Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!  (Αναγνώστηκε 51800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Αν δεν κανω λαθος αυτο το θεμα δεν υπαρχει
Στρατευση στα 18;...μπας και ξανα γυριζουμε στο 1-1-4;
Ειναι σωστο ή λαθος; ::)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #1 στις: 03/05/08, 14:35 »
Yπαρχει καπου και ειχε πεσει οπως παντα τεραστιος τσακωμος. Αν το βρω θα το φερω στην επιφανεια. Παντως αν δεν το βρω εγω ειμαι καθετα αντιθετος με την υποχρεωτικη στρατευση γενικα.

Χμ ειχε συζητηθει στο θεμα για τους ανυποτακτους και στο θεμα αστυνομια και αλητεια μερος 2ο. Τωρα ξεχωριστο θεμα για αυτο δεν βρηκα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #2 στις: 03/05/08, 14:35 »
Γιατί? σε καλέσανε και σένα Αμυλο?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #3 στις: 03/05/08, 14:37 »
Γιατί? σε καλέσανε και σένα Αμυλο?  ;D
νι στην πρωτη γραμμη :P
τελικα αμ βρειτε το θεμα πες τε μοτ να το σβησω
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #4 στις: 03/05/08, 14:38 »
εχω αναβολη μεχρι το 2014..ελπιζω μεχρι τοτε να εχει πεσει σαπιλα,και να εχει καταργηθει...αν και κομματακι δυσκολο :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #5 στις: 03/05/08, 14:46 »
Μια λύση είναι να το παίξεις τρελός και να σε εξαιρέσουν.
Και άλλη μια να κάνεις εγχείρηση αλλαγής φύλου.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #6 στις: 03/05/08, 14:59 »
Τωρα πια δεν ειναι τοσο ευκολο να παρεις τρελοχαρτο. Παλιοτερα (εποχες 70-80) απο οτι μου εχουν πει ηταν αρκετα ευκολο, εχω και αρκετους γνωστους που το κανανε αυτο. Ανεβαινες στο παραθυρο ελεγες οτι θα πηδηξεις και σε βγαζανε τρελο. Και ο Ασιμος κατι τετοια εκανε. Το ζητημα ειναι να εχεις την επιλογη να μην πας φανταρος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #7 στις: 03/05/08, 15:04 »
Εγώ παίδες πήγα φαντάρος και δεν το μετάνιωσα. Έμαθα πολλά πράγματα για τη ζωή. Έκανα και φιλαράκια. Πήγα σε όλη την Ελλάδα, γνώρισα πολλά μέρη (Λήμνο, Τρίπολη, Βόλο, Χανιά, Ηράκλειο) Το κακό είναι οτι έκανα πολλούς μήνες. 20! Και πολλές ώρες σκοπιά. Γενικά όμως ήταν μια ωραία εμπειρία ο στρατός!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #8 στις: 03/05/08, 15:14 »
Μια λύση είναι να το παίξεις τρελός και να σε εξαιρέσουν.
Και άλλη μια να κάνεις εγχείρηση αλλαγής φύλου.
πες οτι κανω εγχειρηση..αν μετα θελω να επανελθω? :P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #9 στις: 03/05/08, 15:17 »
