Αποστολέας Θέμα: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?  (Αναγνώστηκε 9012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #25 στις: 03/04/09, 13:03 »
Καταρχάς Spartan θα πρέπει να σου πω ότι το συγκεκριμένο παράπονο δεν πήγαινε σε εσένα όπου είσαι νέο μέλος (βάσει posts) και επομένως δεν σε έχω "παρακολουθήσει" στα topics.. ;) Το συγκεκριμένο παράπονο το έχω σχηματίσει βάσει μιας αρκετά συχνής μου επαφής με το forum σε ένα πλαίσιο να κάνουμε το kithara.gr καλύτερο.. Στα επιμέρους, 2 παρατηρήσεις..

1. Ο διάσημος κοινωνιολόγος Anthony Giddens, έγραψε στο βιβλίο του The Consequences of Modernity το εξής ενδιαφέρον (in brief):
Στη εποχή που ζούμε όπου η τεχνολογία πραγματοποιεί άλματα καθημερινά, οι πανεπιστήμονες (εκείνοι δηλαδή που έχουν πάνω από βασικές γνώσεις σε πολλές επιστήμες) εκλείπουν.. Ως εκ τούτου, ο καθένας μας έχει εντριφύσει σε 1-2 το πολύ 3 τέχνες/επιστήμες και βάσει της αλληλοκάλυψης ο ένας βοηθάει τον έναν με το να συνεισφέρει στην επιστήμη που γνωρίζει ενώ βοηθιέται από τον συνάνθρωπο του βάσει της συνεισφοράς του άλλου στην επιστήμη που δεν γνωρίζει.. Με απλά λόγια.. Πολύ λίγοι από εμάς γνωρίζουν πως πετάει ένα αεροπλάνο και πως λειτουργούν τα συστήματα του.. Εν τούτοις οι περισσότεροι από εμάς χρησιμοποιούμε το αεροπλάνο για τις μετακινήσεις μας.. Και όχι μόνο αυτό.. Αλλά γνωρίζουμε/μαθαίνουμε πως λειτουργεί το ντουλαπάκι μπροστά μας, που βρίσκονται οι μάσκες σε περίπτωση που η καμπίνα αποσυμπιεστεί, πως φουσκώνουμε το σωσίβιο, κ.λπ.. Δηλαδή δεν χρειάζεται κάποιος να γνωρίζει πως να πετάξει ένα αεροπλάνο για να ταξιδέψει.. Το παράδειγμα μπορεί να φαίνεται απλοϊκό αλλά πιστεύω ότι κατάλαβες τι θέλω να πω.. Κατά αντιστοιχία: Δεν νομίζω ότι είναι παράλογο κάποιος να θέλει να γνωρίζει πως θα αλλάζει τελικές στον ενισχυτή του, χωρίς να είναι υποχρεωμένος να μάθει πως λειτουργεί ένα λαμπάτο μηχάνημα πριν ξεκινήσει τις διαδικασίες αλλαγής μιας λυχνίας.. Επειδή το συγκεκριμένο service είναι κάτι που γίνεται συχνά και δεν είναι κάποια πολυτέλεια (βλ. μόντα) νομίζω ότι η όλη διαδικασία πρέπει να αποχωριστεί από την έννοια "γνωρίζω περί amplification".. Σκέψου το και ως εξής.. Δεν απαιτείται κάποιος να γνωρίζει για τα μήκη κύματος, τις κοιλίες, τις ισοσταθμικές καμπύλες Fletcher - Munson, τις συχνότητες, κ.λπ. για να αλλάξει χορδές.. Αν του μάθει κάποιος πως να το κάνει θα το μάθει δίχως να χρειάζεται να ξέρει όλα τα υπόλοιπα περί ήχου.. Ούτε πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο οι ηλεκτρονικοί θα χάσουν δουλειά γιατί υπάρχουν πράγματα στους ενισχυτές που απλά ένας μη ηλεκτρονικός δεν μπορεί να κάνει.. Η αλλαγή λυχνιών κανονικά δεν θα έπρεπε να ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες..

2. Η διαδικασία που έγραψες αποτελεί μια εσκεμμένα δυσνόητη περιγραφή για να δείξεις ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα.. Συμφωνώ όσο δεν πάει.. Απλά είμαι θιασώτης μιας έκφρασης που αναφέρει ότι "αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις στην καθαρίστρια, τότε δεν το έχεις καταλάβει".. Και παραφράζω για να μην δημιουργηθεί παρανόηση.. Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις, τότε δεν είσαι καλός δάσκαλος και όχι κάτι είναι δυσνόητο από μόνο του.. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις απλά επίτρεψε μου να έχω την εντύπωση ότι η ηλεκτρολογία δεν ανήκει σε αυτές..

Εν κατακλείδει, νομίζω ότι ένας οδηγός αλλαγής λυχνιών θα μπορούσε να γίνει και χωρίς τις πληροφορίες περί amplification και ηλεκτρολογικών.. Το γεγονός αυτό το βασίζω στο ότι έχω δει ενδιαφέροντα και απλά γραμμένα αγγλικά κείμενα στο net ;)..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/09, 16:32 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #26 στις: 03/04/09, 16:15 »
Κοιτα faser στο http://www.duncanamps.com/technical/lvbias.html, αν η THE CATHODE RESISTOR METHOD που χρειαζεται D.M.M. και 1 Ohm αντιστασεις σου φένεται "Μανικι" και "αποτελεί μια εσκεμμένα δυσνόητη περιγραφή για να δείξεις ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα...", η THE OUTPUT TRANSFORMER SHUNT METHOD που χρειαζεται Fluke D.M.M. & γεννήτρια ακουστ. συχνοτητων & παλμογραφο και χρονια πειρας στο biasing πως θα σου φανει?... Οταν αλλαζεις (και bias-αρεις...) λυχνιες στον ενισχητη σου και οχι λαμπες στο σπιτι σου εισαι ηλεκτρονικος και οχι ηλεκτρολογος... Και χρειαζεται να εχεις γνωσεις για να το κανεις ΣΩΣΤΑ... Και χρειαζεται χρονο μελετης & πειρας για να εχεις γνωσεις... Θα χαρω πολυ να  μιλήσω & να γραψω (οπως κανω στο www.45amp.com και στο www.ppwatt.com )για Mods σε Κλασσικους Μarshall (type...) JTM45, 1959 JMP-Plexi 100 Superlead & 2203 JCM800 Series 100 M.V. οπως και στα αντιστοιχα 1987 JMP-Plexi 50 Lead & 2204 JCM800 Series 50 M.V. αρκει να μπωρω να ξερω οτι "μιλαω" σε ενηλικο σκεπτομενο ατομο... Ας δουμε και κατι αλλο ακομα... Ο Laney LC15 ειναι Fixed-adj. Biased ενισχητης ενω ο Laney VC15 ειναι Cathode Biased ενισχητης... Γι'αυτο πρεπει να ξερεις τι ειναι, τι λες & για ποιον ενισχητη μιλας... Γενικότητες αντί σωστων απαντήσεων δεν φερνουν καλα αποτελεσματα... Αυτα τα ολιγα (για την ωρα), Spartan.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #27 στις: 03/04/09, 16:29 »
Δεν απαιτείται κάποιος να γνωρίζει για τα μήκη κύματος, τις κοιλίες, τις ισοσταθμικές καμπύλες Fletcher - Munson, τις συχνότητες, κ.λπ. για να αλλάξει χορδές.. Αν του μάθει κάποιος πως να το κάνει θα το μάθει δίχως να χρειάζεται να ξέρει όλα τα υπόλοιπα περί ήχου.. Ούτε πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο οι ηλεκτρονικοί θα χάσουν δουλειά γιατί υπάρχουν πράγματα στους ενισχυτές που απλά ένας μη ηλεκτρονικός δεν μπορεί να κάνει.. Η αλλαγή λυχνιών κανονικά δεν θα έπρεπε να ανήκει σε αυτές τις κατηγορίες..
Συγγνώμη που θα παρέμβω faser,αλλά αυτό το επιχείρημα "μπάζει".Μπορείς με την ίδια ευκολία που βάζεις και βγάζεις χορδές να βάλεις και να βγάλεις λάμπες στον ενισχυτή σου.Βγάζεις τις μέν,βάζεις τις δε.Δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη ικανότητα.
Το να ρυθμίσεις όμως το intonation-relief του μπράτσου σου από το truss rod,ή το να κάνεις bias τον ενισχυτή σου,καλό είναι (αν δεν το κατέχεις το θέμα) να πας σε κάποιον να το κάνει.Kαι αν το πρώτο δεν μπορεί σου προκαλέσει κάποια ζημιά(ίσως οικονομική αν κάνεις την κιθάρα σου τόξο  :)) ,το δεύτερο μπορεί κάλλιστα να σε σκοτώσει.
Μην το παίρνετε το θέμα έτσι ελαφριά (εντάξει,θα διαβάσω ένα-έστω και ενδελεχές-manual από το Internet και θα το κάνω μωρέ) γιατί με τα ρεύματα αυτά δεν παίζουν.  
Αυτά από έναν ηλεκτρολόγο μηχανικό που έχει δουλέψει και σε μηχανές υψηλής τάσης.

Πολλοί λίγοι από εμάς γνωρίζουν πως πετάει ένα αεροπλάνο και πως λειτουργούν τα συστήματα του..

"Λίγοι",ή αν θές "πολύ λίγοι"    ;)  
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/09, 16:36 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #28 στις: 03/04/09, 16:52 »
Roybatty thanks για το ορθογραφικό.. Ήταν τραγικό αλλά προϊόν βιασύνης..

Τώρα για αυτό που λες για το σετάρισμα των κιθάρων, πιστεύω ακράδαντα ότι πρέπει να γίνεται από τον ίδιο τον κιθαρίστα.. Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει, αλλά προσωπικά έχω ποστάρει πάνω από 20 μακροσκελή posts όπου μιλάω για το πως σετάρεται μια κιθάρα (intonation, action, relief, βέργα) και πιστεύω ότι ο καλύτερος μάστορας είναι ο ίδιος ο κιθαρίστας γιατί γνωρίζει ακριβώς πως τον βολεύει η κιθάρα του.. Η γνώση δεν πρέπει να κρύβεται.. Και επίσης αν εγώ προτείνω (άρα κάνω) κάτι λάθος, θα με διορθώσει κάποιος και έτσι θα γίνω και εγώ ο ίδιος καλύτερος..

Τώρα για το biasing δεν θα το συνεχίσω.. Θα σεβαστώ την επιθυμία του Spartan να μιλάει μόνο με ενήλικα σκεπτόμενα άτομα.. Αναγνωρίζω ότι είναι κάτι δύσκολο.. Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω και θα το πω ευθέως είναι ότι το γεγονός ότι είναι επικίνδυνο (που είναι, δεν αντιλέγω) δεν σημαίνει ότι οι ηλεκτρονικοί είναι κάποιοι κασκαντέρς που παίζουν καθημερινά τη ζωή τους κορώνα-γράμματα παίζοντας με υψηλές τάσεις και ρεύματα.. Αν ήταν έτσι, θα υπήρχαν 100 θαραλλέοι ηλεκτρονικοί σε όλο τον κόσμο και πέραν τούτου ουδέν.. Κάποια μέτρα ασφαλείας τηρούν και κάνουν τη δουλειά τους με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια (καμία δουλειά δεν είναι απολύτως ασφαλής).. Σε όποια περιγραφή biasing έχω διαβάσει όλοι αναφέρουν στην αρχή ότι υπάρχει κίνδυνος ισχυρής ηλεκτροπληξίας αλλά κανένας δεν λέει τι να κάνεις για να μειώσεις τις πιθανότητες της.. Δηλαδή αν κάποιος (σαν εμένα) δεν αποθαρρυνθεί από αυτό το disclaimer και το επιχειρήσει, πως θα προστατευτεί; Για να σου φέρω ένα άλλο παράδειγμα.. Έρχεσαι και με ρωτάς πώς να επενδύσω κάποια χρήματα που έχω αποταμιεύσει και σου λέω "η πιο ασφαλής επένδυση είναι η αγορά ενός call option μιας μετοχής σε άνοδο αλλά πρέπει να προσέχεις το Δέλτα της μετοχής να μην είναι υψηλό, αλλιώς θα χάσεις τα πάντα σε ένα turn της αγοράς".. Αυτό εσένα σου λέει κάτι; Είτε δεν θα επενδύσεις καθόλου γιατί θα φοβηθείς από κάτι που δεν γνωρίζεις, είτε θα επενδύσεις σε κάτι άγνωστο με πολλές πιθανότητες να χάσεις το κεφάλαιο σου.. Αυτό θέλω να πω με λίγα λόγια.. Τα safety precautions είναι αυτά που με ενδιαφέρουν.. Όλα τα άλλα λίγο-πολύ κάπου θα βρεθούν.. 
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/09, 16:56 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #29 στις: 06/04/09, 14:34 »
Για Safety Pre-cautions, faser κοιτα για αρχη στα www.aikenamps.com/SafetyTips.html και στο www.oldfieldtubeamps.com/HTD_Owners_Manual.pdf . Οι ηλεκτρονικοί σε όλο τον κόσμο για τους Fixed-adj. biased amps χρησιμοποιούν Bias Probes σαν το https://taweber.powweb.com/biasrite/br_page.htm η' σαν τα  http://biasking.com/two_kings.htm που κανει την εργασια τους & την ζωη τους πιο ευκολη (και ασφαλη...), ειτε δουλευουν σε PCB Board Amps, ειτε σε Hard-Wired amps... Και μην ξεχνας οτι ο ηλεκτρονικος (οπως και ο ηλεκτρολόγος...) ειναι επαγγελματίες και (πρεπει να) εχουν εργαλια, γνωσεις & πειρα... Οπως καταλαβενεις ειναι ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΛΑΚΙΑ να "δινεις" δημοσια "οδηγίες" για biasing σε ανηλικους και δεν θελω να εχω την ευθύνη για τον θανατο ενός παιδιου... Για μια εργασια που δεν (πρεπει να...) κοστιζει πανω απο 100-120 Euro με τις καινουριες λυχνιες... Υπάρχουν Fixed-adj. biased amps που σου δινουν (Ashdown Fallen Angel 180, Speedster 25 watt Deluxe) την δυνατότητα να κανεις re-biasing μεσω του analog panel meter, υπάρχουν Fixed-adj. biased amps που σου δινουν (Komet 60 amps, Heritage Amps, Diezel Amps) την δυνατότητα να κανεις re-biasing μεσω ενος D.M.M., υπάρχουν Fixed-adj. biased amps (Marshall 2203 JCM800 SeriesAmps...) που "απαιτουν" bias probe...  Υπάρχουν και Fixed-adj. biased amps (Mesa-Boogie amps, Peavey Classic series, Peavey 5150-I ΠΟΥ ΔΕΝ σου Δινουν την δυνατότητα να κανεις re-biasing... Και σε αναγκαζουν π.χ. να "μπεις" στο ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ της Mesa Engineering με τις Mesa-Boogie λυχνιες... Απο 'κει και περα ειναι προσωπικες επιλογες...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Που να πάω τον ενισχυτή για Rebias?
« Απάντηση #30 στις: 08/04/09, 12:31 »
faser...Ξεχασα να αναφερω τα πολυ καλα Safety Pre-cautions στα www.drifteramps.com/sefety.html & http://paulrubyamps.com/info.html#FirstPowerUp Κανε μου pm για οποια Tecnical info - question που μπωρεις να εχεις για το biasing του ενισχητη σου και θα χαρω να σε βοηθήσω... Αυτα τα ολιγα, Spartan.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
4 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 14:42
από Jezus
6 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 11:02
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
3211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
3 Απαντήσεις
3024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
11 Απαντήσεις
4884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/08, 01:16
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 18:10
από detroit
12 Απαντήσεις
5970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:16
από PlusYeaR
14 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:35
από Jezus