Αποστολέας Θέμα: Καλος εξοπλισμος,πρεπει να συνοδευεται και απο "καλα" χερια;  (Αναγνώστηκε 8626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενα ερωτημα που πιστευω εχει ερθει στο μυαλων πολλων απο εμας...

Μια καλη/ακριβη κιθαρα,ενας καλος/ακριβος ενισχυτης,γενικοτερα ενας ακριβος και καλος εξοπλισμος πιστευετε πως πρεπει να συνοδευται απο καλη τεχνικη και καλα δαχτυλα ή οχι;;;

Για παραδειγμα εγω πηρα πριν απο 1,5 χρονο μια Jackson Soloist,μια πολυ ακριβη κιθαρα.Τοτε σιγουρα δεν ειχα το επιπεδο που αναλογει σε μια τετοια κιθαρα,δεν επαιζα καθολου καλα.Αλλα απο τοτε μεχρι τωρα εχω 2-3 φορες καλυτερος.Κατα καποιον τροπο αρχισα να ασχολουμαι παραπανω.

Τωρα θελω να παρω εναν καλο λαμπατο ενισχυτη και θα διαθεσω κοντα στα 1200 ευρω.Σκεφτομαι μηπως δεν ειμαι ακομα ετοιμος να παρω ενα τοσο καλο ενισχυτη.Ειμαι σε σχετικα καλο επιπεδο χωρις να παιζω ακομα παπαδες.Λεω μηπως δεν ειμαι τοσο καλος για να εχω εναν τοσο ακριβο ενισχυτη.Σκεφτομαι ομως οτι θα μου δωσει και ωθηση για παραπανω μελετη


Πειτε και εσεις τις γνωμες και τις εμπειριες σας σχετικα με το θεμα!Πρεπει ο καλος εξοπλισμος να συνοδευται και απο καλα χερια;


ΥΓ.Καλα Χριστουγεννα :)


Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Κατα τη γνώμη μου, αν τα έχεις τα λεφτά γιατί να μην τα δώσεις? Άλλοι θα τα δίνανε για ρούχα, άλλοι για τσιγάρα άλλοι για μπύρες.. Από ότι μου λές φαίνεται ότι είσαι σε θέση να εκτιμήσεις την αξία ενός ακριβού οργάνου και ενός ενισχυτή, οπότε ποιός ο λόγος να μην τον πάρεις?

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχεις καποιο δικιο!Εγω απλα ειμαι ενα παραδειγμα.Θελω να ακουσω και τις γνωμες αλλων οχι σε σχεση με το δικο μου προβλημα παντα.Με παρομοιες καταστασεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Ενας που δεν παίζει καθόλου καλά και πάνω απ'όλα δεν έχει όρεξη να μελετήσει, ο καλύτερος εξοπλισμός του κόσμου θα ακούγεται χάλια στα χέρια του.

Τουναντίον, ένας καλός κιθαρίστας μπορεί να κάνει και καυσόξυλα να ακούγονται αν όχι άψογα, τουλάχιστον πολύ καλά και πάνω απ'όλα πολύ αξιοπρεπώς. Από κει και πέρα όπως είπε και ο προλαλήσαντας, άμα έχεις τα χρήματα, ό,τι θες κάνεις.

Άμα θες όμως τα λεφτά σου να αξίζουν τον κόπο, καλό θα είναι και συ να μελετήσεις για να καταφέρεις να βγάλεις προς τα έξω την ποιότητα αυτών που αγόρασες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Χρονια πολλα σε ολους.
Για μενα αν εχεις τα λεφτα παρε οτι θες. Να ξερεις πως τα πραγματικα καλυτερα οργανα δεν τα εχουν οι επαγγελματιες αλλα οι ερασιτεχνες.
Δε λεω οτι θα μου καθισει καλα στο ματι να δω εναν κουλο να παιζει με Tom Anderson. Αλλα τα μουσικα οργανα ειναι κατι σαν αντικειμενο ποθου. Εχεις τα λεφτα? Σου αρεσει κατι? Το αγοραζεις.
Και δεν πεφτει λογος σε κανενα.

