Αποστολέας Θέμα: Βάθος για μικρόφωνο?  (Αναγνώστηκε 5038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Βάθος για μικρόφωνο?
« στις: 28/01/09, 19:24 »
Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο εφε βάθος (reverb?) για μικρόφωνο φωνής (δυναμικό, το SHURE BETA 58A). Θέλω δηλαδή όπως έχω την πεταλιέρα για την κιθάρα που μετά πάω στο looper και γράφω κάποια lοops, ανάμεσα στο looper και το mic να παρεμβάλω ένα εφέ βάθους, ώστε αυτό που θα γράψω απο το mic στο looper να έχει βάθος. Ή πριν πάω σε μία κονσόλα που έχει χαλάσει το βάθος της :-S να παρεμβάλω ένα εφέ βάθους, ώστε να μη βγαίνει η φωνή ξερά στα ηχεία.


Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/09, 19:44 από agrammatos »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βάθος για μικρόφωνο?
« Απάντηση #1 στις: 28/01/09, 20:30 »
Το effect βαθους ( ή κλασσικα reverb ) μπαινει παραλληλα με τον καθαρο ηχο της φωνης σου κι οχι σε σειρα.
Δηλαδη δε μπορεις μεταξυ κονσολας και μικροφωνου να παρεμβαλεις ενα reverbator διοτι θα αναγκαστεις να μειωσεις την ενταση εισοδου κι εξοδου απο το μηχανημα.

Τα reverb συνηθως λειτουργουν παραλληλα με το καθαρο σημα ( ιδιαιτερα στη φωνη που το καθαρο σημα αναμειγνυεται με το βαθος ), οποτε θα πρεπει να αρκεστεις στο βαθος που εχει η κονσολα.
Ενδεχομενως ( εαν η κονσολα δεν εχει βαθος ) ο ηχοληπτης μπορει να χρησιμοποιησει ενα rack reverb και να το συνδεσει σε καποιο διαθεσιμο auxiliary out ( ή και σε bus εαν τα auxiliaries τα δουλευει για monitors ) απο το οποιο θα παρει σημα επιστροφης σε ενα καναλι της κονσολας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Βάθος για μικρόφωνο?
« Απάντηση #2 στις: 30/11/10, 22:59 »
Ή αν βαλεις ενα βαθακι ειδικο για vocals με xlr inputs και outputs οπως αυτα της tc-helicon.

τι γινεται ομως αν βαλεις ενα απλο reverb μετα την κονσολα και πριν τα speakers; το ιδιο προβλημα;

αν και το send/return στη κονσολα που εγραψε ο freemind μου ακουγεται το πιο λογικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/10, 23:03 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βάθος για μικρόφωνο?
« Απάντηση #3 στις: 30/11/10, 23:56 »
Το συγκεκριμενο effect της TC HELION προκειται για μια "mini ρακιερα με effects" οποτε αναλαμβανει απο μονο του αυτη την "παραλληλη" συνδεση του καθαρος σηματος της φωνης ( dry ) με το επεξεργασμενο σημα απο το reverb ( wet ). Εσυ απλως επιλεγεις αναλογια dry/wet και το ειδος του βαθους ( με οσες παραμετρους μπορεις να εχεις ).

Εννοειται πως με την ιδια λογικη δε μπορεις να βαλεις ενα reverb μεταξυ ενισχυτων και κονσολας. Θα "αρπαξει" αμεσως με το πρωτο σημα κι ετσι θα ειναι ουσιαστικα αχρηστο.


Αλλος τροπος να συνδεσεις ενα βαθος ειναι μεσω του insert του καναλιου, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που πολλες κονσολες ετσι κι αλλιως δεν παρεχουν λογω low budget κυκλωματων! Συν πως πλεον το συγκεκριμενο reverb ειναι αποκλειστικο του καναλιου που του συνεδεσες και δε μπορεις να στειλεις αλλο καναλι εκει ( πχ μπορει το βαθος της φωνης να σου αρεσει και για μια ακουστικη κιθαρα. Δε μπορεις ομως να στειλεις το σημα της κιθαρας πλεον στο βαθος εφοσον αυτο ειναι συνδεδεμενο στο insert του καναλιου της φωνης ;) )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher