Αποστολέας Θέμα: Setup (manually) Kumika (ST-300??)  (Αναγνώστηκε 9393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« στις: 01/03/11, 14:19 »
Καλησπέρα...

Είμαι εδώ και ΧΡΟΝΙΑ κάτοχος μιας ηλ.κιθάρας Kumika (για το μοντέλο θα πω μάλλον ST-300 μιας κι έχει ένα σχετικό αυτοκόλλητο πίσω, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, γιατί ένα google search δεν μου έβγαλε τίποτα) με την οποία τολμώ να πω (με περισσό θράσος μάλλον  ::) ) δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά ποτέ. Περιοριζόμουν στην κλασσική/ακουστική. Κάτι με έπιασε όμως και είπα να την πιάσω.. Όπως καταλαβαίνει κανείς, όντας η κιθάρα σε ένα ντουλάπι εδώ και ΧΡΟΝΙΑ, προφανώς χρειάζεται κάποιου είδους συντήρηση, setup και δεν συμμαζεύεται.. Δεν γνωρίζω πόσο θα μου κόστιζε κάτι τέτοιο να το δώσω να μου το κάνουν έξω, αλλά η αλήθεια είναι πως αν δεν είναι τραγικά δύσκολο (ή χρειάζεται ίσως κάποιο ειδικό εξοπλισμό), θα προτιμούσα να το κάνω μόνος μου, ούτως ώστε να μάθω και τίποτα όσον αφορά την λειτουργία τους.

Θα μπορούσα να ψάξω στο google γενικά περί setup κλπ, αλλά όντας εντελώς άσχετος περί μηχανικών/ηλεκτρικών μερών της κιθάρας (δηλαδή κι εδώ που έκανα κάποια searches έπεσα σε όρους που δεν γνώριζα), φοβάμαι μήπως υπάρχουν διαφορές ανάλογα με την κιθάρα, πχ το ξύλο όσον αφορά εξωτερικά και τους ηλεκτρικούς μηχανισμούς και ακολουθώντας "λάθος" οδηγίες κάνω περισσότερη ζημιά..

Οπότε θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε οδηγία/συμβουλή που θα με έβαζε σε ένα "σωστό δρόμο"..

Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #1 στις: 08/03/11, 00:28 »
Να υποθέσω πως το πρόβλημα είναι στην μάρκα της κιθάρας; Είναι πολύ παλιά;

Βασικά, έχουν (σημαντικές) διαφορές τα ηλεκτρικά μέρη ανάμεσα στις διάφορες μάρκες; Ή μπορώ να ακολουθήσω οποιονδήποτε οδηγό βρω για setup; Από οποιαδήποτε μάρκα;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 02:19 »
Να υποθέσεις ότι για να απαντήσει κάποιος πρέπει πρώτα να ενδιαφερθεί να διαβάσει το θέμα, και για να το διαβάσει θα πρέπει να βάλεις έναν τίτλο που να εξηγεί περίπου τι ψάχνεις. Το "setup (manually) Kumika (ST-300??)" έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι που το είδαν θα το προσπέρασαν γιατί δεν κατάλαβαν τι ρωτούσες. Αν έβαζες πολύ απλά "πώς να κάνω setup στην κιθάρα μου;" είμαι σίγουρος ότι θα είχες πάρει κάποιες απαντήσεις.

Επί του προκειμένου, η μάρκα αυτή καθ' εαυτή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Σημασία έχει για τι τύπο κιθάρας μιλάμε. Αν είναι κιθάρα τύπου Les Paul όπως υποπτεύομαι, θα πρέπει να βρεις οδηγίες για το σετάρισμα του συγκεκριμένου τύπου κιθάρας και να ξεκινήσεις από εκεί. Ακόμα και στο youtube να ψάξεις, θα βρεις αρκετά πράγματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #3 στις: 07/04/11, 14:12 »
Έχεις δίκιο. Αν και εγώ είχα επιλέξει αυτόν τον τίτλο με το σκεπτικό πως ήταν λιτός και περιεκτικός  ::)
Τώρα βέβαια δεν βλέπω να έχω την επιλογή να τον αλλάξω..

