Αποστολέας Θέμα: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου  (Αναγνώστηκε 3806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσφατα(πριν ενα μηνα περιπου) πηρα μια tele απο thomann καθως και ενα spray καθαρισμου. Ολα ωραια και καλα στην αρχη super ευχαριστημενος ωσπου σε καποια φαση την ψεκαζω, την καθαριζω κτλ και μετα οταν παω να παιξω συνειδητοποιω οτι δε δουλευει ο neck μαγνητης ενω ο αλλος δουλευει κανονικα. Αγχωνομαι στελνω μηνυμα στον thomann, την ανοιγω την καθαριζω τιποτα ωσπου μετα απο αρκετες ωρες την ξαναδοκιμαζω και δουλευει κομπλε. Προσπερασα το προβλημα θεωροντας οτι μαλλον εφταιγαν τα καλωδια(ασχετα που τα χα δοκιμασει 10 φορες).

Σημερα ακολουθω την ιδια διαδικασια, αφου αλλαξα χορδες ειπα να την καθαρισω και παρουσιαζεται το ιδιο προβλημα(δε δουλευε ο neck μαγνητης η μαλλον για να μαι ακριβης η ενταση του ηταν σχεδον μηδαμινη ενω ειχα σχεδον τερμα τον ενισχυτη). Τρωω τρελη φρικη παλι. Αλλαζω καλωδια τιποτα(γενικα το παιδεψα πολυ το θεμα για δευτερη φορα), επειτα δοκιμασα αλλες κιθαρες και δουλευαν κομπλε. Και σκεφτομαι κατι που δε μου χε περασει στο μυαλο οτι ισως πανω στο ψεκασμα μπηκε υγρο μεσα στο μαγνητη γι αυτο δε δουλευε και οτι ισως πρεπει να στεγνωσει το υγρο που χε πεσει μεσα στο μαγνητη για να αρχισει να δουλευει. Παιρνω το σεσουαρ και αρχιζω να "στεγνωνω" την κιθαρα. Το κανα περιπου για 20 δευτερολεπτα και μετα ανοιγω τον ενισχυτη και δουλευε κανονικα.

Μπορει να ακουγεται αστειο αλλα αυτο συνεβει. Περιμενω τα σχολια σας, ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο, σας εχει τυχει ποτε?




Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #1 στις: 14/09/09, 07:26 »
βασικα εγω μετα αφου ειχα βαλει pick up covers πηρα τη κιθαρα να παιξω αλλα δεν ακουγοταν ο μαγνητησ νεκ καραανχοθηκα μιας και ηταν καινουρια η κιθαρα και την ειχα παρει απο θωμαν αλλα μετα καταλαβα οτι το volume knob του μαγνητη ηταν κλειστο <faceslap> :P

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #2 στις: 14/09/09, 11:58 »
Πιθανοτατα να πηρε υγρασια ο επιλογεας και οχι ο μαγνητης....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #3 στις: 11/01/10, 19:05 »
Υπαρχουν δυο επιλογες που ειναι εντελως ακινδυνες. Το λεμονελαιο για καθαρισμο μονο σωματος και ταστιερας το εχουν ολα τα καταστηματα για κιθαρες. Και ενα σπρευ χωρις λαδι για τα ηλεκτρικα μερη, αυτο ειναι λιγο πιο δυσκολο να βρεθει, εαν το θελετε να παρετε αυτο που λεει για βιομηχανικη χρηση, ειναι τελειο εισα που ακουμπας το προβληματικο σημειο και αμεσως καθαριζει και ο ηχος επανερχεται.Αποφευγετε τα γενικης χρησεως σπρευ. Ενα τετοιο παραλιγο να μου καταστρεψει μια γκιμπσον ες-150d.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #4 στις: 25/01/10, 21:48 »
Προφανως ειχε παει σπει στο ποτενσιομετρο ή στον επιλογεα, και μολις στεγνωσε ολα καλα. Φυσιολοφικο, αλλα καλο ειναι να μην το παρακανεις με το σπρει στα συγκεκριμενα σημεια (ριξε πιο διπλα και με προσοχη καθαρισε εκει με ενα πανακι), δεν ξερω την συσταση του αλλα μπορει με τον καιρο να σου δημιουργησει προσβλημα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #5 στις: 25/01/10, 23:18 »
Αποφυγετε τα σπρευ καθαρισμου, και παρτε μπουκαλακια με υγρο μεσα βαλτε σ ενα πανακι και καθαριστε.
Τα σπρευ εχουν προβλημα με τα προωθητικα αερια που περιεχουν και μπορει να σου εμφανισουν ακομα και θολουρα στο λουστρο της κιθαρας.

Βεβαιως και σου παρουσιασε προβλημα αφου πηγε το υγρο στους μαγνητες.
Στεγνωσε μεν , αλλα σου αφηνει καταλοιπα το στεγνωμα.
Στα ηλεκτρικα χρησιμοποιουμε ειδικο σπρευ (αυτο που ειναι χωρις λαδι μεσα) το οποιο καθαριζει υγρασιες και βρωμιες, και στεγνωνει αμεσως (σχεδον ακαριαια).

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περιεργο προβλημα με spray καθαρισμου
« Απάντηση #6 στις: 27/01/10, 15:53 »
Θολουρα πολυ σωστα, μαλιστα εαν ειναι και λιγο πιο παλια η κιθαρα και περασει απο τις αορατες ρωγμες που μπορει να εχουν τα πιο παλια βερνικια,μπορει να ειναι και μονιμη, εγω την εχω βρει με το λεμονελαιο, ειδικα εαν περασεις τη ταστιερα με ενα πινελακι θα δεις πως την αναζοωγονει, εχω δοκιμασει πολλα μια και παλιος, ειναι το πλεον ακινδυνο.( μονο για τα ξυλινα μερη για ηλεκτρονικα ειδικο σπρευ χωρις λαδι, χωρις λαδι, το λαδι δεν πρεπει να πηγαινει στα ηλεκτρονικα, η ηλεκτρικα ειναι ημιαγωγος και τα χαλαει.).
DrRaTnaBolenaTh

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
37 Απαντήσεις
13246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 10:57
από κατέ((γίδα))
12 Απαντήσεις
5553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 18:34
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 18:41
από Zeppelin
3 Απαντήσεις
3451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/07, 01:59
από Arcturus
73 Απαντήσεις
30354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
10 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/10, 13:40
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 16:22
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/11, 16:48
από Voxs
4 Απαντήσεις
5663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/17, 16:12
από Καθόδιος (φλουτσ)