Αποστολέας Θέμα: Tommy Emmanuel, κιθαριστική ερμηνεία από "αλλού"!  (Αναγνώστηκε 5776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tommy Emmanuel - Classical Gas (by Mason Williams) - YouTube


Χαζεύοντας στο youtube χθες έπεσα σ'αυτό το βίντεο του Tommy Emmanuel που,για ακόμη μία φορά παίζει το Classical Gas....το θέμα είναι ΠΩΣ το παίζει!!

Δεν περίμενα πως θα μπορούσαν να χωρέσουν τόσες ιδέες και παραλλαγές σε ένα τόσο κλασσικό κομμάτι....

Παρ'όλ'αυτά αυτή την εκτέλεση τη θεωρώ εκπληκτική!
 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Το κόμματι αυτό, όχι σε αυτή τη version, αλλά σε μία Live, το έχω κάψει εδώ και χρόνια να το ακούω αλλά και να το βλέπω. Φτάνει να βλέπεις ότι ο Tommy Emmanuel είναι απόλυτα εναρμονισμένος με αυτό που παίζει, για να σου πέσει το σαγόνι κάτω. Ακριβώς, πως το παίζει και πως συμμετέχει ολόκληρος. Όσο για τις αμέτρητες ιδέες και πως τις υλοποιεί, μάλλον ο Emmanuel σε αυτή την ηλικία ιδιαίτερα, αν και φαίνεται ότι είναι ένας άνθρωπος που λογικά το 'χε από μικρός το ταλέντο, στην ουσία δεν περνάει στην υλοποίηση κάποιων ιδεών. Η μουσική είναι ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται και πράττει. Όπως διάβασα πριν μέρες για μία μαθηματικό που είχανε βάλει στο Google, ότι για τους περισσότερους τα μαθηματικά είναι μια ξένη γλώσσα που πρέπει να μάθουμε, για εκείνη ήτανε από μικρή ηλικία η μητρική της. Και να ήτανε βέβαια μόνο το Gas, ο άνθρωπος αυτός ότι παίζει το πλημμυρίζει από μουσικές και τεχνικές. Άλλος ένας σαν την πάρτυ του και στο μέγεθός του είναι ο
Somebody That I Used To Know (Gotye) - Solo Guitar - fingerstyle - tab - free - Michael Chapdelaine
, Michael Chapdelaine.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είδα το κομμάτι που έβαλες....δεν μου φαίνεται πως έχει κάνει κάτι ιδιαίτερο πέρα απ'το να το μεταφέρει και να το παίξει όλο σε μία κιθάρα!

Όχι πως υπονοώ πως αυτό είναι κάτι το εύκολο....αντιθέτως!
Απλά αυτό που με ενθουσίασε με τον Emmanuel είναι πως παρ'όλο που το άλλαξε εντελώς...είχε και εντυπωσιακό τελικό αποτέλεσμα, και δεν χρησιμοποίησε "γνωστές" τεχνικές/τρυκ εντυπωσιασμού αλλά είδα αρκετά πρωτότυπα πραγματάκια στο βίντεό του!

Όπως διάβασα πριν μέρες για μία μαθηματικό που είχανε βάλει στο Google, ότι για τους περισσότερους τα μαθηματικά είναι μια ξένη γλώσσα που πρέπει να μάθουμε, για εκείνη ήτανε από μικρή ηλικία η μητρική της.
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που κάνουν ιδιαίτερους συνειρμούς και μετατρέπουν τα πάντα σε μία άλλη "γλώσσα" για να αφομοιώσουν ύστερα...
Θα μπορούσε να παρομοιαστεί με ένα είδος "αυτισμού"...φυσικά όσοι το κάνουν αυτό διαπράττουν στον τομέα τους μιας και έχουν ένα απίστευτο πλεονέκτημα απ'τους υπόλοιπους ανθρώπους μιας και κινούνται στο "στοιχείο" τους!
 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
λατρεμενο classical gas εξωφρενικα εκτλεσμενο!!!!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/13, 21:22 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Σουπερ ο Τομι
(το δεξι του ιδιως, σκοτωνει)

η οριτζιναλ βερσιον
Mason Williams - Classical Gas - ORIGINAL STEREO VERSION
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/13, 19:48 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
4 Απαντήσεις
1965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 12:06
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
4872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
0 Απαντήσεις
2819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
4 Απαντήσεις
23554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 17:37
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/17, 15:51
από ΠΟΙΟΣ