Αποστολέας Θέμα: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)  (Αναγνώστηκε 29364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 483
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #100 στις: 15/06/08, 01:31 »
οι πεζοι γιατι δεν περνανε απτις διαβασεις?μου λετε?

Στην περιοχή που μένω, περνάω συχνά από διαβάσεις δίπλα σε σχολεία. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές, οι οδηγοί (που είναι συνήθως γονείς που φέρνουν τα παιδιά τους στο σχολείο) μας έχουν γραμμένους και εμάς, και τη διάβαση.
Εκείνοι οι δρόμοι είναι μικροί αλλά παλεύεται η κατάσταση. Το πρόβλημα είναι μια διασταύρωση δύο μεγάλων δρόμων. Τη διάβαση πεζών τη χρησιμοποιώ μόνο από τη μια πλευρά γιατί είναι μονόδρομος και είναι λίγες οι πιθανότητες να μου πεταχτεί από αλλού αμάξι (ναι, κινούνται αντίθετα και στο μονόδρομο). Από οπουδήποτε αλλού νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια να περάσω με κόκκινο (όταν έχουν πράσινο οι πεζοί δεν φαίνονται τα αυτοκίνητα που στρίβουν και ανεβαίνουν) και πριν φτάσω στη διάβαση (για τα αυτοκίνητα που στρίβουν και επειδή περνάνε πολλά φορτηγά από 'κει).

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #101 στις: 15/06/08, 12:22 »
οι πεζοι γιατι δεν περνανε απτις διαβασεις?μου λετε?

Στην περιοχή που μένω, περνάω συχνά από διαβάσεις δίπλα σε σχολεία. Δυστυχώς, τις περισσότερες φορές, οι οδηγοί (που είναι συνήθως γονείς που φέρνουν τα παιδιά τους στο σχολείο) μας έχουν γραμμένους και εμάς, και τη διάβαση.
Εκείνοι οι δρόμοι είναι μικροί αλλά παλεύεται η κατάσταση. Το πρόβλημα είναι μια διασταύρωση δύο μεγάλων δρόμων. Τη διάβαση πεζών τη χρησιμοποιώ μόνο από τη μια πλευρά γιατί είναι μονόδρομος και είναι λίγες οι πιθανότητες να μου πεταχτεί από αλλού αμάξι (ναι, κινούνται αντίθετα και στο μονόδρομο). Από οπουδήποτε αλλού νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια να περάσω με κόκκινο (όταν έχουν πράσινο οι πεζοί δεν φαίνονται τα αυτοκίνητα που στρίβουν και ανεβαίνουν) και πριν φτάσω στη διάβαση (για τα αυτοκίνητα που στρίβουν και επειδή περνάνε πολλά φορτηγά από 'κει).
πες τα ρε μαρινο.................αντε τωρα που εισαι μεσα στα κυκλωματα της κνε πες να γινει τιποτα καλυτερο για τους δρομους και της λακουβες........................ ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος fake7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/thebbsea
    • Προφίλ
    • The Brightly Shining Sea
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #102 στις: 15/06/08, 19:01 »
οι πεζοι γιατι δεν περνανε απτις διαβασεις?μου λετε?
Γιατί φυσικά αν περάσει από τις διαβάσεις, εσύ θα σταματήσεις και θα του δώσεις προτεραιότητα...
δεν εχει τυχει να δω καποιον να περνα απο διαβαση..
Life is not a rehearsal. All he has is the one chance to get it right.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #103 στις: 15/06/08, 19:15 »
οι πεζοι γιατι δεν περνανε απτις διαβασεις?μου λετε?
Γιατί φυσικά αν περάσει από τις διαβάσεις, εσύ θα σταματήσεις και θα του δώσεις προτεραιότητα...
;D ;D ;Dσε ποια χωρα γινεται αυτο; :P...απο την 28 οκτωμβρη παντως που περναγα καθε μερα επρεπε να ησουν τυχερος για να ειχε τυχει ολα τα αυτοκινητα το προηγουμενο φαναρι...πφ
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #104 στις: 15/06/08, 19:43 »
Στην κύπρο γίνεται...όχι σε διάβαση απλά στο δρόμο να στέκεσαι η πλειοψηφία των οδηγών θα σταματήσει να περάσεις.Πήγα 2 φορές απ την αρχή του χρόνου και μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη το γεγονός.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #105 στις: 15/06/08, 21:21 »
Στην κύπρο γίνεται...όχι σε διάβαση απλά στο δρόμο να στέκεσαι η πλειοψηφία των οδηγών θα σταματήσει να περάσεις.Πήγα 2 φορές απ την αρχή του χρόνου και μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη το γεγονός.
πωπω στην κυπρο πως δεν μας πατησαν..και δεν φταιγανε οι ανθρωποι..αλλα εμεις που μπερδευομασταν και κοιταγαμε αναποδα...βρε εκατο φορες την παθανε συνεχιζαμε.. :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #106 στις: 15/06/08, 21:41 »
Στην κύπρο γίνεται...όχι σε διάβαση απλά στο δρόμο να στέκεσαι η πλειοψηφία των οδηγών θα σταματήσει να περάσεις.Πήγα 2 φορές απ την αρχή του χρόνου και μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη το γεγονός.
Ναι, γιατί αυτό είναι συνήθεια των Άγγλων (να δίνουν προτεραιότητα στον πεζό όταν ετοιμάζεται να περάσει μια διάβαση) και ως γνωστό τα αδέρφια μας οι Κύπριοι νιώθουν μια έλξη για τις Βρετανικές συνήθειες..

Αποσυνδεδεμένος Σ.απ.φώΣ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ξέρω, μα επιλέγω ξανά τ' όνειρο.
    • Προφίλ
    • Μαρία Νεφέλη
Απ: "Είμαι γάιδαρος και παρκάρω όπου βρω!" :-)
« Απάντηση #107 στις: 15/06/08, 22:49 »
Στην κύπρο γίνεται...όχι σε διάβαση απλά στο δρόμο να στέκεσαι η πλειοψηφία των οδηγών θα σταματήσει να περάσεις.Πήγα 2 φορές απ την αρχή του χρόνου και μου προκάλεσε τεράστια έκπληξη το γεγονός.

Και βέβαια υπάρχουν και άφθονοι χώροι στάθμευσης, ιδιωτικοί και δημόσιοι και δεν κόβουν κεφάλι όπως εδώ.. Ακούς εκεί 5 πάρκινγκ είσοδος και μετά έξτρα 1 ευρώ την ώρα!
Ιξίονες είμαστε όλοι. Iξίονες που αγκαλιάσαμε ένα σύννεφο νομίζοντας ότι κρατούμε τα όνειρά μας...
Ν.Κ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
48 Απαντήσεις
19457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 07:56
από sof1a
1 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 13:48
από groovymood