Στο θέμα μας. Μετά από αρκετό καιρό βρήκα χρόνο να ξανασχοληθώ, η κιθάρα είναι strat, όπως φαίνεται και από το screenshot:



Ήδη μάζεψα αρκετό υλικό να μελετήσω, από βίντεο στο youtube, μέχρι βιβλία και βίντεο του Dan Erlewine. Δεν τα έχω προχωρήσει βέβαια ακόμα, για να δω αν χρειάζονται τίποτα ειδικά σύνεργα στην όλη διαδικασία, αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο..

Κατ'αρχάς, όσον αφορά τον εξωτερικό καθαρισμό, έχω σκοπό να πάρω 2 καθαριστικά της Dunlop, για να καθαρίσω λίγο την ακουστική μου. Κάνουν τα ίδια και για αυτή την ηλεκτρική; Ή παίζει καμιά διαφορά λόγω ίσως άλλου τύπου ξύλου, φινιρίσματος κλπ;

Και δεύτερον, αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό (αλλά σχετικά φτηνό) σετ χορδών..

Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #4 στις: 07/04/11, 14:57 »
ωραία κιθάρα φίλος  ;)  καλά έκανες και τη θυμήθηκες .


Τα μόνα εργαλεία που δεν έχουμε σε κάθε σπίτι για να κάνουμε ένα καλό set up είναι οι μικρισκοπικές λίμες που χρειάζονται για να ανοίξουν τα αυλάκια του nut σωστά . Ανάλογα βέβαια με το πάχος των χορδών που χρησιμοποιούμε . Όλα τα υπόλοιπα γίνονται με ένα στραβοκατσάβιδο  :) .


Παίζει επίσης να χρειάζεται fret dress αν έχουν ταλαιπωρηθεί τα τάστα στο παρελθόν ... ούτε αυτό μπορούμε να κάνουμε εύκολα σπίτι δυστυχώς  :-\ .


Ότι καθαριστικό πάρεις για την ακουστική κάνει μια χαρά . Μην ασχοληθείς με λεμονόλαδα και τέτοια , στο μπράτσο βάλε ότι βάλεις και στο σώμα .Βλέπω λούστρο και maple οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .


Αφου έχεις αρχίσει το ψάξιμο για το set up .... go on κι εδώ είμαστε  ;) 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #5 στις: 07/04/11, 15:08 »
Ναι, αυτό με το λεμονέλαιο είναι ένα θέμα, μου το πρότειναν και για την ακουστική (στην ταστιέρα), αλλά ίσως τελικά δεν κάνει, γιατί είναι αλουστράριστη (η ταστιέρα εννοώ, όχι ολόκληρη η κιθάρα)..

Κανά καλό σετ χορδών έχεις να προτείνεις; Θα πιάσω πρώτη φορά (ουσιαστικά) να παίξω ηλεκτρική (όσο κουλό κι αν ακούγεται αφού με κλασσική άρχισα να ασχολούμαι πριν 20 χρόνια περίπου-κι ας την έχω αφήσει κι εκείνη στην άκρη τα τελευταία χρόνια :-[ )

ΥΓ. Για το σώμα της κιθάρας μου πρότειναν αυτό:
http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula_65.htm

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #6 στις: 07/04/11, 15:34 »
ernieball - DR - ghs - d'addario  ή ότι άλλο έχει εκεί που θα πας . Αφου παίζεις με ακουστική πάρε 10ρες ... μια χαρά θα είσαι .


Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα με το lemon oil : Το χρησιμοποιούμε στο rosewood γιατί είναι το μόνο που ''επιτρέπεται'' .
Όταν έχουμε maple λουστραρισμένο δεν βάζουμε λεμονόλαδο γιατί δεν υπάρχει λόγος . όχι ότι δεν κάνει ... απλά δεν παθαίνει τίποτα το μπράτσο όταν έχει βερνίκι και χρησιμοποιούμε ότι βάζουμε και στην υπόλοιπη κιθάρα . 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #7 στις: 07/04/11, 16:26 »
ωραία κιθάρα φίλος  ;)  καλά έκανες και τη θυμήθηκες .

κάτι μου λέει πως η μόνη κιθάρα που θα έπαιρνες από Gibson είναι η Gibson stratocaster....


