Αποστολέας Θέμα: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM  (Αναγνώστηκε 10507 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα σας,
Θέλω ν' αγοράσω τη πρώτη μου ηλ. κιθάρα. Μετά από ψάξιμο "κατέληξα" στην Ibanez S621QM. Φίλοι με συμβούλεψαν να μην αγοράσω για πρώτη μια με τρέμολο ή floyd rose γιατί αφ' ένος μεν στα χρήματα που διαθέτω (περίπου 500) δεν υπάρχει ποιοτική με floyd rose, αφ' εταίρου η πολυπλοκότητά τους θα μπορούσε να αποθαρύνει την εκμάθηση.
Την Ibanez S621QM την είδα από κοντά και πέρα από όμορφη είναι και πανάλαφρη. Είναι όμως καλή για έναν αρχάριο;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #1 στις: 28/03/18, 10:48 »
πλέον όλες οι Black Label φοράνε Edge Zero-II που για μενα είναι μια χαρά τρέμολο. Απο τα πιο σταθερά που έχω. Ισως στο sustain χάνει ελάχιστα στα τελευταία τάστα, λόγω μάζας του μπλοκ.
Οπότε μην το φοβάσαι το trem.
http://www.ibanez.com/products/eg_detail18.php?year=2018&area_id=3&cat_id=1&series_id=4&data_id=376&color=CL01

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #2 στις: 28/03/18, 11:07 »
Υπάρχει διαθέσιμη κάπου στην Ελλάδα; Βρίσκω την S570-BK. Είναι εφάμιλης ποιότητας;
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #3 στις: 28/03/18, 11:41 »
Δεν ξερω εαν εχεις δει τη συγκεκριμένη στο βιντεο
! No longer available

Το παιδί είναι μελος του φορουμ και εκανε ενα καταπληκτικό back to back συγκριτικό.  αν εισαι στα 500€ budget επένδυσε σε μια τετοια καλη κιθαρα. Ο κανονας ειναι μετρια κιθαρα, καλος ενισχυτής αλλα στην φαση που είσαι ενας ενισχυτής για μελετη σε φτάνει.  η κιθαρα αυτη θα σου μεινει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #4 στις: 28/03/18, 12:11 »
Υπάρχει διαθέσιμη κάπου στην Ελλάδα; Βρίσκω την S570-BK. Είναι εφάμιλης ποιότητας;

αυτη έχει ZR με stabilizer, δεν τα γνωρίζω αυτα τα trem.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #5 στις: 28/03/18, 12:16 »
Δεν ξερω εαν εχεις δει τη συγκεκριμένη στο βιντεο ! No longer available
Το παιδί είναι μελος του φορουμ και εκανε ενα καταπληκτικό back to back συγκριτικό.  αν εισαι στα 500€ budget επένδυσε σε μια τετοια καλη κιθαρα. Ο κανονας ειναι μετρια κιθαρα, καλος ενισχυτής αλλα στην φαση που είσαι ενας ενισχυτής για μελετη σε φτάνει.  η κιθαρα αυτη θα σου μεινει.


+1 για την ινδονησιακή, αλλά υπο έναν όρο, όχι έχει μάστορα @@@χιδάτο. Αν σου κάτσει το πρόβλημα ο μάστορας θα μπορέσει να το λύσει.

Οι κινέζικες οι black label αν και πιο φθηνές απο τις ινδονησιακές, κατ εμέ είναι πιο αξιόπιστες.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #6 στις: 28/03/18, 12:30 »
Υπάρχει άλλη εναλλακτική εκτός από αυτή με το χερούλι; Πρώτη φορά το βλέπω σε κιθάρα και ομολογώ πως δεν μ' αρέσει και τόσο, θα πρωτιμούσα κάτι περισσότερο συμβατικό εμφανησιακά. :)
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #7 στις: 28/03/18, 13:24 »
Υπάρχει διαθέσιμη κάπου στην Ελλάδα; Βρίσκω την S570-BK. Είναι εφάμιλης ποιότητας;

αυτη έχει ZR με stabilizer, δεν τα γνωρίζω αυτα τα trem.

