Αποστολέας Θέμα: ποιουs dimarzio να βαλω?  (Αναγνώστηκε 58243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ποιουs dimarzio να βαλω?
« στις: 29/07/09, 22:59 »
Γεια σαs!!!
θελω να παρω να δοκιμασω κ γω τουs "περιβοητουs" dimarzio.Ειμαι αναμεσα σε καποιουs οπωs:

bringe
1)tone zone
2)d-sonic
3)super distortion
neck
1)paf joe
2)paf pro
θα θελα να ναι ευελικτοι δηλαδη οσο γινεται απο rock-blues,shredies μεχρι thrashies.
με βαρβατα γκαζια λαμπερο ζεστο ηχο κ οχι ψηφιακα τζιτζικια.
ποιοι απο αυτουs που γραφω πιο πανω προσεγγιζει αυτο που ζηταω?
εσειs τι προτεινετε?
thanks.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #1 στις: 30/07/09, 01:08 »
Δυστυχώς το να βάλεις στη κιθάρα σου έναν all-around μαγνήτη είναι όπως καταλαβαίνεις από δύσκολο εώς ακατόρθωτο.. Λίγο έως πολύ κάπου κάνουμε συμβιβασμούς όσον αφορά το είδος του μαγνήτη που θα βάλουμε.. Γενικά, όπως θα παρατήρησες και στο site της Dimarzio υπάρχουν 3 ειδών μαγνήτες ανάλογα με το output που βγάζουν.. Αν "ενώσεις" 2 ή 3 μαγνήτες με διαφορετικό εύρος output τότε το πιο πιθανό είναι να έχεις προβλήματα ακουστικής συμβατότητας.. Οσο και να μπορείς να ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα ανεβάζοντας τους soft μαγνήτες και κατεβάζοντας τους hot μαγνήτες, μπορεί να επιτύχεις μια ηχητική (από πλευράς volume) ισορροπία, αλλά το gain που θα παίρνεις από τον καθένα θα είναι εντελώς διαφορετικό και πιθανόν αυτό να σε προβληματίσει..

Τώρα στα επιμέρους.. Αν και δεν είναι οι καλύτεροι μαγνήτες που κυκλοφορούν, στις κιθάρες μου έχει κάτσει και έχουν όλες DiMarzio.. Οπότε μπορώ να σου πω από μια πρόταση για τον καθένα.. Λάβε υπόψη σου όμως ότι οποιοσδήποτε μαγνήτης ακούγεται εντελώς διαφορετικά ανάλογα με το που θα τον τοποθετήσεις (neck, middle, bridge) οπότε η περιγραφή μου θέλει λίγη προσοχή όσον αφορά αυτό τον τομέα..

H ΜΜ έχει:
D-Sonic (bridge): Καλός όγκος, αλλά δυστυχώς δεν αποφεύγει το λεγόμενο "λάσπωμα".. Πολύ μέτριες αρμονικές.. Πολλά (αχρειάστα για μένα) μπάσα και λίγο definition.. 6/10
Air Norton (neck): Αρκετά καλός για τη συγκεκριμένη θέση.. Στερείται και αυτός από πρίμα, αλλά τον θεωρώ καθαρό μαγνήτη.. Δεν διακρίνεται τόσο για τη μουσικότητα του, αλλά για το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια ενός solo μπορείς να παίξεις και αξιοπιστα ρυθμικά με αυτόν (αρκετά μεγάλο προτέρημα).. 7/10

Η Ibanez έχει:
Paf Pro (neck): Αυτός είναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ μαγνήτης.. Πραγματικά ότι παίζεις ο ήχος σου αποκτά άλλον αέρα και επίσης έχει τρελό response στο παίξιμο σου.. Παίζεις aggressively; Αποκτά όγκο.. Παίζεις απαλά; Σου επιστρέφει στρωτό και μελωδικό παίξιμο.. Προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο μαγνήτη από αυτούς που έχω βάλει.. Έχει μια wah χροιά την οποία δεν την έχω βρει σε κανένα άλλο μαγνήτη που έχω παίξει.. Εκπληκτικά versatile.. Μέχρι και For the Love of God βγάζει :D.. 8,5/10
Fred (bridge): Όχι τίποτα το ιδιαίτερο.. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι μαγνήτες από τον Fred.. Προσωπικά θα σου έλεγα να τον αποφύγεις.. Στα συν του, το αρκετά μεγάλης διάρκειας sustain (λόγω των πολλών μεσαίων) και το ελεγχομενο feedback που προσφέρει.. Όπως χαρακτηριστικά λέω "στα κόλπα με το feedback είναι πρώτος, αλλά από ήχο από τους τελευταίους" ;D.. 6/10

Η Fender έχει:
Chopper (neck): Ομολογώ ότι αυτή η επιλογή μου βγήκε αρκετά στην τύχη, γιατί τον συγκεκριμένο μαγνήτη δεν τον είχα ξανακούσει πριν αποφασίσω να τον βάλω, αλλά βασίστηκα σε γνώμες τρίτων.. Πολύ καλός μαγνήτης.. Έχει πολύ καλό definition ενώ προσφέρει και αρκετά καλό γρέντζο στα καθαρά.. Για neck θεωρώ ότι δίνει παραπάνω από όσο χρειάζεται όγκο, αλλά αυτό προσωπικά μου αρέσει.. 8/10
Area 58 (middle): Κάπως έπρεπε να γεμίσω και αυτή τη θέση  ;D (δεν την πολυχρησιμοποιώ) οπότε διάλεξα τον συγκεκριμένο επειδή ίσως να μου έδινε ένα bluez τόνο στην θέση neck-middle (2η θέση στον 5θέσιο, με 5η τον bridge).. Συνέβη όμως το εξής αναπάντεχο.. Ο συγκεκριμένος μαγνήτης στη συγκεκριμένη θέση για bluez δεν κάνει....στάλα, αλλά στη 2η θέση απέκτησα από το πουθενά strumming επιπέδου telecaster.. Μπορεί να ακούγεται ιεροσυλία αλλά πραγματικά, τη συγκεκριμένη "δουλειά" την κάνει τέλεια.. (9/10 για το strumming και μόνο, γενικά δεν μπορώ να βαθμολογήσω)..
Air Norton (bridge).. Επειδή είχα ήδη τον air norton σε neck θέση και τον θεωρώ "τσαμπουκαλεμένο" μαγνήτη, σκέφτηκα "τι θα έλεγες για ένα norton στη bridge".. Προφανώς τη μέρα που διάλεγα pickups δεν είχα τρομερή έμπνευση  :D αλλά εν τέλει πήρα έναν ήχο που στερείται definition αλλά προσφέρει αυτό που λέμε "κόβει στη μίξη" (δηλαδή "εξέχει" κάπως μιας τυπικής χροιάς ρυθμικής κιθάρας.. Petruccίζει αρκετά, σε βαθμό που να θεωρώ ότι ο Petrucci έχει βάλει πάνω-κάτω Air Norton στις κιθάρες του και μας κοροιδεύει μπας και πουλήσει η DiMarzio κανέναν DSonic ;D.. Το πείραμα με τους Norton και στις 2 θέσεις έδειξε ότι οριακά τον προτιμώ στο neck.. 6,5/10

Άλλους DiMarzio που έχω ακούσει..
Evolution : Πολύ καλή επιλογή για solo, αρκετά thin για ρυθμικός.. Αρκετές αρμονικές αλλά λίγος όγκος.. Διαλέγεις και παίρνεις.. 8/10
Tonezone: Ίσως ο πιο γεμάτος μαγνήτης που έχω ακούσει.. Κάνει τα πάντα από καλά έως πολύ καλά.. Δεν κάνει τίποτα άριστα αλλά είναι ίσως ο all-around μαγνήτης που ψάχνεις.. 8,4/10 (δεν μου πάει η καρδιά να βάλω την ίδια βαθμολογία με τον Paf Pro ;D..
X2N: Αν θέλεις να τους κουφάνεις όλους στη μπάντα σου και να φοβάσαι ότι από στιγμή σε στιγμή θα ακούσεις squealings όταν σηκώσεις τα χέρια σου από τις χορδές, είναι ιδανικός.. Σε μερικούς αρέσει γιατί στο καθαρό κανάλι, μπορείς να παράγεις overdriven κιθάρα πανεύκολα.. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.. 4/10

Επειδή όμως τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους ακούσεις.. Δεν μιλάμε για καμία τρομερή επένδυση έτσι ώστε να λιώσεις όλα τα κιθαράδικα μέχρι να καταλήξεις σε κάποιον, αλλά λίγο testing θα σου έκανε καλό.. Αν θέλεις και μένεις κάπου στην Αττική, από την επόμενη βδομάδα παίρνω άδεια, οπότε είσαι ευπρόσδεκτος να έρθεις από εδώ να τους ακούσεις.. Ελπίζω να βοήθησα..