Γενικά πιστεύω ότι η στρατιωτική θητεία δεν είναι κάτι κακό, αρκεί να μην είναι υποχρεωτική ή τουλάχιστον να ήταν μικρότερης διάρκειας. Μια στοιχειώδης επαφή με τους στρατιωτικούς μηχανισμούς και διαδικασίες είναι χρήσιμη πιστεύω γιατί η χειρότερη των περιπτώσεων ποτέ δε ξέρουμε πότε θα έρθει και δε θα είναι και επιλογή μας. Εντάξει είμαι ειρηνιστής κλπ και μπορεί να σιχαίνομαι τους στρατιωτικούς, αλλά αν έρθει η στιγμή να υπερασπιστώ την πατρίδα μου θα το κάνω. Στο θέμα μας τώρα. ΜΕ βάση τα σημερινά δεδομένα που αφορούν τη στρατιωτική θητεία και την πανεπιστημιακή εκπαίδευση, για εμάς τους άντρες πιστεύω θα είναι κάτι καλό να έχουμε ξεμπερδέψει με το στρατό πριν τη σχολή. Τουλάχιστον για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με αυτό που σπουδάζει, παρατηρώ πως εμφανίζονται προσφορές εργασίας προς τα τελειώματα και τότε το μόνο εμπόδιο είναι ο στρατός. Οι Κύπριοι με το που κλείσουν τα 18 πάνε στρατό και μετά πανεπιστήμιο. Και μάλιστα κάνουν 2 χρόνια, όχι σαν εμάς που κάνουμε 1. Σύμφωνα με εμπειρία φίλου μου ο οποίος μόλις ξεμπέρδεψε με τις πανελλήνιες, γράφτηκε στη σχολή του και μετά πήγε στρατό, νοιώθει πως έχει φύγει ένα βάρος από πάνω του και στις εξεταστικές πέρασε και κάτι μαθηματάκια όσο ήταν στο στρατό. Στην ουσία ξεκίνησε τη σχολή με λιγότερα μαθήματα. Γενικά εγώ είμαι υπέρ αυτής της ρύθμισης, ειδικά με τις συνθήκες που επικρατούν τώρα στην Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #10 στις: 03/05/08, 15:23 »
Μια λύση είναι να το παίξεις τρελός και να σε εξαιρέσουν.
Και άλλη μια να κάνεις εγχείρηση αλλαγής φύλου.
πες οτι κανω εγχειρηση..αν μετα θελω να επανελθω? :P
Μετά...δεν έχει μετά  ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #11 στις: 03/05/08, 15:26 »
Νομίζω πως το "κλειδί" είναι αυτό που αναφέρει ο Fteo παραπάνω.Δηλαδή αν γραφτείς ταυτόχρονα στη σχολή και δίνεις και μαθήματα ,γλυτώνεις πολύ χρόνο.Άφήστε που σε κάθε εξεταστική μπορείς να παίρνεις και φοιτητικές άδειες ,οπότε ο χρόνος της θητείας θα είναι ακόμα μικρότερος.Γενικά όσο πιο νέος πας φαντάρος τόσο πιο εύκολο είναι.Πάντως από ότι έχω ακούσει ,εναντιώνονται σε αυτό και οι στρατιωτικοί μιας και ο στρατός χρησιμοποιεί δωρεάν πολλούς πτυχιούχους(γιατρούς,νοσηλευτές,οικονομολόγους,κ.α)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #12 στις: 03/05/08, 15:36 »
Χμμ βασικά να πω 'ότι κατι τετοιο αποκλείεται να γινει. Δηλαδή βγαίνουν κατα καιρούς τέτεοις βλακείες για υποχρεωτική στράτευση απο τα 18 αλλά κανενας δεν προκείται να το ψηφίσει γιατι κανέναν δεν βολευει οποιασδήποτε και αν είναι ιδεολογιας.

Από την άλλη, την άποψη μου για την ύπαρξη στρατού αυτοί που ξέρουν την ιδεολογία μου θα τη γνωρίζουν.Η ύπαρξη στρατού προυποθέτει και την υπόθεση ενός επικείμενου πολέμου.Με άλλα λόγια αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι έχουμε  στρατευμένη και πρόσκαιρη ειρήνη η οποία αρκεί το παραμικρό για την ανατρέψει. Άρα εαν είχαμε τα μυαλά μας στα κεφάλια μας, ίσως και να φοβόμασταν με αυτά τα δεδομένα και να προσπαθούσαμε να κάνουμε κάτο γιαυτο... λέμε τώρα... ::)

Ακόμα, η ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που η στράτευση είναι υποχρεωτικη. Στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες και στην Αμερική εθελοντικά κάποιος πηγαίνει και γίνεται μισθορφόρος. Και εδω συμβαίνει αυτό με την ύπαρξη των ΣΣΑΣ αλλα΄συνεχίζουμε ως ''προοδευτική'' χώρα να έχουμε ακόμα υποχρεωτική στράτευση γιατί στην ουσία ο μιλιταρισμός έχει ριζώσει βαθιά μέσα όχι μόνο στην ιστορία της Ελλάδας αλλά και στις ψυχές των ανθρώπων...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #13 στις: 03/05/08, 15:43 »
Άποψη μου ότι στο στρατό καταλαβαίνεις τη μοναδική διαφορά μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άντρα.. Ότι ο άνδρας δεν μπορεί να κάνει παιδιά.. Όλα τα άλλα είναι κοινά :D..
Στο στρατό σκουπίζεις/σφουγγαρίζεις το θάλαμο σου, καθαρίζεις και στρώνεις το κρεβάτι σου, ξεσκονίζεις και γυαλίζεις (το όπλο σου), πηγαίνεις στο supermarket (όνια)...α, και κάνεις και καμία άσκηση, πυρ και κίνηση και βολή όταν είναι..
Κατά τη γνώμη μου, ο στρατός θα έπρεπε να είναι 3 μήνες.. Τόσο χρειάζεται για να μάθεις τα πάντα γύρω από την ειδικότητα σου, να μάθεις κάποιες βασικές τεχνικές πολέμου, να μάθεις να βάζεις το εγώ σου μετά το σύνολο, να μην τσακώνεσαι για βλακείες με τους άλλους στρατιώτες, και άλλα συναφή.. Οι άλλοι μήνες είναι όλοι επειδή δεν υπάρχει κόσμος και κάποιος πρέπει να φυλάει σκοπιές και να κάνει περιπόλους.. 
Τώρα για την υποχρεωτική στράτευση στα 18.. Μακάρι η ποιότητα των ΕΠΟΠ (Επαγγελματίες Οπλίτες) να ήταν τέτοια που να μην χρειαζόντουσαν οι έφεδροι (δηλαδή εμείς).. Πραγματικά είναι χαμένος χρόνος αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς..
Πλεονεκτήματα: Σε αναγκάζει να "ξεμπερδέψεις" με το στρατό μια ώρα νωρίτερα.. Μετά, στα 19 σου μπορείς να κάνεις ότι έχεις σχεδιάσει, χωρίς να ξέρεις εκ των προτέρων ότι κάποιο από τα σχέδια σου θα διακοπεί.. Σωστό και αυτό που ανέφερε ο Fteo με την φοιτητική άδεια και την δυνατότητα να δώσεις κάποια μαθήματα ενώ είσαι στρατιώτης.. Δεν ευνοεί το κλίμα βέβαια, αλλά από το τίποτα..
Μειονεκτήματα: Δεν ξέρω για άλλα παιδιά, αλλά εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από τους 18χρονους συνστρατιώτες μου.. Δεν βοηθούσαν καθόλου (δεν σκούπιζαν τον θάλαμο όταν ήταν η σειρά τους, δεν βοηθούσαν στο "γόπινγκ" ακόμα και αν κάπνιζαν, αν είχαν υπηρεσία 12-2 δεν έκαναν ησυχία για να κοιμηθούμε αλλά από τις 9 μέχρι την υπηρεσία τους προκαλούσαν απίστευτη βαβούρα με τις βλακείες τους, κ.α.).. Εν τω μεταξύ εγώ οταν μπήκα ήμουν 23 (δηλαδή ηλικιακά ήμασταν πολύ κοντά), αλλά παρόλα αυτά καταλάβαινα διαφορά νοοτροπίας.. Σε μερικά πόστα που έχουν κάποιες αρμοδιότητες (1ο, 2ο,3ο,4ο γραφείο, γραφείο κίνησης, σιτισμός) δεν έβαζαν ποτέ στρατιώτες 18 χρονών για τον λόγο ότι δεν έδειχναν την κατάλληλη προσοχή που χρειαζόταν.. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι αν ο στρατός αποτελείται μόνο από 18χρονα παιδιά, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να "τρέξει" όπως τρέχει σήμερα..

