Αποστολέας Θέμα: Πετάλια Άλφα-Άλφα!  (Αναγνώστηκε 14732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsagas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« στις: 07/07/06, 01:32 »
Καλησπέρα καταρχήν σε όλους!

Βασικά παίζω κλασσική κυρίως κιθάρα, αλλά επειδή τελευταία ασχολούμαι εξίσου και με ηλεκτρική, έχετε να ΄μου προτείνετε κάποιες "τοπ" μάρκες για πετάλια; Έχω μια πεταλιέρα Zoom 1010 από παλαιότερα, αλλά δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Προσανατολίζομαι προς μεμονωμένα πετάλια. Δεν πειράζει αν είναι και λίγο ακριβούτσικα. Με ενδιαφέρει να είναι εφφέ καλής ποιότητας και να μη χρειαστεί αργότερα να τα αλλάζω.

ευχαριστώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #1 στις: 07/07/06, 02:38 »
hi, η πρότασή μου είναι καταρχήν να σιγουρευτείς και να δεις κάποιες πεταλιέρες, που να χουν και αναλογικά controls πάνω όπως korg, roland κλπ, γιατί πιθανόν να υπάρχει εκεί μια δυσκολία, δλδ η πεταλιέρα που είπες δεν είναι καμια φέτα μεν, αλλά είναι μια πεταλιέρα, έχει πολλές δυνατότητες, λέω μήπως λόγω έλλειψης αναλογικών control δεν την έχεις φτάσει στο αμήν, δεν ξέρω δλδ αν είχες όλα τα πεταλάκια που χρειάζονται αν θα μενες ευχαριστημένος, απλά σου λέω να ψάξεις όλες τις δυνατότητες για να μην απογοητευτείς

κατά τα άλλα, αν το παραπάνω δε σε ενδιαφέρει, πιστεύω ότι πας σε ακριβότερα πετάλια, για τα οποία δυστυχώς δεν έχω άποψη, πέρα του ότι υπάρχουν κάποιοι έτοιμοι συνδυασμοί πεταλιών που μάλλον σε ενδιαφέρουν, δυστυχώς δεν το χω ψάξει και sorry for being off topic

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #2 στις: 07/07/06, 09:48 »
Καλημερα,

Πρωτα απ' ολα να σε καλωσορισω στο forum.

Δευτερον, θα σε παρακαλεσω μας πεις τι ειδους εφε χρησιμοποιεις. Delay, Chorus, Wah, Flanger ?

Επισης να εχεις υπ' οψιν σου οτι μιλαμε για αρκετα λεφτα οποτε μην θεωρησεις οτι μπορεις να κανεις συλλογη απο ολα τα εφφε του πλανητη με την μια. Εκτος αν αποφασισεις να παρεις φτηνα Behringer (26€ και 46€ αναλογα το πεταλι) και μετα να αποφασισεις ποια εφφε χρησιμοποιεις περισσοτερο.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος tsagas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #3 στις: 07/07/06, 15:56 »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα  :)

Χρησιμοποιώ μέχρι στιγμής τα κλασσικά εφφέ (chorus,delay,flanger,reverb). Wah δεν πολυχρησιμοποιώ, αλλά υπάρχει ένα cry-baby διαθέσιμο.

Το θέμα τώρα έχει ως εξής: έχω έναν ενισχυτή Marshall 30watt (όχι λαμπάτο) και μια Rickenbacker 330. Η πεταλιέρα η zoom 1010 που επίσης έχω, ποτέ δεν με ενθουσίασε (από πλευράς ήχων), αλλά κυρίως ποτέ δεν με βόλεψε η χρήση της, με όλα  αυτά τα σπαστικά κουμπάκια και το μπέρδεμα να κάνεις πέντε απλές ρυθμίσεις.

Θέλω να φτιάξω τον κιθαριστικό εξοπλισμό μου, για live και για studio, κάνοντας κάποιες προσεγμένες αγορές. Δεν θέλω να γεμίσω σαβούρα, αλλά τα λεφτά μου να πιάσουν τόπο. Παίζω ροκ εν ρολ, μοντέρνο ροκ, εναλλακτικό ροκ, ποπ κλπ. Όχι χεβυμεταλ.

