Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικά σχέδια για πετάλια και ενισχυτές  (Αναγνώστηκε 60902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να τα έβαλα ανάποδα
1ον) Γιατί επειδή την πρώτη φορά με τα σιλικονάτα την πάτησα και γιαυτό τώρα το τριπλοτσέκαρα πριν τα βάλω και
2ον) Γιατί όπως γράφω και παραπάνω, μόλις γειώσω το (+) του πυκνωτή του Gain έχω κανονικό Fuzz
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Εδω το πιν-αουτ.....



Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Ακριβώς...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
.......μόλις γειώσω το (+) του πυκνωτή του Gain έχω κανονικό Fuzz
Ξανατσεκαρε το ποτ και τον πυκνωτη.... οι κολλησεις ειναι οκ?

Αποσυνδεδεμένος andy the crow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα δεν μπορώ να γραψω σε αυτό το κουτί...
    • Προφίλ
Ρε παιδια εχω αρχησει να ασχολουμε με την μουσικη τεχνολογια και επειδη παιζο μπασο θα ηθελα να φτιαξω κανενα πεταλι...μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε που μπορω να βρω σχεδεια πεταλιων μπασου?
Ζήσε το σήμερα γιατί είναι το αύριο που περίμενες χθές...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@andy the crow:

Καλώς όρισες στο kithara.gr

Για Schematics κοίτα στο http://www.schematicheaven.com/effects.htm

Μετά τιμής, Spartan.   

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μερικά ακόμα sites:

http://www.muzique.com/schem/projects.htm
http://www.diystompboxes.com/pedals/schematics.html

ΥΓ: Επειδή ενδιαφέρομαι, αν βρείς κάνα καλό σχέδιο για παραμόρφωση για basso ποσταρέ το εδώ.

Αποσυνδεδεμένος andy the crow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα δεν μπορώ να γραψω σε αυτό το κουτί...
    • Προφίλ
μερικά ακόμα sites:

http://www.muzique.com/schem/projects.htm
http://www.diystompboxes.com/pedals/schematics.html

ΥΓ: Επειδή ενδιαφέρομαι, αν βρείς κάνα καλό σχέδιο για παραμόρφωση για basso ποσταρέ το εδώ.


Το link που επισημανε ο προλαλησαντας ειναι πολυ καλο εχει παρα πολλα σχεδια...το θεμα ειναι εσυ τι θες...πες ποιο συγκεκριμενα συγκεκριμενα τι ηχο θες μπας και βρω τιποτα...
Ζήσε το σήμερα γιατί είναι το αύριο που περίμενες χθές...

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάτι με κάπως έτσι ήχο φαντάζομαι


Δεν είμαι μπασσιστας, κιθάρα παιζω, απλά (ώς ηλεκτρολόγος) μου αρέσεις να μαθαίνω για κυκλώματα/εφε και θέλω να δώ πως πετυχαίνεις κυκλωματικά να βγάζεις παραμόρφωση στο μπάσσο χωρίς να λασπώνει και να χαλάει αυτό το "χτυπημα" που εχει στις χαμηλές συχνότητες, αν καταλαβες τι λέω.

Ό,τι παραμόρφωση έχω φτιάξει κατά καιρούς δεν μου αρέσει σε μπάσσο. Νομίζω ότι κόβει αρκετά από τις χαμηλές και ή το φέρνει να τζιτζικίζει αρκετά ή λασπώνει τον ήχο τόσο που τελικά αυτό που ακούγεται είναι σαν θόρυβος.

Αν κάποιος ασχολείται από ηλεκτρονικής άποψης με τα εφέ και έχει στο μυαλό κάποιο σχέδιο ή κάποιες κυκλωματικές ιδέες γι' αυτό που λέω ας πει.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Κάτι με κάπως έτσι ήχο φαντάζομαι
http://www.youtube.com/watch?v=uJg8U0QMXEQ
Στο τραγούδι αυτό το μπάσο πρώτα περνάει από Bass synth και μετά από distortion. Στο δίσκο ακούγεται πιο καθαρά αυτό που λέω, δηλαδή ότι δεν είναι σκέτο distortion.

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάτι με κάπως έτσι ήχο φαντάζομαι
http://www.youtube.com/watch?v=uJg8U0QMXEQ
Στο τραγούδι αυτό το μπάσο πρώτα περνάει από Bass synth και μετά από distortion. Στο δίσκο ακούγεται πιο καθαρά αυτό που λέω, δηλαδή ότι δεν είναι σκέτο distortion.


Ενδιαφέρον... Να φανταστώ ότι το bass synth είναι κάτι ανάλογο του synthesizer αλλά για μπάσσο? Παιρνει δηλαδή τον ήχο και προσθέτει/δημιουργεί κυματομορφές διαφόρων τύπων με ελεγχόμενες παραμέτρους?


Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Διαβάζει το pitch από το μπάσο και τρέχει κυματομορφές όπως ένα synth. Πχ το Boss Syb-5 είναι ένα και έχει και ένα φίλτρο το οποίο μπορείς να ελέγξεις από πετάλι expression. Σου δίνει και τη δυνατότητα wave-shaping παραμόρφωσης όπου έχει και αυτή τη δυνατότητα φιλτραρίσματος. Δεν σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγξεις τα ADSR envelopes όμως, δεν έχει τόσο καλό tracking (δηλαδή αν παίξεις κάτι γρήγορο δεν προλαβαίνει να το "διαβάσει") και δεν μπορείς να παίξεις πάνω από δύο νότες ταυτόχρονα, εκτός και αν είσαι στο wave-shaping mode.
Πάντως βγάζει ήχους που θυμίζουν αρκετά αυτούς του μπασίστα των Muse, οπότε είναι πολύ πιθανό να το χρησιμοποιεί. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές (που παράγουν κυματομορφές ή απλά εστιάζουν στην προσθήκη φίλτρων για να δίνουν στον ήχο μια synth αισθητική, όπως το ibanez SB7).

Αποσυνδεδεμένος andy the crow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα δεν μπορώ να γραψω σε αυτό το κουτί...
    • Προφίλ
Το θεμα με το μπασο ειναι οι χαμηλεσ του συχνοτητες...ετσι οποιος μπασιστας θελει να παιζει γρηγορα και να ακουγεται καθαροσ ο ηχος του μπασου χρησιμοποιει δακτυλα...ενω οποιος θελει να παιζει μια βαβουρα η θελει το μπασο του να ακουγεται περισσοτερο σαν κιθαρα...αυτο που μπορεισ να κανει για να δεις αποτελεσματα με θεμα τα πεταλακια ειναι να χρησιμοποιησεις οποια παραμορφωση θες με ενα πεταλακι κιθαρας και μετα να χρησιμοποιησεις ενα equalizer και να μηδενισεις τα μπασα και να μειωσεις λιγο το middle....δεν εχω ωρει κανενα σχεδιο πεταλιου μπασου αν και θα το ψαξω γιατι με ενδοιαφερει...
Ζήσε το σήμερα γιατί είναι το αύριο που περίμενες χθές...

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Θα κάνω ενα λίγο offtopic σχόλιο πάνω στο Hysteria: Κανένα πεταλάκι δεν μπορεί απλά να βγάλει τέτοιον ήχο. Όσο καλοφτιαγμένο, τέλειο κτλ κτλ και αν είναι, κάτι θα κόβεται. O Wolstenholme έχει τρελό στήσιμο για να βγεί αυτό το πράγμα, και πρόχειρα μιλώντας, χωρίζει σε δυο κανάλια το σήμα, απο το οποίο βγαίνει ένα "εφφεδευμένο" και ένα καθαρό, το οποίο φυσικά διατηρεί όλα τα μπάσα, και τελικά mixάρονται ώστε να βγαίνει και καθαρό, και wet μαζί με αποτέλεσμα η στύση όλων όσων ασχολούνται με ήχο απο κάτω.  ;D