όσο για το θέμα....
προτείνω για πρώτο σετάπ να την πας σε μάστορα....θα σου πάρει 20, το πολύ 30Ε...
να κάνει τα χοντρά αυτός και μετά τις μικρορυθμίσεις που θα χρειάζονται με τον καιρό θα μάθεις να τις κάνεις μόνος σου....
και μιας και θα πας τον ρωτάς να σου πει και να σου δείξει και πέντε πράγματα.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #8 στις: 07/04/11, 16:37 »
κάτι μου λέει πως η μόνη κιθάρα που θα έπαιρνες από Gibson είναι η Gibson stratocaster....


νατοναααααα .... κι εσύ στο κράξιμο ρε ? ....... δεν έχω μόνο strat αλήθεια
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #9 στις: 07/04/11, 16:48 »
δεν σε κράζω....αλλά εσύ και ο vagtanplan μας έχετε φάει!
gibson έχω αλλά αν τα είχα έπαιρνα και fender άαανετα

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #10 στις: 07/04/11, 16:56 »
Δεκτό αυτό που λες hot_sauce να την δώσω έξω για αυτή την πρώτη φορά, είναι μάλλον η εύκολη λύση.. Απλά γνωρίζοντας τον εαυτό μου, ξέρω πως αν το κάνω αυτό μια φορά, μετά κατά 80% θα το σκεφτώ να το κάνω και την δεύτερη κ.ο.κ.

Με λίγα λόγια, αν δεν βάλω προσωπικό "κόπο", παίδεμα, διάβασμα κλπ, δεν θα το εκτιμήσω τόσο πολύ το όργανο.. Και μάλλον στο τέλος το πιο πιθανό είναι να μάθω και τίποτα..

Γι'αυτό αποφάσισα να ασχοληθώ μόνος μου (με την βοήθεια βέβαια την δική σας ή όποιου άλλου έμπειρου προσφερθεί).. Και ξέρω πως στο τέλος θα έχω και την ικανοποίηση πως το έκανα και μόνος μου (άσχετα αν για πολλούς από σας θα θεωρούνται γνώσεις νηπιακού επιπέδου ;D ),  ενώ θα'χω μάθει πολλά πράγματα στην πορεία που θα με βοηθήσουν να κάνω ακόμα καλύτερη δουλειά τις επόμενες φορές..

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #11 στις: 07/04/11, 17:00 »

δεν σε κράζω....αλλά εσύ και ο vagtanplan μας έχετε φάει!
gibson έχω αλλά αν τα είχα έπαιρνα και fender άαανετα
κατ'αρχας .... ο άλλος είναι καμένος εγω δεν είμαι  ;D 
αν τα είχα ... θα έπαιρνα κι εγώ gibson (μπορεί)  :P

γιατί σας έχουμε φάει ? ... οι φανατικές δηλώσεις πάντα γίνονται στα πλαίσια της πλάκας και του φιλικού κλίματος .
δε νομίζω να έδωσα λαβή για τέτοια σχόλια σ'αυτό το thread .... εγω τουλάχιστον  8)  .




@Guitar_Innuendo ...... στο σωστό δρόμο είσαι ... αν δε μάθεις σ'αυτή να σετάρεις σε τι θα μάθεις ?  ;) 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #12 στις: 07/04/11, 17:07 »
Αυτό ακριβώς.. Ούτως ή άλλως τόσα χρόνια σε αχρηστία ήταν η κιθάρα, δεν έχω και πολλά να χάσω αν μπορώ να το πω έτσι. Από τα λίγα που είδα εξάλλου, δεν είναι τίποτα τρομερά extreme. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο και προσοχή (θα φανεί στην πορεία μήπως χρειαστούν και τίποτα ειδικά εργαλεία)..

Εγώ βασικά αυτό που φοβόμουν ήταν μήπως υπήρχε ο κίνδυνος να κάνω καμιά μ@λ@κία με τα ηλεκτρικά και με το που την βάλω στην πρίζα στην πρώτη πενιά (αν και εγώ έχω συνηθίσει να παίζω με δάχτυλα) σκάσει στα μούτρα μου..  ;D

Οπότε προμηθεύομαι τα απαραίτητα και επιστρέφω με τυχόν απορίες..  :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #13 στις: 07/04/11, 18:23 »
Αυτό ακριβώς.. Ούτως ή άλλως τόσα χρόνια σε αχρηστία ήταν η κιθάρα, δεν έχω και πολλά να χάσω αν μπορώ να το πω έτσι. Από τα λίγα που είδα εξάλλου, δεν είναι τίποτα τρομερά extreme. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο και προσοχή (θα φανεί στην πορεία μήπως χρειαστούν και τίποτα ειδικά εργαλεία)..