Παω να ξεκουραστω τωρα γιατι ακουλουθει δευτερος γυρος κραιπαλης...


Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, η μόνη περίπτωση που πάνε χαμένα τα λεφτά, σε οτιδήποτε και αν αγοράζουμε, είναι όταν δεν ασχολείσαι μαζί του. Δηλ. ακόμα και να μη φτάσεις σε επίπεδο ανάλογο με το πόσο "φυσάει" ο ενισχυτής στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν εσύ είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση και από το ότι σε κάνει να παίζει καλύτερα, τότε αξίζει!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Δεν εχει και πολυ νοημα η ερωτηση, αν εχεις τα λεφτα το αγοραζεις, οτι και να ναι.
Δε χρειαζεται να εισαι top model για να παρεις ενα ωραιο ρουχο, ουτε να οδηγεις σαν τον schumaher για να αγορασεις ferrari.
Το αν αξιζει ή οχι εινε υποκειμενικο, εγω μπορει να γουσταρω να αγορασω τον ενισχυτη και να μην τον παιζω καθολου αλλα να τον κοιταω να καθεται. αν εχω τα λεφτα να πεταξω δε μπορει να μου πει κανεις τιποτα.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, η μόνη περίπτωση που πάνε χαμένα τα λεφτά, σε οτιδήποτε και αν αγοράζουμε, είναι όταν δεν ασχολείσαι μαζί του.
nicccceee.....

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια αντικειμενικά καλή κιθάρα,ένα ΚΑΛΟ καλώδιο και ένας καλός ενισχυτής είναι για μένα η βάση που αξίζει να ψαχτεί και να επενδύσει ένας κιθαρίστας που βρίσκεται σε ένα μέσο επίπεδο και πάνω,μόνο κερδισμένος θα βγεί απο αυτό και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν στην πορεία.

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Εγω ειμαι της αποψης οτι και ασχετος να εισαι, εαν αγορασεις ΤΟΝ εξοπλισμο δεν θα αχρηστευθει, γιατι αργοτερα θα σου ειναι χρησιμος.Δλδ αργα η γρηγορα θα φτασεις στο επιπεδο που ο σουπερ εξοπλισμος θα ειναι οτι πρεπει.Τελος εκτως απο αυτο μαθαινεις και αρκετα πραγματα στην πραξη (π.χ. χαραχτηριστικα,χρησης ενος λαμπατου).

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
H μονη ενσταση που εχω να κανω ειναι οτι υπαρχει ενα προβλημα.
Αν δεν εισαι στο αναλογο επιπεδο με τον εξοπλισμο που θες να παρεις, πως μπορεις να ξερεις αν ο εξοπλισμος αυτος ειναι για τα μετρα σου?
Δηλαδη αν κανεις μια βιαστικη κινηση, μπορει να ανακαλυψεις μετα απο καιρο οταν ανεβεις λεβελ οτι ξοδεψες πολλα φραγκα για κατι που δεν χρειαζοσουν.
Κλασικο παραδειγμα ο εαυτος μου.
Εν μερη εχει και την πλακα του βεβαια... ;D

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
H μονη ενσταση που εχω να κανω ειναι οτι υπαρχει ενα προβλημα.
Αν δεν εισαι στο αναλογο επιπεδο με τον εξοπλισμο που θες να παρεις, πως μπορεις να ξερεις αν ο εξοπλισμος αυτος ειναι για τα μετρα σου?
Δηλαδη αν κανεις μια βιαστικη κινηση, μπορει να ανακαλυψεις μετα απο καιρο οταν ανεβεις λεβελ οτι ξοδεψες πολλα φραγκα για κατι που δεν χρειαζοσουν.
Κλασικο παραδειγμα ο εαυτος μου.
Εν μερη εχει και την πλακα του βεβαια... ;D



Κοιτα πρωτ' απ'ολα εννοειτα οτι θα εχεις παρει την γνωμη καποιου που ξερει ετσι?Και οταν λεμε για εξοδα εξοπλισμου μιλαμε για εξοπλισμο ο οποιος θα φτανει στο 3χιλιαρο π.χ.Αλλα ακομα και για εναν αρχαριο το να παρει π.χ. μια κιθαρα με 500 και εναν ενισχυτη με 500 ειναι too much, αλλα μετα απο 4-5 χρονια θα τον περιοριζει.Αυτο ηθελα να πω πριν ;D

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Χμμ, καλός εξοπλισμός έ;  είναι και λίγο παγίδα..

