Αποστολέας Θέμα: Veni Vidi Guitari  (Αναγνώστηκε 9517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Veni Vidi Guitari
« στις: 23/07/08, 16:14 »
Μετα από πολύ σκέψη. Κατέληξαν πλέον ότι θα αγοράσω καινούριοα κιθάρα.
Τιμή: 700-1000 Ευρω
Απο που: Δυστυχως απο Ελλαδα
Πληρωμη: Με δόσεις (αλλιως θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη ασυζητιτι)
Αγαπημενα συγκροτηματα: Metallica, Pantera, Trivium, Slayer,
Δευτερα αγαπημενα Συγκροτηματα: AC/DC, SRV, Led Zeppelin, Scorpions

Στο μυαλό μου:
1) ESP vs LTD. Πολλοί λένε ότι LTD ειναι χάλια σε σχέση με μια ESP. Η διαφορα τους (στο χιλιαρικο που εχω ως μετρο), ειναι 600-700 ευρω (πχ μια LTD 990, μια ESP 1700). Το γεγονος οτι τα LTD ειναι απομίμηση μοντελων ESP σε κατώτερη τιμή, νομίζω ότι λέει πολλά. Οπότε μιας και δεν εχω ορεξη να δώσω χρήματα σε όνόματα κλπ αποκλείω τελείως ESP LTD Κιθάρες γιατί είμαι πεπισμένος ότι στο μέλλον (5,10 χρονια, θα παρω μια ESP KH2 ).
2) Ibanez prestige ή Ibanez Sxxx ; Απο οτι έχω ακουσει, και οι δύο έχουν καλή κατασκευή και κάνουν την δουλειά τους στο metal. Προβλημα ; Ο ανυπαρξία EMG καθώς δεν έχω όρεξη να σκάψω την καινουρια μου κιθάρα για να βαλω τους EMG (που έχω ήδη αγορασμένους). Αν και γενικα το ονομα Ibanez μου την δίνει. Ο μονος λογος που το κοιταζω ειναι γιατι παιζουν μεγαλοι βιρτουοζοι με δ'αυτες. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι χαλια. Εχω παιξει και μου αρεσαν. Απλα δεν ειναι στο στιλ μου.
3) Jackson - Τις γουσταρω πολυ και μπορω να τις παρω σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τις εχει ο Στολλας. Το θέμα είναι οτι δεν εχω ιδεα απο Jackson και θελω καποιον να με καθοδηγησει.
Αυτο που θελω ειναι η κιθαρα να ειναι neck throu body (και αν δεν ειναι τι να γινει ...), Alder Body, Maple Neck, Rosewood fret. Πιστευω πιάσατε το νοήμα για τι κιθαρα προκειται. Stay heavy! Σχήμα στα @@ μου, αν αξιζει η κιθαρα το σχημα θα το συνηθισω αρκει να μου αρεσει και να εχω ορεξη να την παλεψω.
4) Schecter Hellraiser C1: Ολοι λενε οτι ειναι τρελο value4money. Βρε λες ; Αξιζει τοσο πολυ δηλαδή ; Ο Μαυρομουστακης στην θεσσαλονικη που ειναι βρε παιδια, γιατι λενε ολοι οτι αυτος τις εχει.
5) Epiphone: Δεν το κρυβω οτι ειμαι καμμενος με τις Les Paul. Αν υπηρχε κατι ομορφο και δυνατο δεν θα ελεγα οχι, αρκει να μην πληρωνα design παραπανω απο οτι πρεπει. Τωρα τι μεταλ μπορεις να παιξεις με δαυτες ; Αυτες ειναι αλλη φαση, πιο Guns'sRoses στιλ. Αλλα με ενδιαφερουν κ αυτες.

Επειδη θα παρω μες στην εβδομαδα (ή την επομενη) δειξτε λιγο συμμετοχη στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #1 στις: 23/07/08, 16:36 »
Αποκλείεις οποιαδήποτε περίπτωση να γίνει η αγορά από εξωτερικό;; Μπορώ να ρωτήσω γιατί φίλε μου;;

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #2 στις: 23/07/08, 16:40 »
Δυστυχως ναι. Ο λογος ειναι οτι δεν εχω μετρητα να δωσω. Με δόσεις, ζητάνε πιστωτική κάρτα (που δεν εχω).

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #3 στις: 23/07/08, 16:41 »
Ο πατέρας..ή κάποιος φίλος??

