Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?  (Αναγνώστηκε 6342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Χαιρεται. Λοιπον προσφατα απεκτησα μια κιθαρα με ανταλλαγη μεσα απο το φορουμακι μας. Ωραια κιθαρα ευκολοπαιχτη ομορφο λουκ γενικοτερα και μονταρισμενη. Συγκεκριμενα μιλαω για την Ibanez rg 370 dx. Στο μονταρισμενη αντιστοιχει εκ νεου βαφη στο σωμα σε λευκη περλα , αφαιρεση του μεσαιου μονου μαγνητη ωστε να μην υπαρχει πλεον το H-S-H αλλα H-H και με split push pull στον μαγνητη του λαιμου (μαγνητες emg 81/85), επισης παρατηρησα και μια αλλαγη στο fr με ενα peavey. Το προβλημα ειναι οτι την βαζω σε τελειως καθαρο καναλι στον τελικο μου.. και μου βγαζει ηχο με παραμορφωση.. σαν απαλο Overdrive ας το πουμε, παντως σιγουρα δεν ειναι σκετο καθαρο. Επισης πειραζοντας το Push pull knob παρατηρουσα παρασιτα στον συνολικο ηχο.Κοινως μια γενικη ταση προς παραμορφωση και "βρωμα" στο καθαρο. Θα ηθελα να μαθω ακριβως τι μπορει να φταιει και τι μπορω εγω να κανω για να το φτιαξω και αν δε μπορω...αν μπορει καποιος αλλος (εκτος απο τον enigma που ο τυπος μαμαει αλλα ειναι "κλεισμενος" μεχρι το Πασχα!).. ειναι θεμα μαγνητων/ηλεκτρικων εν τελη ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #1 στις: 20/01/09, 00:10 »
Φιλε steltrucci,
Aρχικα, οι EMG ειναι αρκετα "βρωμικοι",αν μπορει κανεις να τους χαρακτηρισει ετσι, απο μονοι τους...
Οποτε προσπαθησε να καθαρισεις τον ηχο σου με το volume,εγω τουλαχιστον αυτο κανω και παιρνω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα....
Επισης, απο τους 2 μαγνητες που αναφερεις κανενας δεν "σπλιταρει" με push pull και γενικα η EMG δεν βγαζει μαγνητες που να σπλιταρουν, απλα υπαρχει ο 89, ο οποιος ειναι ενας διπλος κ ενας μονος σε μεγεθος διπλου....Οποτε ισως το push/pull ποτενσιομετρο δημιουργει καποιο προβλημα...
Τωρα αν φταιει κατι αλλο στα ηλεκτρικα, δεν μπορω να ξερω εγω, περιμενε να σου απαντησει καποιος αλλος,πιο εμπειρος σε τετοια θεματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/09, 00:12 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #2 στις: 20/01/09, 00:44 »
Σ ευχαριστω για τη βοηθεια. Η αληθεια ειναι ομως οτι δε μπορω να πονταρω στο volume. Θελω ο μαγνητης να δινει αυτο που περιμενω με την εννοια να ειναι καθαρος οταν θελω και βρωμικος οταν επισης θελω, με μεγιστα εντασεων. Παιζω με το volume συχνα για να "γλυκανω" τον ηχο σε τπτ καθαρα περασματα αλλα εδω το προβλημα ειναι μεγαλυτερο. Δεν τιθεται κατι τετοιο.. εδω μιλαμε για παραμορφωση σαν να εχω βαλει εφε.. και γι αυτο προβληματιζομαι τοσο.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #3 στις: 20/01/09, 01:11 »
Δοκίμασε να κατεβάσεις πάρα πολύ το ύψος του 85 γιατί εκεί που τον έχεις (αν θυμάμαι καλά από φωτογραφία που είχες κάπου)
είναι λάθος (για μενα). Και λιιιιγο θα κατεβαζεις το volume στα καθαρά (πολύ λίγο)  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #4 στις: 20/01/09, 01:13 »
Δοκίμασε να κατεβάσεις πάρα πολύ το ύψος του 85 γιατί εκεί που τον έχεις (αν θυμάμαι καλά από φωτογραφία που είχες κάπου)
είναι λάθος (για μενα). Και λιιιιγο θα κατεβαζεις το volume στα καθαρά (πολύ λίγο)  ;)
Σωστος, αυτο το ξεχασα, παιξε με το υψος του μαγνητη στη γεφυρα να δεις που σου αρεσει ο ηχος για αυτα που θες...
Τελικα δεν μου ειπες ομως 85 η 89 φοραει η κιθαρα...???

