Αποστολέας Θέμα: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ  (Αναγνώστηκε 11687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #25 στις: 19/10/05, 00:34 »
Ρε παιδια να ρωτησω κατι? (μιας και ειμαι ψιλο-ασχετος απο ελληνικο τραγουδι).

Υπαρχει καμια απο τις σημερινες "υποτιθεμενες" ελληνιδες σταρ (βλ. ζηνα, κοκκινου, βισση, βανδη, κτλ) που να γραφει τα δικα της τραγουδια ή εστω τουλαχιστον τους δικους της στιχους?

Οχι, οπως συμβαινει και με τις εντεχνες συνηθως (Τσαλιγοπουλου, Αρβανιτακη κλπ)...Βεβαια αυτο παλι δε λεει τιποτα...Εν προκειμενω για να λυσω την απορία σου η Πεγκυ εχει αρκετα πτυχια θεωριας και πιανου (αν δεν απατωμαι μπορει να κανω λαθος στο οργανο) και φωνητικης.


ΥΓ Χαιρομαι που ενα ακομα θρεντ μου για την Πεγκυ καταφερε να γινει ρινγκ, εστω και σε πολυ μικροτερο ναθμο αυτη τη φορα... ;D :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #26 στις: 19/10/05, 00:37 »
για να λυσω την απορία σου η Πεγκυ εχει αρκετα πτυχια θεωριας και πιανου (αν δεν απατωμαι μπορει να κανω λαθος στο οργανο) και φωνητικης.

Επιβεβαιώνω....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #27 στις: 19/10/05, 01:25 »
Φυσικά κι ήσουνα ξεκάθαρος αλλά όταν απαξιώνεις έναν καλλιτέχνη που κάποιος άλλος συμπαθεί ιδιαίτερα, δεν απαξιώνεις έμμεσα και την κρίση του άλλου?? Κι ιδιαίτερα αν εκφραστείς με τον τρόπο που ανέφερες κι όχι μ' ένα απλό π.χ. " δε μ' άρεσε ο δίσκος και δε μ' αρέσει ούτε ο καλλιτέχνης".

Δεν πρόκειται να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις πάνω στις προηγούμενες αναφορές. Ο καθένας άλλωστε μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του για το κατά πόσο ήταν σαφές το αρχικό σου post. Μένω στην παραπάνω θέση, για να ξεκαθαρίσω και τη δική μου...

Ενδεχομένως τα πράγματα να έχουν όπως τα λες, αλλά προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να λειάνω τις γωνίες της κριτικής μου, να το παίξω πιο διπλωμάτης κι από τον Αβραμόπουλο, να αλλοιώσω τα πιστεύω μου και να συμβιβάσω την αλήθεια και τη σκέψη μου, προκειμένου να μην απαξιωθούν έμμεσα ή άμεσα η κρίση του άλλου. Όμως η ανθρώπινη φύση κι ο ψυχισμός μέσα στην πολυπλοκότητά τους δεν καταλήγουν πάντα στις ιδανικές επιλογές και συχνά αυτό συμβαίνει εν γνώσει ή συνειδητά από την πλευρά του ατόμου. Μπορεί να βλέπω Αϋπνίες φερ' ειπείν και να έχω πλήρη επίγνωση του τι παρακολουθώ, οπότε η άποψη κάποιου που το θεωρεί τηλεοπτικό σκουπίδι ποσώς να με ενοχλήσει.

Όσο με αφορά πιστεύω πως είμαι πολλά περισσότερα από όσα ακούω, διαβάζω και βλέπω, για να με ενοχλεί η απαξίωση των υπολοίπων προς αυτά και κατ' επέκταση προς εμένα ως πολύπλευρη προσωπικότητα, που δυναμικά αναπροσαρμόζεται στις συνθήκες και τα πράγματα μέσα στο χρόνο. Εκτός αυτού δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να θεωρεί κάποιος υπέρτατο σκουπίδι, αυτό που εγώ κρίνω πολύτιμο θησαυρό.

Τέλος μια και αναφέρθηκαν οι σπουδές της κοπελιάς...από μόνες τους είναι μια πρώτη ύλη και ένα πρώτο ζητούμενο. Το πόσο ο καθένας θα βασιστεί σε αυτά για να προσφέρει κάτι αξιόλογο διαχρονικά είναι επίσης σημαντικό. Κι ο Κορκολής περί ικανότατου πιανίστα πρόκειται με περγ**ηνές στο χώρο, αλλά την έβγαζε με "ντύσου πρόχειρα" κι τα ζήτω των ανήλικων για πολύ μεγάλο διάστημα, χαραμίζοντας το ταλέντο του.

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #28 στις: 19/10/05, 15:12 »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε συζήτηση πρέπει να καταλήγει στο τι είναι ποιοτικό ή μη!!??
Και ποιος είναι αυτός που μπορεί να βάλει ταμπέλες ποιοτικού ή μη σε κάθε τραγούδι που κυκλοφορεί......

Αν δεν σας αρέσει η Πέγκυ Ζήνα γιατί  μπήκατε σ' αυτό το θέμα καν ???

Για να την πείτε, σ' εμάς που μας αρέσει και ν' απαξιώσετε το όλο θέμα????? Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας!!!!

Κι αν, το να ακούς Ζήνα ή οποιονδήποτε άλλον ποπ, λαϊκό, σκυλά ή καρασκυλά τραγουδιστή σημαίνει για εσάς ότι δεν μπορείς να έχεις κι ένα δικό σου ξεχωριστό στυλ τότε νομίζω ότι κοροϊδεύετε απλά και μόνον τον εαυτό σας κι είστε βαθιά νυχτωμένοι.......αυτά._
εγώ δεν είπα τίποτα για ποιοτικο ή μη.όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #29 στις: 19/10/05, 15:18 »
Παράθεση
3) τωρα ομως βλεπω οτι εισαι ακομα 14.. θα μεγαλώσεις.. δεν λεω πως θα ακουσεις Πέγκυ ομως θα μαθεις να σέβεσαι τη γνώμη και τα γούστα των άλλων..
Παράθεση
μάλλον κάποιοι άλλοι πρέπει να μάθουν να σέβονται τη γνώμη των άλλων.μπορώ να πω την πέγκυ καρασκυλέ χωρις να λιθοβοληθώ?ισως αν πέσω στα πόδια σου και σε παρακαλέσω?
δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν και αν οντως εσυ και η twix δεν νιωθετε ασχημα γι αυτα που ακουτε γιατι απευθειας σας επιασε το επαναστατικό σας?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/05, 17:23 από depara(μια πιανιστρια απο το διαστημα) »
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος TAUR25

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξη ,, πώσ πάιρνουμε το 100???
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #30 στις: 02/11/05, 05:18 »
Νεος δισκος φετος απο τη θεα του ελληνικου πενταγραμμου. Οι συνθεσεις ανηκουν στον Γ. Θεοφανους...Ειναι για μενα ο καλυτερος μεχρι τωρα δισκος της. Ο θεοφανους εχει κανει εξαιρετικη δουλεια γραφοντας με το δικο του τροπο τραγουδια προσαρμοσμενα στο γνωστο στυλ της ερμηνευτριας. Οι ενορχηστρωσεις ειναι πιο περιπλοκες σε αυτον τον δισκο, εχουν μια φρεσκαδα και αποφευγονται σκλυλοειδη ανατολιτικα περασματα...Υπαρχουν και λαικοτροπα και πιο ποπ κομματια αλλα σ ενα καλα δεμενο συνολο που δεν ξενιζει τον ακροατη.

ΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ ΠΕΓΚΥΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΙΑ ΖΕΙΜΠΕΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΤΛΟ (ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ) ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ... ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ"
ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑΣ, ΠΟΥ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ 
Και τα δειλινά ...
μια φωνή μου ψιθυρίζει ...
Μυστικά ...
Δε θα γυρίσεις πια ...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #31 στις: 03/11/05, 01:01 »
"ΜΗ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ"

Οντως υπαρχει μια τετοια ζειμπεκια στο δισκο, εξαιρετικη κιολας, αλλα μουσικα δε βρισκω καμμια ομοιοτητα με το Φεγγαρι...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος TAUR25

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξη ,, πώσ πάιρνουμε το 100???
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #32 στις: 03/11/05, 01:23 »
Φυσικά φίλε μου και είναι πολύ καλή ζεμπεκιά το τραγούδι του θεοφάνους που ούτως ή άλλως ξέρει και να συνθέτει και να ενορχηστρώνει σωστά και κατά την άποψη μου πολύ πιο "φυσικά" από άλλους.
απλά ακούγοντας το "ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ" ιδιαίτερα στα μουσικά περάσματα μου ρχότανε να τραγουδήσω τους στιχοι του ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ που το θεωρώ από τα καλύτερα ζεϊμπέκικα της τελέυταίας 5ετίας. όπως και να χει όμως δε παύει να είναι  ένα κομμάτι σεβαστό και μία πολύ καλή αρμηνεία από τη Πέγκυ... μπορεί να κάνω και λάθος απλά το άκουσμα μου φάνηκε οικείο...     
Και τα δειλινά ...
μια φωνή μου ψιθυρίζει ...
Μυστικά ...
Δε θα γυρίσεις πια ...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #33 στις: 07/11/05, 08:07 »
μετα απο μια (γρηγορη το ομολογω) ακροαση, νομιζω οτι ο δισκος ειναι καλος γαι τα δεδομενα αλλα οτι το "φοιβος" ακουγεται πιο πολύ απο το προηγουμενο...μερικα κομματια ενω εχουν δυνατοτητες δεν μου καθονταν καλα στην φωνη της πεγκυς...δεν τα ειχε οικιοποιηθει...παντως το αποτελεσμα ειναι στα στανταρ της καλλιτεχνιδος..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #34 στις: 07/11/05, 11:56 »
Καθοτι πλεον εχω εμπεδωσει τον δισκο (συνεχης ακροαση σε 3ωρο ταξιδι... :-\ :-\) μπορω να πω πως ειναι μαλλον ευχαριστος.Αν και δεν εχω ακουσει και πολλα απο την εν λογω κυρια,μονο τα γνωστα που τα ακους αναγκαστηκα...,θα ελεγα οτι τα τραγουδακια της πανε.Σιγουρα δεν ειναι αυτο που θα ονομαζες σκυλαδικο :-X.Σιγουρα ομως ειναι αυτο που θα ονομαζες καψουρικο  ;D

Συμπερασμα:δεν κακο,δεν κακο...
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

delfinaki

  • Επισκέπτης
Απ: Πεγκυ Ζηνα - ΝΟΗΜΑ
« Απάντηση #35 στις: 18/11/05, 22:04 »
Καλό, προσπαθώ να εμπεδώσω ακόμα, θα σας πω σε λίγες ημέρες........

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/05, 09:46
από Witchking
55 Απαντήσεις
17247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 12:43
από bairn of mosul
90 Απαντήσεις
28282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 00:19
από petros1992
7 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 15:57
από panicX
0 Απαντήσεις
430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/23, 22:55
από diji grampsas