Ακόμα, η ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που η στράτευση είναι υποχρεωτικη. Στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες και στην Αμερική εθελοντικά κάποιος πηγαίνει και γίνεται μισθορφόρος. Και εδω συμβαίνει αυτό με την ύπαρξη των ΣΣΑΣ αλλα΄συνεχίζουμε ως ''προοδευτική'' χώρα να έχουμε ακόμα υποχρεωτική στράτευση γιατί στην ουσία ο μιλιταρισμός έχει ριζώσει βαθιά μέσα όχι μόνο στην ιστορία της Ελλάδας αλλά και στις ψυχές των ανθρώπων...
Δεν συμφωνώ.. Δεν υπάρχει κανένας μιλιταρισμός ριζωμένος στην καρδιά του Έλληνα.. Αρκεί να δει κάποιος πως αντιμετωπίζουν το στρατό όλοι οι στρατιώτες (συμπεριλαμβανομένου και εμένα).. Σαν αναγκαίο κακό και τίποτα παραπάνω.. Αν δει κάποιος τους Ρώσους στρατιώτες (στα φυλάκια στη Σιβηρία και στο πόσο "προβλεπέ" είναι στα στρατόπεδα τους) θα καταλάβει τι σημαίνει μιλιταρισμός σε όλο του το μεγαλείο.. Η υποχρεωτική στράτευση θα υπάρχει για 2 λόγους.. Πρώτον επειδή δεν υπάρχουν "μισθοφόροι" όπως τους αναφέρεις σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να μην χρειαζόμαστε εμείς και δεύτερον επειδή πολλά στρατόπεδα βρίσκονται σε χωριουδάκια όπου το μόνο εισόδημα τους προέρχεται από τις εξόδους των φαντάρων.. Αν κοπεί και αυτό το εισόδημα τα χωριουδάκια θα "πεθάνουν"..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 15:53 από faser »

Αποσυνδεδεμένος nightofthehawks

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #14 στις: 03/05/08, 16:23 »

Μειονεκτήματα: Δεν ξέρω για άλλα παιδιά, αλλά εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από τους 18χρονους συνστρατιώτες μου.. Δεν βοηθούσαν καθόλου (δεν σκούπιζαν τον θάλαμο όταν ήταν η σειρά τους, δεν βοηθούσαν στο "γόπινγκ" ακόμα και αν κάπνιζαν, αν είχαν υπηρεσία 12-2 δεν έκαναν ησυχία για να κοιμηθούμε αλλά από τις 9 μέχρι την υπηρεσία τους προκαλούσαν απίστευτη βαβούρα με τις βλακείες τους, κ.α.).. Εν τω μεταξύ εγώ οταν μπήκα ήμουν 23 (δηλαδή ηλικιακά ήμασταν πολύ κοντά), αλλά παρόλα αυτά καταλάβαινα διαφορά νοοτροπίας.. Σε μερικά πόστα που έχουν κάποιες αρμοδιότητες (1ο, 2ο,3ο,4ο γραφείο, γραφείο κίνησης, σιτισμός) δεν έβαζαν ποτέ στρατιώτες 18 χρονών για τον λόγο ότι δεν έδειχναν την κατάλληλη προσοχή που χρειαζόταν.. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι αν ο στρατός αποτελείται μόνο από 18χρονα παιδιά, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να "τρέξει" όπως τρέχει σήμερα..

Aυτα ειναι τα μειονεκτηματα??????
looking for a serious band...

Αποσυνδεδεμένος nightofthehawks

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #15 στις: 03/05/08, 16:23 »
χαχαχαχαχα ελεος!!!
looking for a serious band...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #16 στις: 03/05/08, 16:28 »
Επισης ο στρατος αποτελειται και απο αξιωματικους,γραφεις,γιατρους και αλλες ειδικοτητες τις οποιες δε μπορει να κατεχει ενας απλος αποφοιτος λυκειου...

Αποσυνδεδεμένος nightofthehawks

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #17 στις: 03/05/08, 16:30 »
Κυριοι, συνταξη στα 18, στρατευση στα 100.
looking for a serious band...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #18 στις: 03/05/08, 16:57 »
αν δεν καταργηθει τελειως καλυτερα στα 18....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #19 στις: 03/05/08, 18:35 »
Στρατευση στα 18...αλλα οπως ειπε καποιος πριν..ας ειναι μονο 3 μηνες.Παραπανω δεν χρειαζεται κανεις για να μαθει αυτα που πρεπει.Τα υπολοιπα ειναι απλα μπουρδες...ασε που κατα καποιο τροπο αλλοτριωνεσαι για οσο διαστημα εισαι φανταρος.Ναι ...οκ ολοι οσοι εχουμε υπηρετησει καναμε και φιλους κ γελασαμε και ζησαμε κ πραματα κ μαθαμε και κατι.Για να πω την αληθεια μου ομως αμα ειχα την ελευθερια δεν θα πηγαινα στρατο.Για μενα ηταν κυριως χασιμο 12 μηνων απο την ζωη μου...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #20 στις: 03/05/08, 18:39 »
Οσον αφορα την εργασια ειναι σιγουρα καλο..Απο εκει και περα..χμμμμ θα ηταν αρκετα διαφορετικο να μπαινεις στο πανεπιστημιο αφου κανεις και 1 χρονο στρατο..Και στην ουσια δεν θα χανεις μονο ενα χρονο αφου δεν θα μπαινουν ολοι Σεπτεμβριο :-\..Οποτε αρκετο χασιμο μεχρι να ξεκινησεις τη σχολη και απωλειες γνωσεων που σου χρειαζονται(πχ τι μαθηματικα να θυμασαι 1 1/2 χρονο αφου εφυγες απο το σχολειο αν δεν τα εξασκεις καθολου?)..Βεβαια το καλυτερο απο ολα θα ηταν να καταργηθει αλλα με απασχολουν και σοβαροτερα προβληματα απο αυτο..Αρκει να μην εχω τπτ φασισταρια ανωτερους και μου βγαζουν το λαδι..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #21 στις: 03/05/08, 19:03 »
Γενικά είμαι κατά του στρατού κ της υποχρεωτικής στράτευσης σε οποιαδήποτε ηλικία, πόσο μάλλον στα 18 έτη!! Από την άλλη στον στρατό οριμάζεις κ αποκτάς(όχι πάντα) το αίσθημα της ευθύνης.. είναι κατά την γνώμη το δεύτερο στάδιο όπου "μεγαλώνει" ένα αγόρι κ γίνεται άντρας(το πρώτο είναι να φύγει από το σπίτι του για σπουδές).. Αν γινόταν να καταργηθεί η υποχρεωτική θυτεία, ακόμα καλύτερα.. αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα εγώ προσωπικά ούτε απαλλαγή πρόκειται να ζητήσω, ούτε θα "γλείψω" ποτέ κανέναν για να με φέρει κοντά στην μανούλα μου.. θα "υπηρετήσω"(?) κανονικά όπως προβλέπει ο νόμος(?).. αν ποτέ το κάνουν όμως αυτό για υποχρεωτική στράτευση, καλό, αλλά ουτοπικό, θα ήταν να επισυνάψουν κ ένα νομοσχέδιο που θα υποχρέωνε όσους παρέκαμψαν με όχι κ τόσο ορθόδοξους τρόπους την θητεία τους(για τα 300 τσογλάνια του κοινοβουλίου κ τα καϊνάρια τους μιλαώ) για υποχρεωτική 24μηνη στράτευση όποτε τους "τσίμπαγε" ο νόμος-κ μετά να φτιάχνουν νομοσχέδια....

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως κάθε καθεστώς έχει τον τρόπο να χειραγωγεί κ να χαλιναγωγεί τα πλήθη: στα ακροδεξιά καθεστώτα με γυμναστήρια, γήπεδα κ φανφαρώδεις φιέστες,
στα αριστερά με μπαλέτα, χορούς, θέατρα κ βιβλιοθήκες(επιμελώς λογοκριμένα όλα αυτά)
κ στα ελληνικά καθεστώτα με γραπτές εξετάσεις(βλ πανελλήνιες κτλ), κ τώρα για να θεμελιώσουν καλύτερα το σύστημα τους με την υποχρεωτική στράτευση στα 18....!
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: τα λεγομένα "ελληνικά καθεστώτα" φανερώθηκαν μετά την πτώση της χούντας των συνταγματαρχών και αποτελούν παγκόσμια πρωτοτυπία κ αποκλειστικότητα του ελληνικού κράτου(aka ελληνιστάν) της "...μόνης αφρικανικής χώρας με λευκούς κατοίκους..." όπως έλεγε κ ο χάρυ κλυν..


ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΑ, ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!
                                             ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ!!!
ΑΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ! ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙΟΙ-ΓΟΥΝΑΡΑΙΟΙ-ΘΕΟΤΟΚΙΔΕΣ Κ ΥΣΤΕΡΑ     ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ!!!
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #22 στις: 03/05/08, 19:08 »
Κυριοι, συνταξη στα 18, στρατευση στα 100.
ναι, κ με τις συντάξεις που δινουν οι μισοι θα πέθαιναν από ασιτία στα 30!!! ;D ;D ;D ;D
κ μετά ποιος θα υποστήριζε το αξιόμαχο του ελληνικού στρατου??? ;D ;D ;D ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος nightofthehawks

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #23 στις: 03/05/08, 19:21 »

εγώ αυτό που ξέρω είναι πως κάθε καθεστώς έχει τον τρόπο να χειραγωγεί κ να χαλιναγωγεί τα πλήθη:κ τώρα για να θεμελιώσουν καλύτερα το σύστημα τους με την υποχρεωτική στράτευση στα 18....!



ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ Κ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΑ, ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!!!
                                             ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕΕΕΕΕ!!!
ΑΝΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ! ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙΟΙ-ΓΟΥΝΑΡΑΙΟΙ-ΘΕΟΤΟΚΙΔΕΣ Κ ΥΣΤΕΡΑ     ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ!!!
Καταλαβες τωρα faser πιο ειναι το μειονεκτημα???????
θα καταστειλουν την ''φυσικη'' σου απειθαρχια οταν εισαι 18 και θα γυρισεις 19 σπιτι μ'ενα κεφαλι καζανι ετοιμος για ''παραγωγη'' στην ''ευχαριστη'' αυτη ελληνικη κοινωνια.
looking for a serious band...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Υποχρεωτικη στρατευση στα 18;!
« Απάντηση #24 στις: 03/05/08, 19:28 »

Μειονεκτήματα: Δεν ξέρω για άλλα παιδιά, αλλά εγώ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από τους 18χρονους συνστρατιώτες μου.. Δεν βοηθούσαν καθόλου (δεν σκούπιζαν τον θάλαμο όταν ήταν η σειρά τους, δεν βοηθούσαν στο "γόπινγκ" ακόμα και αν κάπνιζαν, αν είχαν υπηρεσία 12-2 δεν έκαναν ησυχία για να κοιμηθούμε αλλά από τις 9 μέχρι την υπηρεσία τους προκαλούσαν απίστευτη βαβούρα με τις βλακείες τους, κ.α.).. Εν τω μεταξύ εγώ οταν μπήκα ήμουν 23 (δηλαδή ηλικιακά ήμασταν πολύ κοντά), αλλά παρόλα αυτά καταλάβαινα διαφορά νοοτροπίας.. Σε μερικά πόστα που έχουν κάποιες αρμοδιότητες (1ο, 2ο,3ο,4ο γραφείο, γραφείο κίνησης, σιτισμός) δεν έβαζαν ποτέ στρατιώτες 18 χρονών για τον λόγο ότι δεν έδειχναν την κατάλληλη προσοχή που χρειαζόταν.. Με όλα αυτά θέλω να πω ότι αν ο στρατός αποτελείται μόνο από 18χρονα παιδιά, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να "τρέξει" όπως τρέχει σήμερα..
Aυτα ειναι τα μειονεκτηματα??????
Εγώ φίλε nightofthehawks, αυτά βρήκα σαν μειονεκτήματα.. Το πρώτο το βρήκα εκνευριστικό για εκείνους που θέλουνε να μπούνε στρατό και να περάσουν την θητεία τους όσο το δυνατόν πιο ήρεμα (άρα με το να κάνεις τη δουλειά που αναλογεί στον διπλανό σου ο οποίος δεν την κάνει χαλιέσαι εσύ ο ίδιος) και το δεύτερο μειονέκτημα το βρήκα ιδιαίτερα επίφοβο για την ομαλή οργάνωση του στρατού.. Όταν είσαι στρατιώτης είσαι μέλος μιας μικρής κοινωνίας.. Φαντάσου ο φαντάρος στο 1o γραφείο επειδή είναι εντελώς carefree λόγω ηλικίας αντί για 6 μέρες άδειας να σου χρεώσει 10 ή αν κάνει λάθος ο σιτιστής και αντί να παραγγείλει 100 κιλά κρέας παραγγείλει 50 και δεν έχουν να φάνε οι λόχοι..
Βέβαια αν θέλεις να προσθέσεις εσύ κάποια μειονεκτήματα αντί να λες πράγματα που απλά δεν γίνονται πουθενά και ούτε υπάρχει ελπίδα να εφαρμοστούν ποτέ (σύνταξη στα 18 και στράτευση στα 100) δεν νομίζω ότι προσθέτεις κάτι στην κουβέντα ούτε κάνεις κάποιο value-added σχόλιο..

Όσο για το σχόλιο περί χειραγώγησης του πλήθους με την υποχρεωτική στράτευση στα 18 δεν με βρίσκει σύμφωνο.. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι για να καταπολεμηθεί ή αποχή από το στρατό και οι ατέλειωτες αναβολές.. Παιδιά να σας πω κάτι και ίσως ακουστεί σκληρό, αλλά το πιστεύω ακράδαντα.. Όποιος δεν συμφωνεί με τον Α ή Β λόγο με τον θεσμό του στρατού ας παρουσιαστεί και ας πάρει Ι5.. Οι συνεχείς αναβολές είναι κολπάκια μπας και την γλυτώσεις.. Με το να υποχρεούσαι να υπηρετείς στα 18 δεν θα μπορείς από που να πάρεις αναβολή και έτσι αναγκαστικά θα πηγαίνεις.. Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό, απλά θέτω την άποψη μου για ποιον λόγο μπορεί να το θεσπίσουν στο μέλλον.. Και μην μου πει κανείς ότι με Ι5 δεν μπορείς να δουλέψεις, γιατί ο καθένας μας ζυγίζει τα θετικά και αρνητικά και παίρνει μια απόφαση.. Και εγώ αποφάσισα να μην βάλω θρήσκευμα στις παλιές ταυτότητες (οι καινούργιες δεν έχουν τέτοιο χωρίο) γνωρίζοντας ότι μπορεί να έχω πρόβλημα, αλλά έτσι αποφάσισα και το έκανα..

Και για να μην νομίσουν μερικοί ότι είμαι κανένας στρατοκ***ος, αρκεί να σας πω ότι η περίοδος του στρατού ήταν η χειρότερη της ζωής μου.. Πέρασα σε γενικές γραμμές απαίσια, με πολλές εμπλοκές (βδομάδες χωρίς εξόδους), επί ένα μήνα όλοι να κάνουμε συνέχεια υπηρεσίες με αποτέλεσμα κανείς μας να μην κάνει πλήρη ύπνο (10 - 6).. Όποιος διαβάσει το προηγούμενο μου post, θα δει ότι είπα ότι η στρατιωτική θητεία θα έπρεπε να είναι 3 μήνες.. Επειδή όμως δεν είναι και επειδή υπάρχει τρομερή έλλειψη κόσμου (κυρίως στα νησιά), δεν το βρίσκετε άδικο για αυτούς που πηγαίνουν να είναι 3 και ο κούκος και να τους πηγαίνει 30μέσα - 1έξω..
θα καταστειλουν την ''φυσικη'' σου απειθαρχια οταν εισαι 18 και θα γυρισεις 19 σπιτι μ'ενα κεφαλι καζανι ετοιμος για ''παραγωγη'' στην ''ευχαριστη'' αυτη ελληνικη κοινωνια.
Χαχά :D!! Nightofthehawks έχεις υπηρετήσει και αν σε ποιο τάγμα; Έτσι για να ξέρω σε ποια τάγματα κάνουν πλύση εγκεφάλου στα 18χρονα.. Εμένα πάντως δεν μου έκανε κανείς..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 19:30 από faser »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/10, 22:10
από FSL