Υ.Γ.: Όπως θα παρατήρησες, η "κριτική" των μαγνητών έγινε κατά βάση με γνώμονα την απόδοση τους στο "γκάζι".. Για καθαρούς ήχους δεν νομίζω ότι μπορώ να σου πολλά πράγματα γιατί αφενός δεν μπορώ να καταλάβω τρομερές διαφορές και αφετέρου γιατί δεν τους πολυχρησιμοποιώ.. Κάποιο άλλο μέλος με εμπειρία στα καθαρά θα μπορούσε να βοηθήσει..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #2 στις: 30/07/09, 10:27 »
Εξαιρετικό review, μπράβο faser, και μιάς και άρχισε η καλή προσπάθεια ας συνεισφέρω και εγώ πάνω στο ίδιο format που άρχισες. Αν το συνεχίζουμε, θα αποκτήσουμε μία β'αση που αξίζει να καρφιτσωθεί για να είναι σημείο αναφοράς.
Προχωρούμε:

Chopper: Θα μείνω με την περιγραφή του faser και συμφωνώ και με την βαθμολογία. Στο bridge που τον δοκίμασα είχε καλή απόδοση αλλά δεν ενίσχυε τα μπάσα στην συγκεκριμένη θέση και είζε πολλά πρίμα. Στην μέση και στο neck είναι εκεί που ανήκει, καλό definition, stratocasterίζει αρκετά αλλά με τα πηνία σε σειρά αγριεύει αρκετά. -σωστό το 8/10.

Neck: Cruizer (DP186) Μαγνήτης με χροιά και όγκο humbucker ο οποίος βγάζει και λίγο από το "quack" της strat. Δύσκολο να το πετύχεις! Καλά πρίμα, καθαρός και ευκρινής, ανήκει ή στο neck, ή στην μέση, για bridge δεν κάνει για μένα. Με τα πηνία παράλληλα έχει διαύγεια και stratocasterίζει πολύ, είναι ότι πρέπει να να έχεις και αυτόν τον ήχο μαζί με τους υπόλοιπους από τις άλλες θέσεις. Με τα πηνία σε σειρά αγριεύει λίγο, σαν να περνάς κλασσική stratocast από booster. 8/10

Middle: Fast Track 1™ (DP181) Με αυτόν τον μαγνήτη έπαιζα σχεδόν όλα τα μέρη μου, εκτός από τα άγρια σόλα. Καταπλητκικός all round με πολύ όγκο και γκάζι. ΔΕΝ έχει όμως το "quack" της strat. Μιλάμε για σχεδόν καθαρό humbucker. Αν θέλεις να βγάλεις ήχο les paul από την strat με μονό μαγνήτη στην μέση, δεν νομίζω ότι θα πλησιάσεις πολύ περισσότερο με οτιδήποτε άλλο. Με τα πηνία παράλληλα γλυκαίνει, έχει περισσότερα πρίμα και διαύγεια στα σιγά, που γίνεται γρέζι όταν πλακώνεις τις χορδές. Με τα πηνία σε σειρά απογειώνεται, χάνει την ευκρίνεια, ανεβαίνει σε volume και δίνει πολλά upper mid που ξεχωρίζουν για σόλα. Έιναι τελείως άλλος χαρακτήρας από τον Cruizer ηχητικά, για αυτό και τους συνδύασα στην ίδια κιθάρα. 9/10.
 
Bridge: Super Distortion S™ (DP218) By far ο καλύτερος μαγνήτης που δοκίμασα στο bridge της strat!. Παραδοσιακά η strat δεν βγάζει πολλά μπάσσα στο bridge και ήθελα κάτι με μεγαλύτερο όγκο. Αυτό είναι!. Τα γκάζια ξεκινάνε από τα πηνία εν παραλλήλω, όπου ήδη έχεις πολύ όγκο χαμηλά με μειωμένα μεσαία, που αντισταθμίζουν την φυσική τάση του bridge να αδειάζει τα μπάσα. Ακόμα και εδώ γρεζάρει στα άγρια παιξίματα και σου λέει γκάζωσε με. Με τα πηνία σε σειρά, είναι over the top. Το σήμα στο maximum, τα upper mid παίρνουν φωτιά και διατηρείται ο όγκος σε μεγάλο βαθμό. Νομίζω ότι ο Super Distortion S είναι το πιό κοντινό που μπορεί να γίνει σε μία strat για να βγάλει scooped metal distortion από το bridge, χωρίς να βάλεις μαγνήτη διπλής θέσης. Για μένα: 10/10.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #3 στις: 30/07/09, 17:54 »
φιλε μου faser καταρχην σ ευχαριστω για το τοσο χρησιμο κ ενδιαφερoν review σου κ για την προσκληση να ακουσω τουs μαγνητεs απο κοντα αλλα μενω θεσ/νικη  ;)
σ ευχαριστω επισηs ανδριανε.
faser βλεπω εχειs ποικιλια παρολο που δεν εισαι κ τοσο φαν οσο λεs των dimarzio  :)
εγω απλα θα θελα να αλλαξω κατι rockfield fat ass που χω κ να παρω dimarzio απο περιεργια πανω απ ολα.ειμαι φαν των seymour duncan κ εχω στην fender μου(fender hm strat) τουs tb-4 bringe k sh2 jazz neck.
το θεμα ειναι οτι ετσι κι αλλιωs δεν μπορειs να βρειs all around απλα κατι που να προσεγγιζει.
εγω για neck ακουσα κ τον paf joe κ επαθα πλακα,φοβεροs.παντωs οι dm εχουν ποικιλια κ θελει ψαξιμο.
σαs ευχαριστω.....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/09, 18:15 από satrianidis »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #4 στις: 30/07/09, 21:33 »
Καταρχάς να ευχαριστήσω τον Adriano για τα καλά του λόγια και για το γεγονός ότι δέχθηκε να συνεχίσει το post μέσα σε πνεύμα συνεργασίας (και του ίδιου format ;D), αν και ήταν πιο επιεικής από εμένα στις βαθμολογίες του >:D.. Εγώ ίσως να είμαι ο Τριανταφυλλίδης ("άριστα 3"), ενώ ο Adrianos να είναι ο Δουλάμης (για όσους θυμούνται το remake του Να η Ευκαιρία πριν κάποια χρόνια).. Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι..

Satrianidis, όσον αφορά τους DiMarzio, δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι fan, απλά υπάρχουν πάρα πολύ καλύτεροι μαγνήτες, high-end επιπέδου (ενδεικτικά αναφέρω τους Tom Anderson), ενώ και οι Seymour Duncan που ανέφερες, κυμαίνονται στο επίπεδο των DiMarzio.. Καλοί, εμπορικοί μαγνήτες, αλλά όχι σημείο αναφοράς.. Το γεγονός ότι έχω "κολλήσει" στους DiMarzio έγκειται στο ότι αφενός μετά από ένα σημείο και μετά προτιμώ το "Keep it simple", δηλαδή προτιμώ να ασχοληθώ με όλες τις επιλογές μιας μόνο εταιρίας απ'το να χαθώ στα πολλά μοντέλα πολλών εταιριών μαζί και αφετέρου, στο ότι οι 2 από τις 3 κιθάρες που ανέφερα είχαν πάνω stock DiMarzio και η ιδέα να τους αλλάξω με κάτι άλλο δεν μου είναι ιδιαίτερα προσιτή.. Αν ήταν να δοκιμάσω κάτι άλλο, τότε θα έπαιρνα μια μέτρια κιθάρα και θα έβαζα πάνω EMG (έτσι για το χαβαλέ).. Αλλά να κοιτάξω passive pickups άλλης εταιρίας, δεν θα το έκανα (προσωπική άποψη και πιθανόν λανθασμένη)..

Με Paf Joe δεν έχω παίξει, αλλά πρέπει να είναι (με βάση όσα ακούω) λίγο-πολύ στα ίδια νερά με τον Paf Pro.. Δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα all-around (για παράδειγμα δεν νομίζω ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε crunchy καταστάσεις), αλλά αν σου άρεσε go for it.. Καλή τύχη σε ότι διαλέξεις ;)..

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #5 στις: 31/07/09, 17:40 »
faser μ εκανεs να βγαλω εναν απο την λιστα (d-sonic) αλλα να βαλω εναν αλλον air norton neck.  ;)
επισηs οι f-spaced ειναι για τιs κιθαρεs με floyd rose?
thanks!!!

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #6 στις: 31/07/09, 20:05 »
επισηs οι f-spaced ειναι για τιs κιθαρεs με floyd rose?

Ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #7 στις: 31/07/09, 20:23 »
Για να είμαστε λίγο πιο ακριβείς είναι για όσες γέφυρες έχουν spacing παρόμοιο με ενός floyd rose.

@ satrianidis για τι κιθάρα προορίζεις τους μαγνήτες;

@ faser αγορίνα ο neck μαγνήτης της JP δεν είναι air norton αλλά είναι πάρα πολυ κοντά,το αναφέρω γιατί τον είχα δοκιμάσει παλιότερα στην κιθάρα και είδα τις διαφορές,τα πρίμα που του λείπουν τα είχε,κοινώς λίγο περισσότερο clarity.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #8 στις: 31/07/09, 20:25 »
επισηs οι f-spaced ειναι για τιs κιθαρεs με floyd rose?

Ακριβως.
δηλαδη εναs f spaced δεν μπαινει σε κιθαρα με σταθερο bridge?η το αντιθετο?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #9 στις: 31/07/09, 20:26 »
Στις κιθάρες με floating bridge (δηλαδή όχι fixed, τύπου Strat), η απόσταση μεταξύ των χορδών αμέσως μετά την γέφυρα και κατευθυνόμενοι προς τα κλειδιά, είναι μεγαλύτερη σε σχέση με τις κιθάρες με fixed bridge.. Αυτό σημαίνει ότι στη περιοχή εκείνη, απαιτείται ο μαγνήτης να έχει τα polepieces (τα μαγνητάκια του κατά το κοινώς λεγόμενο) σε μεγαλύτερη απόσταση το ένα από το άλλο για να "πέφτουν" ακριβώς από κάτω από τις χορδές.. Ένας μαγνήτης f-spaced υποτίθεται ότι έχει τοποθετημένα τα polepieces του ακριβώς από κάτω από τις χορδές σε κιθάρες με floating bridges.. Όπως καταλαβαίνεις, καθώς οι χορδές "διατρέχουν" την κιθάρα με κατεύθυνση από τη γέφυρα προς τα κλειδιά και δεδομένου ότι τα neck nuts είναι λίγο-πολύ στάνταρ διαστάσεων, η απόσταση των χορδών πάνω από τον neck pickup είναι σχεδόν ίδια σε κιθάρες με fixed και floating γέφυρες.. Βέβαια υπάρχει και εκεί μια εξαίρεση στον κανόνα, που λέει ότι αν το neck nut είναι κάποιων διαστάσεων και πάνω (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το βρω και να επανέλθω) χρειάζεται και f-spaced μαγνήτης και στη neck θέση..

As a rule of thumb, αν έχεις κιθάρα με floating bridge, χρειάζεσαι f-spaced στην bridge position και κατά 75% κανονικό μαγνήτη στη neck position.. Παρόλα αυτά, για να λύσεις το "μυστήριο" του neck μαγνήτη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (από το να μετράς με χάρακες χιλιοστά στο neck nut) είναι να μπεις στο google και να βάλεις το μοντέλο της κιθάρας σου και τις λέξεις "neck pickup f-spaced or normal" ή κάτι παρεμφερές.. Αν μιλάμε για κάποιο γνωστό μοντέλο κιθάρας, οι πιθανότητες είναι να έχουν ασχοληθεί αρκετοί με αυτό το "δίλημμα" και να βρεις την απάντηση σε δευτερόλεπτα.. Ελπίζω να βοήθησα..

Edit: Σωστή παρατήρηση από τον Serviani ;).. O μαγνήτης της MM θεωρείται custom αλλά είναι πάρα πολύ κοντά στον Air Norton..
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/09, 20:28 από faser »

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #10 στις: 31/07/09, 20:32 »
Για να είμαστε λίγο πιο ακριβείς είναι για όσες γέφυρες έχουν spacing παρόμοιο με ενός floyd rose.

@ satrianidis για τι κιθάρα προορίζεις τους μαγνήτες;

@ faser αγορίνα ο neck μαγνήτης της JP δεν είναι air norton αλλά είναι πάρα πολυ κοντά,το αναφέρω γιατί τον είχα δοκιμάσει παλιότερα στην κιθάρα και είδα τις διαφορές,τα πρίμα που του λείπουν τα είχε,κοινώς λίγο περισσότερο clarity.
αν σου πω οτι δεν ξερω ακομα?  :) θελω να παρω μια επιπλεον για να τουs φορεσω πανω.

Αποσυνδεδεμένος satrianidis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #11 στις: 31/07/09, 20:37 »
Στις κιθάρες με floating bridge (δηλαδή όχι fixed, τύπου Strat), η απόσταση μεταξύ των χορδών αμέσως μετά την γέφυρα και κατευθυνόμενοι προς τα κλειδιά, είναι μεγαλύτερη σε σχέση με τις κιθάρες με fixed bridge.. Αυτό σημαίνει ότι στη περιοχή εκείνη, απαιτείται ο μαγνήτης να έχει τα polepieces (τα μαγνητάκια του κατά το κοινώς λεγόμενο) σε μεγαλύτερη απόσταση το ένα από το άλλο για να "πέφτουν" ακριβώς από κάτω από τις χορδές.. Ένας μαγνήτης f-spaced υποτίθεται ότι έχει τοποθετημένα τα polepieces του ακριβώς από κάτω από τις χορδές σε κιθάρες με floating bridges.. Όπως καταλαβαίνεις, καθώς οι χορδές "διατρέχουν" την κιθάρα με κατεύθυνση από τη γέφυρα προς τα κλειδιά και δεδομένου ότι τα neck nuts είναι λίγο-πολύ στάνταρ διαστάσεων, η απόσταση των χορδών πάνω από τον neck pickup είναι σχεδόν ίδια σε κιθάρες με fixed και floating γέφυρες.. Βέβαια υπάρχει και εκεί μια εξαίρεση στον κανόνα, που λέει ότι αν το neck nut είναι κάποιων διαστάσεων και πάνω (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το βρω και να επανέλθω) χρειάζεται και f-spaced μαγνήτης και στη neck θέση..

As a rule of thumb, αν έχεις κιθάρα με floating bridge, χρειάζεσαι f-spaced στην bridge position και κατά 75% κανονικό μαγνήτη στη neck position.. Παρόλα αυτά, για να λύσεις το "μυστήριο" του neck μαγνήτη, το καλύτερο που έχεις να κάνεις (από το να μετράς με χάρακες χιλιοστά στο neck nut) είναι να μπεις στο google και να βάλεις το μοντέλο της κιθάρας σου και τις λέξεις "neck pickup f-spaced or normal" ή κάτι παρεμφερές.. Αν μιλάμε για κάποιο γνωστό μοντέλο κιθάρας, οι πιθανότητες είναι να έχουν ασχοληθεί αρκετοί με αυτό το "δίλημμα" και να βρεις την απάντηση σε δευτερόλεπτα.. Ελπίζω να βοήθησα..

Edit: Σωστή παρατήρηση από τον Serviani ;).. O μαγνήτης της MM θεωρείται custom αλλά είναι πάρα πολύ κοντά στον Air Norton..
thanks faser  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #12 στις: 03/08/09, 09:51 »
Να πω κι εγώ την άποψη μου για κάποιους μαγνήτες χωρίς βαθμολογία φυσικά...Προσωπικά έχω στην neck τον Air Norton και στην bridge τον Al DiMeola.Στη μέση έβαλα τον HS-2 μόνο για να γεμίσω την θέση αλλα τελικά αποδείχτηκε πολύ ωραίος μαγνήτης.Απο κει και περα δεν ξέρω αν θα βρείς πλέον στο εμπόριο του Meola αλλά σε είναι παρόμοιος σε specs με τον Super Distortion.Απο κει και πέρα πιστεύω πως ο Air Norton είναι μια κλασσική επιλογή για neck.Επίσης αν θες κοίταξε και το σετάκι Evolution και με τους τρείς μαγνήτες.Όσο για την MM JP έχω την εντύπωση πως φοράει custom neck μαγνήτες,αλλά νομίζω πως στην JPM παλιότερα φόραγε τον Air Norton Lite...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #13 στις: 11/11/09, 16:13 »
Για ν απροσεγγισω ηχο Μειντεν Μεταλλικα και γενικα χαρντ ροκ αλλα να εχω και καλα καθαρα ποιο μοντελο Di Marzio να βαλω?

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #14 στις: 28/01/10, 11:16 »
ΤoneZone  :guitar


« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/10, 11:23 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #15 στις: 29/01/10, 12:32 »
Εγω για Maiden θα πηγαινα καρφι σε singlecoils.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #16 στις: 29/01/10, 13:43 »
Για ποιο λόγο φίλε μου; Με εξαίρεση τα σόλο του Murray, σχεδόν οτιδήποτε άλλο Maiden είναι με humbuckers...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #17 στις: 29/01/10, 19:04 »
Προτιμω να ενισχυω τα γκαζια μου με πεταλι, σε αυτο το ειδος, και οχι και με τους μαγνητες. Στη φαση NWOBHM επιδιωκω να εχω ηχο hard rock και οχι μεταλ, γιατι κατ'εμε πλησιαζει πιο πολυ τη φαση.

Αποσυνδεδεμένος schecterguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #18 στις: 23/05/10, 15:29 »
καλησπερα στο στεκι
εχω μια schecter με 2 humbuckers που splitaroun kai θελω να βαλω 2 dimarzio
τι μου προτεινετε?
να σημειωσω οτι κυμαινομαι απο Blues μεχρι hardrock
οσο αναφορα τον σκληρο ηχο <<προτυπο>> ειναι για μενα οι τωρινοι whitesnake και οι primal fear.
σκεφτομουν bridge τον super distortion (αν και με χαλανε τοσα μεσαια) και neck τον evolution η τον the breed
καταρχην spiltaroun?δευτερον θα ειναι φυσιολογικο το παντρεμα?οσο αναφορα τα μεσαια του sd δεν τον κανουν 80s?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #19 στις: 10/06/10, 05:15 »
Eγω θα έβαζα Seymour Duncan, Custom5 στη bridge & Jazz στη Neck.

Αποσυνδεδεμένος timphilby

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #20 στις: 06/02/11, 22:41 »
Eρώτηση1: Έχει δοκιμάσει κανεις από σας τον Pro Track?Αν ναι σε τι κιθάρα και ποιο είναι το 'ηχητικό φόρτε' του μαγνήτη?

Ερώτηση 2: Αναζητώ μονόδιπλο-hum canceling μαγνήτη για την Neck θεση που να χει πολύ καλά καθαρά όπως θα χε ενας single coil και με παραμόρφωση θα βγάζει 'καθαρή βρωμιά'.Εχω στο μυαλό μου διάφορους της dimarzio όπως Cruiser,Pro Track,Air Norton Εσείς τι θα προτείνατε?

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #21 στις: 05/04/11, 17:23 »
Για να μην ανοιξω νεο θεμα...σε κιθαρα με alder και maple ταστιερα για thrash/death(kreator, destruction, slayer κτλ κτλ) τι μαγνητες να κοιταξω? seymour ή dimarzio? EMG δεν με ενδιαφερουν...

Αποσυνδεδεμένος fingon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #22 στις: 03/05/11, 15:44 »
Σε Ibanez RG-470 MiK [1999] αντικαταστάθηκαν οι μαμά Inf με:

Neck: DP-213 Paf Joe, Middle: DP-174 Red Velvet, Bridge: DP-216 Mo' Joe.

Setup: Υβρίδης.

Σούπερ ευχαριστημένος!
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/11, 15:49 από fingon »

Αποσυνδεδεμένος fanhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιουs dimarzio να βαλω?
« Απάντηση #23 στις: 03/06/11, 12:19 »
παιδια εχω μια κιθαρα washburn wr και θελω να τις αλαξω τους μαγνητες ο ενας ειναι 2πλος και οι αλοι 2 μονοι εγω θελω τους μονους να αλαξω μονο και γενικα θελω για metallica - seek and destroy αν μπωρειτε να μου δοσετε κανενα link απο thomann
http://imageshack.us/photo/my-images/17/floydrose.jpg/ και μια φοτογραφια εδω τις κιθαρας.
Ατλαντίς FM 105.2

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
43192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/06, 12:21
από **19931993**
3 Απαντήσεις
3854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/06, 19:18
από Χάρης(DJ Ha)
0 Απαντήσεις
1584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 19:46
από Anastasis
26 Απαντήσεις
11348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 14:57
από Ikaros
8 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 17:55
από Lo.Lee.Ta
13 Απαντήσεις
6173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/09, 18:27
από Nenarl2
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
4 Απαντήσεις
11580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 22:19
από yiannakis
6 Απαντήσεις
3110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 11:52
από GusA.
12 Απαντήσεις
4205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 11:40
από armagedon