Αναρωτιόμουν λοιπόν, τί χρειάζομαι; Χρειάζομαι έναν καλύτερο ενισχυτή (λαμπάτο) και δυο τρία καλά πετάλια; Ή κρατάω τον ενισχυτή και παίρνω πχ. μια καλή λαμπάτη πεταλιέρα; Ή θέλω και ενισχυτή και πεταλιέρα; Έβλεπα προ ολίγου στο ιντερνετ μια Vox Tonelab SE. Ακούω από παντού ότι τα μεμονωμένα αναλογικά πετάλια είναι πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά εφφέ.

Τώρα βέβαια, το γύρισα λίγο το θέμα του post μου, αλλά ψάχνοντας μου γεννήθηκαν άλλα διλλήματα  ;) 

ΥΓ. Εννοείται ότι στην περίπτωση μεμονωμένων πεταλιών, δεν χρειάζεται να τα αγοράσω και όλα μαζί. Άλλωστε θέλω και κάποιο χρόνο να μάθω να τα χρησιμοποιώ στο έπακρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/06, 16:03 από tsagas »

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #4 στις: 07/07/06, 17:09 »
Ελα φιλε,

Το θεμα λαμπατου ενισχυτη ειναι μεγαλο απο μονο του. Οποτε ας μεινουμε στα πεταλια προς το παρον. Εγω εχω καποιες προτασεις να σου κανω για πραγματικα σοβαρα αναλογικα πεταλια (κατα την προσωπικη μου παντα αποψη.)

Delay: Jacques Prisoner (www.ts808.com), EHX Deluxe Memory Man, Diamond Memory Lane.
Chorus: Electroharmonix?
Reverb: EHX Holier grail?
Overdrive/Distortion/Boost: Maxon OD808, HBE Powerscreamer, HBE Big-D (www.homebrewelectronics.com)
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #5 στις: 07/07/06, 17:14 »
κι αν γύρισες λίγο το θέμα, γιαυτό είναι τα forum:)
λοιπόν καταρχήν βλέπω ότι είσαι ανοιχτός σε όλες τις επιλογές, οπότε είσαι έτοιμος να το ψάξεις, που είναι πολύ καλό

πετάλια?
τα μεμονωμένα αναλογικά πετάλια όντως δίνουν καλύτερη ποιότητα από τα ψηφιακά
αν κατέληγες σε κάτι τέτοιο θα πρεπε να υπολογίσεις και συνδεσμολογία - υπάρχουν έτοιμες - για πιο εύκολες εναλλαγές
κάτι που υστερούν είναι, ότι όταν χρειαστείς να παίξεις 5 διαφορετικά πράγματα, πιθανόν να χρειαστείς ξανά μια πεταλιέρα
ποια καλά πετάλια προτείνω? πρέπει να μας δώσεις κάποιο budget γιατί οι τιμές πεταλιών έχουν πάρα πολύ μεγάλο εύρος

Vox Tonelab SE?
κατά πολλούς είναι η μόνη που μπορεί να συναγωνιστεί τα πετάλια, αλλά δεν επεκτείνομαι διότι θα γίνει ο γνωστός πόλεμος...
αυτό που αναμφίβολα μπορεί να πει κανείς, είναι ότι είναι μια ολοκληρωμένη λύση που καλύπτει τις ανάγκες των περισσότερων
επίσης έχει όπως θα χεις δει, αρκετά αναλογικά controls, ώστε να βοηθάει στην απευθείας ρύθμιση, όπως και πολλές άλλες
απτην μια, δεν αξίζει να μην χρησιμοποιείται κάτι τέτοιο, έχει πολλές δυνατότητες και σπαταλιέται πολλές φορές από πολλούς
απτην άλλη, σου δίνει όλες τις δυνατότητες να παίξεις κάτι άλλο όταν το αποφασίσεις, κι αυτό ισχύει με όλες τις πεταλιέρες