μπορεί να τον θες για να φχαριστιέσαι το πουλάω μούρη (κακό)
μπορεί να τον θες γιατί πιστεύεις ότι ως άτομο σου αξίζουν πάντα τα καλύτερα (κακό)
μπορεί να τον θες γιατί νομίζεις ότι μ αυτόν θα παίζεις καλύτερα (λάθος)
μπορεί να τον θες γιατί νομίζεις ότι αυτός αντιστοιχεί στο παίξιμο σου (δεκτό)
μπορεί να τον θες για να τον βλέπεις και να τον χαίρεσαι (δεκτό)

για μένα, κατάλληλος εξοπλισμός = ο εξοπλισμός που θα σε αναγκάσει να προσπαθήσεις (και να κουραστείς) περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα

για μένα, κατάλληλος εξοπλισμός = ο εξοπλισμός που θα σε αναγκάσει να προσπαθήσεις (και να κουραστείς) περισσότερο..

ακριβώς....όταν κάποιος σπρώχνει λεφτά σε εξοπλισμό του δημιουργείται και μεγαλύτερη όρεξη να βελτιωθει τεχνικά, ώστε να τον αξιοποιήσει στο έπακρο...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Εγω παντως το βλεπω αλλιως το θεμα.
Μπορει καποιος να παρει Mesa Lonestar για να ακουμπαει τα παντελονια του, ή να το τον συνδεει με το Discman του.
Δε λεω πως θα μου κατσει καλα. Επειδη το καθε πραγμα (απο μια Squire μεχρι μια Custom Shop Strat) φτιαχτηκε για να παιζεται. Αλλα δε μου πεφτει λογος. Δικα του τα λεφτα, οτι θελει τα κανει... ;)


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικά....η ουσία είναι ο εξοπλισμός σου να σε ικανοποιεί....
την ικανοποίηση άλλος θα τον πάρει από τον ήχο του....άλλος από την εμφάνισή του...άλλος από την ποσότητά του...άλλος από την οικονομική αξία του...και πάει λέγοντας...
ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια και συνήθως τα διαφορετικά κριτήρια του φαίνονται "κακά"...

ένας φίλος μου παίζει σε μια μπάντα...τους γράφει τα τραγούδια...πολύ ωραία τραγούδια....και έχει και φοβερό ήχο στον ενισχυτή του...
μια φορά που πήγα σπίτι του και μιλούσαμε για τον εξοπλισμό του δεν ήξερε βασικά πράγματα...
η μαγκιά είναι όμως πως ήταν υπερευχαριστημένος από τον εξοπλισμό του...έβγαζε έναν ήχο που όντως ήταν πάρα πολύ ωραίος...και γενικώς ασχολιέται με τη "ΜΟΥΣΙΚΉ" αμιγώς, και δεν ξοδεύει άπειρο χρόνο ψάχνοντας....
εγώ τον θεωρώ ευτυχισμένο.... :P

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Να σας πω και το δικό μου καημό:

