Αποστολέας Θέμα: ασχετος με κιθάρες. θέλω να αρχίσω ακουστική  (Αναγνώστηκε 4658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος προδρομος14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
λοιπον παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας..ειμαι τελειως ασχετος απο κιθαρες αλλα επειδη πηγα πιο μικρος σε ωδειο εχω μια κλασσικη κιθαρα μαρκας estudio.την χρησιμοποιησα μονο για 3 μηνες και απο τοτε δυστυχως ειναι στη θηκη της αθικτη.την ειχα αγορασει 200 ευρω(μπορει και λιγο παραπανω).σκεφτηκα λοιπον επειτα απο μια συζητηση να την πουλησω και ν αγορασω μια ακουστικη η οποια πιστευω πωσ ανταποκρινεται καλυτερα σ αυτο που θελω ωστε να καταφερω τελικα να μαθω να παιζω.... ;D θα ηθελα λοιπον να μαθω εαν θα μπορεσω να την πουλησω αρκετα χρηματα ωστε να αγορασω μια αξιολογη ακουστικη κιθαρα για το ξεκινημα...ξερω οτι μπορει να μν εδωσα αρκετεσ πληροφοριες αλλα οπως ειπα ειμαι ασχετος με το θεμα και γ αυτο καθε βοηθεια ειναι επιθυμητη... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/11, 09:53 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος ortal83

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
θα ηθελα λοιπον να μαθω εαν θα μπορεσω να την πουλησω αρκετα χρηματα

Η κλασσική σου κιθάρα σε όσο καλή κατάσταση και αν είναι, θα πουληθεί λιγότερο από όσο την αγόρασες.
Επίσης είναι μια απλή κιθάρα για αρχάριους,δίχως κάτι το ιδιαίτερο ώστε να προσελκύσει  τρομερό ενδιαφέρον και να την πουλήσεις άμεσα.
 
ωστε να αγορασω μια αξιολογη ακουστικη κιθαρα για το ξεκινημα...

Αξιόλογη, με 200-300 ευρώ, όχι.
Αξιοπρεπή,δηλαδή για πρώτη ακουστική κιθάρα,με λίγο ψάξιμο μπορείς.

Αποσυνδεδεμένος προδρομος14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
οταν λες αξιοπρεπη στα ποσα φραγκα περιπου?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
"Aξιόλογη" ή "αξιοπρεπή" (όπως θέλει κανείς να το χαρακτηρίσει) ακουστική κιθάρα μπορείς να βρεις άνετα με 300 Ευρώ, ίσως και με 200. Δες εδώ για κάποια παραδείγματα...

Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος προδρομος14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
ΩΡΑΙΟΣ ΡΕ ΜΑΓΚΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΕΣ Π ΕΧΕΙ ΤΟ LINK ΕΙΝΑΙ ..................................................................''ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ'' Η ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ''............................................................................... ..........

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε, στη συγκεκριμένη λίστα έχω συμπεριλάβει κιθάρες τις οποίες εγώ τουλάχιστον θεωρώ καλές επιλογές ανάλογα με τα χρήματα που σκοπεύεις να ξοδέψεις. Απ' ό,τι θυμάμαι, επέλεξα αποκλειστικά κιθάρες με συμπαγές καπάκι (το οποίο πιστεύω ότι είναι ίσως το σημαντικότερο χαρακτηριστικό ενός ακουστικού οργάνου) από μάρκες που έχω διαπιστώσει ότι φτιάχνουν ποιοτικά όργανα, ακόμα και σε αυτή την κατηγορία τιμής. Οι χαρακτηρισμοί "αξιόλογη" και "αξιοπρεπής" είναι κατά κύριο λόγο υποκειμενικοί, Εγώ θεωρώ ότι όλες αυτές οι κιθάρες είναι αξιοπρεπείς και αξιόλογες, αλλά ποιά σού κάνει εσένα από πλευράς ήχου και αίσθησης είναι κάτι που θα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ μετά από αρκετές δοκιμές. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και να διευκρινίσεις καλύτερα τι ψάχνεις εσύ, αντί να μπλέκεσαι σε άσκοπες φιλολογικές συζητήσεις σχετικά με το αν μια κιθάρα είναι "αξιόλογη" ή όχι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εμενα η γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με αυτη που εχεις και να μαζεψεις παραπανω λεφτα..μια ακουστικη των 200-300 ευρω σε περιπτωση που μαθεις να παιζεις δεν θα σου κανει και μετα θα δεν θα πουλιεται...αν ψαξεις τις αγγελιες θα δεις οτι εχει βρωμισει ο τοπος με τετοιες κιθαρες..
σε περιπτωση που δεν σου κανει με τιποτα η κλασσικη που εχεις τοτε χτυπα μια μεταχειρισμενη και  των 100-150 ευρω..και  αρχισε να ξαναμαζευεις!! ;D 

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα συμφωνησω στη λογικη του Μαριου, αλλα αν θελεις οπωσδηποτε να αγορασεις ακουστικη, δεν απαντησες το πιο σημαντικο ερωτημα: Εσυ ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις?
Γιατι φυσικα οι χαρακτηρισμοι που χρησιμοποιησες παραπανω αναφερονται σε συγκριση με την τιμη του οργανου... μια κιθαρα των 200Ε δεν μπορει να συγκριθει με μια των 1000Ε, ειναι λογικο νομιζω. Αυτο που μπορουμε εμεις να κανουμε ειναι να σου προτεινουμε, υποκειμενικα παντα, ποια ειναι η καλυτερη αγορα που μπορεις να κανεις αναφορικα με το ποσο που διαθετεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
8278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/03, 01:12
από H4RRY
2 Απαντήσεις
2914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
2 Απαντήσεις
2282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 16:05
από apressas
16 Απαντήσεις
9229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
7 Απαντήσεις
4278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/09, 04:56
από kopaniamento
17 Απαντήσεις
32248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/12, 10:03
από Archangel
5 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 22:16
από panos2011
1 Απαντήσεις
2296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/11, 12:10
από tsirigotis
6 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 04:47
από Snowy
6 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 10:36
από Master1977