ενισχυτής?
συνήθως, κάθε κιθαρίστας που παίζει σε live, κάνει πρόβες σε ιδιωτικό χώρο, έχει δικό του έναν δυνατό αξιόπιστο λαμπάτο ενισχυτή
οπότε οπωσδήποτε πρέπει να μετρήσεις την τωρινή σου κατάσταση, έχεις παίξει ήδη σε αρκετά live, θα παίξεις στο μέλλον σε live πολλές φορές, σχεδιάζει η μπάντα σου να έχει ένα δικό της χώρο για πρόβες? όλα αυτά πρέπει να τα συζητήσεις, για να μην καταλήξεις σαν τους λίγους μεν, αλλά που έχουν πληρώσει επαγγελματικό ενισχυτή έπαιξαν σε 5 live και τον ευχαριστήθηκαν και τώρα τον χρησιμοποιούν καμιά φορά σπίτι τους, πριν καταλήξει στο ebay

πρόταση?
εγώ προτείνω να πάρεις δυο φιλαράκια σου, και να πάτε να ακούσετε και περιεργαστείτε εκτενώς κι ενδελεχώς όσο γίνεται μια πεταλιέρα όπως αυτή που ανέφερες, να την ακούσεις, να δεις αν σε καλύπτει ηχητικά και κυρίως να συγκρίνεις των ήχο των πεταλιών, εάν βρεις μικρότερη διαφορά απότι περίμενες, ή αν η διαφορά δε σου ακούγεται σαν λάθος ήχος, αλλά σαν διαφορετικός τότε προφανώς ίσως σε συμφέρει μια πεταλιέρα, εγώ αυτό ψηφίζω

αμα βρείτε φάρμακο για την φλυαρία, δώστε μου την παρτιτούρα...ζντοϊνγκ!

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #6 στις: 07/07/06, 18:24 »

Το θέμα τώρα έχει ως εξής: έχω έναν ενισχυτή Marshall 30watt (όχι λαμπάτο) και μια Rickenbacker 330.
Off topic:Συγχαρητηρια για την κιθαρα φιλε μου  :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος tsagas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #7 στις: 07/07/06, 19:26 »
math, ευχαριστώ για τις προτάσεις θα τα κοιτάξω. Απ'ότι καταλαβαίνω η electroharmonix είναι εγγύηση έτσι;

giganta, thanks. Είναι το μόνο κομμάτι του εξοπλισμού μου που με ικανοποιεί 101%.

oneofthem σ'ευχαριστώ για την φλυαρία σου. Όσον αφορά τα πετάλια κι εγώ αυτό που με προβληματίζει, είναι πχ. σ'ένα live, τί θα κάνω; Κάθε που θα αλλάζουμε τραγούδι θα κάθομαι και θα συνδέω ξεσυνδέω αλλάζω συνδεσμολογίες και ρυθμίσεις για να βγάλω τον ήχο που θέλω; Ή απλώς θα παίζω συνέχεια με τον ίδιο ήχο (έναν καθαρό κι έναν παραμόρφωση;

Για το μπάτζετ που λες, εφόσον δεν πάρω ενισχυτή, έλεγα να κινηθώ μέχρι 800-1000 ευρώ. Πάντως αυτό που αρχίζω και σκέφτομαι είναι να κοίταγα προς το παρόν για μια καλή πεταλιέρα που θα με βοηθήσει και στις πρόβες και στα live. Κι όταν θέλω κάτι ποιοτικότερο πχ. για ηχογραφήσεις κλπ. να αρχίσω σιγά σιγά να παίρνω 3-4 καλά πετάλια (εφόσον δεν με καλύπτει η πεταλιέρα) και φυσικά έναν καλό ενισχυτή. Στο studio άλλωστε δεν σε κυνηγάει κανείς και φτιάχνεις τον ήχο σου όπως θέλεις και με το πάσο σου.