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #4 στις: 23/07/08, 16:47 »
Jackson...
Αυτη που σου προτεινα στο προηγουμενο θρεντ...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #5 στις: 23/07/08, 17:05 »
Βασικα με τα χιλια ζορια επεισα την FatherBank να μου δωσει δάνει 1000 Ευρω. Γνωστος δεν παιζει που να ριψοκυνδινευει την πιστωτικη του στο ιντερνετ. Επίσης οι δικοι μου φοβουνται το ιντερνετ. Τι να κανεις, αν εισαι ακομα μικρος και δεν εχεις δικη σου δουλεια, πιστωτικη κλπ μια ζωη παρακαλας.

Σε ποια αναφερεσαι ρε συ Blackie ;

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #6 στις: 23/07/08, 17:09 »
Κοίταξε και αυτήν την Jackson που στα specs το μόνο που έχει να ζηλέψει από την SL-1 είναι ο έβενος στην ταστιέρα, και το Floyd Rose made in Germany. Η SL-3 έχει Floyd Rose original, αλλά made in China.
Επιπλέον, είναι πανέμορφη..
Ακόμα πιο όμορφη η RR24 που έλεγε ο blackie, αλλά με χαλάει που δεν έχει βριδγε μαγνήτη.. Αχχχ http://www.thomann.de/gr/jackson_rr24_rhoads_bk_yw.htm

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #7 στις: 23/07/08, 17:15 »
http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2s_asb_update.htm
http://www.thomann.de/gr/jackson_dkmg_tbk.htm

Στη τελικη πηγαινε και βγαλε μια χρεωστικη να τελειωνεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/08, 17:18 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #8 στις: 23/07/08, 17:22 »
Αρχικά, οι ltd δεν είναι απομίμηση των esp.. η ίδια εταιρεία τις φτιάχνει απλώς είναι τα οικονομικά μοντέλα.. αν πας κ αγοράσεις βέβαια κιθάρα ltd στα 200 ευρώ, να ξέρεις ότι όντως δεν έίναι ότι το καλύτερο γιατί εκτός του ότι είναι αισχρες σαν κιθάρες(αυτές που έπεσαν στα χέρια μου) το basswood & το alder ως ξύλα δεν κάνουν καλή φωτιά....!!!
από ibanez δεν ξέρω να σου πω.. απλώς εμένα δεν με βόλευε το μανίκι-τσιγαρόχαρτο-πολύ λεπτό για εμένα(ξεκίνησα με κλασσική, οπότε καταλαβαίνεις).. όχι ότι δεν είναι καλές κιθάρες, μια χαρά είναι.. απλώς εμένα δεν μου αρέσουν..
jackson πολύ καλές κιθάρες, κ αν πας για jackson κοίτα αυτές που είναι φτιαγμένες στην ιαπωνία.. πολύ καλά όργανα!! ειδικά μετά το upgrade που τους έκανε η εταιρεία βγαίνουν με seymour duncan μαγνήτες, double-lock τρεμολο κ κάποια μοντέλα έχουν κ μαγνήτη sustainiac στον λαιμό.. τώρα κ βιδωτός να είναι ο λαιμός, δεν χάνεις πολλά.. αφού μιλας κυρίως για μεταλλοκατάσταση, το sustain θα το έχεις κ από τους τόνους γκαζιού που θα φορτώνεις καθώς κ από το κομπρεσάρισμα.. βέβαια αν βρεις με κολλητό ή neck-through ακόμα καλύτερα..
Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Η ΚΙΘΑΡΑ!! για την schecter μιλάω.. πολύ καλή, κ όντως είναι τρελό ευκαιρία στα χρήματα της!! το πρόβλημα μου εμένα όμως με όλες τις super-strat είναι πως βρίσκει το χέρι μου στο ποντεσιόμετρο του volume κάτω από τον μαγνήτη της γέφυρας, κ τον "κλείνω" ασυναίσθητα.. λεπτομέρειες..
όντως.. δεν κάνουν για μεταλ καθόλου(glenn tipton, zakk wylde, james hetfield, kirk hammet, al pitreli,gary moore, adler, κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ) οι epiphone les paul είναι επίσης μια από τις καλύτερες ευκαιρίες στα χρήματά της αρκεί να βρεις κάποια από την κορέα.. τα κινεζάκια έχω δει ότι κάνουν πολλά "κόλπα" κ ψιλο-διαλύονται.. μια χαρά είναι για μέταλ, έχουν τρελό όγκο κ γκάζι!! αλλάζεις κ μαγνήτες κ είσαι μια χαρά.. το μειονέκτημά τους είναι ότι δεν θα σε βολεύει στα σόλο κάτω από το 17ο τάστο, λόγω κατασκευής..

Αυτά.. πάντως, μην κάνεις το λάθος κ αγοράσεις από εδώ.. πήγαινε σε μια τράπεζα με τον πατέρα σου, ή μόνος κ ρώτα για κάρτα, υπάρχουν κάρτες που είναι μόνο για μια αγορά κ πολλές άλλες.. δεν θα υπάρξει κίνδυνος, απλώς ψάχ' το.. θα το μετανιώσεις αν ψωνίσεις από το ελλαδιστάν!!!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #9 στις: 23/07/08, 17:44 »
Μετα από πολύ σκέψη. Κατέληξαν πλέον ότι θα αγοράσω καινούριοα κιθάρα.
Τιμή: 700-1000 Ευρω
Απο που: Δυστυχως απο Ελλαδα
Πληρωμη: Με δόσεις (αλλιως θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη ασυζητιτι)
Αγαπημενα συγκροτηματα: Metallica, Pantera, Trivium, Slayer,
Δευτερα αγαπημενα Συγκροτηματα: AC/DC, SRV, Led Zeppelin, Scorpions

Στο μυαλό μου:
1) ESP vs LTD. Πολλοί λένε ότι LTD ειναι χάλια σε σχέση με μια ESP. Η διαφορα τους (στο χιλιαρικο που εχω ως μετρο), ειναι 600-700 ευρω (πχ μια LTD 990, μια ESP 1700). Το γεγονος οτι τα LTD ειναι απομίμηση μοντελων ESP σε κατώτερη τιμή, νομίζω ότι λέει πολλά. Οπότε μιας και δεν εχω ορεξη να δώσω χρήματα σε όνόματα κλπ αποκλείω τελείως ESP LTD Κιθάρες γιατί είμαι πεπισμένος ότι στο μέλλον (5,10 χρονια, θα παρω μια ESP KH2 ).
2) Ibanez prestige ή Ibanez Sxxx ; Απο οτι έχω ακουσει, και οι δύο έχουν καλή κατασκευή και κάνουν την δουλειά τους στο metal. Προβλημα ; Ο ανυπαρξία EMG καθώς δεν έχω όρεξη να σκάψω την καινουρια μου κιθάρα για να βαλω τους EMG (που έχω ήδη αγορασμένους). Αν και γενικα το ονομα Ibanez μου την δίνει. Ο μονος λογος που το κοιταζω ειναι γιατι παιζουν μεγαλοι βιρτουοζοι με δ'αυτες. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι χαλια. Εχω παιξει και μου αρεσαν. Απλα δεν ειναι στο στιλ μου.
3) Jackson - Τις γουσταρω πολυ και μπορω να τις παρω σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τις εχει ο Στολλας. Το θέμα είναι οτι δεν εχω ιδεα απο Jackson και θελω καποιον να με καθοδηγησει.
Αυτο που θελω ειναι η κιθαρα να ειναι neck throu body (και αν δεν ειναι τι να γινει ...), Alder Body, Maple Neck, Rosewood fret. Πιστευω πιάσατε το νοήμα για τι κιθαρα προκειται. Stay heavy! Σχήμα στα @@ μου, αν αξιζει η κιθαρα το σχημα θα το συνηθισω αρκει να μου αρεσει και να εχω ορεξη να την παλεψω.
4) Schecter Hellraiser C1: Ολοι λενε οτι ειναι τρελο value4money. Βρε λες ; Αξιζει τοσο πολυ δηλαδή ; Ο Μαυρομουστακης στην θεσσαλονικη που ειναι βρε παιδια, γιατι λενε ολοι οτι αυτος τις εχει.
5) Epiphone: Δεν το κρυβω οτι ειμαι καμμενος με τις Les Paul. Αν υπηρχε κατι ομορφο και δυνατο δεν θα ελεγα οχι, αρκει να μην πληρωνα design παραπανω απο οτι πρεπει. Τωρα τι μεταλ μπορεις να παιξεις με δαυτες ; Αυτες ειναι αλλη φαση, πιο Guns'sRoses στιλ. Αλλα με ενδιαφερουν κ αυτες.

Επειδη θα παρω μες στην εβδομαδα (ή την επομενη) δειξτε λιγο συμμετοχη στο θεμα.

Το αστείο είναι οτι τις 2 πρώτες επιλογές τις απέκλεισες μόνος σου. Τώρα, φορώντας τους EMG, θα αναιρέσεις κάμποσα στοιχεία απο το ηχόχρωμα, οπότε, θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στο σχήμα και στο playability. Δες τί σου αρέσει και σε βολεύει. Αλλωστε, το να περιμένεις να γίνει αλλαγη στον ήχο που βγάζει ο spider ii (ή iii?) και το uber metal επειδη θα αλλάξεις κιθάρα, (ούτε καν μαγνήτες) είναι λίγο άσκοπο.

Προσωπική συμβουλή, πάρε μια βόλτα στα μαγαζιά,και βρες ένα όργανο το οποίο νιώθεις να σου ελευθερώνει τα χέρια.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #10 στις: 23/07/08, 17:49 »
http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/11920
αυτη μου αρεσε. Την βρηκα Ελλαδα 1100, πως σας φαινεται τιμη ;

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #11 στις: 23/07/08, 17:57 »
Αλλωστε, το να περιμένεις να γίνει αλλαγη στον ήχο που βγάζει ο spider ii (ή iii?) και το uber metal επειδη θα αλλάξεις κιθάρα, (ούτε καν μαγνήτες) είναι λίγο άσκοπο.

+10000

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #12 στις: 23/07/08, 18:20 »
Ρε παιδια το παιδι θελει ν'αλλαξει κιθαρα...ενισχυτη ισως αλλαξει αργοτερα...γιατι δε μενουμε στο θεμα...αφου βλεπετε πως ο φιλος επιγεται...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #13 στις: 23/07/08, 20:03 »
Εγω θα σου λεγα να δεις την schecter hellraiser. Θα σου βγει και φθηνοτερα απο τις αλλες και ετσι θα ειναι και ευκολοτερο να την ξεπληρωσεις. Ειναι πολυ καλη σαν κιθαρα, υπερβολικα καλη μπορω να πω για το κοστος της, εχει εξαρτηματα που υπαρχουν σε αλλες κιθαρες των 1000 Ε+, το μονο που πρεπει να κοιταξεις ειναι αν σε βολευει. Μπορεις να την βρεις και φτηνοτερα αμα ψαξεις ebay αλλα θελεις πιστωτικη εννοειται  ;)

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #14 στις: 23/07/08, 21:30 »
Ποιος ειναι ο αντιπροσωπος αυτης της Hellraiser ; Και καταρχας για ποιο μοντελο μιλατε ρε παιδια ; Εγω στο website ειδα καμια 7 μοντελα που γραφουν Hellraiser απο διπλα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #15 στις: 23/07/08, 21:32 »
Κοίτα αυτό και μετά πες μου αν επιμένεις για αγορά από Ελλάδα... ;)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=130236786482&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=003
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #16 στις: 23/07/08, 21:32 »
http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/11920
αυτη μου αρεσε. Την βρηκα Ελλαδα 1100, πως σας φαινεται τιμη ;

Απλώς να σου αναφέρω εδώ ότι το πραγματικό χρώμα της κιθάρας δεν είναι ακριβώς αυτό που φαίνεται στη μινιατούρα φωτό (το οποίο είναι και απίστευτο), αλλά είναι αυτό, που είναι απλώς φανταστικό  :P. (Με μαύρα hardware όμως).
Πιστεύω ότι πρόκειται για τίμια επιλογή. Είναι νομίζω μια από τις (λίγες) Jackson που δεν χρυσοπληρώνεις το όνομα..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/08, 21:34 από Raz »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #17 στις: 23/07/08, 21:37 »
Κοίτα αυτό και μετά πες μου αν επιμένεις για αγορά από Ελλάδα... ;)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=130236786482&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=003

 :o  :o  :o
ΑΜΑΝ!! Και από Αγγλία κιόλας? Οπότε χωρίς τελωνεία?  :o
Με 500€ περίπου έχεις ολοκαίνουρια hellraiser c1 :o

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #18 στις: 23/07/08, 21:40 »
Ρε παιδια το παιδι θελει ν'αλλαξει κιθαρα...ενισχυτη ισως αλλαξει αργοτερα...γιατι δε μενουμε στο θεμα...αφου βλεπετε πως ο φιλος επιγεται...

Δεν αντιλέγω.Αυτό που λέω, είναι οτι ειδικά αφού θα βάλει και τους ίδιους μαγνήτες, να προσανατολίσει την αγορά του βάση του playability του οργάνου, και όχι κάποιου ήχου που θα βγάλει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #19 στις: 23/07/08, 21:42 »
:o  :o  :o
ΑΜΑΝ!! Και από Αγγλία κιόλας? Οπότε χωρίς τελωνεία?  :o
Με 500€ περίπου έχεις ολοκαίνουρια hellraiser c1 :o

Δυστυχώς δεν είναι Αγγλία φίλε. Ο τύπος είναι στην Αμερική. Αλλά στέλνει με USPS οπότε μάλλον δεν θα πληρώσεις τελωνείο. Ακόμα κι αν πληρώσεις, και πάλι η τιμή είναι πολύ καλή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #20 στις: 23/07/08, 21:47 »
Hellraiser στην Θεσσαλονικη παιζει να βρω πουθενα για να δοκιμασω ;

Βασικα, μου αρεσε πολυ καιη Prophecy Epiphone Les Paul
http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm
Γιατι είναι τόσο φθηνή όμως ; Σε τι υστερεί πχ εναντι της Hellraiser ή της παραπανω Jackson ;

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #21 στις: 24/07/08, 02:56 »
Παράθεση
Στο μυαλό μου:
1) ESP vs LTD. Πολλοί λένε ότι LTD ειναι χάλια σε σχέση με μια ESP. Η διαφορα τους (στο χιλιαρικο που εχω ως μετρο), ειναι 600-700 ευρω (πχ μια LTD 990, μια ESP 1700). Το γεγονος οτι τα LTD ειναι απομίμηση μοντελων ESP σε κατώτερη τιμή, νομίζω ότι λέει πολλά. Οπότε μιας και δεν εχω ορεξη να δώσω χρήματα σε όνόματα κλπ αποκλείω τελείως ESP LTD Κιθάρες γιατί είμαι πεπισμένος ότι στο μέλλον (5,10 χρονια, θα παρω μια ESP KH2 ).
2) Ibanez prestige ή Ibanez Sxxx ; Απο οτι έχω ακουσει, και οι δύο έχουν καλή κατασκευή και κάνουν την δουλειά τους στο metal. Προβλημα ; Ο ανυπαρξία EMG καθώς δεν έχω όρεξη να σκάψω την καινουρια μου κιθάρα για να βαλω τους EMG (που έχω ήδη αγορασμένους). Αν και γενικα το ονομα Ibanez μου την δίνει. Ο μονος λογος που το κοιταζω ειναι γιατι παιζουν μεγαλοι βιρτουοζοι με δ'αυτες. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι χαλια. Εχω παιξει και μου αρεσαν. Απλα δεν ειναι στο στιλ μου.
3) Jackson - Τις γουσταρω πολυ και μπορω να τις παρω σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τις εχει ο Στολλας. Το θέμα είναι οτι δεν εχω ιδεα απο Jackson και θελω καποιον να με καθοδηγησει.
Αυτο που θελω ειναι η κιθαρα να ειναι neck throu body (και αν δεν ειναι τι να γινει ...), Alder Body, Maple Neck, Rosewood fret. Πιστευω πιάσατε το νοήμα για τι κιθαρα προκειται. Stay heavy! Σχήμα στα @@ μου, αν αξιζει η κιθαρα το σχημα θα το συνηθισω αρκει να μου αρεσει και να εχω ορεξη να την παλεψω.
4) Schecter Hellraiser C1: Ολοι λενε οτι ειναι τρελο value4money. Βρε λες ; Αξιζει τοσο πολυ δηλαδή ; Ο Μαυρομουστακης στην θεσσαλονικη που ειναι βρε παιδια, γιατι λενε ολοι οτι αυτος τις εχει.
5) Epiphone: Δεν το κρυβω οτι ειμαι καμμενος με τις Les Paul. Αν υπηρχε κατι ομορφο και δυνατο δεν θα ελεγα οχι, αρκει να μην πληρωνα design παραπανω απο οτι πρεπει. Τωρα τι μεταλ μπορεις να παιξεις με δαυτες ; Αυτες ειναι αλλη φαση, πιο Guns'sRoses στιλ. Αλλα με ενδιαφερουν κ αυτες.


Δυο σχόλια/ερωτήσεις. Γιατί δεν μπαίνουν EMG στις ibanez ? (εγώ ξέρω οτι στα περισσότερα μοντέλα μπαίνουν, και επίσης
υπάρχουν αρκετές που έχουν ήδη επάνω EMG). Και επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που λες με τις Les Paul. (εάν όχι όλα
τότε τα περισσότερα απ τα συγκροτήματα που αναφέρεις παίζουν ή έπαιζαν και με Les Paul, ακόμα και οι Slayer παλιότερα.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #22 στις: 24/07/08, 09:03 »
ρε παιδια, ας λεω το εξης απλο πραγμα: Απο ιδιομορφια σχηματος είναι πιο βολικό και πιο νορμαλ να παίζεις κάφρικα με μια κιθάρα που φτιάχτηκε για αυτό τον σκοπό.

Οι Les Paul ειναι πασπαρτου, παίζουν τα πάντα και ειναι οι αγαπημενες μου. Γι αυτο τον λογο πιο πανω σκεφτομαι την παραπανω Les Paul και περιμενω γνωμες και αποψεις. Φυσικα και ξερω οτι ολοι εχουν μια Les Paul (Hetfield πχ) αλλά εγω δεν θελω να δώσω χρηματα σε κατι που δεν με ικανοποιεί. Προσωπικά όταν έπαιξα με Les Paul μου φάνηκε να παίζω πιο ελεύθερα, πιο εύκολα και ευέληκτα, ακόμα και σε μεταλ φαση γούσταρα τρελά. Γι αυτό θελω τις γνώμες σας σχετικά με την παραπάνω κιθάρα.


Ακόμα, δεν είπα οτι EMG δεν μπαινουν σε Ibanez. Απλα πιστεύω οτι το όργανο έχει μια προσωπικότητα απο μόνο του, αν ειναι να πάρω κιθαρόνι και μετα να πληρώνω 50-100 για να περασουν μαγνητες κλπ αστα να πανε.
Μην σου πω οτι θα παρω τελικα καμια Epi Les Paul Ultra 2 :p

Πιστευω οτι η Schecter ειναι γαματη κιθαρα για τα χρηματα της. Ναι το πιστευω και δεν εχω λογο να πω το αντιθετο. Αλλα πιστευω οτι εχει παροπίδες στο μεταλ. Δεν μπορεις να παιξεις κατι αλλο. Ε λοιπον αφου τα χρηματα ειναι αρκετα (1000 Ευρω), και εγω ειμαι καπως πιο all around και αφου εχω τρελα με τις Les Paul, σκεφτηκα:


Δεν ειναι κουκλα ;
Οι Dirty Fingers τι σας λενε ; Never Heard them.
btw βρηκα την Schecter απο ελλαδα στα 700 Ευρα (πιο 250++ ψιλα πιο φθηνα απο Thomann).
Το μονο που με απασχολει ειναι γιατι γραφει οτι φοραει 81/85, αφου 81/89 δεν ειναι κανονικα ;

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/schecter-c1-hellraiser-fr.html

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #23 στις: 24/07/08, 09:22 »
btw ρωτησα και εμαθα οτι η τιμη ειναι κανονικη ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Veni Vidi Guitari
« Απάντηση #24 στις: 24/07/08, 12:05 »
Το μονο που με απασχολει ειναι γιατι γραφει οτι φοραει 81/85, αφου 81/89 δεν ειναι κανονικα ;
Τα παλια μοντελα (νομιζω πριν 2008) φορουσαν 81/85, ε οποτε μπορει να τους εμεινε και καμια απαυτες. Μπορεις να χαμηλωσεις επισης και τον neck μαγνητη για να περιορισεις το γκαζι και να βγαλεις εναν πιο γλυκο ηχο οπως την εχω και γω. Ηχο στυλ alnico pro k slash παντως μπορει να μην εχεις αλλα με λιγο πειραγμα τα ποτενσιομετρα( εφε,ενισχυτης,κιθαρα) μπορεις να βγαλεις αρκετα ικανοποιητικα αποτελεσματα. Οταν λες εισαι πιο all-around τι ακριβως εννοεις? Παντως για τα περισσοτερα συγκροτηματα π γραφεις πιο πανω κανει και με το παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/08, 12:08 από Seth21 »