Αποστολέας Θέμα: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα  (Αναγνώστηκε 6571 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελευταία που βάζω την Tonelab SE, πειραματιζόμενος, στη λούπα του Laney VC30 τα εφέ ακούγονται αρκετά "χαμηλά" και ασθενικά...
έχει κανείς κάποια ιδέα για να το λύσω?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/13, 14:38 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #1 στις: 25/08/13, 01:32 »
Τα modulation effects θεωρητικά θα δουλέψουν σωστά αλλά θέλουν σειριακή loop και όχι παράλληλη. (Μήπως κάτι τέτοιο σε παιδεύει σαλτσε?). Το δύσκολο της υπόθεσης είναι ότι μιας τα πολυφε είναι ψηφιακές μηχανές έχουν την τάση να χρωματίζουν τον ήχο( ad/da convertion) οπότε θέλει ψάξιμο και παραμετροποίηση ώστε να γίνει όσο το δυνατόν διάφανη.

Ps 2 μέρες προσπαθώ να κάνω διάφανη την gt10 μπροστά από τον jvm :p...είμαι σε καλό σημείο αλλά όχι τέλειο...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/13, 14:41 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #2 στις: 25/08/13, 11:37 »
Τα modulation effects θεωρητικά θα δουλέψουν σωστά αλλά θέλουν σειριακή loop και όχι παράλληλη. (Μήπως κάτι τέτοιο σε παιδεύει σαλτσε?).
απ'ότι βλέπω στο νετ....ο VC30 μου έχει παράλληλη που, με μόντα, μπορεί να γίνει σειριακή!
αλλά δε θα μπλέξω προς το παρόν....θενξ kkmspm!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #3 στις: 25/08/13, 13:48 »
Η boss έχει direct level και effect level για να ρυθμιζεις πόσο σήμα περνάει από τα εφέ. Η πεταλιερα σου έχει κάτι τέτοιο?(ίσως σε βοηθήσει με την παράλληλη λούπα)
Το wah στη λούπα σου παίζει σωστά?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #4 στις: 25/08/13, 15:01 »
μιας και ήρθαμε σε δικό μας θέμα ας συζητηθεί :P
έχει κανείς ιδέα για τη μετατροπή της παράλληλης σε σειριακή?
πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα?
ευκολία στη μετατροπή?

Η boss έχει direct level και effect level για να ρυθμιζεις πόσο σήμα περνάει από τα εφέ. Η πεταλιερα σου έχει κάτι τέτοιο?(ίσως σε βοηθήσει με την παράλληλη λούπα)
Το wah στη λούπα σου παίζει σωστά?
δεν έχει κάτι παρόμοιο του effect level...αλλά έχει level ατομικό του κάθε πεταλιού....βέβαια, όσο κι αν το τερματίσω αυτό, εφέ όπως το tremolo συνεχίζουν να ακούγονται ίσα ίσα!

το wah νομίζω ναι...ακούγεται αρκετά καλά....δε το χω τεστάρει εκτενώς όμως...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #5 στις: 25/08/13, 15:39 »
Η μετατροπή πρέπει να είναι σχετικά εύκολη αν και δεν ξέρω τον ενισχυτή. Μελετώντας το σχέδιο κάπου πρέπεινα κκόψεις τη γραμμή που παρακάμπτει τη λούπα. Βέβαια ιδανικά μπορεις να βάλεις ένα ποντεσιομετρο να ελέγχει πόσο παράλληλη η σειριακή είναι η λούπα. Για έναν τεχνικό Δεν θα είναι δύσκολο.
Η λούπα σου έχει ρυθμιαη για -10db(στάθμη οργάνου) η +4db(στάθμη γραμμής) ? Αν δεν έχει ρύθμιση δες στο manual τι από τα δύο παίρνει στο λουπ. Σε ενα laney λαμπατο (δεν θυμάμαι μοντέλο) που είχα παίξει με την gt στοreturn του loop (δλδ για ττελικό) έπαιζε πολύ σιγά γιατί ήθελε +4db σήμα. Το άλλαξα στην gt και έπαιζε άψογα. Η tonelab έχει τέτοια ρύθμιση?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #6 στις: 25/08/13, 18:05 »
O vc30 έχει σειριακή λουπα, απλά έχει και διακόπτηγαι το level.
Oι παράλληλες έχουν συνήθως ένα level pot για το mix. Oταν αυτό τοποθετηθεί στο max η λούπα γίνεται σειριακή χωρίς να χρειάζεται μετατροπή ή κάτι άλλο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #7 στις: 25/08/13, 18:23 »
Η λούπα σου έχει ρυθμιαη για -10db(στάθμη οργάνου) η +4db(στάθμη γραμμής) ? Αν δεν έχει ρύθμιση δες στο manual τι από τα δύο παίρνει στο λουπ. Σε ενα laney λαμπατο (δεν θυμάμαι μοντέλο) που είχα παίξει με την gt στοreturn του loop (δλδ για ττελικό) έπαιζε πολύ σιγά γιατί ήθελε +4db σήμα. Το άλλαξα στην gt και έπαιζε άψογα. Η tonelab έχει τέτοια ρύθμιση?

υπάρχει και στη g9.2tt αυτό.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #8 στις: 25/08/13, 19:09 »
Ωραία...Τότε βάζεις τη loop 100% wet και είσαι κομπλέ.

Χριστόφαρε βάλε την πεταλιερα στο -10db για αρχή και βλέπεις...δες επίσης αν έχει levels στα send/receive και αν έχει κάποιο global eq.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #9 στις: 26/08/13, 02:24 »
O vc30 έχει σειριακή λουπα, απλά έχει και διακόπτηγαι το level.
Oι παράλληλες έχουν συνήθως ένα level pot για το mix. Oταν αυτό τοποθετηθεί στο max η λούπα γίνεται σειριακή χωρίς να χρειάζεται μετατροπή ή κάτι άλλο.
σε forums στο net διάβασα πως οι παλαιότεροι VC30 είχαν παράλληλη λούπα και ένα level mix ποτενσιόμετρο, όπως έχει και ο δικός μου (και ο δικός μου ΕΊΝΑΙ παλιός....είναι κατασκευασμένος στο U.K. για να καταλάβετε...)

και αν ΕΊΝΑΙ σειριακός τότε γιατί ακούγονται τόσο ασθενικά τα εφέ στη λούπα?

(προφανώς και το level mix το χω στο τέρμα...  :P ;D >:D )

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #10 στις: 26/08/13, 03:29 »
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καποια αλλαγη στη λουπα σου αν δεν βαζεις κατι στο input του ενισχυτη. (απλα το Level που εχει η λουπα (αν εχει), το ρυθμιζεις ανλογα την ενταση που θελεις να εχει στον τελικο).
Βαζεις την πεταλιερα στο return του ενισχυτη και χρησιμοποιεις την προενισχυση της πεταλιερας και τον τελικο του ενισχυτη? ενω παλιοτερα εκανες το κλασικο λαθος κι εβαζες την πεταλιερα στον input (και επαιζεις με δυο προενισχυσεις)?
Τοτε προφανως οι ρυθμισεις που ειχες κανει στα εφφε ηταν για να περνανε παλι απο προενισχυση και τα ειχες χαμηλα, αφου καποια οπως το delay κλπ, οταν μπαινουν στον input "ξερνανε".
Τωρα που εχουν τοποθετηθει σωστα (μετα την προενισχυση -της πεταλιερας- και πριν τον τελικο), ειναι ψοφια.
Τα ρυθμιζεις εκ νεου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 03:32 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #11 στις: 26/08/13, 10:29 »
Πρωτα απο ολα ολοι οι VC30 πρεπει να ειναι κατασκευασμενοι στο ...uk.

Αν εχεις παραλληλη loop (απο ο,τι διαπιστωσες), βαλε το level mix 100% (η οσο παει στον laney) και μετα ρυθμισε το απο την πεταλιερα το mix. Ξερω οτι κανονικα το ιδανικο θα ηταν να εχεις το mix στο εφφε της πεταλιερας 100% και να ρυθμιζεις απο τον ενισχυτη το ποσο θες να mix αρεται αλλα, υπαρχουν αρκετοι λογοι (οπως σχετικη χρονοκαθυστερηση και εμφανιση comb filtering εφφε λογω ψηφιακης μετατροπης και μη σωστης χρονικα μιξης με το αναλογικο του ενισχυτη σου...αν και παλι θεωρητικα επρεπε να δουλευει σωστα με mix 100% στην tonelab συχνα δεν γινεται). Τουλαχιστο με το να αναθεσεις τη μιξη στην πεταλιερα (με τον πρωτο τροπο, σειριακα σε λογικη δηλαδη...) γλυτωνεις κατι τετοια.