Τον 30άρη τον Μάρσαλ τον παίρνω μόνο στις πρόβες και σε κανένα μαγαζάκι μικρό όταν παίζουμε. Ακόμα σε συναυλία δεν έχω παίξει, αλλά εκεί υποθέτω θα έχουμε μεγαλύτερους ενισχυτές διαθέσιμους  ;)


Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #8 στις: 07/07/06, 19:34 »
Λοιπον, ας τα παρουμε απο την αρχη...

Αναρωτιόμουν λοιπόν, τί χρειάζομαι; Χρειάζομαι έναν καλύτερο ενισχυτή (λαμπάτο) και δυο τρία καλά πετάλια; Ή κρατάω τον ενισχυτή και παίρνω πχ. μια καλή λαμπάτη πεταλιέρα; Ή θέλω και ενισχυτή και πεταλιέρα; Έβλεπα προ ολίγου στο ιντερνετ μια Vox Tonelab SE. Ακούω από παντού ότι τα μεμονωμένα αναλογικά πετάλια είναι πολύ καλύτερα από τα ψηφιακά εφφέ.


Το αν θα στραφεις στη λυση του να παρεις λαμπατο ενισχυτη και αναλογικα πεταλια ή να κρατησεις τον ενισχυτη που εχεις και να παρεις μια πεταλιερα ειναι θεμα περισσοτερο των χρηματων που σκοπευεις να διαθεσεις.

Για να σου δωσω μια εικονα του ποσο θα κοστισει το καθενα, εχουμε και λεμε:

Ενισχυτης: Laney LC15R 329€
Delay: Electro Harmonix Deluxe Memory Man 185€
Chorus & Flanger: TC Electronic SCF 269€

Reverb δεν θα χρειαστεις καθοτι εχει ο ενισχυτης πανω.

Συνολο: 783€

Modelling πεταλιερες:
Vox Tonelab SE 469€
Line6 POD XT Live 469€

Οι τιμες ειναι ολες απο το Thomann.de

Bεβαια μην αγνοεις την σημασια που παιζει ενας ενισχυτης στον ηχο σου, διοτι αποτελει ενα κοινο λαθος που κανουν πολλοι κιθαριστες.

Αν μας ελεγες και τι ηχο περιπου θες να βγαλεις τοτε θα μπορουσαμε να ειμαστε και πιο συγκεκριμενοι στις προτασεις μας.  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #9 στις: 07/07/06, 20:37 »
tsagas απότι βλέπω καταλαβαίνεις τις παίζει, οπότε συμφωνώ με τη λογική που θα ακολουθήσεις
κάποιες διευκρυνήσεις να κάνω, ότι υπάρχουν λύσεις για εναλλαγές μεταξύ πεταλιών, απλά δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία για να προτείνω, επίσης - ανάλογα και για τι επίπεδο μιλάμε βέβαια - δε θα λεγα ότι χρησιμοποιούνται πετάλια σε ηχογραφήσεις, οπότε έχε το κι αυτό γενικά στο μυαλό σου, δλδ είναι παρόμοιο με αυτό που είπες, ότι σε συναυλία πχ ο ενισχυτές υπάρχουν ήδη, αυτά οπότε μένει το shopping zapping τώρα:)

Αποσυνδεδεμένος tsagas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #10 στις: 08/07/06, 00:46 »
Φίλε Arg0 όσον αφορά τον ήχο που ψάχνω δεν είμαι 100% κατασταλλαγμένος κι αυτό είναι ένα πρόβλημα. Για τον ενισχυτή έχεις δίκιο ότι είναι σημαντική επένδυση. Βασικά ο Μάρσαλ δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή αγορά, αλλά τί να κάνουμε τώρα... Θέλει σκέψη και έρευνα το όλο θέμα της αγοράς εξοπλισμού, αλλά πήρα κι από σας λιγες κατευθυντήριες.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά
Τα λέμε  :)

Αποσυνδεδεμένος little les paul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #11 στις: 29/04/08, 01:09 »
Γεια σου φιλε μου,

τα πεταλακια που θα σου προτεινα εγω ειναι καπως ακριβουτσικα αλλα αν οπως λες θελεις να κανεις προσεγμενες αγορες καλυτερα να τα τσεκαρεις!