Εγώ βασικά αυτό που φοβόμουν ήταν μήπως υπήρχε ο κίνδυνος να κάνω καμιά μ@λ@κία με τα ηλεκτρικά και με το που την βάλω στην πρίζα στην πρώτη πενιά (αν και εγώ έχω συνηθίσει να παίζω με δάχτυλα) σκάσει στα μούτρα μου..  ;D

Οπότε προμηθεύομαι τα απαραίτητα και επιστρέφω με τυχόν απορίες..  :)
Καντο μονος ετσι και αλλιως δεν ειναι καμια πανακριβη κιθαρα να φοβασαι να απλωσεις χερι.Kαι εγω προσφατα αρχισα να  το κανω μονος και αν μη τι αλλο δεν εχω καταστρεψει ακομα καμια παρολο που ξερω οτι μονο καλος σε κατι τετοια δεν ειμαι.Το youtube ειναι φιλος σου....use it.....οσο για τα δαχτυλα  ενταξυ ειναι ενα θεμα(οταν πρωτοεπιασα πενα μετα απο καποια χρονια κλασσικής την ενιωθα σαν μαδερι οικοδομής ;D ) αλλα θα συνηθισεις.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #14 στις: 07/04/11, 18:29 »
το μόνο που φοβάμαι είναι το truss rod.
η βέργα που βρίσκεται στο λαιμό της κιθάρας δηλαδή και η ρύθμισή της
καθάρισμα ταστιέρας, αλλαγή χορδών, intonation είναι πανεύκολα αλλά και κάτι λάθος να κάνεις δεν είναι κάτι μη αναστρέψιμο...
αν σπάσεις τη βέργα όμως.... :S
σε αυτό ρίξε λίγο ψάξιμο....
κατά τ'άλλα συμφωνώ κι εγώ...κάν'το μόνος σου

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #15 στις: 07/04/11, 23:28 »
για χορδές εγω χρησιμοποιώ d'addario εννιάρες και είναι μια χαρά  :)

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #16 στις: 09/04/11, 20:11 »
Λοιπόν.. Πήγα σήμερα να πάρω τα σύνεργα (χορδές και καθαριστικά δηλαδή) από τον Νάκα, χορδές πήρα, αλλά από τα καθαριστικά είχε μόνο το λεμονέλαιο, το καθαριστικό για το υπόλοιπο σώμα της ακουστικής (που θα χρησιμοποιήσω και στην ηλεκτρική δηλαδή) το παρήγγειλα, θα το'χω από βδομάδα. Οπότε η επιχείρηση πήρε μια μικρή αναβολή (αν και μάλλον μέχρι τότε θα περιποιηθώ τις κλασσικές μου κιθάρες)..

Προς το παρόν όμως, είπα να ψαχουλέψω λίγο την ηλεκτρική και να επιχειρήσω κανα 2 πειραματάκια. Κατ'αρχάς, το αρνητικό (υποθέτω), είναι πως στην συγκεκριμένη ηλεκτρική, το truss rod το πειράζεις από την βάση κοντά στους μαγνήτες και όχι από το headstock. Το οποίο είναι πολύ άβολο και δεν ξέρω καν αν γίνεται χωρίς να ξεβιδώσω όλη την μπροστινή μάσκα..

Κατά δεύτερον, επειδή αυτή την στιγμή δεν παίζει ενισχυτής, είχα κατά νου σε πρώτη φάση να την συνδέσω απλά στον υπολογιστή, γνωρίζοντας βέβαια πως δεν πρέπει να περιμένω πολλά πράγματα από άποψη ποιότητας, παραμόρφωσης κλπ, μου αρκούσε δηλαδή απλά να ακούω τον ήχο σκέτο πιο δυνατά, έτσι για να συνηθίσει βασικά το χέρι μου στην διαφορετική ταστιέρα.. Οπότε το θεώρησα εντελώς φυσικό (να λείπουν τα γελάκια παρακαλώ  ;D ), να πάρω ένα μακρύ (στερεοφωνικό) καλώδιο με το κλασσικό 3,5mm jack που είχα καβάντζα, το καρφώνω στην line in της (onboard) κάρτας ήχου μου, παίρνω το άλλο άκρο (πάλι αρσενικό στερεοφωνικό 3,5mm), και το βάζω σε έναν αντάπτορα από 3,5mm στο άλλο το πιο χοντρό και το βάζω στην ηλεκτρική (ξέχασα να πω, την ηλεκτρική που αυτή την στιγμή είναι σε μια ημιάγρια κατάσταση, με 2 χορδές να λείπουν)..

Το θέμα είναι πως δεν κάνει τίποτα. Δεν ακούγεται γρι. Η μόνη περίπτωση που ακούγεται κάτι από τα ηχεία, είναι όταν κουνάω λίγο το βύσμα στην ηλεκτρική και κάνει τα παράσιτα της επαφής. Αλλά από ήχο όταν χτυπάω τις χορδές, τίποτα..

Έκανα ένα μικρό ψάξιμο στο νετ, εντάξει, λογικό είναι πως δεν πρέπει να περιμένω σοβαρά αποτελέσματα χωρίς την χρήση ενισχυτή, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν ακούω ΤΙΠΟΤΑ. Από αυτά που διάβασα σε διάφορα τόπικ, δοκίμασα το βύσμα στην θύρα του μικροφώνου, αλλά πάλι τίποτα. Έλεγξα τις ρυθμίσεις της κάρτας ήχου μέσα από τα Windows (7 64-bit) μήπως είναι στο mute, αλλά είναι ανοιχτά.

Το θέμα είναι τώρα, δεν γίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ χωρίς ενισχυτή; Φταίει μήπως που όλα τα βύσματα που χρησιμοποιώ είναι στερεοφωνικά; Γιατί έπεσε το μάτι μου κάπου που έλεγε ότι επειδή η κιθάρα βγάζει μονοφωνικό ήχο, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Αλλά σε μια περίπτωση που κάποιος τα είχε μπλέξει έτσι, άκουγε απλά τον ήχο μόνο από το ένα ηχείο.. Μήπως φταίει ότι είναι onboard η κάρτα ήχου; Μήπως φταίνε τα windows 7; Κανένα στοιχείο

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #17 στις: 09/04/11, 20:27 »
volume και tone της κιθάρας δουλεύουν?
σε μια πολύ παλιά eko ενός φίλου ήθελε πολλά γυρίσματα πριν "πιάσουν"....
για τα στέρεο καλώδια δεν ξέρω πάντως με κανονικό καλώδιο στο λάπτοπ μου έπαιζε η κιθάρα χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου κτλ εννοείται....

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #18 στις: 09/04/11, 20:47 »
Τι να σου πω.. Τα γυρνούσα και αυτά, από το 0 μέχρι το 10 αρκετές φορές, βρίσκει αντίσταση στο τέρμα και από τις 2 μεριές, αλλά δεν έκανε τίποτα..

Εν τω μεταξύ στα 7άρια, έχει αυτή την μπάρα που σου δείχνει το επίπεδο του ήχου. Δηλαδή πχ αν βάλεις μικρόφωνο και το βάλεις στο mute, αν μιλάς, μπορεί να μην ακούγεται τίποτα από τα ηχεία (λόγω του mute), αλλά η μπάρα γεμίζει, δείγμα ότι "παίρνει" ήχο, απλά δεν τον βγάζει.. Εδώ λοιπόν, αυτή η μπάρα δεν κουνιέται καθόλου..

Όταν λες "κανονικό καλώδιο" τι εννοείς; Μονοφωνικό; Ή έχει κάποιο άλλου τύπου καλώδιο; Εγώ για να καταλάβεις, έβαλα ένα σαν κι αυτό:
http://www.plaisio.gr/Peripherals/Connectivity/Cables/Audio-Video-Cables/Turbo-X-Audio-M-M-Jack-Jack-2M.htm

