Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος  (Αναγνώστηκε 6848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TzTonia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Νέο μέλος
« στις: 15/02/13, 11:54 »
Καλημέρα σας.!
Έχοντας αποφασίσει να ξεθάψω τα "μουσικά ακούσματα" της παιδικής ηλικίας, κατέληξα και ύστερα από κάποιο ψάξιμο στην αγορά μιας ακουστικής 6-χορδης Fender CD-60 που έχω καταλάβει είναι μια αξιόλογη λύση για αρχάριους. Η λιγοστή εμπειρία μου είναι πριν πολλά χρόνια με μία no name κλασσική έχοντας φτάσει σε ένα α επίπεδο για αρχάριο αλλά αυτή τη στιγμή είναι σαν να ξεκινάω από το μηδέν για μένα.
Γνωρίζοντας τις διαφορές μεταξύ κλασσικής-ακουστικής, υπέρ κατά και τα σχετικά, έχοντας ακούσει διάφορα μουσικά κομμάτια στο internet και με τα δύο είδη, αλλά και live, σήμερα ή αύριο θα περάσω από το σχετικό κατάστημα να την αγοράσω και ο ενθουσιασμός μου δεν λέγεται. (περιμένω οποιοδήποτε σχόλιο ή υπόδειξη του τι μπορώ να ελέγξω παραπάνω).

Πρώτα-πρώτα να σας πω ότι διαβάζω το forum σαν επισκέπτης για αρκετό καιρό και έχοντας αποφασίσει για το πρώτο βήμα, έγινα και μέλος του forum... πολύ καλή δουλειά και μπράβο σας, πάντα τέτοια.
Με την ευκαιρία... επιτρέψτε μου και εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω την συμβουλή σας στο πως να ξεκινήσω.. κάποιο βιβλίο, ίσως κάποια μαθήματα για αρχάριους από το internet κτλ. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ επαγγελματικά με την μουσική, ούτε με ενδιαφέρει να αποκτήσω κάποιο πτυχίο ή εξετάσεις και τέτοια... Ο λόγος είναι για προσωπική μου ψυχαγωγία, hobby και φυσικά να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο του να μπορώ να παίζω και κανένα τραγουδάκι να γουστάρω που λένε:)
Οποιαδήποτε βοήθεια και υπόδειξη είναι όλα ευπρόσδεκτα.
Ευχαριστώ,
Τόνια.
 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #1 στις: 15/02/13, 12:02 »
Γειά σου Τόνια και καλώς ήρθες.

Εάν καταλαβαίνεις έστω και βασικά Αγγλικά, υπάρχει ένα site με πλήρη και ολοκληρωμένη σειρά μαθημάτων εντελώς δωρεάν:
http://www.justinguitar.com/

Ρϊξε μία ματιά στο ευρετήριο, ο Justin είναι πολύ επικοινωνιακός, και εκτός από την βαρετή (αλλά απαραίτητη) θεωρία, έχει και πάρα πολλά γρήγορα riffs και licks όπως και τα καταπληκτικά Easy Songs με δημοφιλή τραγούδια, για να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να σε κρατάει ενεργοποιημένη για πρόοδο:
http://www.justinguitar.com/en/AA-000-LessonIndex.php   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #2 στις: 15/02/13, 12:06 »
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)

Οι περισσότεροι θα σου πουν "κάνε μαθήματα με κάποιο δάσκαλο". Δεν μας είπες αν έχεις την οικονομική δυνατότητα για μαθήματα. Αυτό είναι σημαντικό κριτήριο για τις επιλογές σου. Αν δεν θέλεις να πληρώσεις για δάσκαλο, το internet εχει μια θαλασσα πληροφοριών (αλλά μπορεί να χαθείς/μπερδευτείς). ΟΚ, δοκίμασε τα μαθήματα αυτού εδώ: http://justinguitar.com

Το να γρατζουνάς μερικά ακόρντα και να γουστάρεις, είναι σχετικά εύκολο, οπότε μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε ;)

Υ.Γ. χεχε μολις ειδα οτι με προλαβε ο Αδριανός, αλλά στελνω το μηνυμα ετσι κι αλλιως

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #3 στις: 15/02/13, 13:03 »
Tόνια, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Πριν αγοράσεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, θα ήταν καλό να κοιτάξεις σε μερικά καταστήματα (όσα μπορείς) και να ζητήσεις να παίξεις όσες κιθάρες έχουν σε αυτά τα λεφτά. Ίσως να βρεις κάτι που σού αρέσει περισσότερο. Μη βασιστείς μόνο σε διαδικτυακές έρευνες και γνώμες άλλων.

Καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος TzTonia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #4 στις: 15/02/13, 13:28 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.
Τα μαθήματα δεν τα αποκλείω... απλά σχεδιάζω να ξεκινήσω και να θυμηθώ τα παλιά... και όντας σίγουρη ότι σε κάποιο σημείο θα κολλήσω ή η πρόοδος θα γίνει απελπιστικά αργή... τότε είναι που θα κοιτάξω να ξεκινήσω και κάποια μαθήματα.
@Αππόλων, τι άλλη κιθάρα/τύπο θα μπορούσα να κοιτάξω παρόμοια αυτής που έχω υπόψη μου να αγοράσω?
Ο λόγος που έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου και μου το έχει προτείνει και φίλος... είναι για να σας πω την αλήθεια έχω μεγάλες επιφυλάξεις να μην φάω τα μούτρα μου. Δηλ. όπως είπα και πριν... είναι σαν να jekin;avαπό την αρχή και ακουστική δεν έχω ξαναπιάσει... αυτό που φοβάμαι είναι δοκιμάζοντας μην καταλήξω να πάρω φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες... if you know what i mean.
Thanks, Tonia.

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #5 στις: 15/02/13, 13:40 »
Τωνια ,
κατ' αρχας καλωσηλθες στην ομορφη παρεα μας. Για το οργανο θα σε συμβουλεψουν αλλοι αρμοδιωτεροι απο μενα. Οσον αφορα την εκμαθηση νομιζω [αν αντεχεις το οικονομικο] οτι το καλυτερο θα ηταν αν μπορουσες 15-20 μαθηματα με δασκαλο, τουλαχιστον για τα βασικα [ασκησεις,σκαλες,πιασιματα,συγχορδιες κλπ]. Αυτα απο εμενα, δηλαδη καποιον που αποφασισε να μαθει κιθαρα στα 57 του χωρις καμμια προηγουμενη εμπειρια.
keep trying
Γιωργος
 
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #6 στις: 15/02/13, 13:54 »
@Αππόλων, τι άλλη κιθάρα/τύπο θα μπορούσα να κοιτάξω παρόμοια αυτής που έχω υπόψη μου να αγοράσω?

Είναι δύσκολο να σού πω χωρίς να ξέρω τι μάρκες ή μοντέλα διαθέτει το κατάστημα (ή τα καταστήματα) της περιοχής σου. Γι αυτό σού είπα να παίξεις με όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες μπορείς στα λεφτά που διαθέτεις. Συνήθως προτείνω μάρκες όπως Cort, Washburn και Vintage, αλλά σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν επίσης καλές προτάσεις από Epiphone, Ibanez, Yamaha, Ashton και ίσως καμιά φτηνή Takamine.


Παράθεση
Ο λόγος που έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου και μου το έχει προτείνει και φίλος... είναι για να σας πω την αλήθεια έχω μεγάλες επιφυλάξεις να μην φάω τα μούτρα μου. Δηλ. όπως είπα και πριν... είναι σαν να jekin;avαπό την αρχή και ακουστική δεν έχω ξαναπιάσει... αυτό που φοβάμαι είναι δοκιμάζοντας μην καταλήξω να πάρω φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες... if you know what i mean.

I really don't know what you mean...

Αγοράζεις κιθάρα γύρω στα 100-150 Ευρώ. Σε αυτή την κατηγορία τα περισσότερα όργανα είναι πιθανό να έχουν κάποιες ατέλειες ή τέλος πάντων συμβιβασμούς που υπαγορεύονται από τη χαμηλή τιμή. Αν παίξεις με 5-10 κιθάρες σε αυτά τα λεφτά θα δεις ποιά σου αρέσει σαν ήχος, είναι ευκολόπαιχτη και σε βολεύει σαν αίσθηση.  Δεν ψάχνεις για κάτι άλλο, αφού ο προϋπολογισμός σου είναι χαμηλός και θέλεις την κιθάρα βασικά για εκμάθηση και ερασιτεχνική ενασχόληση στο σπίτι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος TzTonia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #7 στις: 18/02/13, 19:10 »
Καλησπέρα και πάλι.
Μεγιά μου... την πήρα τελικά από την περασμένη Παρασκευή και φυσικό ήταν, το Σαββατοκύριακο να το αφιέρωσα σχεδόν ολόκληρο στο να μπορέσω να θυμηθώ την θεωρία που είχα παρακολουθήσει πολύ πιο παλιά όπως είπα και πριν και φυσικά με την ανάλογη εξάσκηση πάνω στην κιθάρα. (μέχρι πριν αρκετά όμως χρόνια έπαιζα για πολύ καιρό κλασσική).
Αλλά βρε παιδιά (βέβαια ήταν κάτι που το περίμενα) τα 1-2-3 δάχτυλα του αριστερού τα φτύσανε. Ξέρω ξέρω υπομονή και αποχή για κάποια/ες μέρες μέχρι να έρθουν στα ίσια τους.
Μήπως παράλληλα υπάρχει και κανένα άλλο κόλπο/τεχνική ώστε να συντομεύσω την "ανάρρωση"? π.χ. να δοκίμαζα να φορέσω τις αντίστοιχες χορδές για λιγότερο δουλεμένα δάχτυλα?
by the way... το justinguitar.com πολύ καλό... αν έχετε παρόμοια site να προτείνετε είμαι ευγνώμων.
Ευχαριστώ - Τόνια.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #8 στις: 18/02/13, 20:37 »
Χωρίς να στο προτείνω βέβαια, αλλά επειδή το θυμήθηκα τώρα και είναι κομμάτι ενδιαφέρον, υπάρχει μια τεχνική που αν ισχύουν τα όσα διάβασα και ποτέ δεν διασταύρωσα υπάρχει μια τεχνική που χρησιμοποιούσαν στο Β Παγκόσμιο στο μέτωπο.

Αυτή την τεχνική την εφήρμοσε λέγεται κι ο Stevie Ray Vaughan. Επειδή έπαιζε με χοντρές χορδές για καλύτερο ήχο και έπαιζε κάθε μέρα πρόβες, live κλπ, σκίζονταν τα δάχτυλά του και ήθελε γρήγορη ανάρρωση καθότι επαγγελματίας και οι υποχρεώσεις έτρεχαν.

Έτσι, έβαζε κόλλα ας πούμε στο μπράτσο του δεξιού χεριού και κολλούσε στο δεξί του χέρι τα ακροδάχτυλά του. Στέγνωνε η κόλλα, και τραβούσε το αριστερό χέρι, με αποτέλεσμα να ξεκολλάει λίγο απ'το δέρμα του δεξιού μπράτσου και να μένει στα σκισμένα απ'την κιθάρα ακροδάχτυλα του αριστερού χεριού.

Τη συνέχεια την καταλαβαίνεται, στα ακροδάχτυλα είχε πλέον κολλημένο ολοκαίνουργιο δέρμα για να παίξει.

Στην κρίση του καθένα αν θα πιστέψει την ιστορία.. ;)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #9 στις: 18/02/13, 21:06 »
τι σίχαμα ήταν αυτό?? ;D

εγώ έχω ακούσει πως βάζουν απλά κόλλα στην "ψίχα" των δαχτύλων του χεριού της ταστιέρας οπότε και δεν φθείρεται το δέρμα....

αλλά, Τόνια...απλά περίμενε να δυναμώσουν....όσο παίζεις τόσο θα παθαίνει "ανοσία" εκείνο το σημείο.....υπομονή και σε ελάχιστο καιρό δε θα σε απασχολεί καν!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #10 στις: 18/02/13, 21:53 »
Την πιο μεγάλη διαφορά για ευκολία στο παίξιμο και λιγότερο πόνο, πιστεύω πως θα την κάνει ένα σωστό (χαμηλό) σεταρισμα με τις πιο light gauge χορδες που μπορείς να βρεις. Ίσως να έχεις ήδη αρκετά λεπτές χορδές, αλλά αν είναι σχετικά χοντρές (π.χ 13αρες), θα δείς αρκετή διαφορά (π.χ με 10αρες).

κατά τα άλλα, υπομονή, με το μαλακό κτλ, που ξέρεις ήδη :)

Καλή αρχή και καλωσήρθες

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #11 στις: 18/02/13, 22:44 »
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, χρειάζεται υπομονή και εξάσκηση. Ο πόνος των δακτύλων είναι αναπόφευκτος σε αυτή τη φάση. Σύντομα δεν θα το σκέφτεσαι καν... ;)

Χωρίς να στο προτείνω βέβαια, αλλά επειδή το θυμήθηκα τώρα και είναι κομμάτι ενδιαφέρον, υπάρχει μια τεχνική που αν ισχύουν τα όσα διάβασα και ποτέ δεν διασταύρωσα υπάρχει μια τεχνική που χρησιμοποιούσαν στο Β Παγκόσμιο στο μέτωπο.

Αυτή την τεχνική την εφήρμοσε λέγεται κι ο Stevie Ray Vaughan. Επειδή έπαιζε με χοντρές χορδές για καλύτερο ήχο και έπαιζε κάθε μέρα πρόβες, live κλπ, σκίζονταν τα δάχτυλά του και ήθελε γρήγορη ανάρρωση καθότι επαγγελματίας και οι υποχρεώσεις έτρεχαν.

Έτσι, έβαζε κόλλα ας πούμε στο μπράτσο του δεξιού χεριού και κολλούσε στο δεξί του χέρι τα ακροδάχτυλά του. Στέγνωνε η κόλλα, και τραβούσε το αριστερό χέρι, με αποτέλεσμα να ξεκολλάει λίγο απ'το δέρμα του δεξιού μπράτσου και να μένει στα σκισμένα απ'την κιθάρα ακροδάχτυλα του αριστερού χεριού.

Τη συνέχεια την καταλαβαίνεται, στα ακροδάχτυλα είχε πλέον κολλημένο ολοκαίνουργιο δέρμα για να παίξει.

Στην κρίση του καθένα αν θα πιστέψει την ιστορία.. ;)

Αυτή την ιστορία την έχω διαβάσει και αλλού και ειλικρινά ελπίζω να πρόκειται για μύθο ή για τραγική παρανόηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/13, 22:54 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος
« Απάντηση #12 στις: 19/02/13, 19:15 »
Αυτή την ιστορία την έχω διαβάσει και αλλού και ειλικρινά ελπίζω να πρόκειται για μύθο ή για τραγική παρανόηση...
Πολύ τραγική όμως  ;D . Μπροστά της, η ιστορία με τα δάχτυλα του Iommi μοιάζει με παραμυθάκι για μικρά παιδιά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νεο μέλος...

Ξεκίνησε από Greeklover Βιβλίο Εντυπώσεων

10 Απαντήσεις
6191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 23:38
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
6063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 02:38
από Marios Demigod
6 Απαντήσεις
4981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/07, 02:17
από PAN.84
20 Απαντήσεις
8324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 19:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
39907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/11, 12:48
από PrettyGuitarist
6 Απαντήσεις
3308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/12, 00:58
από Adrift
22 Απαντήσεις
8055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/12, 20:18
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/13, 23:09
από babaliaris
2 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/15, 17:25
από Yiannis Papadopoulos
10 Απαντήσεις
7058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 17:43
από Guitar Fan