Παραλληλη loop και time based εφφε δουλευουν μαζι, αλλα μερικες φορες υπαρχουν προβληματα τα οποια τα παιδια τα καλυψαν πιο πανω. Π.χ. το πως ενσωματωνεται η καθε loop σε καθε ενισχυτη μπορει να ειναι ελαφρα διαφορετικο, στον marshall JVM η παραλληλη ειναι buffered (ενω η σειριακη οχι) και στο 12 η ωρα στο ρυθμιστικο μιξης μιξαρει το original σημα με αλλο τοσο σε level (το αν θα εχει εφφε η οχι εγκειτα στο χρηστη) οποτε γινεται και solo boost ενω στο 100% γινεται σα σειριακη.

Στο παλιο μου f-30 της mesa boogie ειχε ενα μονιμο σταθερο crosstalk επειδη το buffer επαναφορας ηταν το μισο μιας προενισχυτριας. Αυτο ηταν εκ σχεδιασμου, σταθερο στην ενταση αλλα δες τι δημιουργουσε: Σε εντασεις δωματιου η μιξη του με το σημα εκανε καποιες ακυρωσεις φασης, εσφιγγε τον ηξο και τον εκανε πιο οξυ...πιο μεταλλιαρικο! Εμενα μαρεζε αυτο (και σε ολους τους κατοχους!). Το ονομαζαν loop attenuator! Κατα λαθος αλλα πολυ ωραιο. Τα εφφε ομως δεν τα αφηνε να ακουγονται πολυ καλα. Οσο δυναμωνες ενταση αυτο εξαφανιζοταν (γιατι δεν ηταν πλεον ενα προς ενα σε ενταση-μιξη με το προενισχυτικο σημα και το επνιγε). Εκει τα εφφε ακουγοταν καλα.

Τα προβληματα που εχεις, υπαρχουν σε υψηλη ενταση η παιζεις σε δωματιο?

Παρεμπιπτοντως υπαρχει και το αντιστροφο. Αν παιζεις σε πολυ μεγαλη ενταση, εχεις "μονο" 30 watt στον τελικο. Θα μου πεις δεν ακουγεται δυνατα? Φυσικα, αλλα παραμορφονωντας (και με τροπο που σαρεσει απο τις λαμπες)...Εκει ερχεται ο "κανονας"-καταρα οτι time based effects πριν απο την παραμορφωση (εστω και αν ειναι απο τις τελικες λαμπες) δεν ακουγονται πολυ καλα.

Οι παραπανω λογοι ειναι γιατι δεν πολυ θελω μικρους ενισχυτες σε watt (+ τα ανυπαρκτα κρυσταλλινα καθαρα πληρους εκτασης που δεν κομπρεσσαρουν (απλα δεν εχουν σε μεγαλες εντασεις) βαλε και την παραλληλη περιεργη loop και ο mesa boogie πηρε ποδι. Το peavey XXX που τον αντικατεστησε με σειριακη loop μου ελυσε τα χερια (γιατι ηθελα και harmonizer στη loop) τα ιδια και το brunetti (που εχει επιλογη serial-parallel!)...

Ολως περιεργως η παραλληλη στο valvestate 100r που ειχα με 100% mix δεν ειχε κανενα προβλημα (τρανζιστορ ρε φιλε...σε πολλα πραγματα τρανζιστορ.)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 10:55 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #12 στις: 26/08/13, 12:58 »
@Spyros
η συνδεσμολογία που κάνω τώρα είναι κιθάρα->jackhammer->input ενισχυτή και στη λούπα μπαίνει η πεταλιέρα για τα time base effects

παλιά που έβαζα την SE στο input είχα θέμα με την "ποιότητα" των βρώμικων ήχων κτλ αλλά τα υπόλοιπα εφέ ήταν μια χαρά!
τώρα που μπαίνει μόνη της στη λούπα τα χω όλα τέρμα αλλά το reverb ακούγεται κανονικά ενώ το τρέμολο όχι! πολύ ασθενικό....   :-\


@tech21man
είχα την εντύπωση πως κάποια στιγμή η Laney μετέφερε την παραγωγή των πιο φτηνών ενισχυτών της στην Κίνα...

ναι..σε εντάσεις δωματίου παίζω συνήθως...τον έχω ανοίξει και σε studio/live αλλά όχι με αυτή τη συνδεσμολογία για να δω πως θα συμπεριφερθεί...


