Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lidia

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
  • All we are is dust in the wind...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #25 στις: 19/11/02, 17:02 »
Να πω την αλήθεια, η μεγάλη πλειοψηφία των cds μου είναι αντιγραφές από φίλους, ενώ πολύ λίγα αυθεντικά. :-\ Ότι και να λέμε, η αντιγραφή είναι η εύκολη λύση η οποία μάλιστα ενισχύεται αν σκεφτείς την αισχροκέρδεια των εταιριών που αναφέρατε. Όπως και να το κάνουμε, το να δώσεις τόσα λεφτά για ένα cd και ιδιαίτερα για κάποιο για το οποίο δεν είσαι σίγουρος ως προς το πόσο θα σε ευχαριστήσει πάει πολύ...όσο για την ποιότητά των πειρατικών από μαύρους, τα λίγα που έχω είναι αξιολογότατης...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/02, 17:04 από lidia »
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, devided we fall...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #26 στις: 19/11/02, 22:22 »
...Oμως αλλο ειναι να αντιγραφεις εσυ τα cd σου για σενα και αλλο να τα αγοραζεις αντεγραμενα απο αλλους κονομοντας αυτοι!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #27 στις: 23/11/02, 22:42 »
Το οριτζιναλ Cd  εχει αλλη χαρη, εχει το βιβλιαρακι του, την θηκουλα του, τις φωτογραφιες... μην νομιζεται οτι τα παιρνω αυθεντικα, αλλα τα προτιμω
Γιατι να δωσω 6.000 και 7.000 δρχ στην Sony kai την ΕΜΙ, μηπως πεινανε? Καλυτερα δεν ειναι να τα δωσω σε εναν πλανωδιο βιοπαλεστη απ' οτι στον Κυριακου, ή ακομη καλυτερα να τα κρατησω εγω  :P μιας και η τελευταια και πιο κερδοφορα αγορα που εκανα ειναι ενα γρηγορο TEAC CDRW!
Οταν οι δισκογραφικες καταλαβουν οτι δεν πρεπει να βγαζουν τα λεφτα τους απο τις τσεπες μας και να εκμεταλλευονται την πωρωση μας με την μουσικη, να μου πειτε να παω να παρω το πρωτο μου αυθεντικο CD

Y.Γ.: Να ναι καλα και ο Kazaa... Αν ξαναδει λεφτα η Sony απο μενα να μου σφυριξετε
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Ηλιάνα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φτου μου μη με ματιάξω τόσο κουκλάρα που'μαι! :P
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #28 στις: 24/11/02, 10:20 »
Φυσικά κι αγοράζω πειρατικά. Και να θέλουμε δε γίνεται να είναι όλα τα cds μας αυθεντίκα. Προσωπικά εάν όλα τα CDs που έχω ήταν αυθεντικά τώρα θα ζητιάνευα. Δεν συμφέρει πλέον να αγοράζεις αυθεντικά CDs....  :D ;D :D ;D :D ;D :D ;D ;) ;)
Αγάπα αυτούς που σ'αγαπούν και ΧΕΣΕ όλους τους άλλους!!!
Αγάπα τη ΜΟΥΣΙΚΗ, Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑ, μας εκφράζει ΟΛΟΥΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #29 στις: 24/11/02, 16:38 »
...χεχε! Αμα ειχα μεγαλη δισκογραφ εταιρεια θα εβγαζα μονο LP's! Θα επρεπε λοιπον να αγορασουν οι πειρατες L.P.R/rW. !χεχε καλο ε?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #30 στις: 24/11/02, 17:38 »
Basika h antallagh mp3 opou h phgh htan LP einai akmaiotath epishs.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #31 στις: 27/11/02, 01:42 »
ρε παιδια εχω το winmx αλλα αργει παρα πολυ! Το kazaa δεν εχει μεγαλη πικοιλια! Μονο το morpheus ελεγε!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος zaf1981