Λοιπον..
Για Delay θα προτεινα το T-rex Replica(Ειναι αρκετα ακριβο αλλα πιστεψε με ειναι το καλυτερο πεταλι που κυκλοφορει)
Για Overdrive ενα κλασσικο Τube screamer ή το cooltron της vox που ειναι λαμπατο
Τελος θα σου προτεινα να τσεκαρεις και τα πεταλια που βγαζει η tc electronic(κ αυτα καπως ακριβα αλλα ειναι ολα εξαιρετικα!)

Βεβαια καλα τα πεταλια,αλλα αν θελεις πραγματικα να αρχισεις να στηνεις ηχο,καλυτερα να κοιταξεις πρωτα για ενισχυτη.Και κατι τελευταιο σημαντικο.Πριν αγορασεις ενα πεταλι,πρωτα τσεκαρε αν ταιριαζει με τον υπολοιπο εξοπλισμο σου(κιθαρα,ενισχυτη,λοιπα πεταλια)Οσο καλο κ ακριβο κ αν ειναι ενα πεταλι,αν δεν κολλαει με τα υπολοιπα δε θα βγαλει το αποτελεσμα που θες!(απο προσωπικη πειρα)

Αυτα και καλο κουραγιο..
elele...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #12 στις: 29/04/08, 01:11 »
Βασικα πρεπει να τα εχει ηδη αγορασει τα πεταλια καθως τελευταια απαντηση ηταν  το 2006.......
 8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #13 στις: 29/04/08, 02:05 »
εμ, προφανως ναι!
Να προσθεσω παντως οτι το καλυτερο πεταλι ειναι αυτο που εχει τον ηχο που θες, ασχετως μαρκας και χρηματων!  :) (γιατι ζητουσε για εταιρειες, αλλες που θεωρουντε κορυφαιες σε πωλησεις εχουν μονο 1-2 καλα για αυτο που ψαχνω εγω Π.Χ.)  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Πετάλια Άλφα-Άλφα!
« Απάντηση #14 στις: 29/04/08, 10:30 »
Και κατι τελευταιο σημαντικο.Πριν αγορασεις ενα πεταλι,πρωτα τσεκαρε αν ταιριαζει με τον υπολοιπο εξοπλισμο σου(κιθαρα,ενισχυτη,λοιπα πεταλια)

+1

Ισως και το πιο σημαντικό, γιατι καλες οι γνωμες αλλα οταν παιρνεις ενα εφε (ή ενισχυτή, ή κιθαρα ή οτιδηποτε αλλο) ενω το εξυμνουν οι υπολοιποι με βαση το δικό τους gear, αυτιά, αναγκες, γουστα κλπ κλπ, το στηνεις στο δικο σου gear και σου πεφτουν τα μουτρα απο την απογοητευση δεν ειναι και οτι καλυτερο... ;)



Να προσθεσω παντως οτι το καλυτερο πεταλι ειναι αυτο που εχει τον ηχο που θες, ασχετως μαρκας και χρηματων!

+1
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/02, 19:23
από Lord-George
0 Απαντήσεις
1939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/04, 13:53
από harvester
29 Απαντήσεις
22155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/05, 14:51
από YmiRLinG
17 Απαντήσεις
6963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 03:57
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
22 Απαντήσεις
5731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 00:02
από alex68
90 Απαντήσεις
60915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/09, 19:49
από andy the crow
44 Απαντήσεις
31157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 17:50
από Corky
27 Απαντήσεις
24787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 10:52
από stavros-bass
Πεταλια/πεταλιερες

Ξεκίνησε από Dark_kronos « 1 2 3 4 » Εφέ

88 Απαντήσεις
28622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 19:50
από Costa Ex@rho
23 Απαντήσεις
10354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb