Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€  (Αναγνώστηκε 6894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jumantzi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αδερφια ειμαι 21 χρονια κιθαριστας και εχω (απο ηλεκτρικες) μια washburn x series και μια gibson sg standard. Επισης εχω ενα combo crate 15w σκυλι και v amp 3.
1)ψαχνω για λαμπατο ενισχυτη(γενικα να πω ειμαι λιγο ασχετος απο ενισχυτες) ως και 500€. γτ μ αυτα που εχω η gibson πχ δν ακουγεται οπως πρεπει.
2)κιθαρα αξιας ως και 2500€ για heavy metal thrash(big 4) & blues κυριως. Κοινως riff machine.
Παιζω κυριως με τον κλασικης κιθαρας τροπο(καθιστος κι η κιθαρα αναμεσα στα ποδια) οποτε κατι σε flying v ,firebird κλπ νομιζω δεν θα βολευε.
Εχω ψαξει κι εγω αρκετα κι εχω βρει 1)esp ltd eclipse & 2)prs custom 22. Βεβαια αν υπαρχει καποιο μοντελο αβολο για τη σταση που ειπα πιο πριν αλλα πραγματικα να αξιζει μου το προτεινετε. Θα την βρω την ακρη.
Τελος να πω επειγομαι για τον ενισχυτη. Η κιθαρα ειναι καθαρα για συλλογη πρωτον και για καλυτερο ηχο απ την gibson που ηδη εχω δευτερον.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος george.dede

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #1 στις: 26/05/15, 13:59 »
Καλησπέρα και απο δω.
Αρχικά για ενισχυτή τι ακριβώς θες;; Θες κεφαλή με βάση το ροκ;; Θες κομπο;; Θες με βάση το καλο Κλιν για να χτίζεις εσυ απο πανω του;;; Πρεπει να γίνεις λιγο πιο συγκεκριμένος. Προσωπικά προτιμώ εναν ενισχυτή με καλο κλον που χτίζω πανω του όπως πχ fender twin reverb που ειναι ο αγαπημένος μου.
Τωρα απο κιθάρα δεν μπορείς να βρεις κατι και για μέταλ και για μπλουζ παράλληλα. Επειδη εχεις κιθάρες που δεν ειναι τοσο κατάλληλες για μπλουζ και έχουν πιο πολλα γκάζια θα σου ελεγα να δεις κατι σε es335 που ειναι κιθάρα που παιζει απο μπλουζ μεχρι Classic rock, επομένως καληπτει μια μεγάλη γκάμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #2 στις: 26/05/15, 14:21 »
Μήπως να άλλαζες το διαμοιρασμό των χρημάτων? Είναι πολύ κρίμα να μπορείς να έχεις ηχάρα και να ρίξεις το μεγαλύτερο μέρος αυτού του τεράστιου budget στην κιθάρα...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/15, 15:18 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #4 στις: 26/05/15, 15:10 »
Για να παρεις οσο το δυνατον καλυτερες προτασεις για τον ενισχυτη, δες το παρακατω θεμα του Αντριανου και δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες  ;) .


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86642.0
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jumantzi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #5 στις: 26/05/15, 15:36 »





Κάτι τέτοιο. Αλλά πάμε πολλά απ οτι καταλαβαίνω....
Σαν ηχο επιθυμω α)αβιαστο  ανετο ηχο β)με τσιτα γκαζια στ distortion γ) και crystal clear στα clean.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #6 στις: 26/05/15, 17:42 »
ESP Japan Horizon, ESP Japan Eclipse, USA Jackson Soloist, KV2, RR1 είναι οι απόλυτες μέταλ κιθάρες, βάλε τους χέρι και θα ξεχάσεις το όνομά σου. Σε τοπ επίπεδο βρίσκονται και οι Ε-ΙΙ (έτσι λέγεται πλέον η ESP Standard Series), αλλά άψογες είναι και οι LTD Deluxe και οι αντίστοιχες Jackson Pro (και η Χ σειρά της Jackson είναι εντυπωσιακή για τα λεφτά που δίνεις, δοκίμασα πρόσφατα τη νέα KVMG X Series, τη μαύρη σάτιν -όνειρο), χωρίς να κοστίζουν τόσα χρήματα. Καλοφτιαγμένες, παίζουν υπέροχα, ακούγονται όπως θα έπρεπε να ακούγεται μια πραγματική metal κιθάρα.

Χτυπάς κι ένα 5150ΙΙΙ combo 1x12, που παίζει από 1-50 Watt κι έχεις ΗΧΑΡΑ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jumantzi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #7 στις: 26/05/15, 22:44 »
Κοινως....ας ξεκινησω πρωτα απ τον ενισχυτη μιας και μια καλη κιθαρα υπαρχει ηδη.
Η Βασικη μου κιθαρα ειναι Gibson SG Standard(των 1200euros) και η μουσικη που παιζω κυριως ειναι τα απαντα απο Big 4(Anthrax, Metallica, Slayer, Megadeth).Περαιτερω παιζω ac dc red hot chili peppers, guns n roses, nevermore, pantera κλπ.Ο ενισχυτης προοριζεται για οικιακη χρηση κυριως χωρις αυτο να σημαινει οτι με χαλαει κατι πιο προχωρημενο.
Δν θελω να εχει εφε γιατι εχω πεταλια ξεχωριστα και φτιαχνω τον δικο μου ηχο.
Τελος αυτο που θα προτινετε να χει μεγαλη διαφορα απο τον απλο combo 15 w που εχω και το vamp 3 σε αυτοενισχυομενα ηχεια.
Ευχαριστω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #8 στις: 26/05/15, 22:58 »
για αυτα που παιζεις χτυπα εναν evh η εναν jvm410 κ θα εισαι πρωτος μαγκας

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κιθαρα + ενισχυτης συνολικης αξιας 3000€
« Απάντηση #9 στις: 23/07/15, 21:26 »
Μήπως να άλλαζες το διαμοιρασμό των χρημάτων? Είναι πολύ κρίμα να μπορείς να έχεις ηχάρα και να ρίξεις το μεγαλύτερο μέρος αυτού του τεράστιου budget στην κιθάρα...

+1000, κιθαρες εχεις ηδη, και μπορεις να παρεις αλλη μια τελεια για αυτο που θελεις με 800-1500 ευρω (μη κολλας μονο στα δυο μοντελα που ειπες, υπαρχουν χιλιαδες αλλα, μπορει καποιο να σου κατσει καλυτερα).  Ριξε τα λευτα σου σε ενα καλο (και καταλληλο για τη χρηση που θελεις παντα) ενισχυτη, αυτο θα κανει την διαφορα στον ηχο και στο παιξιμο σου (θα δεις μεγαλη βελτιωση στο παιξιμο με τον ηχο και την αισθηση που δινει ενας καλος λαμπατος, που πεταει ολα τα λαθη μπροστα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
12 Απαντήσεις
5796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
6 Απαντήσεις
4190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
28 Απαντήσεις
9355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
26 Απαντήσεις
7425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
10 Απαντήσεις
4394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93
36 Απαντήσεις
11044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 22:10
από adr1anos