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • BE ROCK OR BE DEAD
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #32 στις: 04/12/02, 18:28 »
Μια άλλη καλή λύση είναι τα μεταχειρισμένα στο Μονατηράκι.Βρίσκεις αυθεντικά CDs με 2000 και 2500.
Τα αντιγραμμένα πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.Όσο για το βιβλιαράκι αν σου αρέσει τόσο πολύ έχει ανακαλυφθεί το scanner και το printer...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #33 στις: 04/12/02, 19:16 »
...ναι, ομως για να "σκαναρεις" και να "τυπωσεις" χρειαζεσαι το αυθεντικο cd!!! H' αν εισαι "ξυπνιος" να... www.cdcovers.cc  ;)

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #34 στις: 04/12/02, 21:09 »

...ναι, ομως για να "σκαναρεις" και να "τυπωσεις" χρειαζεσαι το αυθεντικο cd!!! H' αν εισαι "ξυπνιος" να... www.cdcovers.cc  ;)

sotriani


Enas akoma pio "ksypnios" mallon tha anatreksei pleon allou, dioti sto cdcovers.cc tha vrei monaxa pleon to akoloutho sxolio anaforika me ta audio covers:

"The money hungry people at the RIAA / IFPI have made it very clear that they don't want us to host audio covers anymore. It’s all about money folks and although we are a profit free organization that runs on voluntary basis those scumbags don’t give up and want to shut us down through threatening our host.

It’s been a great adventure but we cannot afford this anymore. Therefore we have decided to take the audio section offline for good. Thank you all for your support for the past 3 years.

Please don't mail us for any covers - we've deleted all the artwork. It's gone for good."

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #35 στις: 06/12/02, 02:10 »
...φιλε bluewind, πραγματικα αυτο δε το ηξερα!
Ακου πραματα, μεχρι εκει εφτασε η RIAA?

sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος madmoo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #36 στις: 13/12/02, 16:12 »
Σχεδον ολα μου τα cd ειναι αντεγραμμενα.. Οχι απο πλανοδιους, γιατι εχουν χαλια ποιοτητα, αλλα απο φιλους. Τωρα θελω να ΑΓΟΡΑΣΩ μερικα cd, επειδη ειναι καλο κατι που γουσταρεις να το εχεις στο γνησιο, με τα εξωφυλλακια του, τους στιχους, κλπ. Αλλα σιγουρα θα κανω αντιγραφα για τους φιλους μου!

Ενταξει, δεν εχω ενοχες. Τα αντεγραμμενα μου ειναι κλασσικα κομματια, οπως για παραδειγμα απο Animals. (παιρνουν ακομα ποσοστα, ή τα παιρνουν μονο οι εταιρειες;)
Είναι τα βλέφαρα μου διάφανες αυλαίες.
Όταν τ'ανοίγω βλέπω μπρος μου ό,τι κι αν τύχει.
Όταν τα κλείνω βλέπω μπρος μου ό,τι ποθώ.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #37 στις: 16/12/02, 22:41 »
   Αληθεια με τι να ασχολουνται τωρα πια ολοι αυτοι οι "παλιοι"?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος R-o-r-y

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rory
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #38 στις: 07/05/03, 23:41 »
einai polu kala.kostizoun peripou 5 euro enw ta gnisia 25 eyrw

