Αποστολέας Θέμα: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!  (Αναγνώστηκε 4367 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγαπητά παιδιά τού Κιθάρα νομίζω στα σοβαρά πλέον ότι κάτι δεν πάει διόλου καλά στην Ελλάδα. Βγάζω τα μάτια μου μέσα στη νύχτα για να κάνω τη δουλειά μου μέσα στην ησυχία της, παρακολουθώ ταυτόχρονα και τις on-line εφημερίδες κι ειλικρινά συγκλονίζομαι πότε από το ένα και πότε από το άλλο. Τι έχουμε πάθει? Τι τρελά πράγματα είναι αυτά? Σαν ανέκδοτο μοιάζουν αλλά ανέκδοτο δεν είναι. Διαβάστε εδώ το σχετικό θέμα από μια εφημερίδα : 
http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=64829

Έχω ακούσει κάποιες φορές ότι ασθενοφόρα στην προσπάθειά τους να φτάσουν γρήγορα σε κάποιο νοσοκομείο είχαν ένα ατύχημα που κόστισε τη ζωή του προσώπου το οποίο προσπαθούσανε να σώσουν, αλλά πρώτη φορά ακούω τέτοιο περιστατικό. Ούτε κατά διάνοια δεν τα βάζω με τον οδηγό του ΕΚΑΒ. Προφανέστατα έτρεχε μέσα στη νύχτα για να σώσει κάποιο άτομο αλλά κατάληξε να σκοτώσει δυο ποδηλάτες. Δε γνωρίζω ακόμα το εάν ήταν Έλληνες ή ξένοι. Κανείς δεν ξέρει ακόμα. Το περιστατικό είναι εξαιρετικά πρόσφατο. Όμως εγώ σκέφτομαι ότι τέτοιαν ώρα μέσα στη νύχτα και πάνω σε ποδήλατο δύο άντρες είναι μάλλον απίθανο να είναι Έλληνες. Κοντά στο Ναύπλιο συνέβη το γεγονός κι εκεί είναι πασίγνωστο ότι εργάζονται ένα σωρό μετανάστες στα χωράφια. Ατύχημα ναι, δυστύχημα μάλλον, αλλά πρωτάκουστο. Διαβάστε παρακαλώ αυτό που διάβασα πριν λίγο για να καταλάβετε τον λόγο που ένιωσα σοκαρισμένος. Να πάρει η οργή, είπα μέσα μου, το ένα μετά το άλλο έρχεται? Μας καταράστηκε ο Θεός Μεγαλοβδομαδιάτικα και δε μας αφήνει να ειρηνεύσουμε?
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #1 στις: 01/04/10, 04:18 »
Όμως εγώ σκέφτομαι ότι τέτοιαν ώρα μέσα στη νύχτα και πάνω σε ποδήλατο δύο άντρες είναι μάλλον απίθανο να είναι Έλληνες.

Aπό πού προκύπτει κάτι τέτοιο?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/10, 04:34 από s.s. »

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #2 στις: 01/04/10, 08:58 »
Aπό πού προκύπτει κάτι τέτοιο?

καλέ μου SS <;D> ξέρεις πολλούς Έλληνες, άντρες μεγάλους μάλιστα, να πηγαίνουν μέσα στη νύχτα δυο μαζί σ'ένα ποδήλατο εκεί στην Αργολίδα που είναι κι ευκατάστατη περιοχή και πήχτρα γεμάτη από διπλοκάμπινα αγροτικά?
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #3 στις: 01/04/10, 10:49 »
Aπό πού προκύπτει κάτι τέτοιο?

καλέ μου SS <;D> ξέρεις πολλούς Έλληνες, άντρες μεγάλους μάλιστα, να πηγαίνουν μέσα στη νύχτα δυο μαζί σ'ένα ποδήλατο εκεί στην Αργολίδα που είναι κι ευκατάστατη περιοχή και πήχτρα γεμάτη από διπλοκάμπινα αγροτικά?
Έχεις κάνει κάποια έρευνα σχετικά με τους ποδηλάτες στην Αργολίδα?
Τα λεγόμενά σου πάντως έρχονται σε αντίθεση με το (αναξιόπιστο έτσι και αλλιώς)λινκ που δίνεις το οποίο αναφέρει το εξής:δεν είδε μέσα στο σκοτάδι το προπορευόμενο ποδήλατο που οδηγούσε ένας Έλληνας πολίτης αγνώστων μέχρι στιγμής στοιχείων.
Btw εξήγησέ μου λίγο το όλο σκεπτικό σου και την σύνδεση που προσπαθείς να κάνεις με μετανάστες.
Εκ πρώτης όψεως φαίνεται εξαιρετικά χαζή(αυτολογοκρισία) γι αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #4 στις: 01/04/10, 11:33 »
Πράγματι, λυπηρό γεγονός. Σίγουρα δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τον οδηγό του ασθενοφόρου χωρίς στοιχεία. Το πιθανότερο είναι ότι δεν φταίει, γιατί ένα ποδήλατο μέσα στην νύχτα σε αγροτικό δρόμο χωρίς φώτα και αντανακλαστικά (όπως πιθανότατα ήταν στην περίπτωση αυτή), δεν φαίνεται! Άρα, ποδηλάτες προσοχή! Να λαμβάνετε τα απαραίτητα μέτρα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #5 στις: 01/04/10, 11:45 »
Έχεις κάνει κάποια έρευνα σχετικά με τους ποδηλάτες στην Αργολίδα?

ατυχέστατο..
εξ'άλλου η συγκεκριμένη πηγή αναφέρεται σε Έλληνα αγνώστων στοιχείων - επομένως απο που προκύπτει το συμπέρασμα της καταγωγής του?
Όπως και νά'χει, το γεγονός είναι λυπηρό μεν αλλά απ'ότι έχω ακούσει στην τηλεόραση οι ποδηλάτες δεν είχαν κάποιο φωσφορούχο διακριτικό ούτε πάνω τους ούτε στο ποδήλατο..

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #6 στις: 01/04/10, 17:06 »
Δεν είμαι σίγουρος πως αντιλαμβάνομαι ακριβώς γιατί θα πρέπει να τύχει σχολιασμού και σκέψης καταγεγραμμένης αν ήταν ή δεν ήταν Έλληνας/Έλληνες. Έχω κάποιες υποψίες, αλλά δεν βρίσκω και το λόγο να τις καταθέσω με τη σειρά μου.

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #7 στις: 01/04/10, 19:16 »
s.s απάντηση στο γιατί σκέφτηκα όπως σκέφτηκα έδωσε πιο πάνω ο Βασίλης. μην το κουράζεις άλλο. δεν είναι θέμα για πολλά-πολλά. schism μίλησα έτσι επειδή όπως έγραψα γνωρίζω πολύ καλά το πόσοι ταλαίπωροι Πακιστανοί δουλεύουν εκεί από το πρωϊ μέχρι το βράδυ για 20-22 ευρώ την ημέρα. τους παίρνει λες να αγοράσουν αυτοκίνητο ή να έχουν ένα καλό ποδήλατο με αντανακλαστικά πρόσθετα επάνω του και με μπαταρία για ν'αναβοσβύνει ένα φως πίσω? ήταν μεγάλοι άντρες δεν ήταν παιδιά για να κινούνται βραδιάτικα σε αγροτικό δρόμο. από τα χωράφια γύριζαν ολοφάνερα. κανέναν ρατσισμό δεν εξέφρασα. το ακριβώς αντίθετο εννοούσα. κρίμα που δεν το κατάλαβες.
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #8 στις: 01/04/10, 22:17 »
Μιας και ζω στην Αργολίδα και έχω οδηγήσει σε εκείνο το δρόμο άπειρες φορές έχω να σας πω τα εξής:

1ον. 99% ήταν μετανάστες. Όχι οτι έχει μεγάλη σημασία αλλα μάλλον ήταν. Κυρίως κυκλοφορούν με ποδήλατα χωρίς ανακλαστήρες και μου έχει τύχει πολλές φορές να τους δω τελευταία στιγμή. Γενικά οι ποδηλάτες δεν έχουν συνειδητοποιήσει την αξία του ανακλαστήρα σε ένα ποδήλατο. Όσο αξίζει και η ίδια η ζωή! Είτε είναι η ζωή του μετανάστη είτε του Έλληνα

2ον. Ο δρόμος είναι άκρως επικίνδυνος. Έχουν γίνει πολλά δυστυχήματα. Και οι οδηγοί ακόμα πιο επικίνδυνοι ειδικά τέτοιες ώρες. Θα μπορούσε να τους χτυπήσει και κάποιος άλλος (έχει γίνει και στο παρελθόν) και όχι ένα ασθενοφόρο.

3ον. Όποτε κινούνται ασθενοφόρα σε αυτούς τους δρόμους πηγαίνουν στη μέση του δρόμου με αναμμένους φάρους και όχι στην άκρη που κινούνται οι ποδηλάτες. Ή που για κάποιο λόγο το ασθενοφόρο ξάκρισε (κάποιος απο απέναντι δεν είχε τη δυνατότητα η.... τη διάθεση να κάνει στην άκρη για το ασθενοφόρο!!!), ή που οι ποδηλάτες για κάποιο λόγο βρέθηκαν στη μέση του δρόμου χωρίς να ελέγξουν αν ερχόταν κάποιος (συμβαίνει και αυτό συχνά)

Το περιστατικό είναι θλιβερό και έχει να κάνει κυρίως με την κατάσταση των επαρχιακών δρόμων και με τη συμπεριφορά των οδηγών (όχι απαραίτητα του ασθενοφόρου). Αν μάθω κάτι παραπάνω για το συμβάν θα σας ενημερώσω
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #9 στις: 01/04/10, 22:18 »
Είναι όντως πολύ λυπηρό, στην προσπάθειά τους να σώσουν ζωές να αφαιρούν άλλες  :(

Για την ιστορία: Τα ποδήλατα έχουν ανακλαστικά και οι ποδηλάτες, ελπίζω, καλά αντανακλαστικά.
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #10 στις: 01/04/10, 22:31 »
...Αν μάθω κάτι παραπάνω για το συμβάν θα σας ενημερώσω

σε παρακαλώ πολύ να ενημερώσεις εμένα προσωπικά μέσω ΠΜ. έχω λόγους να ψάχνω το θέμα. δεν ζω εκεί όπως καταλαβαίνεις και δεν έχω άμεση γνώση. ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #11 στις: 01/04/10, 23:25 »
Είναι όντως πολύ λυπηρό, στην προσπάθειά τους να σώσουν ζωές να αφαιρούν άλλες  :(
Για την ιστορία: Τα ποδήλατα έχουν ανακλαστικά και οι ποδηλάτες, ελπίζω, καλά αντανακλαστικά.

Gant προσπαθείς να ρίξεις την ευθύνη στο οδηγό του ασθενοφόρου που έτρεχε με 100+ για να σώσει μια ζωή ? εγώ αυτό κατάλαβα ότι προσπαθείς να κάνεις. τα περισσότερα ποδήλατα έχουν ένα αδιάκριτο μικρό κόκκινο ανακλαστικό στο πίσω μέρος τους που άμα τρέχεις αγωνιωδώς ούτε καν που το βλέπεις και μάλιστα σε στενό επαρχιακό δρόμο. ποδήλατο έμαθα από τα 8 χρόνια μου, και μοτοσυκλέτα στα 16 μου, αυτό τι σημαίνει? ότι ήξερα αυτόματα να προφυλάξω τη ζωη μου. το τίποτα ήξερα κι από τύχη επέζησα. και τι εννοείς με το : όλοι οι ποδηλάτες έχουν καλά αντακλαστικά? έτσι από τη γέννησή τους τα έχουν? "θεία τη χάριτι?". τόσα χρόνια οδηγός είμαι κι ένα σωρό φορές εάν δεν πρόσεχα όλο και κάποιο άτομο με ποδήλατο θα είχα παρασύρει έτσι όπως αναγκαστικά και λόγω ιδιατερότητας του μέσου αυτού πάνε αριστερά-δεξιά διαρκώς. ο λόγος που τους συμβαίνει αυτό είναι απλός: η μόνη κινητήρια δύναμη στο δίτροχό τους είναι το σώμα τους που μετακινείται διαρκώς καθώς πεταλάρουν. σίγουρα ο κάθε οδηγός οφείλει να προσέχει τα ποδήλατα αλλά όχι και να λέμε ιστορίες με αρκούδες για τ'ότι έφταιγε ο οδηγός του ασθενοφόρου κι όχι τα άτομα που οδηγούσαν το ποδήλατο και δεν άκουσαν καν την σειρήνα του επειδή ήταν πολύ κουρασμένα. καλό είναι να προσέχουμε το τι διαβάζουμε και το τι γράφουμε. προπάντων το τελευταίο.
ΥΓ <τελευταίας στιγμής>
προς άρση κάθε παρεξήγησης δεν εννοώ με τίποτα ότι πήγαιναν γυρεύοντας οι δύο ποδηλάτες κι άρα καλά έπαθαν. δυο πολύ κουρασμένοι εργάτες στα χωράφια ήταν και τι να λέμε τώρα. περιμένω τον φίλο μας από την Αργολίδα να μου επιβεβαιώσει αυτά που ήδη έμαθα από κάποια άλλη πηγή.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/10, 23:53 από FloatingPoint »
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ασθενοφόρο σκότωσε δύο ποδηλάτες!!!
« Απάντηση #12 στις: 02/04/10, 17:06 »
Προσπαθώ να καταλάβω ακόμα γιατί χρίζει τοσο σημαντικού σχολιασμού το θέμα για να εκνευρίζεσαι και να εκφράζεσαι τόσο έντονα floating point. Πολλές φορές γίνονται δυστυχήματα, ειδικά στην ελλάδα με τους κωλόδρομους που έχουμε. Απλά έτυχε τώρα να ήταν 2 ποδηλάτες και ένα ασθενοφόρο. Αν ήταν να σχολιάζαμε κάθε δυστύχημα τότε θα γεμίζαμε θέματα καθημερινά.

Αν θες να συζητήσουμε για την πρέπουσα συμπεριφορά του ποδηλάτη στο δρόμο ευχαρίστως, οδηγώ ποδήλατο και ταξιδεύω με ποδήλατο. Έχω αρκέτα πράγαμτα να πω περί τούτου.
Αν θες να συζητήσουμε για το γεγονός ότι ήταν μετανάστες που γύρναγαν απο την δουλειά του άλλο
Αν θες να συζητήσουμε για το πως έγινε το ατύχημα, δεν το ξέρει κανένας εδώ απο ότι κατάλαβα.

Οπότε, ας ξεκαθαρίσουμε λίγο για τι πράγμα θέλουμε να μιλήσουμε και να το κουβεντιάσουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
55 Απαντήσεις
13753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 23:27
από happydreamer