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #5 στις: 20/01/09, 01:48 »
^
στην γέφυρα συνήθως μπαίνει ο 81 και τέρμα ψηλά (τουλάχιστον απ την επάνω πλευρά για μπάσα), εγώ αναφερόμουν στο λαιμό
όπου αν υπάρχει ο 85 για να έχει ίδιο volume (με τον 81 στην γέφυρα) θα πρέπει να κατέβει το ύψος του σχεδόν τέρμα.
(καταλάβατε τίποτα?  :-\)

steltrucci επίσης δοκίμασε να αλλάξεις και μπαταρία/ες
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #6 στις: 20/01/09, 09:17 »
Επισης, απο τους 2 μαγνητες που αναφερεις κανενας δεν "σπλιταρει" με push pull και γενικα η EMG δεν βγαζει μαγνητες που να σπλιταρουν, απλα υπαρχει ο 89, ο οποιος ειναι ενας διπλος κ ενας μονος σε μεγεθος διπλου....Οποτε ισως το push/pull ποτενσιομετρο δημιουργει καποιο προβλημα...

Αυτό δεν ισχύει. Αν κοιτάξεις την ιστοσελίδα της Schecter θα δεις ότι κάποιες κιθάρες με ΕΜG, όπως για παράδειγμα η γνωστή Hellraiser C-1, βγαίνουν πλέον με push-pull ποτενσιόμετρα που σπλιτάρουν τους μαγνήτες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #7 στις: 20/01/09, 09:21 »
Χαιρεται. Λοιπον προσφατα απεκτησα μια κιθαρα με ανταλλαγη μεσα απο το φορουμακι μας. Ωραια κιθαρα ευκολοπαιχτη ομορφο λουκ γενικοτερα και μονταρισμενη. Συγκεκριμενα μιλαω για την Ibanez rg 370 dx. Στο μονταρισμενη αντιστοιχει εκ νεου βαφη στο σωμα σε λευκη περλα , αφαιρεση του μεσαιου μονου μαγνητη ωστε να μην υπαρχει πλεον το H-S-H αλλα H-H και με split push pull στον μαγνητη του λαιμου (μαγνητες emg 81/85), επισης παρατηρησα και μια αλλαγη στο fr με ενα peavey. Το προβλημα ειναι οτι την βαζω σε τελειως καθαρο καναλι στον τελικο μου.. και μου βγαζει ηχο με παραμορφωση.. σαν απαλο Overdrive ας το πουμε, παντως σιγουρα δεν ειναι σκετο καθαρο. Επισης πειραζοντας το Push pull knob παρατηρουσα παρασιτα στον συνολικο ηχο.Κοινως μια γενικη ταση προς παραμορφωση και "βρωμα" στο καθαρο. Θα ηθελα να μαθω ακριβως τι μπορει να φταιει και τι μπορω εγω να κανω για να το φτιαξω και αν δε μπορω...αν μπορει καποιος αλλος (εκτος απο τον enigma που ο τυπος μαμαει αλλα ειναι "κλεισμενος" μεχρι το Πασχα!).. ειναι θεμα μαγνητων/ηλεκτρικων εν τελη ?

Δεν αλλάζεις και μπαταρία καλού κακού?
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #8 στις: 20/01/09, 11:04 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, θα τσεκαρω τις συμβουλες σας και θα δω αν θα αλλαξει τπτ. Οσο για το υψος οντως ειναι αρκετα ψηλα ο μαγνητης, με ενοχλουσε και στο Pick κιολας. Θα δοκιμασω σημερα να το χαμηλωσω να δω για αρχη αν φταιει αυτο, μετα θα παω για μπαταρια. Οσο για το τι μαγνητης ειναι στη γεφυρα.. η αληθεια ειναι οτι δε θυμαμαι τι ακριβως μου ειχε πει το παιδι που την ανταλλαξα. 81/85 η 89/85..  ::)   
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #9 στις: 20/01/09, 12:42 »
Επισης, απο τους 2 μαγνητες που αναφερεις κανενας δεν "σπλιταρει" με push pull και γενικα η EMG δεν βγαζει μαγνητες που να σπλιταρουν, απλα υπαρχει ο 89, ο οποιος ειναι ενας διπλος κ ενας μονος σε μεγεθος διπλου....Οποτε ισως το push/pull ποτενσιομετρο δημιουργει καποιο προβλημα...


Αυτό δεν ισχύει. Αν κοιτάξεις την ιστοσελίδα της Schecter θα δεις ότι κάποιες κιθάρες με ΕΜG, όπως για παράδειγμα η γνωστή Hellraiser C-1, βγαίνουν πλέον με push-pull ποτενσιόμετρα που σπλιτάρουν τους μαγνήτες.

Επειδη εχω τον 89 στην κιθαρα μου τυχαινει να γνωριζω τι παιζει...
Αν διαβασεις στο σαιτ της EMG θα δεις οτι οντως ειναι ενας διπλος και ενας μονος...
Για του λογου το αληθες δες εδω: http://www.emgpickups.com/displayproducts.asp?section=Guitar&categoryid=6&catalogid=6

Αυτο που λεω συμβαινει στους active μαγνητες της EMG και οντως γιατον 89 και τον 81TW υπαρχει push/pull pot, το οποιο ομως εναλλασεις μεταξυ των 2 μαγνητων που βρισκονται κατω απο το καλλυυμα του 89.. ;)
Λογικα οι καινουριες Schecter αυτους τους 2 φορανε...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/09, 12:44 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #10 στις: 23/01/09, 04:12 »
Τελικα χαμηλωσα τον μαγνητη και αλλαξα και μπαταρια και ολα καλα. Ο θορυβος εξαφανιστηκε! Ευχαριστω για τη βοηθεια σας
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος georggge46

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #11 στις: 23/01/09, 11:46 »
Χαιρεται. Λοιπον προσφατα απεκτησα μια κιθαρα με ανταλλαγη μεσα απο το φορουμακι μας. Ωραια κιθαρα ευκολοπαιχτη ομορφο λουκ γενικοτερα και μονταρισμενη. Συγκεκριμενα μιλαω για την Ibanez rg 370 dx. Στο μονταρισμενη αντιστοιχει εκ νεου βαφη στο σωμα σε λευκη περλα , αφαιρεση του μεσαιου μονου μαγνητη ωστε να μην υπαρχει πλεον το H-S-H αλλα H-H και με split push pull στον μαγνητη του λαιμου (μαγνητες emg 81/85), επισης παρατηρησα και μια αλλαγη στο fr με ενα peavey. Το προβλημα ειναι οτι την βαζω σε τελειως καθαρο καναλι στον τελικο μου.. και μου βγαζει ηχο με παραμορφωση.. σαν απαλο Overdrive ας το πουμε, παντως σιγουρα δεν ειναι σκετο καθαρο. Επισης πειραζοντας το Push pull knob παρατηρουσα παρασιτα στον συνολικο ηχο.Κοινως μια γενικη ταση προς παραμορφωση και "βρωμα" στο καθαρο. Θα ηθελα να μαθω ακριβως τι μπορει να φταιει και τι μπορω εγω να κανω για να το φτιαξω και αν δε μπορω...αν μπορει καποιος αλλος (εκτος απο τον enigma που ο τυπος μαμαει αλλα ειναι "κλεισμενος" μεχρι το Πασχα!).. ειναι θεμα μαγνητων/ηλεκτρικων εν τελη ?


steltrucci καλημερα !  Ο μαγνητης του λαιμου ειναι ο 89αρης .Το προβλημα σου ειναι οτι μαλλον θελει αλλαγη η μπαταρια .Οσον αφορα το υψος του μαγνητη ,στους active ισχυει το αντιθετο απο τους passive ,πρεπει να ειναι κοντα στις χορδες !Αμα μπεις στο σαιτ της emg θα το δεις [EMG Active Pickups have very little magnetism
compared to passive pickups. We recommend
you adjust the pickups as close to the strings as
possible. Sustain and string movement will not be
inhibited by close adjustment.
] http://www.emginc.com/content/wiringdiagrams/EMG-81TW-89.pdf. Επισης οταν σπλιταρεις  λογικο ειναι ειναι να εχεις καποιο θορυβο επειδη ο μαγνητης δουλευει σαν μονοπηνιος .Φιλικα ,Γιωργος.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/09, 13:44 από georggge46 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #12 στις: 23/01/09, 12:22 »
Επειδη εχω τον 89 στην κιθαρα μου τυχαινει να γνωριζω τι παιζει...
Αν διαβασεις στο σαιτ της EMG θα δεις οτι οντως ειναι ενας διπλος και ενας μονος...
Για του λογου το αληθες δες εδω: http://www.emgpickups.com/displayproducts.asp?section=Guitar&categoryid=6&catalogid=6

Αυτο που λεω συμβαινει στους active μαγνητες της EMG και οντως γιατον 89 και τον 81TW υπαρχει push/pull pot, το οποιο ομως εναλλασεις μεταξυ των 2 μαγνητων που βρισκονται κατω απο το καλλυυμα του 89.. ;)


Έχω διαβάσει αυτό που αναφέρεις (εδώ είναι το σωστό link), γιατί κι εγώ είχα την εντύπωση ότι οι active μαγνήτες δεν σπλιτάρονται, αλλά θεώρησα ότι η φράση "Featuring two pickups in one" δεν είναι κυριολεκτική. Λογικά δεν είναι δυνατόν να χωρέσουν δύο ξεχωριστοί μαγνήτες σε αυτό το κάλυμμα, εκτός κι αν υπάρχει κάποια πατέντα όπως το True DuoBucker της Ibanez (π.χ. SAS36FM), πράγμα το οποίο μάλλον δεν συμβαίνει εδώ. Εξάλλου αναφέρει αμέσως παρακάτω ότι ο συγκεκριμένος μαγνήτης προσφέρει separate preamps, each providing custom outputs for both dual coil and single coil modes. Αν ξέρεις κάτι διαφορετικό, πες μου γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #13 στις: 24/01/09, 01:18 »
Παράθεση
steltrucci καλημερα !  Ο μαγνητης του λαιμου ειναι ο 89αρης .Το προβλημα σου ειναι οτι μαλλον θελει αλλαγη η μπαταρια .Οσον αφορα το υψος του μαγνητη ,στους active ισχυει το αντιθετο απο τους passive ,πρεπει να ειναι κοντα στις χορδες !Αμα μπεις στο σαιτ της emg θα το δεις

o καθένας όπως βολεύετε, γούστα είναι αυτά  :)



Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα με κιθαρα.. φταινε οι μαγνητες ?
« Απάντηση #14 στις: 26/04/09, 18:44 »
οι EMG έχουν γενικότερα μία τάση προς την βρώμα και αυτό είναι γεγονός. πρώτα από όλα δοκίμασε μία άλλη κιθάρα στον ενισχυτή σου ή δοκίμασε την κιθάρα σε κάποιον άλλον ενισχυτή. οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό μπορεί 

α) χαλασμένη/ελλατωματική γείωση στην κιθάρα
β) υγρασία στο ηχείο ή ακόμα και στην πλακέτα του ενισχυτή

(τέσταρε το χωρίς πεταλιέρα)
μπορεί να είναι και κάτι άλλο που να μου διαφεύγει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
73 Απαντήσεις
30281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
4 Απαντήσεις
3682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 01:34
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
10 Απαντήσεις
4531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 21:14
από hoba
2 Απαντήσεις
3210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
3 Απαντήσεις
3050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 22:27
από m@ster k@frer
11 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 22:28
από Alani_No.13
9 Απαντήσεις
6765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 19:09
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
3 Απαντήσεις
9941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/14, 15:01
από vasot