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #13 στις: 26/08/13, 13:40 »
@Spyros
η συνδεσμολογία που κάνω τώρα είναι κιθάρα->jackhammer->input ενισχυτή και στη λούπα μπαίνει η πεταλιέρα για τα time base effects
To ιδιο ειναι.
Τα εφφε ηταν "φτιαγμενα" να παιζουν σε προενισχυτη κα τωρα μπαινουν σε τελικο.
Παρε ενα delay ή modulating stomp box, βαλτο στο input και ρυθμισε το να ακουγεται κανονικα, και μετα βαλτο στη λουπα να δεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 13:41 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #14 στις: 26/08/13, 17:58 »
@Spyros
η συνδεσμολογία που κάνω τώρα είναι κιθάρα->jackhammer->input ενισχυτή και στη λούπα μπαίνει η πεταλιέρα για τα time base effects

παλιά που έβαζα την SE στο input είχα θέμα με την "ποιότητα" των βρώμικων ήχων κτλ αλλά τα υπόλοιπα εφέ ήταν μια χαρά!
τώρα που μπαίνει μόνη της στη λούπα τα χω όλα τέρμα αλλά το reverb ακούγεται κανονικά ενώ το τρέμολο όχι! πολύ ασθενικό....   :-\


@tech21man
είχα την εντύπωση πως κάποια στιγμή η Laney μετέφερε την παραγωγή των πιο φτηνών ενισχυτών της στην Κίνα...

ναι..σε εντάσεις δωματίου παίζω συνήθως...τον έχω ανοίξει και σε studio/live αλλά όχι με αυτή τη συνδεσμολογία για να δω πως θα συμπεριφερθεί...

Παρεμπιπτοντως και εγω πηρα το jackhammer για να το δοκιμασω...Με εχει ποιασει μια χαζομαρα και παιρνω οτι θυμαμαι απο εφηβεια και εβαζα επανω στο 15 watt valvestate που ειχα...θα ξαναπαρω και το metalzone ετσι οπως παω χα χα.

Δυστυχως την SE δεν την ξερω να σου πω πως ρυθμιζεται. Απλα προσεχε αφενος με τα target mode της ιδιας της πεταλιερας (αν και λογικα αφου δε χρησιμοποιεις απο εκει distortion δε θα πρεπει να κανουν και δουλεια...) και κυριως το mix ξεχωριστα σε καθε εφφε σαν παραμετρο.

Τελευταια λυση. Βαλε τα ολα 100% wet mix και βαλε και το laney σε φουλ mix. Δεν μπορει...απο εκει και μετα πρεπει να ακους πολυ εφφε στο σημα. Και κανε προς τα πισω σιγα σιγα οποιο δινει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Οι νεοι laney οχι ολοι ομως εχουν παει china και ειναι η σειρα ironheart η cub και η φτηνη τρανζιστορ. VC, LC, iommi kai lionheart made in the uk.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/13, 18:24 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #15 στις: 26/08/13, 18:12 »
 Χοτ, παρε τον αλλο τον αχαϊρευτο και τον ενισχυτή να μοντάρουμε την κατάσταση και μετα να μονταρουμε και εμας με κανα  beef-tech ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #16 στις: 26/08/13, 20:31 »
Τελευταια λυση. Βαλε τα ολα 100% wet mix και βαλε και το laney σε φουλ mix. Δεν μπορει...απο εκει και μετα πρεπει να ακους πολυ εφφε στο σημα. Και κανε προς τα πισω σιγα σιγα οποιο δινει τα καλυτερα αποτελεσματα.
νομίζω έτσι τα είχα...100% wet....θα το τσεκάρω όμως και θα επανέλθω....
Παράθεση
Οι νεοι laney οχι ολοι ομως εχουν παει china και ειναι η σειρα ironheart η cub και η φτηνη τρανζιστορ. VC, LC, iommi kai lionheart made in the uk.
οκ! :D

Χοτ, παρε τον αλλο τον αχαϊρευτο και τον ενισχυτή να μοντάρουμε την κατάσταση και μετα να μονταρουμε και εμας με κανα  beef-tech ;D
νομίζω πρέπει....!!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #17 στις: 26/08/13, 23:05 »
Χοτ, παρε τον αλλο τον αχαϊρευτο και τον ενισχυτή να μοντάρουμε την κατάσταση και μετα να μονταρουμε και εμας με κανα  beef-tech ;D




Κορυφαιο ονομα για συγκροτημα ρε φιλε!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #18 στις: 27/08/13, 15:32 »
Παιδιά να οργανωθούμε... Δε μπορεί ο φίλος μας να έχει πρόβλημα και να μην προσπαθήσουμε να το λύσουμε... Πείτε μέρα και ώρα...!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #19 στις: 29/08/13, 17:15 »
λοιπον....
Μετα απο αρκετο ψαξιμο και προσπαθεια τελικα ρυθμισα σωστα το rig μου....(λεπτομεριες εδω
[size=78%]http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86997.0[/size][/font])


Αυτο που εχω να σου προτεινω σαλτσε, ειναι να ακολουθησεις τα παρακατω βηματα και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους





Above is an input/output unity gain patch I developed just yesterday for the GT-10.
The purpose of this patch was to calibrate the GT-10's "interface points" so that signals going to/from the unit do not change the sound pressure level (SPL) at the output. The result, an "IO UNITY" patch that can be used as a starting point for creating new patches. Also, I did this as a precursor to my 4CM implementation to follow.

To develop this patch I placed a sound pressure level meter smack in front of my Roland Micro Cube amplifier. I then fed a 1 kHz sine wave into the amp's return (which is really an aux input for mp3 players, etc.). I adjusted the sine wave's volume going into the amp until the SPL measured 90 dB. This was my control level.

Having my GT-10's overall level set to -10 dB I then fed this same sine wave into the GT-10's input and connected a patch cable from the GT-10's L/Mono output back to the amp's aux jack.

I then initialized a patch, turned off the NS modules, turned off all assign controllers and made sure the FV was 100%. I checked that my GTR1 input parms were at 0 dB (no cut or boost at the input). I double checked the MST Level to be sure it was at 100%. I also double-checked that there was no EQ adjustments of any kind on the Global Output parm's. All effects were OFF. Patch saved.

I put the unit in Bypass/Tuner mode and measured the SPL.



FINDING #1
The Output Knob needed a setting of 12 o'clock to achieve the 90 dB SPL target. I'm not surprised...fantastic calibration by BOSS!

Next up was the LOOP's Send Level. I removed the cable from the L/Mono output and jacked it to the GT-10's Send. LOOP set to defaults of Normal Mode.

FINDING #2
The Send Level needed to be set at 118% to achieve the 90 dB SPL target. Patch saved.

Next up was the LOOP's Return Level. I removed the cable from the Send jack and put it back in the L/Mono output jack. I then took a short (1') cable and connected the GT-10's Send jack to the GT-10's Return jack.


FINDING #3
The Return Level needed to be set at 82% to achieve the 90 dB SPL target. Patch saved.

What it all means...
In this state, and all other things equal, the SPL does not change when Bypass/Tuner mode is activated, nor does it change when the LOOP is activated. Essentially, the initialized patched has been calibrated for unity gain at the interface points.
This might be a great starting point to use for new patches. Or you may only be interested in the LOOP parm's I've indicated. Any added FX should be level balanced to the bypass level of the effect to retain continuity in the SPL, both within a patch and across patches. Actually, I might just use my SPL meter to balance volumes in much the same manner as I've done for this test.



Αφορουν ρυθμισεις για 4CM βεβαια και οχι μονο του loop αλλα πραγματικα δουλευει το πραμα. Βεβαια εγω δεν επαληθευσα τις μετρησεις μιας και εχω GT10 οποτε τις πηρα ετοιμες συν το οτι δεν εχω SPL meter.




Ελπιζω να βοηθησει...



« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/13, 17:51 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ένταση εφέ σε "παράλληλη" λούπα
« Απάντηση #20 στις: 29/08/13, 17:41 »
Πολύ ενδιαφέρουσα μεθοδολογία.

Σημειωτέον ότι αν κάποιος δεν έχει SPLόμετρο (ποιός έχει αλήθεια?..) ένα απλό καλό βολτόμετρο AC στο μεγάφωνο θα δώσει μέτρηση με αρκετή ακρίβεια της έντασης. Αν έχετε και καλό V AC RMS πολύμετρο, μετά η ένταση σε watt είναι απλά V^2/R όπου R=8 ή 16 Ohm ανάλογα με το μεγάφωνο σας. Η μέτρηση αυτή δεν θα περιλαμβάνει τα SPL του μεγαφώνου αλλά θα είναι επαρκής για την ρύθμιση της σχετικής έντασης μεταξύ των συνδεσμολογιών με και χωρίς πεταλιέρα.

Επίσης για όσους δεν έχουν γενήτρια ήχου με ρυθμιζόμενο volume υπάρχουν online έτοιμα ημιτονικά σήματα που μπορεί κάποιος να φορτώσει σε ένα mp3 player και να χρησιμοποιήσει το volume του μαζί με το Βολτόμετρο για να κάνει όλη την διαδικασία μόνος του (και να την διασκεδάσει περισσότερο!..) 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
4872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
2 Απαντήσεις
2853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 17:15
από freemind
0 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
3876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 17:30
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 19:28
από metalupyourass