και απλά στην μια άκρη έβαλα έναν αντάπτορα σαν κι αυτόν:
http://www.amazon.co.uk/3-5mm-Socket-6-35mm-Stereo-Adaptor/dp/B000Q8FDTY
και αυτό το έβαλα στην ηλεκτρική..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #19 στις: 09/04/11, 20:54 »
επειδή το τονισε πως το καλώδιο είναι στέρεο....γι αυτό έγραψα "κανονικό"
αλλά κι αυτό που έστειλες θα έπρεπε να κάνει τη δουλειά....
τώρα...ή δεν δουλέυουν τα ηλεκτρικά...ή δεν ξέρω τι άλλο....
για το πρώτο βάλε χορδές και πήγαινε σε ένα φίλο σου ή σε ένα μαγαζί και βάλ'την σε ενισχυτή....
ή το καλύτερο...πήγαινε σε ένα μάστορα να τη δει εξ'ολοκλήρου...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #20 στις: 09/04/11, 21:13 »
Αυτό με το στερεοφωνικό το τόνισα απλά γιατί είδα να αναφέρουν άλλοι πως είχαν πρόβλημα με αυτό το μονοφωνικό/στερεοφωνικό. Ενδεικτικά κάτι στο οποίο έπεσα σε άλλο φόρουμ:
Παράθεση
εγώ να συμβουλέψω εδώ κάτι που την πάτησα εγώ. Το ανταπτοράκι απο μεγάλο   jac ->mini jack να προσέξεις στο mini jack να έχει δυο γραμούλες που   σημαίνει ότι είναι στέρεο. Η κιθαρα βγάζει μονοφωνικό ήχο αλλά τα pc   δέχονται στέρεο ήχο. Εγώ προσπαθούσα με μονοφωνικό mini jack και δεν   γινόταν τίποτα. και οταν το αλλαξα είδα προκοπή.

Δεν είναι βέβαια ακριβώς ίδια περίπτωση με την δική μου, μάλλον το αντίστροφο, αυτός είχα τα πάντα μονοφωνικά, ακόμα κι αυτό που έμπαινε στην κάρτα ήχου. Απλά από αυτό κατάλαβα πως ίσως παίζει ρόλο το μονοφωνικό/στερεοφωνικό..

Ναι, σκέφτηκα έναν φίλο που έχει ενισχυτή και θα την δοκιμάσω μάλλον. Δεν μπορώ να εγγυηθώ άλλωστε πως δεν έχουν πρόβλημα τα ηλεκτρικά της, δεν θυμάμαι να την έχω βάλει ποτέ σε ενισχυτή.. Απλά θέλω δω αν μπορώ να κάνω κάτι μέχρι τότε.. Το καλώδιο υποθέτω δεν είναι κάποιο "ειδικό", αλλά το συνηθισμένο jack 6.35mm που έχουν πχ κάποια ακουστικά και μπορώ να το βρω σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρικά, δεν χρειάζεται μόνο γι'αυτό να πηγαίνω πάλι μέχρι τον Νάκα..

Εσύ δηλαδή στο laptop που το είχες δοκιμάσει, το είχες συνδέσει (με adaptor για να βγαίνει 3.5mm, δεν ξέρω αν ήταν μονοφωνικό ή στερεοφωνικό) απλά στο line in; Ή μήπως στο mic; Σε τι λειτουργικό; Γιατί μπορεί όλα να παίζουν ρόλο..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #21 στις: 09/04/11, 21:18 »
ήταν:
κιθάρα, καλώδιο κιθάρας, αντάπτορας μεγάλο σε μικρό καρφί, mic in του λαπτοπ με windows xp

είχα πάρα πολύ παράσιτο αλλά σήμα πέρναγε...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #22 στις: 10/04/11, 12:48 »
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ..

Το δοκίμασα και στο δεύτερο PC που έχει πάνω ΧΡ αλλά ούτε εκεί άκουσα τίποτα, οπότε δεν έχει να κάνει με OS/drivers κλπ.. Θα κοιτάξω πρώτα να διαπιστώσω αν έχει πρόβλημα η κιθάρα με ενισχυτή φίλου.. Θα δοκιμάσω με μονοφωνικό καλώδιο, μήπως αυτό προκαλεί το να μην ακούγεται. Πάντως αν δουλεύει κανονικά, μάλλον για αρχή θα πάρω κάτι τέτοιο:
http://cgi.ebay.com/new-Guitar-USB-Interface-Link-Cable-PC-MAC-Recording-/390187879343?pt=Guitar_Accessories&hash=item5ad9028baf
που το συνδέεις απευθείας στον υπολογιστή, και μετά μέσω Guitar Rig μπορώ να κάνω μια χαρά εξάσκηση στο σπίτι. Κοίταξα λίγο έτσι "εγκυκλοπαιδικά" και για ενισχυτές, έχει κάτι 10αρηδες με 50 ευρώ περίπου. Ξέρω βέβαια πως κάνουν μόνο για εξάσκηση στο σπίτι, το βλέπω απλά σαν entry level πριν πάω σε κάτι πιο ακριβό, ανάλογα με την χρήση..

ΥΓ. Είδα τελικά ότι μια χαρά χωράει το άλεν κλειδί για να ρυθμίζεις το truss rod από την το κάτω μέρος του neck, απλά το βάζεις ανάμεσα από τις χορδές..

ΥΓ2. Εν τω μεταξύ, σε κάτι βιντεάκια που βλέπω τις τελευταίες μέρες στο youtube και αλλού για έλεγχο της ταστιέρας, βλέπω κάτι πολύ ωραία εργαλιάκια, δεν ξέρω αν είναι custom made, ή πωλούνται κανονικά, στην δεύτερη περίπτωση δεν ξέρω πώς να τα ψάξω. Ένα που έχει ο Dan Erlewine, είναι στην ουσία σαν μεταλλικός χάρακας, με την διαφορά ότι σε κάποια σημεία έχει αυλακιές, στις οποίες μπαίνουν τα τάστα, και έτσι βλέπει εύκολα αν είναι ίσια η ταστιέρα. Ένα άλλα που είδα αλλού, ήταν κάτι σαν ελβετικός σουγιάς, που είχε μικρές πλάκες με διαφορετικό πάχος, και τις χρησιμοποιούσε για να μετρήσει την απόσταση του 7ου τάστου από την χορδή (βάζοντάς το ανάμεσα), την στιγμή που με ένα κάπο πιέζει στο πρώτο τάστο και με ένα δάχτυλο το 12ο τάστο (σε παραλλαγή το έχω βρει να πιέζει το πρώτο τάστο και το τελευταίο και να ελέγχει την απόσταση της χορδής από το 12ο τάστο)
Neat stuff..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #23 στις: 10/04/11, 13:27 »
καλά το σκέφτεσαι για το ενισχυτάκι....
πάρε αυτό και αργότερα που θα χεις μάθει/ακούσει περισσότερα παίρνεις έναν καλύτερο που θα έχεις κρίνει πως σου κάνει....

για τα εργαλεία....υπάρχουν στο forum πολλοί οδηγοί για ρύθμιση truss rod,intonation και άλλα που χρειάζονται ελάχιστα εργαλεία
δεν πιστεύω πως χρειάζεται να δώσεις λεφτά για τόσο προχωρημένα πράγματα.
τουλάχιστον οι περισσότεροι από μας τη ρυθμίζουμε μια χαρά(θέλω να πιστεύω :P )με τις απλές διαδικασίες....

Αποσυνδεδεμένος Guitar_Innuendo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Setup (manually) Kumika (ST-300??)
« Απάντηση #24 στις: 10/04/11, 13:34 »
Χμμμ.. Ναι, δεν έχω ψαχουλέψει ακόμα σε πλήρες βάθος το φόρουμ για τους άλλους οδηγούς. Αν και οκ, έναν τέτοιο χάρακα πχ με τα αυλάκια, μπορείς υποθέτω να τον κάνεις σε έναν σιδερά (έχοντας μετρήσει ακριβώς πού πρέπει να βρίσκονται τα κενά για τα τάστα), χωρίς να σου κοστίσει πολλά.. Γιατί κάποιους οδηγούς που βρήκα (εκτός φόρουμ) σε βίντεο κλπ και δεν χρησιμοποιούσαν εργαλεία πχ για το truss rod, έκαναν την εκτίμηση "με το μάτι". Που ίσως χάνει λίγο σε ακρίβεια..

ΥΓ. "Ενισχυτάκι" εννοεις τον 10άρη με το ηχείο; Ή αυτό που το συνδέεις με USB στο PC;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
26874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 14:43
από modfori
6 Απαντήσεις
7359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/06, 14:08
από Neobek
0 Απαντήσεις
1840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 15:13
από Καρχαρίας
4 Απαντήσεις
3082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 17:50
από rista
7 Απαντήσεις
3471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:56
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:31
από geo134
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
24 Απαντήσεις
9245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 00:12
από zeoy
13 Απαντήσεις
5307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 14:20
από GEO_ZZZZ
4 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/11, 23:08
από Fearless