Είμαι 16 χρονών και ασχολούμαι με τη μουσική από τα 7 μου. Από τα 7 κάνω πιάνο σε ωδείο και θα συνεχίσω μέχρι το πτυχίο, αλλά τα 3 τελευταία χρόνια ασχολούμαι κυριολεκτικά με οτιδήποτε πέσει στα χέρια μου, και ειδικότερα με κιθάρα. Στα 13 μου χρειάστηκε να κάνω μια επέμβαση χολής και σαν 'δώρο' για την καλή διαγωγή που έδειξα στο νοσοκομείο παρά την τότε μικρή ηλικία μου, μου έκαναν δώρο ένα αρμόνιο YAMAHA PSR-A1000 oriental, αφού τότε είχα κόλλημα με το να πάρω αρμόνιο και, λόγω του ότι έπαιζα στην ορχήστρα του σχολείου μου και χρειαζόμουν ένα αρμόνιο της προκοπής για να μπορώ να μελετάω (πιάνο είχα από πιο παλιά σπίτι μου).
Πριν 2,5 χρόνια μου δάνεισε ο θείος μου μια παλιά Aria Pro II ηλεκτρική (με σχέδιο σαν stratocaster), χάρη σε αυτή κατάφερα να μάθω την ανατομία της κιθάρας, αφού την επισκεύασα ολομόναχος και έκανα τα πρώτα μου βήματα στον τομέα της κιθάρας (ό,τι έμαθα μόνος μου με κάποιες ελάχιστες υποδείξεις από γνώστες του αντικειμένου).
Την ίδια εποχή σκεφτόμουν ότι είχα ηλεκτρική και δεν είχα έναν ενισχυτή, απλά για να δω πώς ακούγεται. Ήξερα όμως ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πάει χαμένος γιατί έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα αγόραζα δική μου ηλεκτρική. Έτσι μάζεψα μόνος μου χρήματα και αγόρασα τον Line6 Spider III 15. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος γιατί κατάφερα να μάθω κάποια βασικά πράγματα από ηλεκτρική κιθάρα χωρίς να χρειαστώ βοήθεια από κανέναν.
Πριν 2 χρόνια περίπου αποφάσισα ότι είχε έρθει η ώρα να πάρω τη δική μου κιθάρα. Στην αρχή σκόπευα για ηλεκτρική. Έχοντας γενέθλια τον Οκτώβριο, από το προηγούμενο καλοκαίρι έψαχνα ποιο μοντέλο να αγοράσω. Το συζητούσα με τους γονείς μου για καιρό κι έτσι κατάλαβαν πόσο την ήθελα. Βέβαια με έπεισαν πως έπρεπε να ξεκινήσω με κάποια ακουστική για να μάθω κάποια πράγματα και μετά να πάω στην ηλεκτρική, όπου έτσι κι αλλιώς μπορούσα να χρησιμοποιήσω την άλλη που είχα δανειστεί. Έτσι, σαν δώρο γενεθλίων μου αγόρασαν, και μετά από επιμονή σε ηλεκτρακουστική λόγω μαγνήτη, μια YAMAHA APX-500, από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αργότερα όμως πάλι άρχισε να τριγυρίζει γύρω μου η ιδέα της ηλακτρικής. Έτσι, μετά από πολύ ψάξιμο και σφοδρή οικονομία, κατέληξα το επόμενο καλοκαίρι με μια Squier Standard black mirror stratocaster, από την οποία όμως το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το pickguard, το οποίο είχα σκοπό να αλλάξω, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα.
Πολύ αργότερα, ένα χρόνο μετά περίπου, αφού είχα μάθει αρκετά πράγματα και ήμουν πιο ψαγμένος, άρχισε να μου κακοφαίνεται ο ήχος του ενισχυτή. Στην αρχή έλεγα μήπως αγοράσω κάποιο πεταλάκι, γρήγορα όμως κατέληξα σε πεταλιέρα για περισσότερες επιλογές. Έτσι, ξαναμάζεψα χρήματα και αγόρασα το Line6 Pod XT Live, από το οποίο είμαι ακόμα ικανοποιημένος.
Έτσι αυτή τη στιγμή έχω τα εξής:

Πιάνο
Αρμόνιο YAMAHA PSR-A1000 oriental
Κιθάρα ηλεκτροακουστική YAMAHA APX-500
Κιθάρα ηλεκτρική Squier Standard black mirror stratocaster
Ενισχυτή Line6 Spider III 15
Πεταλιέρα Line6 Pod XT Live

