωδού είναι πολύ καλή...
Εγώ προσωπικά θα στείλω καποια mail όπου μπορώ για να γνωστοποίήσω το θέμα (π.χ. μουσικα site και σταθμούς).
Πάντως τελικοί νικητές θα είμαστε εμείς! Εδώ δισκογραφικές κολοσσοί και δεν καταφέρνουν να περιορίσουν τη διακίνηση mp3 στο internet...

Αποσυνδεδεμένος Nimrod7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #62 στις: 23/12/02, 08:27 »
Το site, και τα τραγούδια ειναι για εκπαιδευτικούς σκοπούς και δεν μπορεί κανεις να το αμφισβητισει αυτο.
Η ΑΕΠΙ δεν εχει δικαίωμα να απαιτεί τιποτα απο τους δημιουργούς διότι δεν παραβιάζουν τίποτα.
Προσωπικά πιστέυω και όλο αυτό τον καιρό που τους πληρώνατε ήταν λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • γεια χαρά
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #63 στις: 23/12/02, 11:51 »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΕΡΑΝΟ ΑΛΛΑ...
ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :
Α. ΚΑΜΜΙΑ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΕΠΙ
Β. ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΠΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΡΕΦΡΕΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΡΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ "ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ"
Γ. ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 10 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ , ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΟΥΣΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ.
ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
να με προσέχεις ... γιατί έχω πέσει χαμηλά ...

Αποσυνδεδεμένος axiom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • ....εγώ ακόμη τραγουδώ....
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #64 στις: 23/12/02, 12:58 »
Λοιπόν, αυτές τις μέρες ΔΕΝ μπορώ να ησυχάσω. Σκέφτομαι συνέχεια , κατέληξα στην εξής λύση και πείτε μου αν μπορεί να λειτουργήσει κάτι τέτοιο.

1)Τα τραγούδια μένουν στον server  με τα ακόρντα ΜΟΝΟ.
2)Κάνεις save as την «άδεια αυτή σελίδα» ως .html file.
3)Γράφουμε ένα software δικό μας όπου κάνοντας Import τη σελίδα αυτή και πληκτρολογώντας τους στίχους να παίρνουμε στην οθόνη ή στον εκτυπωτή το γνωστό σε όλους μας αποτέλεσμα.
4)Το πρόγραμμα θα υποστηρίζει και τοπική αποθήκευση του παντρέματος αυτού σε τοπική βάση δεδομένων έτσι ώστε να επιτρέπεται εύκολα η μεταξύ μας συναλλαγή έτοιμων τραγουδιών μέσω email.

Έτσι θα υπάρχουν σελίδες στο κιθάρα που θα δείχνουν D ή Cm και τίποτε άλλο , και ο καθένας θα μπορεί να δημιουργεί τραγούδι – τραγούδι την δική του προσωπική και ταυτόχρονα  κοινή βάση δεδομένων αφού το πρόγραμμα θα του δίνει την δυνατότητα να κάνει επιλογή τραγουδιών για Export και mail και αντίστοιχα αυτός που θα λαμβάνει θα κάνει import.

Είναι κάτι τέτοιο αρκετό για να ΜΗΝ πληρωθεί η ΑΕΠΙ ?

Γιάννης.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #65 στις: 23/12/02, 13:43 »
Αυτό σχεδόν γίνετε με την νέα μορφή της σελίδας http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=1;action=display;threadid=3012
Αν πληκτρολογήσεις του στίχους στη θέση των τελείων θα πάρεις το τραγούδι στην τελική του μορφή.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος harilaos84

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #66 στις: 23/12/02, 15:09 »
xairete!

to perimena oti 8a ginotan kati tetoio...
pisteyw oti to neo site pou etoimazetai einai oti kalytero.
oi stixoi einai eykolo na bre8oun apo tous xrhstes.
mporoume epishs na antallasoume mynhmata sto foroum h mesw email gia peretairw plhrofories. to na plhrwnoume den to blepw efikto oute k epi8hmhto ektos ki an yparxei anagkh megalh. to na broume kseno forea einai ligo api8ano. osa tragoudia epitrepetai na dhmosieytoun dwrean exei kalws. 8a mporousame na zhthsoume thn adeia tou kallitexnh gia ta alla... me kapoio tropo telos pantwn. mporei na broun elkhstikh thn idea oti ta tragoudia 8a paizontai apo paidia (mikra k megala) se olh thn ellada!
ayta apo mena...
kouragio paidia! 8a ta kataferoume!

Xarhs apo Khfisia

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #67 στις: 23/12/02, 16:58 »
Επειδή γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο ,πιστεύω και ευχομαι ότι με τον καινούργιο χρόνο θα έχουμε λύσει και αυτό το πρόβλημα !!

Αποσυνδεδεμένος isi_h

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #68 στις: 23/12/02, 18:45 »
Sebasta ola auta pou eipan oi prolallisantes alla egw pisteuw pws to na dinoume 10 euro to mina kalliptoun kai iperkaliptoun kalitera to kostos tis aepi. Autoi den exoun ton theo tous to mono pou theloun na kanoun einai na fane... An kai eimai antithetos sto na tous dwsoume xrimata distixws o kairos pou emeine einai ligo kai etsi oti tha ginei prepei na apofasistei poli grigora kai na anakoinwthei se olous emas... Etsi pisteuw oti polla atoma tha mporesoun na dinoun 10 eurw to mina me apotelesma na sinexisei na douleuei to site... Ena pragma prostheou pragma mhn ginei.. MHN KLEISEI AUTH H MONADIKH SILLOGH STO INTERNET ....

Mia idea psiloparanomi einai na ginei ena ftp se enan apomakrismeno server psilokrifo etsi wste na katebazoume ta tragoudia... kai na mhn mporesoun na ton broun pote oi m....es ths AEPI!!!!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #69 στις: 23/12/02, 23:43 »

Sebasta ola auta pou eipan oi prolallisantes alla egw pisteuw pws to na dinoume 10 euro to mina kalliptoun kai iperkaliptoun kalitera to kostos tis aepi. Autoi den exoun ton theo tous to mono pou theloun na kanoun einai na fane... An kai eimai antithetos sto na tous dwsoume xrimata distixws o kairos pou emeine einai ligo kai etsi oti tha ginei prepei na apofasistei poli grigora kai na anakoinwthei se olous emas... Etsi pisteuw oti polla atoma tha mporesoun na dinoun 10 eurw to mina me apotelesma na sinexisei na douleuei to site... Ena pragma prostheou pragma mhn ginei.. MHN KLEISEI AUTH H MONADIKH SILLOGH STO INTERNET ....

Mia idea psiloparanomi einai na ginei ena ftp se enan apomakrismeno server psilokrifo etsi wste na katebazoume ta tragoudia... kai na mhn mporesoun na ton broun pote oi m....es ths AEPI!!!!


En prokeimenw (kai toulaxiston gia mena) to zhthma den einai apokleistika oikonomiko...proswpika kai prohgoumenws den eixa provlhma na dwsw ena poso sta paidia, prokeimenou na eksasfalistei h viwsimothta tou site. To thema pleon exei ksefygei, dioti h AEPI exei aksiwseis pou, kai me th megalyterh katanohsh, den mporoun na lhfthoun sovara...

Safws kai prepei oloi oi dhmiourgoi na apolamvanoun osa tous analogoun...allwste to Kithara einai apo ta elaxista site (an oxi to mono) aytou tou eidous pou stekotan nomima apenanti se aytes tis apaithseis, th stigmh pou alloi aplws tha epaizan kryfto kai kynhghto apo selida se selida ki apo server se server. Antithetws omws kai ta 3 paidia pou vriskontai pisw apo thn oikonomikh sthriksh tou site, plhrwnan adra gia na mporoume oloi emeis na erthoume pio konta sthn kithara kai thn ellhnikh mousikh.

H aksiwsh "0,40 ana emfanish kommatiou" shmainei pws "kyrie, aneksarthta apo th xrhsh pou kanete kai to ofelos pou tha exete, ki akoma ki an to click sas egine kata lathos, ofeilete na plhrwsete 0,40euro toulaxiston". Kai na plhrwseis ayto to poso, xwris prohgoumenws na yparxei kammia diasfalish pws ayto pou tha diavaseis de tha emperiexei lathi...

Eidika ayto to teleytaio, shmainei pws h idia h AEPI tha ofeile na mas parexei ta kommatia, xwris emeis na mpoume se kanena kopo, apsoga kai dixws opoiadhpote ateleia. Pros to paron, epidiwkoun na vgaloun ena anaisxynto kerdos panw sthn kampoura, ton kopo kai tis prospatheies mas...

Fantasou na eixame to Napster (kalh tou wra) kai na eprepe na plhrwneis 1euro to tragoudi, pou enas allos xrhsths tha to eixe kanei encoding, dixws esy na gnwrizeis a priori an xrhsimopoihse to swsto encoder, ripper kai to kommati den einai gemato apo "phdhmatakia"...mia analogh periptwsh exoume ki edw.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #70 στις: 24/12/02, 10:49 »
..na anaferthw gia ta 10 % apo ta esoda pou zhtane...giati uphrxe kai mia erwthsh pio panw...

o logaraizmos einai aplos, thn stigmh pou h selida den exei esoda...den tha parei kai fragko h AEPI apo ta "esoda"....

kales giortes.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #71 στις: 24/12/02, 11:48 »

Sebasta ola auta pou eipan oi prolallisantes alla egw pisteuw pws to na dinoume 10 euro to mina kalliptoun kai iperkaliptoun kalitera to kostos tis aepi.


Δυστυχώς τα 10€ το μήνα φτάνουν για να δεί κάποιος 25 τραγούδια.
Αν κάποιος μπαίνει στη σελίδα 3 φορές την εβδομάδα και κατεβάζει από 15 τραγούδια τη φορά θα χρειαστεί σχεδόν 70€ το μήνα.
Με τα ίδια λεφτά θα μπορεί να αγοράσει τα βιβλία με τα τραγούδια που τον ενδιαφέρουν- με ολόκληρη την παρτιτούρα   ;) , τα cd των καλλιτεχνών  ;) κ.α.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #72 στις: 24/12/02, 12:43 »
Ειμαι πολυ στεναχωρημένος και ταυτόχρονα χαρούμενος. Η ΑΕΠΙ για άλλη μια φορά εδειξε το πραγματικό της πρόσωπο! Οταν, για πρωτη φορα, μπηκα σε αυτό το καταπληκτικο site ηξερα οτι είχα βρει τον παραδεισο μου. Δυστυχως η δουλεια μου, μου τρωει πααααρα πολυ χρονο και δεν ειχα (και δεν εχω)την δυνατοτητα να βοηθησω ενεργα τους admin αλλα εχω πραγματικα εξοργιστει!! Οχι μονο η ΑΕΠΙ κινείται χωρις να έχει ζητησει την γνωμη και την αδεια της πλειονοτητας των καλλιτεχνων που "αντιπροσωπεύει" αλλά "ριχνει" και το μπαλακι σε μερικούς καλλιτέχνες έτσι ώστε να διευθυνει την οργη μας προς αυτούς. Μην ψαρώνετε! Δεν έχουν ιδεα!!
Η ιδεα να μπουν οι συγχορδιες χωρις τους στιχους είναι και η πιο σωστη. Εγω προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να δίνω μια εφαπαξ συνδρομη στο Κιθαρα αλλά θα είχα ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα αν μέρος αυτων των χρημάτων πηγαιναν στην ΑΕΠΙ. Επειδή ομως βλεπω οτι πολλοι Ελληνες του εξωτερικού δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν, η λυση της δωρεαν παραθεσης των συγχορδιών είναι και η καλύτερη. Ειμαι διατεθιμένος να βοηθησω όπως μπορω και θα ηθελα να επικοινωνησει καποιος admin με εμενα.  
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

Αποσυνδεδεμένος dobluth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #73 στις: 25/12/02, 15:03 »
Καταρχήν να εκφράσω κι εγώ τη λύπη μου για τις τελευταίες εξελίξεις καθώς και την αποστροφή μου για την ΑΕΠΙ και τις παράλογες απαιτήσεις της.  Παράλογες όχι γιατί ζητάει το Α ή το Β ποσό αλλά για το ότι ζητάει οποιοδήποτε ποσό.

Με άλλα λόγια είμαι από αυτούς-ές που δε θέλουν να βγάλει η ΑΕΠΙ ούτε ένα λεπτό.  Αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξει η σελίδα ας αλλάξει. Αν πρέπει να γίνει σαν το OLGA ας γίνει.  Ας μείνουν ολόκληρα μόνο τα τραγούδια που δεν μπορεί η ΑΕΠΙ να απαιτήσει φράγκα για να δοθεί και μια ξεκάθαρη απάντηση στις συζητήσεις περί εμπορικών τραγουδιών.  

Το ζήτημα με τις απαιτήσεις της ΑΕΠΙ δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά κυριότερα είναι ηθικό.

Αν κάποιος έχει τεφτέρια με παρτιτούρες σπίτι του καταλαβαίνει ότι αυτή η σελίδα είναι ένας τόπος συνάντησης ερασιτεχνών της κιθάρας όπου απλώς συγκρίνουμε και ανταλλάσουμε τα "τεφτέρια" μας.  Μία συναλλαγή που δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ μορφή κερδοσκοπικού χαρακτήρα δεν είναι δυνατόν να μετατραπεί σε τέτοια από καμμιά ΑΕΠΙ.  Ο Στέλιος, ο Δημήτρης, η Αναστασία (φανταστικά ονόματα) δεν κάθονται σπίτι τους να βγάλουν τις συγχορδίες σε κάποιο κομμάτι για να βγάλουν κέρδος.  Δεν πληρώνονται που μας προσφέρουν το όποιο (σωστό ή λανθασμένο) αποτέλεσμα του κόπου τους μέσω της σελίδας. Το επόμενο στάδιο πιο θα είναι; Εισβόλή της ΑΕΠΙ στα σπίτια μας να δούνε τη τραγουδάμε με τις παρέες μας; Να πληρώσουμε επειδή τραγουδάμε Ασιμο, Σιδηρόπουλο, Κλεφτακωσταντίνου; Εντάξει τα ισοπέδωσα όλα λιγάκι...

Έχω την κάθε διάθεση να συνισφέρω οικονομικά για να υπάρχει η σελίδα σε κάποιο server αλλά μέχρι εκεί. Τίποτα στην ΑΕΠΙ και παράλληλα μακριά από κάθε είδους διαφημίσεις (γιατί αλλοτριώνουν το χαρακτήρα του site). Μακριά και από διαχωρισμούς μεταξύ members kai non-members.

Οπότε προτιμώ τις λύσεις Β,Γ, Ε. Για το κόστος του site ας οριστει μια ημερομηνία μέχρι την οποία όσοι μπορούν(εθελοντικά δηλαδή) ας επικοινωνούν με τους administrators για να τους προσφέρουν όποιο ποσό θεωρούν ότι έχουν τη δυνατότητα να διαθέσουν. Ας βγει και μια λίστα με τις προσφορές του καθενός για να ξέρουν όλοι το ποσό που μαζεύτηκε και για να δούμε κατα πόσο μπορούν να βγουν τα λειτουργικά έξοδα με αυτό τον τρόπο.

Αυτά προς το παρόν
Αυτό που μας λείπει δεν υπάρχει πουθενά

Αποσυνδεδεμένος kostisk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #74 στις: 25/12/02, 17:14 »
Από ότι είδα το site τείνει να μετατραπει σε ένα χώρο στα πρότυπα του olga. Σωστή λύση με μόνο πρόβλημα την απουσία των στίχων. Να λοιπόν μια ιδέα για το πώς είναι δυνατό να ξεπεράσουμε και αυτό το εμπόδιο:
Στο εξωτερικό υπάρχουν και τόποι όπου  μπορεί κανείς να βρει μόνο στίχους. Οπότε μπορεί κανείς να βρεί τους στίχους από ένα τραγούδι και στη συνέχεια μέσω του olga να βρει και τις συγχορδίες.
Η απορία μου είναι αν τα site που περιλαμβάνουν μόνο στίχους υπάγονται στη νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων και κατά συνέπεια στην αρμοδιότητα της ΑΕΠΙ. Αν όχι (δηλαδή δεν απαιτείται πληρωμη προς την ΑΕΠΙ) μπορείτε και σεις να δημιουργήσετε ένα αδελφό site μόνο με στίχους.
Βέβαια ακόμη και αν απαιτείται πληρωμή, νομίζω ότι το κόστος για ένα τέτοιο site θα είναι πολύ χαμηλότερο το κόστος του Κιθάρα, που υποτίθεται ότι περιλαμβάνει ολοκληρωμένα τραγούδια...
Οπότε κάνοντας κάτι τέτοιο επιστρέφουμε στην προηγούμενη κατάσταση πληρώνοντας μόνο για τους στίχους και έχοντας τσάμπα τις συγχορδίες  που είναι άλλωστε και οι προσωπικές μας εκτιμήσεις για τον τρόπο απόδοσης ενός τραγουδιού...  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 19:35
από Jimi Pap
15 Απαντήσεις
12676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
0 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:05
από DreamRiff
4 Απαντήσεις
2384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/13, 00:54
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
10635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης