Αποστολέας Θέμα: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD  (Αναγνώστηκε 5765 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« στις: 02/08/12, 00:48 »
Μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν... πιστεύετε ότι απέχει πολύ η ποιότητα της Epiphone les paul custom από τη gibson les paul studio;
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #1 στις: 02/08/12, 03:34 »
Μία ερώτηση για όσους γνωρίζουν... πιστεύετε ότι απέχει πολύ η ποιότητα της Epiphone les paul custom από τη gibson les paul studio;

Για ποιές Gibson LP Studio μιλάς όμως; Αν μιλάς για τις πιο φθηνές που μπορείς να βρεις θα έλεγα όχι :)

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #3 στις: 02/08/12, 10:11 »
Δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεται η ερώτηση( αλήθεια ποιος μπορεί να γνωριζει :P ) αλλά θα σου πω την εμπειρία μου. Έχω μια epi snakepit (ακριβή η κορεατισα) και τη συγκεκριμένη Gibson ( λίγο πιο ακριβή από την epi μου). Σε φινίρισμα η epi είναι συντριπτικά ανώτερη( τι φινίρισμα να έχει αυτή η Gibson???). Από ηλεκτρικά της αμερικανας δείχνουν πιο ποιοτικά αλλά και στην κορεατισα δεν με ενόχλησαν ποτέ. Από μαγνήτες σαφώς και υπερηχε η Gibson (με burstbucker pro) μεχρι που έβαλα jb/jazz στην epi και την έσβησε :o ( σκέψου ότι θέλω να βάλω και στην Gibson τώρα). Τώρα για να σου πω για αλλά μοντελα νομίζω ότι θα είναι ακυρη η σύγκριση μιας και δεν θα εχω προσωπική εμπειρια...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/12, 13:14 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #4 στις: 02/08/12, 12:05 »
Γενικά τα ακριβότερα μοντέλα της Epiphone μπορούν να συγκριθούν με τα φθηνά της Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #5 στις: 02/08/12, 15:10 »
 
Κοίτα να δείς η βασικη αρχή του ο,τι πληρώνεις πέρνεις... ισχύει.  Απο κεί και πέρα μεγάλης σημασίας είναι και η χρονολογία κατασκευής των οργάνων στα οποία αναφέρεσε.  Τόσο στις epihone (αθάνατη ελλινική επιχειρηματική δραστηριότητα) όσο και στις gibson υπήρχαν καλές και κακές εποχές.  Δυστηχώς δεν παρακολουθώ την συγκεκριμένη εταιρία οπότε ένας ειδικός επι του θέματος θα βοηθούσε.  Σε προσωπικό επίπεδο έχω παίζει με ταυράκι gibson των 3 χιλιάρικων και με την epiphone του Iommi και ναι η διαφορά ήταν αισθητή.  To ίδιο ισχυεί και με μία λευκή Les Paul και με μία generic epiphone.  Για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου τα νέα "ακριβά" μοντέλα της Squire στα μπάσα είναι σαφός ποιο προσεγμένα απο τα αντίστοιχα μεξικάνικα... γιατί πολύ απλά αυτή ειναι η νέα πολιτική της εταιρίας σε αυτο το τμήμα της αγοράς...
 
Ίσως ακουστώ αντιφατικός αλλά ένα καλό μοντέλο epiphone καλής χρονιάς είναι τιμιότερο και ουσιαστικότερο από μία gibson μετριότητα, αδιάφορης χρονιάς...
 
Εγώ θα σου πρότεινα αυτό :
 
http://www.ebay.com/itm/Orville-Les-Paul-Custom-Guitar-Japan-Black-w-Gig-Bag-Gibson-/140771123548?pt=Guitar&hash=item20c69ce15c
 
Πέρνεις ουστιαστικά gibson, φτιαγμένη στην ιαπωνία σε τιμή epihone.  Αν δε, βρεις Orville by Gibson που μου έχουν πεί πως έχει αμερικάνικους μαγνήτες... τότε ειλικρινά μιλάμε για ευκαιρία.  Εγώ δεν το μετάνιωσα...
 
και μια σύντομη ιστορία περι του τι εστί orville : http://en.wikipedia.org/wiki/Orville_by_Gibson
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #6 στις: 02/08/12, 15:16 »
Archangel - Ορθογραφία
     0                  1
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #7 στις: 02/08/12, 15:52 »
Σε φινίρισμα η epi είναι συντριπτικά ανώτερη( τι φινίρισμα να έχει αυτή η Gibson???).
μα η Gibson δεν έχει φινίρισμα...τι συγκρίνεις? :P

γενικώς κι εγώ πιστεύω πως τα ακριβά μοντέλα της Epi μπορουν άνετα να συγκριθούν με τα φτηνά της Gibson, ίσα ίσα που σε αντίστοιχη σύγκριση μεταξύ 2 άλλως κιθαρών, αντίστοιχων κατηγοριών, προτίμησα την Epi....
βρες τα μοντέλα που ψάχνεις και δοκίμασέ τα...

πάντως επειδή έχω παίξει και με τη WR Gibson που έβαλες....από εμφάνιση είναι πανέμορφη!



Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #8 στις: 02/08/12, 16:09 »
Παντως και οι Tokai ειναι πολυ ομορφες και ποιοτικες... (το headstock μου φαινεται πιο "πιστο"  :) )

http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=103&category_id=16&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31

παιζει να ειναι και πιο ελαφριες λογω alder body  ;) (δεν τις εχω δοκιμασει για να πω)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #9 στις: 02/08/12, 17:14 »
Έχω εκτεταμένη εμπειρία με το μοντέλο της studio που πόσταρες. Απλά να ξεκαθαρίσω ότι είναι μοντέλο δεκαετίας 90'. Ε η συγκεκριμένη κιθάρα που έπαιξα δε συγκρινόταν με καμμία Epiphone από αυτές που έχω παίξει/ακούσει. Πιθανόν όμως τώρα να μην είναι έτσι τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #10 στις: 02/08/12, 21:31 »
Έχω εκτεταμένη εμπειρία με το μοντέλο της studio που πόσταρες. Απλά να ξεκαθαρίσω ότι είναι μοντέλο δεκαετίας 90'. Ε η συγκεκριμένη κιθάρα που έπαιξα δε συγκρινόταν με καμμία Epiphone από αυτές που έχω παίξει/ακούσει. Πιθανόν όμως τώρα να μην είναι έτσι τα πράγματα.

Aυτό λέει πολλά...δε συγκρίνονται οι Studio της τότε εποχής με τις τωρινές, ειδικότερα με τις τωρινές των 600-700 ευρώ. Τα τελευταία album τους οι Dark Tranquillity τα έχουν ηχογραφήσει με μια Studio, παρόλο που έχουν και Custom κλπ :)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #11 στις: 03/08/12, 08:02 »

Aυτό λέει πολλά...δε συγκρίνονται οι Studio της τότε εποχής με τις τωρινές, ειδικότερα με τις τωρινές των 600-700 ευρώ. Τα τελευταία album τους οι Dark Tranquillity τα έχουν ηχογραφήσει με μια Studio, παρόλο που έχουν και Custom κλπ :)


http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gibson-Les-Paul-Studio-WR-Chrome-HW-Wine-Red-incl.-Case/art-GIT0003877-006

Αύτη δεν είναι η κιθάρα των Anathema ?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #12 στις: 03/08/12, 13:20 »

Aυτό λέει πολλά...δε συγκρίνονται οι Studio της τότε εποχής με τις τωρινές, ειδικότερα με τις τωρινές των 600-700 ευρώ. Τα τελευταία album τους οι Dark Tranquillity τα έχουν ηχογραφήσει με μια Studio, παρόλο που έχουν και Custom κλπ :)


http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Gibson-Les-Paul-Studio-WR-Chrome-HW-Wine-Red-incl.-Case/art-GIT0003877-006

Αύτη δεν είναι η κιθάρα των Anathema ?


Η αγαπημένη μου μπάντα...αν δεν κάνω λάθος ναι, αυτή είναι, τουλάχιστον εμφανησιακά, δεν ξέρω αν είναι κάποιο περίεργο custom μοντέλο με αλλαγές!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EPIPHONE LES PAUL CUST VS GIBSON LES PAUL STUD
« Απάντηση #13 στις: 05/08/12, 23:47 »
Epi custom ειδικα japan made h early Korea(μεχρι 2001) με μια αλλαγη μαγνητων, ειναι μακραν καλυτερες απο ολες τις studio που εχω παιξει(και ειναι πολλες).
Αλλωστε οταν αγορασα την δικια μου Epi το μετρο συγκρισης ηταν η Στουντιο.Δεν δυσκολευτικα καθολου στην επιλογη μου!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
52575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
5 Απαντήσεις
5994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
67 Απαντήσεις
20606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
4 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
7 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
12 Απαντήσεις
11827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:01
από Crazy Heart
1 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
7 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 13:17
από Μητσάκος
34 Απαντήσεις
7988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/14, 21:46
από mixanobios
14 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650