Μία λέξη:

Α Ρ Ι Σ Τ Ο

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #8 στις: 28/03/18, 13:38 »
Vegos, σε σχέση μεταξύ ZR και Edge Zero-II ποιό προτιμάς?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #9 στις: 28/03/18, 14:30 »
Δεν έχω εμπειρία ιδιαίτερη.

Όμως το Zero Edge II με το ΖPS3Fe πως το λέει, είναι τρομερό.
Πέραν του ότι η ρύθμιση των ελατηρίων γίνεται από ένα περιστροφικό dial, το "locking" δουλεύει ακόμα κι αν βγάλεις μια χορδή.

Γενικά είναι σταθερότατο, και αφαιρόντας ένα κομμάτι γίνεται full floating χωρίς "σταθεροποίηση"...
Με αυτό το κομμάτι επάνω (2 ελατήρια με έναν άξονα είναι), πάλι έχεις και τις δύο κινήσεις, προς τα μέσα ή προς τα έξω, απλά θέλει λίγο περισσότερη δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #10 στις: 28/03/18, 14:40 »
Δεν έχω εμπειρία ιδιαίτερη.

Όμως το Zero Edge II με το ΖPS3Fe πως το λέει, είναι τρομερό.
Πέραν του ότι η ρύθμιση των ελατηρίων γίνεται από ένα περιστροφικό dial, το "locking" δουλεύει ακόμα κι αν βγάλεις μια χορδή.

Γενικά είναι σταθερότατο, και αφαιρόντας ένα κομμάτι γίνεται full floating χωρίς "σταθεροποίηση"...
Με αυτό το κομμάτι επάνω (2 ελατήρια με έναν άξονα είναι), πάλι έχεις και τις δύο κινήσεις, προς τα μέσα ή προς τα έξω, απλά θέλει λίγο περισσότερη δύναμη.

Οκ αλλά, διαφορετικό το ZR από το Edge Zero-II.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #11 στις: 28/03/18, 16:00 »
Αφού ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι στιγμής δεν επιχείρησε να δώσει μια απάντηση στο αρχικό ερώτημα του zanxion72, θα κάνω εγώ μιά προσπάθεια...

H κιθάρα αυτή κοστίζει 411 λίρες εδώ στη Βρετανία (περίπου 470 Ευρώ), οπότε ψάξε και τα Βρετανικά μαγαζιά μήπως τη βρεις φτηνότερα απ' ό,τι στον Thomann. Πολύ όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα. Οι μαγνήτες της ήταν έτσι κι έτσι, δεν μού έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Νομίζω ότι με ένα ζευγάρι καλών μαγνητών θα απογειωθεί ηχητικά. Σημαντικό μειονέκτημα (για μένα, σε άλλους μπορεί να αρέσει) το πολύ λεπτό μπράτσο με αρκετά επίπεδη ταστιέρα και μεγάλα τάστα, δηλαδή φτιαγμενο με καθαρά metal προσανατολισμό για γρήγορο παίξιμο. Είναι κλασσικά το στυλ του μπράτσου που δεν βρίσκω καθόλου άνετο, καθώς προτιμώ το ακριβώς αντίθετο. Θα έλεγα ότι αν η κιθάρα σού αρέσει και σε βολεύει σαν αίσθηση όπως είναι, πρόκειται για καλή επιλογή. Αν έχεις σκοπό να την αναβαθμίσεις, προσωπικά δεν θα τη συνιστούσα. Με τα λεφτά που θα ξοδέψεις για κιθάρα συν αναβάθμιση μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο με παρόμοιες προδιαγραφές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #12 στις: 28/03/18, 16:16 »
Αφού ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι στιγμής δεν επιχείρησε να δώσει μια απάντηση στο αρχικό ερώτημα του zanxion72, θα κάνω εγώ μιά προσπάθεια...

το μισό απο το αρχικό πόστ του OP αναφερόταν στα floating trems και κατα πόσα αυτά σε κιθάρες του 500 αξίζουν ή όχι, και πιστέψαμε αρκετοί οτι θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με αυτό. Αν δεν τον ενδιέφερε τον φίλο ΔΕΝ θα το ανέφερε.
Μακάρι να είχαμε εμπειρία με την εν λόγω κιθάρα και να σχολιάζαμε περεταίρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/18, 17:14 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #13 στις: 28/03/18, 16:26 »
Αφού ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι στιγμής δεν επιχείρησε να δώσει μια απάντηση στο αρχικό ερώτημα του zanxion72, θα κάνω εγώ μιά προσπάθεια...

H κιθάρα αυτή κοστίζει 411 λίρες εδώ στη Βρετανία (περίπου 470 Ευρώ), οπότε ψάξε και τα Βρετανικά μαγαζιά μήπως τη βρεις φτηνότερα απ' ό,τι στον Thomann. Πολύ όμορφη και καλοφτιαγμένη κιθάρα. Οι μαγνήτες της ήταν έτσι κι έτσι, δεν μού έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση. Νομίζω ότι με ένα ζευγάρι καλών μαγνητών θα απογειωθεί ηχητικά. Σημαντικό μειονέκτημα (για μένα, σε άλλους μπορεί να αρέσει) το πολύ λεπτό μπράτσο με αρκετά επίπεδη ταστιέρα και μεγάλα τάστα, δηλαδή φτιαγμενο με καθαρά metal προσανατολισμό για γρήγορο παίξιμο. Είναι κλασσικά το στυλ του μπράτσου που δεν βρίσκω καθόλου άνετο, καθώς προτιμώ το ακριβώς αντίθετο. Θα έλεγα ότι αν η κιθάρα σού αρέσει και σε βολεύει σαν αίσθηση όπως είναι, πρόκειται για καλή επιλογή. Αν έχεις σκοπό να την αναβαθμίσεις, προσωπικά δεν θα τη συνιστούσα. Με τα λεφτά που θα ξοδέψεις για κιθάρα συν αναβάθμιση μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο με παρόμοιες προδιαγραφές.

Και βέβαια θα την αναβαθμίσω αργότερα. Να μάθω πρώτα τους ήχους που βγάζει και το τι θα μπορούσε να βγάζει με άλλους μαγνήτες και σιγά-σιγά θα εμβαθύνω σ' αυτό. Είχα δοκιμάσει και τη Gibson SG Faded Special μερικές μέρες πριν (δεν ξέρω να παίζω, τώρα μαθαίνω) και την βρήκα πολύ βαριά με δύσκολο λαιμό για τα σχετικά κοντά μου δάχτυλα (ξέρω, είναι τελείως διαφορετική κιθάρα, αλλά έτυχε ψάχνοντας να πέσω πάνω της).


Αφού ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι στιγμής δεν επιχείρησε να δώσει μια απάντηση στο αρχικό ερώτημα του zanxion72, θα κάνω εγώ μιά προσπάθεια...

το μισό απο το αρχικό πόσ του OP αναφερόταν στα floating trems και κατα πόσα αυτά σε κιθάρες του 500 αξίζουν ή όχι, και πιστέψαμε αρκετοί οτι θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με αυτό. Αν δεν τον ενδιέφερε τον φίλο ΔΕΝ θα το ανέφερε.
Μακάρι να είχαμε εμπειρία με την εν λόγω κιθάρα και να σχολιάζαμε περεταίρω.

Και φυσικά βοήθησαν κι αυτά! Και βέβαια θέλω να μάθω αν αυτό που με συμβούλεψε ο γνωστός μου ισχύει. Θα πήγαινα για μια S520 αλλά δε μπορώ να βρω πουθενά διαθέσιμες. Τόσο εδώ, όσο κι έξω (Thomann) έχουν εξαντληθεί.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #14 στις: 28/03/18, 17:22 »
το μισό απο το αρχικό πόστ του OP αναφερόταν στα floating trems και κατα πόσα αυτά σε κιθάρες του 500 αξίζουν ή όχι, και πιστέψαμε αρκετοί οτι θα μπορούσαμε να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας σε σχέση με αυτό. Αν δεν τον ενδιέφερε τον φίλο ΔΕΝ θα το ανέφερε.
Μακάρι να είχαμε εμπειρία με την εν λόγω κιθάρα και να σχολιάζαμε περεταίρω.

To thread έχει τίτλο "Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM". Πόσα μηνύματα περιείχαν έστω και μία αναφορά σε αυτή την κιθάρα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #15 στις: 28/03/18, 18:37 »
Οκ αλλά, διαφορετικό το ZR από το Edge Zero-II.

Καλά κρασιά (μου)  ;D
Τα χω μπλέξει με τα ιμπανεζονόματα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #16 στις: 28/03/18, 18:40 »
By the way:

Το floyd rose θα σε παιδέψει λίγο στην αρχή στις αλλαγές χορδών.

Σαφώς και είναι κάτι που μαθαίνεται, απλά είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία...

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #17 στις: 28/03/18, 22:06 »
Δεν ειναι ουτε ο ιδιος σιγουρος για ποιον λογο θελει την κιθαρα. Περα το οπτικο και το βαρος δεν τον συγκίνησε κατι αλλο. Επειδη τον συμβουλευσαν να μεινει μακρυα απο πλευστη γεφυρα κυριως, και για το budget του εγιναν καποιες προτασεις. Δηλαδη πρεπει να δινουμε στείρες απαντήσεις του τύπου "ναιι ή οχι για αυτο και για αυτο"; Προφανως σαν αρχαριος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι θελει και του εγιναν καποιες προτασεις καλοπροαίρετα.  Αν θελετε το φόρουμ για να το κοιτάτε να μας το πείτε να μην ποσταρουμε καθολου. Διοτι οπως καθε δημόσια συζήτηση δεν περιορίζεται παρα μονο σε κανονες ευγενείας και καλης συμπεριφορας. Αυτα τα λίγα με καθε καλη διαθεση.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #18 στις: 28/03/18, 22:55 »
Επί της ευκαιρείας να πω πως τη κιθάρα τη θέλω για hard rock μουσική.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #19 στις: 28/03/18, 23:10 »
Εγω θα σου ελεγα να παρεις μπασο.
Οπως το εχω πει σε ολους.
Ομως αφου θες κιθαρα για χαρντ ροκ,παρε καμια στρατοκαστερ.
Αυτες πιο μεταλιαρες μου φαινοντε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #20 στις: 29/03/18, 09:16 »
Δεν ειναι ουτε ο ιδιος σιγουρος για ποιον λογο θελει την κιθαρα. Περα το οπτικο και το βαρος δεν τον συγκίνησε κατι αλλο. Επειδη τον συμβουλευσαν να μεινει μακρυα απο πλευστη γεφυρα κυριως, και για το budget του εγιναν καποιες προτασεις. Δηλαδη πρεπει να δινουμε στείρες απαντήσεις του τύπου "ναιι ή οχι για αυτο και για αυτο"; Προφανως σαν αρχαριος ουτε ο ιδιος γνωριζει τι θελει και του εγιναν καποιες προτασεις καλοπροαίρετα.  Αν θελετε το φόρουμ για να το κοιτάτε να μας το πείτε να μην ποσταρουμε καθολου. Διοτι οπως καθε δημόσια συζήτηση δεν περιορίζεται παρα μονο σε κανονες ευγενείας και καλης συμπεριφορας. Αυτα τα λίγα με καθε καλη διαθεση.

+1000

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #21 στις: 29/03/18, 09:28 »
Το λόγο για τον οποίο θέλω τη κιθάρα είμαι 100% σίγουρος! Δε τη θέλω για επιφάνεια κοπής στη κουζίνα, ούτε για μόστρα στο σαλόνι μου.
Την συγκεκριμένη κιθάρα την είδα από κοντά. Ο υπάλληλος του καταστήματος μου έκανε μια ζωντανή επιδειξη μεταξύ αυτής και μερικών φτηνότερων και όντος ακούστικε καλύτερα. Πέρα από αυτό, και φυσικά η πρώτη εντύπωση είναι οπτική. Πέρα από αυτή και φυσικά μ' ενδιαφέρει η ποιότητα ήχου, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα πάρω μια κακομούτσουνη όσο όμορφα κι αν ακούγεται.
Ο.κ. Μπορεί να είμαι αρχάριος, να μην έχω ιδέα, αλλά όλοι αρχίζουν από το μηδέν και το φτάνουν όπου το φτάσουν! Έχω κι άλλα χόμπυ όπου η αρχή είναι παρόμοια. Δοκιμάζεις, βρίσκεις το τι σου ταιριάζει και που κολλάς και το θέμα μπαίνει σ' ένα αυλάκι. Αν τα καταφέρω, θα το εξελίξω. Αν όχι, τι να κάνουμε, δεν θα είναι και το τέλος του κόσμου!

Εγω θα σου ελεγα να παρεις μπασο.
Οπως το εχω πει σε ολους.
Ομως αφου θες κιθαρα για χαρντ ροκ,παρε καμια στρατοκαστερ.
Αυτες πιο μεταλιαρες μου φαινοντε

Αυτό μου είπε χθες και ο δάσκαλος! Πάντως στο μαγαζί που την είδα, ο μάστορας μου την έδειξε σολάροντας το Simple man των Lynyrd. Ακούστηκε τέλεια (όσο τέλεια μπορεί να το αντιληφθε'ι φυσικά ένας αρχάριος όπως εγώ).
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/18, 09:34 από zanxion72 »
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #22 στις: 29/03/18, 09:51 »
Ακούς μουσική με τρέμολο ή όχι? Σου αρέσει ο Van Hallen ή οι Pantera? αν ναι, τότε πας σε τρέμολο! Αν όχι τότε μπορείς να βολευτείς και με fixed bridge.
Στον Τριμμη πήγες καμια βόλτα? (αν και δεν θα σου πρότεινα να πάρεις απο κει)

Οι strat είναι πιο εργονομικές απο τις les paul τύπου. Αλλά για μένα οι RG (ή και οι S) που κοιτάς είναι το σημείο αναφοράς οσον αφορά την εργονομία!
Ισως κακομάθεις.....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/18, 10:28 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #23 στις: 29/03/18, 10:28 »
Δοκίμασα μια Gibson Les Paul Studio στο Bon. Πανέμορφη, αλλά πολύ βαριά και με ήχο κάπως πέρα από αυτό που ψάχνω. Θα πάω σήμερα ν' ακούσω και μια Stratocaster (Fender). Ελπίζω στο μαγαζί που θα πάω να υπάρχει κάποιος που να μου τη δείξει πέρα από τη βιτρίνα.
Είδα κανα-δυο βιντεάκια στο youtube με stratocaster κιθάρες. Ακούγονται διαφορετικά από την S που πρόσφατα είδα.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αγορά πρώτης κιθάρας, Ibanez S621QM
« Απάντηση #24 στις: 29/03/18, 13:56 »
μια χαρα μου φαίνετε η κιθάρα η ibanez απλά ακρίβη για αυτό που είναι


ότι και να πάρεις νομίζω στην εποχή μας ψηλοκαλό θα είναι


και αν πάρεις κάτι και έχει πρόβλημα το στέλνεις πίσω απλά να έχεις κάποιον που ξέρει να την κοιτάξει.


ο ήχος είναι κάτι που εξαρτάτε κυρίος απο τον ενισχυτη και τον τύπο του μαγνήτη
οπότε με σπλίτ μαγνήτες καλύπτεις πολύ έδαφος.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/08, 22:05
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
6879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:27
από Giorgos K.
14 Απαντήσεις
8465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 20:01
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
8626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/10, 21:59
από Coldfusion
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 23:34
από Gabriel6th
21 Απαντήσεις
7647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:09
από adr1anos
14 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/13, 13:19
από Kosthrash
51 Απαντήσεις
17935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:23
από blks9791
0 Απαντήσεις
5114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 00:37
από Loco.en.el.Coco
1 Απαντήσεις
5594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 14:56
από bironi