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #39 στις: 08/05/03, 00:55 »
CD αγοραζω σπανιως... Συνηθως τα κατεβαζω τα τραγουδια που χρειαζομαι απ το Grokster. Αλλα τι αλλο να κανω αφου σε καθε αλμπουμ που βγαινει ακουγονται μονο τα 3-4 απο τα 10 τραγουδια(συνηθως) κ πληρωνεις για αυτα ουσιαστικα 20 Ε...
Ε ειναι ακριβα οπως κ να το κανουμε... Δεν μπορει κανεις να κανει καταχρηση στα CD...ουτε καν χρηση!!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #40 στις: 08/05/03, 01:06 »
Τουλαχιστον το καλο της new age ειναι οτι πας προετοιμασμενος να σκασεις 20 ευρω για το αυθεντικο!! Καποτε ημουν ψαχτηρι στα δισκοπωλεια..Τωρα πια πηγαινω με ενα συγκεκριμενο cd κατα νου, το αγοραζω και φευγω..δεν κοιταω ουτε δεξια, ουτε αριστερα...!!
Οσο για τα αντεγραμμενα...δεν εχω παρει ποτε απο το Αραποπολις ( κλασσικοι μαυροι ,ετσι? ) για το λογο οτι δεν εχουν αυτα που θελω ( ευτυχως δηλαδη )..Επισης εχω ακουσει παραπονα για την ποιοτητα του cd...
Η "παρανομια" μου ειναι μονο στα μουσικα προγραμματα και σε οποια mp3 κατεβασα καποτε απο το kazaa...Αλλιως προτιμω να δουλεψω σαν σκυλι μια ολοκληρη εβδομαδα για να παρω το cd που θελω.. ( ή το DVD των Pink Floyd... ;D )
Εξαλλου να υπενθυμισω πως οι ξενες παραγωγες ειναι πιο ακριβες και πιο ποιοτικες ( τουλαχιστον στο στυλ που ακουω ) ενω οι ελληνικες φτανουν ακομα στα ορια του γυφτε.Παρολαυτα δεν δικαιολογουνται τα ελληνικα cd να ειναι πιο ακριβα απο τα ξενα ( ενδεικτικα Jean Michel Jarre συλλεκτικο Oxygene 17ευρω και "Τα Καλυτερα του Καζαντζιδη" 22 ευρω!!! )
« Τελευταία τροποποίηση: 08/05/03, 01:09 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #41 στις: 08/05/03, 01:14 »
Οι εταιρειες φιλε Θαναση, πονταρουν στο οτι ο μεσος Ελληνας δεν ενδιαφερεται για τον J.M.Jarre τοσο πολυ οσο για τον Καζαντζιδη. Ετσι χτυπανε την τιμη του CD του Καζαντζιδη γιατι ειναι σχεδον βεβαιον εξ αρχης οτι τα εσοδα θα ειναι περισσοτερα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #42 στις: 08/05/03, 02:44 »
Οι εταιρειες φιλε Θαναση, πονταρουν στο οτι ο μεσος Ελληνας δεν ενδιαφερεται για τον J.M.Jarre τοσο πολυ οσο για τον Καζαντζιδη. Ετσι χτυπανε την τιμη του CD του Καζαντζιδη γιατι ειναι σχεδον βεβαιον εξ αρχης οτι τα εσοδα θα ειναι περισσοτερα...

Σε αυτο συμφωνω γιατι πολλες εταιριες οπως η Sony Music και η Virgin εχουν θυγατρικες εδω που κοστολογουν διαφορετικα τα προιοντα..
Παρολαυτα ο Jarre εχει ενα αρκετα μεγαλο κοινο στην Ελλαδα και οι πωλησεις του ειναι αρκετα ικανοποιητικες..Ιδιαιτερα το συγκεκριμενο cd ειναι συλλεκτικο ( ξερεις τι σημαινει συλλεκτικο σε εναν τετοιο συνθετη...τιμη στο δοξα πατρι ) και παραγεται απο την Dreufys μια γαλλικη εταιρια που δεν εχει αντιπροσωπο στην Ελλαδα..οποτε η κοστολογηση ερχεται ετοιμη..
Οτι και να λεμε, αν οι δισκογραφικες εταιριες της Ελλαδας δεν μειωσουν τις τιμες , σε λιγο θα διοριζουν μαυρους να πουλανε τα cd τους....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #43 στις: 08/05/03, 23:28 »

de mporw na pw oti exw polla peiratika cd,ohi omws epeidi eimai kata alla epeidi katevazw ta tragoudia pou maresoun apto internet.ontws ta cd simera einai panakriva kai protimw ta lefta na ta pairnoun oi mavroi para oi diskografikes.vevea pistevw pws prepei na stirizoume tous neous kallitexnes giati mono aytoi kindinevoun apti peiratia.gia paradeigma osa peiratika kai na agorasei o kosmos apo ploutarxo i vandi aytoi kai pali tha vgalloun tous platinenious tous.etsi omws diatirite mia katastasi kai diskola mpainoun neoi sto xwro...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #44 στις: 08/05/03, 23:33 »
Εγώ προτιμώ να υποστηρίζω τους καλλιτέχνες πηγαίνοντας στις συναυλίες τους.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #45 στις: 08/05/03, 23:48 »
Εγώ προτιμώ να υποστηρίζω τους καλλιτέχνες πηγαίνοντας στις συναυλίες τους.
Συμφωνώ ειναι καλυτερος τροπος υποστήριξης των καλλιτεχνών... ::)
Εξάλου τα χρήματα απο ενα cd δεν τα περνει ολα ο καλλιτεχνης...περνουν και οι στιχουργοι και οι εταιρεες...και οι designer του εξωφυλλου...και πολλοι αλλοι παραγοντες...οποτε...δεν μενουν πολλα...σκεφτειται οτι ενα cd εχει περιπου 18 ευρώ...και με αυτα πρεπει να πληρωθούν πολλοα ατομα...ακομη και ατομα που δεν φανταζομασταν...πληρώνωνται όλοι οι συντελεστές... :-\

Αποσυνδεδεμένος Thitapet

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Περπατω και σε σκεφτομαι...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #46 στις: 12/05/03, 01:11 »
Ας θυμηθουμε ολοι τον Σιδηροπουλο (τον Παυλο) όπου σε ένα ηχογραφημενο απόσπασμα απο τον ψηφιακο δίσκο Τα Blues του πριγκηπα έλεγε:
 Με το που τελειώσει ο συνθέτης-μουσικός-τραγουδιστης την δημιουργία του , τότε αυτή απο εκείνει την στιγμή παύει να βρίσκεται κάτω απο την κυριότητά του. Το δημιούργημα του δεν ανήκει πλέον σαυτόν παρα σε όλον τον κοσμο.
 (Δεν θυμόμουν πολύ καλά τα λεγόμενά του και μεταφέρω απλώς το κύριο νόημα του αποσπάσματος)
Η δημιουργία υπάρχει. Το αυριανό τραγούδι που θα μαγέψει κόσμο υπάρχει απο χθες. Ο δημιουργός είναι ο διακομιστής στην όλη διαδικασία. Ο αγνός δημιουργός το γνωρίζει . Ο εγωιστής δημιουργός που αγαπά πιότερο την πάρτη του απο το δημιούργημα του πολεμά την πειρατεία.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/03, 01:12 από Thitapet »
Όσοι φαντάζονται ότι όλα τα φρούτα ωριμάζουν την ίδια εποχή με τις φράουλες , δεν ξέρουν τίποτε για τα σταφύλια.

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #47 στις: 12/05/03, 01:35 »
Well,kala ta peiratika kala k ta au8entika...Otan omws vlepeis 100 Eurw na feugoun k sta xeria sou na yparxoun 5 CD,pou parolo pou ta exeis samplarei,sou aresoun 5 kommatia apo ta 15 pou exei to ka8e CD,mhpws prepei na vreis allo tropo na akous thn mousikh sou k na exeis k thn tseph sou entaksei?Oi etairies den apagoreuoun na grafeis sylloges kommatiwn gia thn parth sou,me thn proypo8esh pws exeis ta au8entika CD apo ta opoia grafeis sylloges.Anyway,egw diavasa kapou gia kati ATMs,na ta pw k etsi,pou anti gia pistwtikh-in k money-out kanoun to ekshs:Syndeeis to Portable MP3 player soy k tou fortwneis tragoudia me ena kostos ths takshs twn 2 E ana tragoudi.Einai mexri stigmhs nomizw h pio symferousa k logikh protash alla 8a perasei arketos kairos mexri na ginei dhmofiles kati tetoio k mexri ta MP3 players na ginoun prosita se olous opou ta forhta radiofwnakia...Pantws d einai k tragiko na antigrafeis CD alla auto pou exw proseksei einai pws osoi exoun pwrwsh (vlepe eme :p ) me kapoio sygekrimeno group stadar prospa8oun na exoun ta perissotera CDs original!Pantws sthn periptwsh mou frontisa wste na mhn yparxei para mono mia kopia asfaleias (epeidh to Meddle exei ena spasimataki sto kentro,prolava eutyxws na to grapsw otan spasei teleiws...Dystyxws einai Rare to CD k anhsyxw  :-\ ) sta CD twn Pink Floyd :) ama koitas thn disko8hkh sou k vlepeis auta pou 8es original niw8eis arketa perhfanos pou kataferes na ta apokthseis...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #48 στις: 12/05/03, 01:42 »
   Λενε οτι Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ αναφερομενοι παντα στο "εμποριο" , γιατι περι τουτου προκειτε, της "ελληνικης" ""μουσικης""! Αν ειναι δυνατον!

   Εγω λεω οτι η "αδικαιολογητη" υπερ-κοστολογιση σκοτωνει καθε "αγαθο" απο τα αγγορακια της λαϊκης, μεχρι το δισκακι του Ρουβα! Αν λοιπον "υπακουσουν στον νομο Προσφορας-Ζητησης θα δικαιοθουν!
   Εδω που τα λεμε τα αυθεντικα δισκακια Ελληνων """καλλιτεχνων""" δεν εχουν να προσφερουν και τιποτα στα βιβλιαρακια που διαθετουν! Ουτε artwork-illustrartor τιποτα μονο φωτο των """τραγουδιστων-στριων""" και αντε κανα "φιλτρο" στο φωτοσοπ να φυγουν οι ατελιες! ...και μεσα ...τιποτα ...κενο! Α! μερικα εχουν και τους """""""στιχους"""""" (το ρεφρεν, ξερετε!!!)!
   Ειτε λοιπον τα αγορασεις ειτε τα παρεις απο "πλανοδιους" το ιδιο ειναι!
   Και κατι αλλο το ιδιο το "εμποριο" της μουσικης προοθει και το παρα-εμποριο ή πειρατεια!! Εγω για πλακα λεω στους πλανοδιου οταν ερχονται:
   -heavy metal με υφος και τη γνωστη χειρονομια
   και μου βγαζουν, στην καλυτερη, shakira, 2pac kai eminem! Ή δεν καταλαβαινουν ή μονο αυτα εχουν!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Re:Μουσική πειρατεία!
« Απάντηση #49 στις: 12/05/03, 13:23 »
Η πειρατεία σκοτώνει τα κέρδη!!! Αν κάποιος ταυτίζει την μουσική με τα κέρδη των εταιρειών, με γεια του με χαρά του.
Επίσης το να θέλει κάποιος αυθεντικά cd  για τα εξώφυλλα κλπ, το καταλαβαίνω μεν αλλά ξεφεύγει από το αυστηρό ''ακούω μουσική'' και πάει στο ''είμαι συλλέκτης μουσικής''. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. 'Αλλο να κάνω κάτι επειδή το γουστάρω και άλλο να παραμυθιάζομαι ότι στηρίζω δήθεν τον καλλιτέχνη. Άλλωστε οι πρώτες σε σκοπιμότητα και θάψιμο καλλιτεχνών είναι οι ίδιες οι εταιρείες, οι ίδιες που πλασάρουν και το σύνθημα αυτό. Ο νοών νοείτω...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia