Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!  (Αναγνώστηκε 5058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagelis_prasas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Κιθαρομαγκίτες βοήθεια. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι συγκεκριμένο. Θέλω να αγοράσω μία JACKSON DKMG (EMG81 - 85). Θα ήθελα να ποστάρετε γνώμες και εμπειρίες κυρίως για την ταστιέρα της "κυρίας JAPAN JACKSON" (καλοδεχούμενα όλα τα post). Θα ήθελα να σας προλάβω στα εξής. α) δεν έχω τη δυνατότητα να τη δοκιμάσω (ξέρω ότι το θέμα της ταστιέρας είναι 60% προσωπικό γούστο), β) δεν θα ήθελα να προτείνετε άλλες κιθαρίτσες γιατί αυτή την έχει ένας γνωστός και την πουλάει μεταχειρισμένη (δυστυχώς εδώ που μένω δεν υπάρχει καν μαγαζί με μουσικά όργανα) γ) παίζω κιθάρα αρκετό καιρό επίπεδο ίσως μέτριο με μία δόση προχωρημένου δ) ΠΑΡΑΚΑΛΩ για την βοήθειά σας γιατί θα κάνω μεγάλο και ακριβό (για μένα) ταξίδι για να δω την κιθάρα και πραγματικά δεν θέλω να ξοδεψω έτσι τα λεφτά μου και να επιστρέψω χωρίς την κιθάρα.
Είμαι κάτοχος Εpiphone pro2 και zoomg9.2tt (στον ενισχυτή δεν αναφέρομαι καν.. μάπα αλλά θα αλλαχθεί)
PLEASE HEEEELP!!!!!

Αποσυνδεδεμένος zefs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #1 στις: 24/11/10, 11:57 »
Και εγώ σκεφτόμουν να κάνω ίδια αγορά. Για την συγκεκριμένη κιθάρα μόνο καλά έχω ακούσει, πως έχει γρήγορο neck και γενικά είναι καλή για την τιμή της.
Ούτε εγώ όμως έχω καταφέρει να την δω απο κοντά, πάντως θα σου πρότεινα με κάποιον τρόπο να το προσπαθήσεις γιατί είναι κρίμα να πάνε χαμένα τα λεφτά σου εαν δεν σε καλύψει.

Αποσυνδεδεμένος vagelis_prasas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #2 στις: 24/11/10, 17:03 »
 :-\ ...Θα ήθελα να απαντήσουν όποιοι έχουν μια "εικόνα" για την ταστιέρα της..
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές το πόσο ακριβό είναι ένα όργανο δεν συμβαδίζει απόλυτα με αυτά που προσφέρει..
για παράδειγμα έπαιξα με ΣΕΚΤΕΡ χελρέηζερ (€1111) και με ΣΕΚΤΕΡ όμεν6 (€350)...
πιο πολύ εντυπωσιάστηκα με την απόδοση τιμή-επιδόσεις της όμεν6 παρά με της χελρέηζερ..
αν δεν ήξερα πόσο έχει μία χελρέηζερ θα την κοστολογούσα στα €650 - €750...
ελπίζω να αξίζει η DKMG τα λεφτά της και ελπίζω μέχρι να ξεκινήσω το ταξίδι να ποστάρουν όσοι έχουν να με συμβουλέψουν κάτι... 0:)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #3 στις: 24/11/10, 18:34 »
Ε όχι, όταν η Hellraiser σου δίνει coil tap και στους 2 EMG μαγνήτες κι έχει τόσο προσεγμένο (και ακριβό) φινίρισμα, original Floyd Rose και Grover κλειδιά, τότε μόνο ακριβή δεν τη λες για αυτά που παρέχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/10, 18:35 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #4 στις: 25/11/10, 19:05 »
Ποσο θα την αγορασεις την DKMG?Εγω σκοπυεα να την αγορασω (μαζι με αλλες 2) αλλα τελικα αλλαξα τους μαγνητες της δικιας μου jackson.Τωρα για την ταστιερα που ρωτας εγω εχω συνηθισει να παιζω σε rosewood ταστιερες (οχι οτι εχω δοκιμασει απειρς κιθαρες,αλλα συνηθως οι κιθαρες που δοκιμαζω εχουν τετοια ταστιερα) καθως η πρωτη μου κιθαρα με την οποια ακμ παιζω εχει rosewood.Βεβαια δν νομιζω να σε δυσκολεψει τοσο πολυ στο παιξιμο σου.Και κατι ακμ,την κιθαρα με ποια κριτιρια την επελεξες και θες να την αγορασεις αφου δεν την εχεις ακουμπησει καν?Απο περιεργεια ρωταω

Αποσυνδεδεμένος vagelis_prasas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #5 στις: 25/11/10, 19:30 »
Ποσο θα την αγορασεις την DKMG?Εγω σκοπυεα να την αγορασω (μαζι με αλλες 2) αλλα τελικα αλλαξα τους μαγνητες της δικιας μου jackson.Τωρα για την ταστιερα που ρωτας εγω εχω συνηθισει να παιζω σε rosewood ταστιερες (οχι οτι εχω δοκιμασει απειρς κιθαρες,αλλα συνηθως οι κιθαρες που δοκιμαζω εχουν τετοια ταστιερα) καθως η πρωτη μου κιθαρα με την οποια ακμ παιζω εχει rosewood.Βεβαια δν νομιζω να σε δυσκολεψει τοσο πολυ στο παιξιμο σου.Και κατι ακμ,την κιθαρα με ποια κριτιρια την επελεξες και θες να την αγορασεις αφου δεν την εχεις ακουμπησει καν?Απο περιεργεια ρωταω


Εύλογη η περιέργιά σου φίλε. Αν σε διαβεβαίωναν ότι η κιθάρα έχει EMG 81/85, (μαγνήτες τον ήχο των οποίων ξέρεις, είναι δοκιμασμένοι και τρελαίνεσαι να παίζεις, αν σε διαβεβαίωναν ότι η κιθάρα είναι σχεδόν του κουτιού (ανέγγιχτη), με double locking tremolo, και ότι θα μπορούσες να την κάνεις δική σου με €500,00 (ενώ στην αγορά την βρίσκεις σε προσφορά €850,00 από €990,00) πιστεύω ότι θα τη θεωρούσες και εσύ καλή αγορά και ότι το μόνο που θα έμενε θα ήταν να τσεκάρεις αν σου ταιριάζει η ταστιέρα της. Μην παρεξηγείς το ύφος μου αλλά μόλις γύρισα από το ταξίδι που.. ναι πήγα, την είδα μόνο με μια διαφορά......
Ορίστε οι αγγελίες πώλησης:
α) http://smart.noiz.gr/details.php?id=10737 (by the way έχει ρήξει την τιμή στα €450,00)
β) http://xebe.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=38&proId=10388186&SC_GUID=f22e391c-56ed-4600-b35a-11292ab1730d

Για την ιστορία η κιθάρα ήταν dkmg ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΤΟΥ΅ΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ EMG Hz
πέρα από το γεγονός ότι ο "κύριος" ΑΛΛΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΥΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ προσπάθησε πολάκης να με βγάλει τρελό αλλά έπεσε σε άνθρωπο που δεν υπήρχε περίπτωση να κοροιδέψει.
Λυπάμαι πολύ... για λογαριασμό του

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #6 στις: 26/11/10, 19:39 »
Ποσο θα την αγορασεις την DKMG?Εγω σκοπυεα να την αγορασω (μαζι με αλλες 2) αλλα τελικα αλλαξα τους μαγνητες της δικιας μου jackson.Τωρα για την ταστιερα που ρωτας εγω εχω συνηθισει να παιζω σε rosewood ταστιερες (οχι οτι εχω δοκιμασει απειρς κιθαρες,αλλα συνηθως οι κιθαρες που δοκιμαζω εχουν τετοια ταστιερα) καθως η πρωτη μου κιθαρα με την οποια ακμ παιζω εχει rosewood.Βεβαια δν νομιζω να σε δυσκολεψει τοσο πολυ στο παιξιμο σου.Και κατι ακμ,την κιθαρα με ποια κριτιρια την επελεξες και θες να την αγορασεις αφου δεν την εχεις ακουμπησει καν?Απο περιεργεια ρωταω


Εύλογη η περιέργιά σου φίλε. Αν σε διαβεβαίωναν ότι η κιθάρα έχει EMG 81/85, (μαγνήτες τον ήχο των οποίων ξέρεις, είναι δοκιμασμένοι και τρελαίνεσαι να παίζεις, αν σε διαβεβαίωναν ότι η κιθάρα είναι σχεδόν του κουτιού (ανέγγιχτη), με double locking tremolo, και ότι θα μπορούσες να την κάνεις δική σου με €500,00 (ενώ στην αγορά την βρίσκεις σε προσφορά €850,00 από €990,00) πιστεύω ότι θα τη θεωρούσες και εσύ καλή αγορά και ότι το μόνο που θα έμενε θα ήταν να τσεκάρεις αν σου ταιριάζει η ταστιέρα της. Μην παρεξηγείς το ύφος μου αλλά μόλις γύρισα από το ταξίδι που.. ναι πήγα, την είδα μόνο με μια διαφορά......
Ορίστε οι αγγελίες πώλησης:
α) http://smart.noiz.gr/details.php?id=10737 (by the way έχει ρήξει την τιμή στα €450,00)
β) http://xebe.xe.gr/pages/Details.aspx?catId=38&proId=10388186&SC_GUID=f22e391c-56ed-4600-b35a-11292ab1730d

Για την ιστορία η κιθάρα ήταν dkmg ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΤΟΥ΅ΠΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ EMG Hz
πέρα από το γεγονός ότι ο "κύριος" ΑΛΛΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΥΛΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥΛΟΥΣΕ προσπάθησε πολάκης να με βγάλει τρελό αλλά έπεσε σε άνθρωπο που δεν υπήρχε περίπτωση να κοροιδέψει.
Λυπάμαι πολύ... για λογαριασμό του









Απ οτι καταλαβα μαλλον δεν την αγορασες ετσι?Οπως και να χει εγω δεν πολυεμπιστευομαι αυτες τις αγγελιες (και ειναι ενας απο τους λογους που δεν τισ κοιταζω).Τελος παντων,μεσω ιντερνετ ειναι δυσκολο να βρεις παλι την ιδια τιμη.Αν ειναι ειτε προσπαθησε να μαζεψεις τα χρηματα και να την αγορασεις μεσω ιντερνετ (αν μπορεις δλδ, γτ εγω δν μπορω) ειτε παρε κατι παρομοιο σε αυτη.Παντως ειναι μεγαλη μλακια να σου κανουν κατι τετοιο ποσο μαλλον οταν εχεις να κανεις και ταξιδι.Δεν σε παρεξηγω για το υφος σου,δεν τα εβαλες με μενα στο κατω κατω αλλα με τον τυπο (ο οποιος νομιζω ειπες οτι ειναι και γνωστος σου η οχι?) που στην πουλαγε.Και κατι αλλο,που μενεις και δεν υπαρχει κιθαρομαγαζο εκει?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/10, 19:40 από JACKSONMAN »

Αποσυνδεδεμένος antraoud

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #7 στις: 28/11/10, 01:31 »
Καλημέρα παίδες!
 
Με ενημέρωσε ένας φίλος του forum για τις αγγελίες της Jackson που πόσταρα στο internet. Έκανα βλακεία και πήρα τα specs κατευθείαν από το site της Jackson, οι αγγελίες θα αλλαχτούν άμεσα.. Είμαι ψιλοάσχετος με τα μοντέλα και τα εσωτερικά μέρη της κιθάρας, το παραδέχομαι! :)
 
Φίλε εσύ που λες για "κυρίους" και για "τρελούς" πρέπει να είσαι ο Παναγιώτης. Παραδέχομαι ότι είσαι πολύ οκ τύπος, αλλά εγώ ούτε τρελό πήγα να σε βγάλω, ούτε τίποτα. Σου ξεβίδωσα την κιθάρα και σου έδειξα ότι οι μαγνήτες χωρίς μπαταρία (προενίσχυση) δεν παίζουν. Σου είπα ότι η κιθάρα ΔΕΝ είναι η απλή DKMG Dinky που πουλάει αυτή τη στιγμή η Jackson στα 850 ευρώ. Είναι κλάσεις ανώτερο όργανο από αυτό που μου είπες εσύ και έχει και περλέ χρώμα. Επιπλέον σου πουλάω το συγκεκριμένο όργανο από 1150 ευρώ μόλις 450 ευρώ! Με ένα τηλέφωνο στον Στόλλα θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Σόρρυ που δεν στο άφησα στα 20 ευρώ ξέρω 'γω για να το αγοράσεις. Είχες δίκιο για τους μαγνήτες και ξαναλέω ότι θα αλλάξω τις αγγελίες αμέσως. Δεν ξέρω για ποιό λόγο μιλάς με αυτό τον τρόπο, αφού με γνώρισες! Αν χαλάστηκες για την βενζίνη που χάλασες ευχαρίστως να στην πληρώσω. Και όποτε ξανάρθεις Κοζάνη εννοείται πως κανονίζουμε καφεδάκι.
 
Και ρε παιδιά μια παράκληση. Χαλαρώστε λίγο, δεν θέλουν όλοι το "κακό" σας και να σας "κοροιδέψουν". Στη συγκεκριμένη φάση τρέχω με 2 μεταπτυχιακά και είμαι λίγο αφηρημένος. Χίλια συγνώμη, τα λέμε.
 
Φιλικά, Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος antraoud

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #8 στις: 28/11/10, 01:50 »
Ξέχασα να βάλω και τα links για τον φίλο Παναγιώτη:
 
Οι μαγνήτες που έχει η κιθάρα μου (και μετατρέπονται σε active με την πατέντα της Jackson) είναι οι εξής:
http://www.thomann.de/gr/emg_hz_h4.htm
 
Οι μαγνήτες που λες φίλε μου είναι οι εξής:
http://www.thomann.de/gr/emg_81.htm
 
Μιλάμε για 20 ευρώ διαφορά (και όχι 300 όπως μου έλεγες)..! Ήμαρτον ;)

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #9 στις: 28/11/10, 02:04 »

Ξέχασα να βάλω και τα links για τον φίλο Παναγιώτη:
 
Οι μαγνήτες που έχει η κιθάρα μου (και μετατρέπονται σε active με την πατέντα της Jackson) είναι οι εξής:
http://www.thomann.de/gr/emg_hz_h4.htm
 
Οι μαγνήτες που λες φίλε μου είναι οι εξής:
http://www.thomann.de/gr/emg_81.htm
 
Μιλάμε για 20 ευρώ διαφορά (και όχι 300 όπως μου έλεγες)..! Ήμαρτον ;)



Με όλο το θάρρος αλλά μιας που βρήκες το χρόνο δεν βρίσκεις και το πραγματικό μοντέλο της κιθάρας να μας πεις πιο είναι;

Αποσυνδεδεμένος antraoud

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #10 στις: 28/11/10, 16:52 »
Βεβαίως φίλε μου και sorry που δεν το ανέφερα, είναι αυτό ακριβώς που είχα γράψει και στις αγγελίες:
JACKSON DKMG DINKY COBALT BLUE SWIRL (MADE IN JAPAN)
Αυτή η έκδοση δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον στην αγορά και σταμάτησε να παράγεται και στο εργοστάσιο της Jackson :(
Υπάρχει περίπτωση όμως να έχει ξεμείνει κάποιο μοντέλο στον Στόλλα, επειδή είχε κάνει μεγάλη εισαγωγή παλαιότερα..

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα Jackson DKMG - ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
« Απάντηση #11 στις: 05/12/10, 13:23 »
Αν και αρκετά καθυστερημένα...είμαι κάτοχος της DKMG με τους ΗΖ όμως και όχι τους 81/85.

- Χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία από διαφορετικές κιθάρες, θεωρώ ότι η ταστιέρα της είναι γενικά αρκετά "γρήγορη"...Τυλάχιστον εμένα αυτό μου βγάζει.

- Από μανήτες τους έχω σκυλοβαρεθεί και θέλω να τους αλλάξω.

- Για το Licenced Tremolo, έχω να πω πως γενικά δεν ξεκουρδίζεται σχεδόν καθόλου, αλλά έχει ένα πρόβλημα που ισως έχουν και άλλα τρέμολο. Αν κάνεις "σήκωμα" με το τρέμολο και μετά το αφήσεις δεν επανέρχεται ακριβώς στην αρχική του θέση και η κιθάρα μετά ακούγεται "overtuned". Διορθώνεται μεν με μία κίνηση αλλά......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
8204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 17:41
από TheChoulakos
35 Απαντήσεις
11134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 12:10
από KK666
38 Απαντήσεις
11166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 12:17
από Raz
0 Απαντήσεις
1784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 00:29
από GEO_ZZZZ
1 Απαντήσεις
1924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 13:31
από Stinky
1 Απαντήσεις
1997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 19:54
από jackson
0 Απαντήσεις
1519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/10, 22:36
από children of bodom
3 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/10, 12:40
από Kosthrash
23 Απαντήσεις
5797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/10, 09:28
από PossessedB.E.
1 Απαντήσεις
1610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/11, 22:28
από noe13