Το θεμα με το μπασο ειναι οι χαμηλεσ του συχνοτητες...ετσι οποιος μπασιστας θελει να παιζει γρηγορα και να ακουγεται καθαροσ ο ηχος του μπασου χρησιμοποιει δακτυλα...ενω οποιος θελει να παιζει μια βαβουρα η θελει το μπασο του να ακουγεται περισσοτερο σαν κιθαρα...αυτο που μπορεισ να κανει για να δεις αποτελεσματα με θεμα τα πεταλακια ειναι να χρησιμοποιησεις οποια παραμορφωση θες με ενα πεταλακι κιθαρας και μετα να χρησιμοποιησεις ενα equalizer και να μηδενισεις τα μπασα και να μειωσεις λιγο το middle....δεν εχω ωρει κανενα σχεδιο πεταλιου μπασου αν και θα το ψαξω γιατι με ενδοιαφερει...



Πετάλια για μπάσο είναι γεμάτος ο τόπος, και απο schematics. Και μόνο οι εκδοχές των Big Muffs... (Bass Big Muff, Russian Muff κοκ). Συνήθως ούτως ή άλλως η διαφορά είναι σε δυο πυκνωτές.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και πρόχειρα μιλώντας, χωρίζει σε δυο κανάλια το σήμα, απο το οποίο βγαίνει ένα "εφφεδευμένο" και ένα καθαρό, το οποίο φυσικά διατηρεί όλα τα μπάσα, και τελικά mixάρονται ώστε να βγαίνει και καθαρό, και wet μαζί με αποτέλεσμα η στύση όλων όσων ασχολούνται με ήχο απο κάτω.  ;D

Αυτή ακριβώς την ιδέα έχω τον τελευταίο καιρό, και δουλεύω ένα σχέδιο που κάνει αυτό ακριβώς που λες. Χωρίζω το σήμα σε 2 περιοχές συχνότητας και παραμορφώνω μόνο την ψηλή. Αυτο το έχω σχεδιασει απλά τωρα θέλω να δω πως θα κάνω τη μίξη, αφού έχω ένα προβληματάκι με τις φάσεις των 2 φιλτρων. Δεν είναι ακριβώς αυτό που λές αλλά, θα το δοκιμάσω και αυτό όταν βρώ χρόνο. Τεσπα, όταν (και αν) το κατασκευάσω θα ποστάρω το αποτέλεσμα για να μου πείτε τι σκέφτεστε...
Επειδή όμως δεν είναι έτοιμο το σχέδιο για να κάνω αλλαγές, το σχεδιάζω από την αρχή, θα πάρει λίγο χρόνο.



Αποσυνδεδεμένος andy the crow

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Τίποτα δεν μπορώ να γραψω σε αυτό το κουτί...
    • Προφίλ
Πετάλια για μπάσο είναι γεμάτος ο τόπος, και απο schematics. Και μόνο οι εκδοχές των Big Muffs... (Bass Big Muff, Russian Muff κοκ). Συνήθως ούτως ή άλλως η διαφορά είναι σε δυο πυκνωτές.

Αφου λες οτι ειναι γεματος ο τοπος γιατι δεν ποσταρεις κανενα link απο Schamtics να φτιαξουμε κανενα πεταλακι?
Ζήσε το σήμερα γιατί είναι το αύριο που περίμενες χθές...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
10685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
0 Απαντήσεις
14937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
19235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
7 Απαντήσεις
3477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:42
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
3909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 10:19
από Dr Wolf
28 Απαντήσεις
8276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 13:18
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 17:47
από ibanezbass
5 Απαντήσεις
3785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 13:00
από Crossroad
2 Απαντήσεις
26677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 16:36
από thanasisdaras