Αυτές τις μέρες είναι πιθανό να αγοράσω ένα Fander FM212R ενισχυτή μεταχειρισμένο λόγω καλής προσφοράς, και επειδή από παλιότερα μου είχε γυαλίσει ο Fender FM212DSP, ο οποίος είναι κάπως παρόμοιος. Έχω ήδη παραγγείλει το pickguard που ήθελα για την κιθάρα και θα είμαι πλέον απόλυτα ικανοποιημένος από τον εξοπλισμό μου.
Επειδή όμως είμαι βασικά πληκτράς και, έχοντας επιρροές από Deep Purple, Pink Floyd και Dire Straits κυρίως, μαζεύω χρήματα για να αγοράσω το αρμόνιο Roland GW-8 και να το ενώσω με το άλλο αρμόνιο σαν δίσκαλο.
Αλλά, όπως είχα πει στην αρχή, μπορώ να ασχοληθώ με ό,τι ακουμπήσω στα χέρια μου, την έπαθα μια φορά που έπαιξα σε ένα μπάσο! Έχω λάβει αρκετά θετικά σχόλια για το παίξιμό μου αν και αυτοδίδακτος και ξέρω ότι δεν θα με δυσκολέψει το μπάσο. Και γι' αυτό σκεφτόμουν να μαζέψω χρήματα έτσι ώστε το καλοκαίρι να αγοράσω ένα μπάσο και έναν ενισχυτή για να κάνω τα πρώτα μου βήματα. Ούτως ή άλλως, το συγκρότημα το οποίο έχω φτιάξει τα έχει όλα εκτός από μπάσο, άρα θα με βόλευε να παίζω μπάσο στο συγκρότημά μου προσωρινά μέχρι να βρεθεί άλλος.
Το πρόβλημα είναι με τους γονείς μου. Με πρήζουν λέγοντάς μου ότι έχω πάρα πολλά και ότι δεν αρκούμαι με τίποτα. Και ρωτάω: Φταίω εγώ που το τραβάει ο οργανισμός μου και θέλω να ασχοληθώ με πολλά πράγματα;;; Το θέμα του μπάσου δεν τους το έχω πει ακόμα, αλλά είμαι σίγουρος για το πόσο μεγάλο θα είναι το όχι που θα μου πουν. Δεν είναι σπάσιμο λοιπόν να θες να ασχοληθείς με κάτι και να μην μπορείς; Μου λένε: "Μάθε πρώτα καλά αυτά που έχεις και μετά ξεκίνα με κάτι άλλο". Μα συγγνώμη, πρέπει να περιμένω άλλα 3 χρόνια να πάρω πτυχίο στο πιάνο μέχρι να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα; Έλεος δηλαδή!
Ελπίζω να μην σας κούρασα με την έκθεση ιδεών που έγραψα (αν και νομίζω ότι κουραστήκατε!), αλλά θέλω να καταλάβετε τη θέση μου. Ξέρω ότι ό,τι και να πάρω δεν πρόκειται να πάει χαμένο, οπότε δεν πρόκειται να παρατήσω κάτι. Επίσης, ξέρετε πόσο ωραίο είναι το συναίσθημα να αγοράζεις κάτι που θες μετά από καιρό σφοδρής οικονομίας! Και, πιστέψτε με, το έχω νιώσει και είναι τέλειο!
Ακούω λοιπόν τις γνώμες σας. Τι πρέπει να κάνω πια; Μήπως όμως κάνω εγώ τίποτα λάθος; Διαφωτίστε με!!! ???

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε αυτο που ειπε ο hot_sauce

Ο καθηγητης μου για παραδειγμα που παιζει καταπληκτικα το παιδι,ειναι βιρτουοζος και παιζει τετοια και ασχολειται με πολλα ειδη,παιζει με μια απλη μεταχειρισμενη strat και εναν υβριδικο vox.Για το επιπεδο που ειναι και το ταλεντο που εχει θα μπορουσε να επαιζε με μια κατσε καλα ακριβη κιθαρα,εναν ακριβο λαμπατο και πολλα πεταλια για να πεταει.Ισα ισα δεν τον νοιαζει και πολυ το θεμα εξοπλισμος.Γουσταρει την μουσικη που παιζει.


Η γνωμη μου τελικως εμενα ειναι οτι "ενας καλος εξοπλισμος πρεπει να συνοδευεται απο πολυ ορεξη".Βασικα ο οποιασδηποτες τιμης εξοπλισμος θα πρεπει να συνοδευεται απο ορεξη...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Βασικα ο οποιασδηποτες τιμης εξοπλισμος θα πρεπει να συνοδευεται απο ορεξη...

+1
Αυτή είναι η ουσία όλου του θέματος. Δεν εξαρτάται από την τιμή ή την (όχι και τόσο αντικειμενική στον μουσικό εξοπλισμό) "ποιότητα" των οργάνων/ενισχυτών κλπ.

Ακούω λοιπόν τις γνώμες σας. Τι πρέπει να κάνω πια; Μήπως όμως κάνω εγώ τίποτα λάθος; Διαφωτίστε με!!! ???

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα. Αν πιστεύεις ότι το να ασχοληθείς (και) με το μπάσο δε θα σε πάει πίσω στο πιάνο και στην κιθάρα, κάνε το. Η αρνητική αντίδραση των γονιών σου είναι μάλλον αναμενόμενη, αλλά αν μαζέψεις μόνος σου χρήματα, γιατί όχι; Προσωπικά έχω χαρεί κάθε ευρώ που έχω ξοδέψει για όργανα, ενισχυτές και πεταλάκια, ακόμη και για αγορές που τελικά αποδείχθηκαν λανθασμένες. Το όλο ταξίδι αναζήτησης και συλλογής του κατάλληλου εξοπλισμού δεν τελειώνει ποτέ, είναι μια ωραία περιπέτεια αρκεί βέβαια να μην καταλήγει σε G.A.S. χωρίς όρια εις βάρος της μουσικής (την οποία υποτίθεται ότι εξυπηρετεί).  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Φιλε το θεμα ειναι η ορεξη για την μουσικη και το αυτι για να μπορεσεις να διακρινεις τις ουσιαστικοτατες διαφορες στον ηχο που δινει ενα καλο οργανο ενα καλος ενισχυτης...Το μερακι για την μουσικη ειναι το βασικοτερο για εμενα-εμας τους ερασιτεχνες...
Ειχα να πιασω κιθαρα στα χερια μου καμια 15αρια χρονια οταν επιτελους εστρωσαν καποια πραγματα στη ζωη μου και βρηκα το χρονο να ξαναγρατζουνισω κιθαρα ξανανιωσα...μουτζωθικα που τα παρατησα κλπ...
Οταν ξεκινησα με ηλεκτρικη ειπα αντε να παρω μια φτηνη και ενα ενισχυτακι να κανουμε την πλακα μας....
εν ολιγης @@...εχοντας μια συγκεκριμενη αγαπη για τον καλο ηχο σε οποιο επιπεδο με το που ειδα οτι τα ψιλοθυμαμαι και οτι θα ασχοληθω με την κιθαρα οσο μπορω περισσοτερο σε οποιο λιγο ελευθερο χρονο εχω...μου μπηκε το μικροβιο της GASitidas.
Θεωρω οτι οσο ασχετος και εαν ειμαι ακομα οτι μπορω να εκτιμησω τα 2-3 καλα οργανα που εχω μαζεψει τον μεσαιας ταξης blues junior μου και τα αναλογικα πεταλακια μου...οταν καθομαι να παιξω το φχαριστιεμαι οσο δεν παει (οχι οτι δεν θα γινοταν με μικροτερης αξιας οργανα) αλλα...ειναι αλλιως το ακουω το νοιωθω και ας παιζω 5-6 απλα πραγματακια ...
Δεν πιστευω οτι πρεπει να παιζεις παπαδες για να πας να αγορασεις ενα ακριβο οργανο ή εξοπλισμο.
Σταματαω εδω οσο πιο απλα γινεται την περιληψη του σκεπτικου μου γιατι αλλιως θα παμε για βιβλιο.... :P :P

Φιλε εν ολιγης αφου μπορεις και ξερεις να εκτιμησεις αυτο που θες να παρεις παρτο και μη αγχωνεσαι....σκεψου τον ηχο που θα εχεις και τις ωρες που θα το απολαμβανεις και ΤΕΛΟΣ

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Fender telecaster

μακάρι να έχεις πάντα αυτή τη δίψα στη ζωή σου...να κυνηγάς αυτά που θέλεις και περνώντας από πολλά να τα καταφέρνεις...
παν μέτρον άριστον βέβαια αλλά απ'ότι διάβασα δεν πτοείσαι!
οπότε δώσ'του!

Αποσυνδεδεμένος athws

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
@G.K.
σκέψου όμως να μην είναι δικά του τα λεφτά.. να είναι ας πούμε ο γυιος σου..

@fender telecaster
φαίνεσαι να μην έχεις ξεκαθαρίσει τι θα σου άρεσε να κάνεις στο μέλλον. το να ασχολείσαι με πολλά δείχνει ωραίο αλλά από κάπου και μετά σε αποπροσανατολίζει και γίνεται παγίδα. Πρέπει να ψαχτείς τι σου αρέσει και να επικεντρωθείς σ αυτό.

@άλλους
εγώ νομίζω το ψάξιμο στη μουσική και το ψάξιμο στον ήχο πρέπει να πηγαίνουν με διαφορά φάσης, αν κολλήσεις στους ήχους και στους εξοπλισμούς τους ενώ είσαι σε πρώιμη μουσική φάση καίγεσαι και το παίξιμο σου μένει στάσιμο

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
αν κολλήσεις στους ήχους και στους εξοπλισμούς τους ενώ είσαι σε πρώιμη μουσική φάση καίγεσαι και το παίξιμο σου μένει στάσιμο

Συμφωνω και δυστυχως οι νεοι μουσικοι το παθαινουν αυτό και γινονται gear freaks κυριως λογω μεγαλης πληροφορησης απο το ιντερνετ. Βλεπω πολυ λαο εδω και σε αλλα φορουμ να μιλανε ατελειωτες ωρες για εξοπλισμο, προδιαγραφες κλπ κλπ και ειναι διπλο το κακό. Απο τη μια το ιντερνετ και τα φορουμ τους τρωνε απειρες ωρες ενω θα μπορουσαν να μελετουν ή να παιζουν και απο την άλλη ολος αυτος ο πλουτος μουσικου εξοπλισμου που ξεδιπλωνεται μπροστα τους (και παλι μεσω ιντερνετ) τους κανει να θελουν περισσοτερα (μαρκετινγκ).
Τα παλιοτερα χρονια πριν το ιντερνετ, βλεπαμε κιθαρες μονο στις βιτρινες των καταστηματων και σπανια σε περιοδικα (κυριως εισαγομενα) και αν μιλησω για επαρχια, κλάφτα! Θυμαμαι που γυριζα απο το Λυκειο και επιανα την κιθαρα παιζοντας ωρες χωρις να μου αποσπα τπτ την προσοχη. Ειχα μια ibanez και 1 valvestate , αυτα ολα και ολα και το απολαμβανα τρελά γιατι μου εφταναν.
Ολα πηγαιναν τελεια για αρκετα χρονια μεχρι που αγορασα υπολογιστη το 2002 και αρχισε ο κατηφορος. Μου ετρωγε ωρες το Pc & το internet (με 56Κ να φανταστεις) και η κιθαρα εμενε πισω σκονισμενη.
Μολις θεριεψαν τα πραγματα με το ΑDSL  θεριεψε το μαρκετινκγ και ο καταναλωτισμος ταυτοχρονα. Δεν θα βγαλω τον εαυτο μου απεξω οταν και εγω παρασυρθηκα ενα βραδυ απο οσα εβλεπα και παρηγγειλα online 1 σετ τυμπανα ετσι για πλακα. Ασχοληθηκα κανα 1μιση χρονο και τα αφησα. Καποια στιγμη αισθανθηκα να με παρασερνει αυτο το gear hunt αλλα το προλαβα αντιδρωντας βιαια και αποφασισα να πουλησω τα παντα και να κρατησω μια κιθαρα ενα καλωδιο και το guitar rig στον υπολογιστη!    ;D   [Τα τυμπανα ειναι ακομα απουλητα οποιος ενδιαφερεται π.μ.]
Οσα γραφω νομιζω οτι αφορουν home μουσικους σαν εμενα που δεν ζουν απο τη μουσικη. Δεν θα κατηγορουσα ποτέ καποιους που το επαγγελμα τους ειναι η μουσικη και μπoρει να εχουν μεγαλο gear. Ισως να μην κατηγορουσα και πλουσιοπαιδα που εχουν λεφτα να σκορπισουν (και εγω το ιδιο θα εκανα   ;D  ).
Κλεινω με ενα περιστατικο που εχει σχεση με τα παραπανω. Μια μερα γνωριστηκα με 1 παιδι απο εδω και μιλουσαμε στο msn για τον εξοπλισμο του. Με αυτα που μου ελεγε ενιωθα σαν το δαυιδ μπροστα στο γολιαθ. Ο τυπος εκτος οτι ειχε αγορασει και δοκιμασει λιγο από ολα, ειχε και custom κιθαρες, παρτκαστερ κλπ. Αποφασισαμε μετα να ανοιξουμε μικροφωνα και να παιξουμε ο ενας τον αλλο ετσι για λιγο. Μολις τον ακουσα, επαιζε τοσο χαλια που πραγματικα στενοχωρηθηκα και τοτε καταλαβα οτι ηταν εξαρτημενος απο το gear (GAS) και ειχε μαθει ελαχιστα να παιζει.
Μετα του επαιξα εγω βαζοντας την κιθαρα σε 1 παλιο korg AX1G δεκαετιας και επειδη δεν ειχα ενισχυτη συνδεσα τα ηχεια απο το pc. Mολις τελειωσα εμεινε εκπληκτος (επαιζα καλυτερα φυσικά) και με ρωτησε τι χρησιμοποιουσα. Δεν με πιστεψε οταν του ειπα και αναγκαστηκα να τα βγαλω φωτο να τα δει.
Σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλά ήθελα να το γράψω και περίμενα τη μέρα.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Fender telecaster

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
@ athws:
Είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται αν ασχοληθώ με κάποιο μουσικό όργανο με αποτέλεσμα να παρατήσω κάποιο άλλο, καθώς το είχα ξανακάνει στο παρελθόν και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Με τη μουσική δεν σκέφτομαι να ασχοληθώ καθαρά επαγγελματικά, γιατί μετά θα χάσει την ουσία της και θα παίζω καθαρά για να βγάλω κέρδος χωρίς να το απολαμβάνω. Άλλωστε έχω άλλα στο μυαλό μου για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, τα οποία δεν έχουν καμιά σχέση με τη μουσική. Τη μουσική την έχω για να περνάω καλά, να φωνάζω τους φίλους μου να τζαμάρουμε και να το ευχαριστιόμαστε. Από εκεί και πέρα, το να θες να μάθεις κάποιο παραπάνω όργανο (το οποίο μάλιστα είναι παρόμοιο με κάποιο από αυτά που ήδη παίζεις) δεν νομίζω πως πρέπει να είναι τόσο πρόβλημα. Άλλωστε, όπως λένε και οι γηραιότεροι: "Μάθε τέχνη κι ασ' την, κι αν πεινάσεις πιασ' την!!!"

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
@G.K.
σκέψου όμως να μην είναι δικά του τα λεφτά.. να είναι ας πούμε ο γυιος σου..

Αν ηταν γιος μου θα σημαινε οτι η φαμιλια μας θα ειχε λεφτα για ξοδεμα...
Σε ελευθερη αλλα αδικη κοινωνια ζουμε. Εχω δει μερικες φορες 15χρονα με ESP. Αλλα δε μπαινω στη διαδικασια να αναρωτηθω αν τους αξιζει. Αφου τα εχουν με γεια τους και χαρα τους...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
18 Απαντήσεις
14638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
15 Απαντήσεις
10458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
39 Απαντήσεις
17214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
19 Απαντήσεις
7050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/09, 18:07
από Gabriel6th
0 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 10:14
από dandy
15 Απαντήσεις
7182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 12:26
από Adno