Αποστολέας Θέμα: Οσες γνωμες προλαβουμε να μαζεψουμε για τον Dimarzio Cruiser!!!  (Αναγνώστηκε 8786 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Λοιπον δεν εχω πολυ χρονο στη διαθεση μου,αφου μαλλον αυριο πρωι θα μου σταλει ο μαγνητης.Ξερω οτι τον φοραει κ ο Timmons,αλλα αφενος δεν τον εχω πολυακουσει,αφετερου οτι κ να παιξει αυτος ο ανθρωπος καλο θα ακουστει.Θα μπει σε middle θεση με tone zone bridge και seymour duncan 59 σε neck θεση,σε fender american deluxe hss κιθαρα...
Στον μαγνητη με ενδιαφερουν κυριως τα καθαρα και θελω ενα μπλουζ-ροκ ηχο...θα ηθελα να ειναι λιγο πριμος,ωστε να αντιμετωπισω λιγο τον μπασατο μου ενισχυτη!!!Με ενδιαφερουν φυσικα κ οι ενδιαμεσες θεσεις κ το πως θα συνεργαστει με τους αλλους 2!Δεκτες ολες οι αποψεις!!!Θα ηθελα κ μια συγκριση με τον παντα για τη μεσσαια θεση
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/12, 21:48 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aπ' ό,τι λένε οι σημειώσεις μου, το ηχητικό φάσμα αυτού του μαγνήτη είναι μετατοπισμένο μάλλον προς τα πρίμα (πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει και η ιστοσελίδα της DiMarzio), οπότε συχνοτικά μάλλον θα είναι κοντά σε αυτό που θέλεις να πετύχεις. Είναι όμως κεραμικός μαγνήτης και πιο hot από τους κλασσικούς μαγνήτες για strat. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχει καλά καθαρά... απλά σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, ένας τέτοιος μαγνήτης δεν θα ήταν μέσα στις προτιμήσεις μου για καθαρό ήχο. Από την άλλη πλευρά λες ότι θέλεις blues-rock ήχο, το οποίο μου φαίνεται αντιφατικό. Τουλάχιστον για μένα blues-rock ήχος μεταφράζεται σε κάτι με μέτριο έως αρκετό drive και σίγουρα δεν με παραπέμπει σε καθαρό ήχο. Μήπως θα πρέπει να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τι ακριβώς θέλεις;

Και θα μού επιτρέψεις να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ποιός είναι ο σκοπός αυτού του thread από τη στιγμή που έχεις αγοράσει ήδη το μαγνήτη και θα τον έχεις σύντομα στα χέρια σου. Η τοποθέτησή του στην κιθάρα σου θα σού δώσει όλες τις απαντήσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Aπ' ό,τι λένε οι σημειώσεις μου, το ηχητικό φάσμα αυτού του μαγνήτη είναι μετατοπισμένο μάλλον προς τα πρίμα (πράγμα το οποίο επιβεβαιώνει και η ιστοσελίδα της DiMarzio), οπότε συχνοτικά μάλλον θα είναι κοντά σε αυτό που θέλεις να πετύχεις. Είναι όμως κεραμικός μαγνήτης και πιο hot από τους κλασσικούς μαγνήτες για strat. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχει καλά καθαρά... απλά σύμφωνα με τα δικά μου γούστα, ένας τέτοιος μαγνήτης δεν θα ήταν μέσα στις προτιμήσεις μου για καθαρό ήχο. Από την άλλη πλευρά λες ότι θέλεις blues-rock ήχο, το οποίο μου φαίνεται αντιφατικό. Τουλάχιστον για μένα blues-rock ήχος μεταφράζεται σε κάτι με μέτριο έως αρκετό drive και σίγουρα δεν με παραπέμπει σε καθαρό ήχο. Μήπως θα πρέπει να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τι ακριβώς θέλεις;

Και θα μού επιτρέψεις να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ποιός είναι ο σκοπός αυτού του thread από τη στιγμή που έχεις αγοράσει ήδη το μαγνήτη και θα τον έχεις σύντομα στα χέρια σου. Η τοποθέτησή του στην κιθάρα σου θα σού δώσει όλες τις απαντήσεις...
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δε θελω εναν μαγνητη για μεταλ η κατι εξαιρετικα hot output αφου με τη στρατ μου κινουμαι σε πιο ηπια επιπεδα,οποτε θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη απο καποιον που τον εχει!!!Νομιζω οτι απο αυτα που παιζει ο τιμονς ειναι σχετικα ο ηχος που σκεφτομαι (το ξερω οτι υπαρχουν 1 εκ παραμετροι ακομα)...


Υ.Γ τον μαγνητη δεν τον εχω αγορασει αφου ακομα δεν εχω επιβεβαιωσει με μεηλ...η αγορα θα γινει απο ιδιωτη...γι αυτο εχω βαλει κ τον αλλο στο συγκριτικοο οποιος επισης παιζεινα αγορασω!

« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/12, 23:32 από noe13 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Διάβασε και εδώ κάποιες απόψεις για τον συγκεκριμένο:
ποιουs dimarzio να βαλω?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Διάβασε και εδώ κάποιες απόψεις για τον συγκεκριμένο:
ποιουs dimarzio να βαλω?
Σε ευχαριστω αλλα ημουν διαβασμενος πριν το ανοιξω :P ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/04, 20:41
από PanouleXxX
1 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 17:46
από Jezus
29 Απαντήσεις
10730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:15
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
3629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 23:12
από Jacksonized
4 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 16:44
από death
10 Απαντήσεις
5380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 17:31
από stratocasteros
23 Απαντήσεις
58432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 12:19
από fanhs
8 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 11:42
από salvadorts
0 Απαντήσεις
1632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/10, 10:10
από Καρχαρίας
7 Απαντήσεις
3637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/11, 22:32
από Μητσάκος