Αποστολέας Θέμα: Σωμα για baritone κιθάρα  (Αναγνώστηκε 7241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Σωμα για baritone κιθάρα
« στις: 19/11/07, 19:03 »
Με πολύ αργά βήματα αρχίζω και να ετοιμάζω ένα "warmoth project"  για μια baritone κιθαρα. Η απορία που έχω, είναι η εξής:

Ενα σώμα για Baritone κιθάρα είναι ίδιο με σώμα για απλή? Λογικά η απόσταση απο το τέλος του μπράτσου μεχρι τη γέφυρα θα διαφέρει.
Εφόσον η ταστιέρα έχει 24 τάστα, τότε η εν λόγο απόσταση πρέπει να είναι τα 2/3 της ταστιέρας. Αρα σε μια "βαρίτονη" ταστιέρα, όπου έχει μεγαλύτερο μήκος, τα 2/3 είναι διαφορετική απόσταση...

Με αυτή τη λογική, τα σώματα αυτά διαφέρουν. Παρόλα αυτά στο site της Warmoth θεωρείται οτι κάθε σώμα κάνει την ίδια δουλειά, απο ότι κατάλαβα...Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: 19/11/07, 19:38 »

Όχι, μην μπερδεύεσαι.

Τα σώματα είναι ακριβώς ίδια, αυτό που αλλάζει είναι το μήκος του μπράτσου. Γι'αυτό ακριβώς και έχουν 24 τάστα, τα οποία, αν παρατηρήσεις δεν έχουν overhang, δηλαδή δεν συνεχίζει η ταστιέρα αφού "τελείωσει" το μπράτσο, στην πλευρά του neck pocket.  ;)

Επομένως, το συνολικό μήκος της χορδής (που είναι και το ζητούμενο) παραμένει "σωστό" για βαρίτονη κιθάρα. Για να καταλάβεις, φαντάσου πως θα έδειχνε μια κιθάρα με 21 τάστα (όπου ταστιέρα και μπράτσο έχουν το ίδιο μήκος) αν έβγαζες το μπράτσο και το μετακινούσες 2.5 ίντσες (από 25.5" έκανες δηλαδή την κλίμακα 28").
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: 20/11/07, 20:10 »
Να αναλύσω το συλλογισμό μου, να μου πείς που κάνω λάθος.

Πάνω απο το 12ο τάστο έχουμε το μέσον της χορδής
Πάνω απο το 24 έχουμε τα 3/4 της χορδής.
Αρα εκεί που τελειώνει η ταστιέρα, μέχρι τη γέφυρα έχουμε το υπόλοιπο 1/4 της χορδής... Αν λοιπόν έχουμε μια βαρίτονη, που έχει διαφορετικό μήκος χορδής, πως γίνεται η απόσταση 24ο-γεφυρα να είναι σταθερή? ???

Για να καταλάβεις, φαντάσου πως θα έδειχνε μια κιθάρα με 21 τάστα (όπου ταστιέρα και μπράτσο έχουν το ίδιο μήκος) αν έβγαζες το μπράτσο και το μετακινούσες 2.5 ίντσες (από 25.5" έκανες δηλαδή την κλίμακα 28").
Μα τότε το 12ο τάστο δεν θα έπεφτε πάνω στο μέσον της χορδής...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: 20/11/07, 20:53 »
Ξαναλέω λοιπόν.

1) Παίρνεις μια Στρατ με 21 τάστα. Ως γνωστόν οι Στρατ έχουν κλίμακα 25.5"
2) Ξεβιδώνεις το μπράτσο
3) Τραβάς το μπράτσο προς τα έξω, στο neck pocket, μέχρι να δημιουργήσεις ένα κενό μήκους 2.5". Συνολικά δηλαδή, πλέον η κιθάρα έχει κλίμακα 28".
4) Αυτό το κενό καλύπτεται από τα 3 επιπλέον τάστα στην 24άρα ταστιέρα που έχουν τα μπράτσα της Warmoth

Στην πραγματικότητα βέβαια, τα (24) τάστα θα έχουν διαφορετικές (μεγαλύτερες) αποστάσεις μεταξύ τους, απ'ότι στο 21 τάστων κλασσικό μπράτσο της Στρατ. Αλλά στο σύνολο, θα έχεις το ίδιο μήκος.

Πιο κατανοητό τώρα?  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: 21/11/07, 01:01 »
Επειδη ειχα ψαξει πολυ παλια για να φτιαξω μια Deep6 Baritone, τα πραγματα ειναι οπως ακριβως τα λεει ο TCCL.
Eιναι πιο 'μακρυ' το μπρατσο και πιο μεγαλα τα ταστα, οποτε σου βγαινουν σωστα οι αποστασεις...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: 21/11/07, 14:49 »
Ξαναλέω λοιπόν.

1) Παίρνεις μια Στρατ με 21 τάστα. Ως γνωστόν οι Στρατ έχουν κλίμακα 25.5"
2) Ξεβιδώνεις το μπράτσο
3) Τραβάς το μπράτσο προς τα έξω, στο neck pocket, μέχρι να δημιουργήσεις ένα κενό μήκους 2.5". Συνολικά δηλαδή, πλέον η κιθάρα έχει κλίμακα 28".
4) Αυτό το κενό καλύπτεται από τα 3 επιπλέον τάστα στην 24άρα ταστιέρα που έχουν τα μπράτσα της Warmoth

Στην πραγματικότητα βέβαια, τα (24) τάστα θα έχουν διαφορετικές (μεγαλύτερες) αποστάσεις μεταξύ τους, απ'ότι στο 21 τάστων κλασσικό μπράτσο της Στρατ. Αλλά στο σύνολο, θα έχεις το ίδιο μήκος.

Πιο κατανοητό τώρα?  ;)


Τη καταλαβα τη διαδικασία που περιγράφεις, αλλα σε ρώτησα που είναι το λάθος στο συλλογισμό που κάνω....

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείτε με το μπράτσο, πιστέψτε με δεν έχω πρόβλημα.Το πρόβλημα που προσπαθώ να βγάλω άκρη είναι στο σώμα.

Ας θεωρήσουμε 2 custom warmoth κιθάρες, με 24 τάστα και οι 2, απλά η μία είναι baritone. Υπάρχει περίπτωση η απόσταση neck pocket-tremolo να είναι ίδια και στις 2? Αν ναι, πως γίνεται?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: 21/11/07, 14:59 »
Ας θεωρήσουμε 2 custom warmoth κιθάρες, με 24 τάστα και οι 2, απλά η μία είναι baritone. Υπάρχει περίπτωση η απόσταση neck pocket-tremolo να είναι ίδια και στις 2? Αν ναι, πως γίνεται?

Είναι τόσο απλά τα πράγματα και τα κάνεις περίπλοκα ρε μπαγάσα!  ;D

Φυσικά και θα έχουν την ίδια απόσταση.

Φυσικά και γίνεται.

Το επιπλέον μήκος, θα προέρχεται από την μεγαλύτερη απόσταση που έχουν τα τάστα μεταξύ τους στην βαρίτονη. Αθροιστικά αυτή η απόσταση θα είναι 2.5".   ;D ;)

Επομένως, για Warmoth που ψάχνεις, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα "κοινά" σώματα, όπως και με όλες νομίζω τις aftermarket προτάσεις (π.χ. Goeldo, USACG κλπ) γιατί απλά απευθύνονται σε κάποιον που έχει ήδη το (στάνταρ) σώμα.  :)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: 21/11/07, 15:14 »
Είναι τόσο απλά τα πράγματα και τα κάνεις περίπλοκα ρε μπαγάσα!  ;D

Φυσικά και θα έχουν την ίδια απόσταση.

Φυσικά και γίνεται.

Το επιπλέον μήκος, θα προέρχεται από την μεγαλύτερη απόσταση που έχουν τα τάστα μεταξύ τους στην βαρίτονη. Αθροιστικά αυτή η απόσταση θα είναι 2.5".   ;D ;)

Το ζήτημα που θέτω είναι καθαρά θέμα intonation. Λοιπόν Σε μια  σεταρισμένη 24ταστη κιθάρα, η χορδή απο το τρέμολο μέχρι το 24 τάστο, ή οριακά το neck pocket έχει μήκος, ίσο με το 1/4 της χορδής. (Αμα θες να το αιτιολογήσω, μου λες).
Αν τώρα η χορδή αλλάξει συνολικο μήκος, για σωστό intonation δεν πρεπει και η περίφημη απόσταση neck pocket - tremolo να αλλάξει και αυτή?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: 21/11/07, 22:02 »
Το ζήτημα που θέτω είναι καθαρά θέμα intonation. Λοιπόν Σε μια  σεταρισμένη 24ταστη κιθάρα, η χορδή απο το τρέμολο μέχρι το 24 τάστο, ή οριακά το neck pocket έχει μήκος, ίσο με το 1/4 της χορδής. (Αμα θες να το αιτιολογήσω, μου λες).

Ναι... πολύ θα το ήθελα, γιατί... δεν ισχύει!   ;)

Ή μάλλον θα ίσχυε, αν η κιθάρα είχε 144 τάστα, ένα για κάθε χορδή. Με μια ματιά μπορεί να δει κανείς ότι οι χορδές σε καμμία ηλεκτρική κιθάρα ΔΕΝ έχουν το ίδιο μήκος, εκτός αν είναι "intonated" και το nut.  ;)

Παράθεση
Αν τώρα η χορδή αλλάξει συνολικο μήκος, για σωστό intonation δεν πρεπει και η περίφημη απόσταση neck pocket - tremolo να αλλάξει και αυτή?

Λάβε υπόψιν σου, εκτός από το παραπάνω, και τι χορδές χρησιμοποιούμε συνήθως στη βαρίτονη κιθάρα.

Είναι γεγονός πάντως, πέραν του ότι κάθε κιθάρα είναι ένα "περίπου" intonated όργανο, ότι στην βαρίτονη θα πρέπει η γέφυρα να έχει δυνατότητα επαρκούς ρύθμισης στα σελάκια, ειδικά βέβαια προς τα πίσω. Θα έχεις παρατηρήσει ίσως, ότι σε αρκετές Στρατ (για παράδειγμα) αν η μπάσσα μι είναι 52 και πάνω, το ελατηριάκι της Μι πρέπει μάλλον να αλλαχτεί με ένα πιο μικρό, ώστε το σελάκι να μπορεί να πάει πιο πίσω, για σωστότερο intonation.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: 22/11/07, 00:44 »
Το ζήτημα που θέτω είναι καθαρά θέμα intonation. Λοιπόν Σε μια  σεταρισμένη 24ταστη κιθάρα, η χορδή απο το τρέμολο μέχρι το 24 τάστο, ή οριακά το neck pocket έχει μήκος, ίσο με το 1/4 της χορδής. (Αμα θες να το αιτιολογήσω, μου λες).

Ναι... πολύ θα το ήθελα, γιατί... δεν ισχύει!   ;)

Η αλήθεια είναι οτι έχω παρατηρήσει αυτό που λες. Θα ξέρεις ήδη οτι ο αρμονικός που παράγεται όταν ακουμπάμε ελαφρά τη χορδή στο 24ο τάστο, προκαλεί μια κίνηση στη χορδή, τέτοια ώστε να έχει 3 (πλήν των άκρων) σταθερά σημεία. Αφου λόγο ομοιογένειας τα 3 σημεία ισαπέχουν μεταξύ τους  και απο τα άκρα, τα 4 τμήματα της χορδής που δημιουργούνται έχουν ίδιο μήκος, άρα έχουν μήκος=χορδή/4.

Πίσω όμως στο ζήτημα του intonation.. αν μου ζητούσαν να εξηγήσω γιατι οι μπάσες χορδές έχουν μεγαλύτερο μήκος, θα απάνταγα οτι λόγο του υλικού της χορδής, της δομής της, κατα τη διάρκεια της ταλάντωσης, η έξτρα τάση που αποκτά προκαλεί μια αύξηση της συχνότητας κίνησης, κοινώς "σκληραίνει" , με αποτέλεσμα να πρέπει να αποκτήσει περαιτέρω μήκος. Ο λόγος δε που το intonation γίνεται απο τη μιά μεριά της χορδής είναι επειδή απο την ίδια μεριά έχουμε και τους μαγνήτες. Ο λόγος που επιλέγουμε το 12 τάστο για τη διαδικασία του intonation είναι επειδή είναι ο "μέσος όρος "  στα τάστα, ακριβώς μέση.

Το ζουμί όμως είναι το εξής:Η διαφορά μήκους της Μι καντίνι, με τη μι μπάσο είναι πόσο? 0,5 εκ.? 1εκ.? Όταν αλλάζουμε απο 25.5" σε 28,6125" (αυτό που διάλεξα), αλλάζει το μήκος των χορδών κατα 3+ ίντσες, το οποίο αντιστοιχεί σε  7.9375εκ. Το ένα τέταρτο αυτού του μήκους είναι περίπου 2 εκατοστά.
Είναι γεγονός πάντως, πέραν του ότι κάθε κιθάρα είναι ένα "περίπου" intonated όργανο, ότι στην βαρίτονη θα πρέπει η γέφυρα να έχει δυνατότητα επαρκούς ρύθμισης στα σελάκια, ειδικά βέβαια προς τα πίσω. Θα έχεις παρατηρήσει ίσως, ότι σε αρκετές Στρατ (για παράδειγμα) αν η μπάσσα μι είναι 52 και πάνω, το ελατηριάκι της Μι πρέπει μάλλον να αλλαχτεί με ένα πιο μικρό, ώστε το σελάκι να μπορεί να πάει πιο πίσω, για σωστότερο intonation.
Tο συμπέρασμα που βγάζω απο τα εξής νούμερα, είνα οτι η απόσταση neck pocket - bridge πρέπει να ΄χει μια αύξηση των 2 εκατοστών ώστε το τρέμολο να έχει το περιθώριο ενός σωστού (σχετικά πάντα) intonation. Να πώ την αλήθεια δεν έχω δεί τρέμολο που να μετακινείς τα saddles σε τέτοιες αποστάσεις. Για λόγους που δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε τώρα, το τρέμολο που επέλεξα είναι το Edge Pro II (Ibanez)

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: 22/11/07, 11:24 »

Λοιπόν, νομίζω ότι κατάλαβα που γίνεται το μπέρδεμα.

1) Έχουμε ένα σώμα Στρατ (κατά σύμβαση), αντίγραφο Fender, με όλες τις διαστάσεις σωστές
2) Η θέση του τρέμολο ή της γέφυρας γενικά παραμένει σταθερή
3) Στο σώμα αυτό, το 22ο τάστο συμπίπτει (περίπου) με την άκρη του neck pocket. Μάλιστα το 22ο τάστο είναι σε overhang για να μπορεί να τοποθετηθεί στο ίδιο σώμα και 21 τάστων μπράτσο.
4) Το 24ο τάστο είναι πάλι σε overhang, πιο "κοντά" στον neck μαγνήτη.

Αν παρακολουθήσεις αυτό το συλλογισμό, εύκολα αντιλαμβάνεσαι ότι, με το να τοποθετήσεις ένα μπράτσο 24 τάστων, όπου το 24ο τάστο "συμπίπτει" με το neck pocket, στην ουσία "μετακινείς" τη θέση "1/4ο της χορδής" πιο έξω. Οπότε αυτή η απόσταση (έστω και τυπικά 1/4 της χορδής) παραμένει αμετάβλητη.

Τα μπράτσα αυτά που λες είναι conversion μπράτσα, για σώματα που θα είχαν 21 ή 22 τάστα κανονικά. Σε κιθάρες που εξ'αρχής είναι κατασκευασμένες σαν βαρίτονες, και μπορεί να έχουν και 22 τάστα, λαμβάνεται φυσικά πρόνοια για τοποθέτηση της γέφυρας κατάλληλα.

Τέλος, σε κάθε περίπτωση, μπορείς να "βγάλεις" λίγο πιο έξω το μπράτσο (αν είναι απολύτως απαραίτητο), με την τοποθέτηση ενός "spacer" από ξύλο στο neck pocket, το οποίο μπορεί να "κρυφτεί" με το κατάλληλο pickguard.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: 22/11/07, 14:19 »
Τα μπράτσα αυτά που λες είναι conversion μπράτσα, για σώματα που θα είχαν 21 ή 22 τάστα κανονικά. Σε κιθάρες που εξ'αρχής είναι κατασκευασμένες σαν βαρίτονες, και μπορεί να έχουν και 22 τάστα, λαμβάνεται φυσικά πρόνοια για τοποθέτηση της γέφυρας κατάλληλα.

Ωραία! κατάφερα να αιτιολογήσω οτι το σώμα της βαρίτονης είναι ελαφρά έστω διαφορετικό. Το θέμα είναι το εξής: Εφόσον αναγνωρίζουμε πλέον και οι 2 οτι η γέφυρα θα έχει διαφορετική τοποθέτηση, την οποία υπολόγισα, ίσως μπακαλίστικα στα 2 περίπου εκατοστά, δεν είναι φανερό πως το σώμα που συζητάμε πρέπει να έχει περιθώριο τοποθέτησης της γέφυρας γύρω στα 2 εκατοστά προς τα πίσω? Αν μιλάμε δε για Floyd Rose τότε μιλάμε για μεγάλη τρύπα. Όλα αυτά για τη περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να πάρει μια κανονική κιθάρα και να τη κάνει βαρίτονη. Απο τη στιγμή όμως που η warmoth  βγάζει σώματα και για τα 2 είδη κιθαρών, θα πρέπει να υπάρχει και μια μέριμνα στο routarισμα, + ο συμβιβασμός και η προειδοποίηση οτι θα έχεις μια μεγάλη τρύπα στο σώμα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: 22/11/07, 16:46 »
Δεν υπαρχει κανενας λόγως αν θελεις βαρίτονη κιθάρα, να συζητας για Floyd Rose!!! Δεν ξερω καν αν υπαρχει τετοια baritone. (προσωπικα δεν εχω δει καμια στο εμποριο).
Επίσης αυτο που λες για την "μεγαλη τρυπα στο σωμα" ουτε αυτο ισχυει. Πιστευεις οτι θα σου στειλουν κατι τετοιο??
Kαι κατι τετλευταιο...δεν ειναι απαραιτητο να εχουν τα μπρατσα 24 ταστα.  Η δικια μου εχει scale 27”  και εχει 21 ταστα. (Fender Baritone Special HH).

Παντως πολυ καλη επιλογη να κανεις custομια απο Warmoth!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: 22/11/07, 17:46 »
Εγώ απορώ πάντως ποια ακριβώς αξία έχει το θέμα αυτό από τη στιγμή που θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν μάστορα πχ τον Οικονομάκη που μένει και κοντά σου για να σου λυθούν όλες οι απορίες.

Επίσης θα μπορούσες να βρεις στο google πολλά. Κουβέντα να γίνεται....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: 22/11/07, 18:31 »
Εγώ απορώ πάντως ποια ακριβώς αξία έχει το θέμα αυτό από τη στιγμή που θα μπορούσες να ρωτήσεις έναν μάστορα πχ τον Οικονομάκη που μένει και κοντά σου για να σου λυθούν όλες οι απορίες.

Επίσης θα μπορούσες να βρεις στο google πολλά. Κουβέντα να γίνεται....
Κάτσε ρε συ, δλδ οι όποιες απορίες λυθούν απο αυτό το θέμα είναι κρατικό μυστικό? Εχω ρωτήσει για κάποια πράγματα  ήδη τον Οικονομάκη, αλλα είναι αγένεια να ρωτάς κάθε 3 και λίγο έναν άνθρωπο... Ο λόγος που το ζήτημα σηκώνει πολύ κουβέντα είναι οτι η κιθάρα θα συναρμολογηθεί απο ανεξάρτητα parts και μέσω ενός θέματος εδώ παίρνω απόψεις απο πολλά άτομα εδώ που ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα απο μένα, αλλα επίσης το βλέπουν και πολύ άνθρωποι που έχουν και αυτοί τις απορίες τους.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #15 στις: 24/11/07, 00:31 »

Πίσω όμως στο ζήτημα του intonation.. αν μου ζητούσαν να εξηγήσω γιατι οι μπάσες χορδές έχουν μεγαλύτερο μήκος, θα απάνταγα οτι λόγο του υλικού της χορδής, της δομής της, κατα τη διάρκεια της ταλάντωσης, η έξτρα τάση που αποκτά προκαλεί μια αύξηση της συχνότητας κίνησης, κοινώς "σκληραίνει" , με αποτέλεσμα να πρέπει να αποκτήσει περαιτέρω μήκος. Ο λόγος δε που το intonation γίνεται απο τη μιά μεριά της χορδής είναι επειδή απο την ίδια μεριά έχουμε και τους μαγνήτες. Ο λόγος που επιλέγουμε το 12 τάστο για τη διαδικασία του intonation είναι επειδή είναι ο "μέσος όρος "  στα τάστα, ακριβώς μέση.



Οχι, δες, π.χ. fanned-fret οργανα



μια πιο μπασα χορδη θελει μεγαλυτερο μηκος ωστε να εχει σωστο ιντονεισιον, και το αντιθετο...
Ο κυριως κανονας ειναι το 12ο ταστο να ειναι στο μεσον της χορδης, ολα τα αλλα παιζουν αναλογα με τον αροθμο ταστων, ποσο μπαινει το μπρατσο στο σωμα κτλ...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #16 στις: 24/11/07, 01:47 »
Jezus δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε, δεν λές κάτι διαφορετικό.

Ο κανόνας δεν είναι τελικά το 12 τάστο να είναι κάτω απο το μέσον της χορδής, αυτός ο ορισμός περιέχει παγίδες. Το σαφές είναι η νότα στο 12 τάστο να είναι ίδια με τον αρμονικό.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Σωμα για baritone κιθάρα
« Απάντηση #17 στις: 24/11/07, 02:04 »
Το σαφές είναι η νότα στο 12 τάστο να είναι ίδια με τον αρμονικό.

Xεχ, αυτο ενοουσα, αλλα μαλλον το ειπα με λαθος λογια  :)
Δεν ειπα οτι διαφωνουμε, απλα ειπα οτι οι αντιληψη οτι οι μπασες χορδες εχουν μεγαλυτερο μηκος μονο λογο κατασκευης (που απ'οτι καταλαβα εξεφρασες ως μη δικη σου αποψη) ειναι λαθος, γιατι ο λογος δεν ειναι μονο κατασκευαστικος (της χορδης). Ο λογος ειναι οτι για να παραχθουν η συχνοτητα των 80 κυκλων π.χ. που θελουμε απο την χορδη, πρεπει να εχει μηκος αναλογο... οπως και στα πιανα π.χ. για μεγαλο μηκος κυματος θελουμε αναλογο μεγεθος χορδης...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/06, 22:46
από old_lion
14 Απαντήσεις
4465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 15:14
από Μ.Π
0 Απαντήσεις
2656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:57
από Back_For_More
3 Απαντήσεις
2323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 20:48
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
2054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 23:00
από Ιππέας
1 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 12:38
από georggge46
13 Απαντήσεις
7626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 14:29
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
7521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 02:19
από Aggelos_chem
1 Απαντήσεις
2111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 02:11
από kostas80
3 Απαντήσεις
2776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/12, 23:05
από Xtasy