Αποστολέας Θέμα: help με τον ηχο!!!!  (Αναγνώστηκε 1606 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eddiev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
help με τον ηχο!!!!
« στις: 24/08/10, 11:53 »
λοιπον αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα του ειμαι πολυ υποχρεος :) !!!
θελω να κανω το εξης πραγμα κ δε ξερω πως γινεται:
εχω εναν ενισχυτη koch 20w ο οποιος εχει ενα καθαρο κ ενα βρωμικο καναλι..εγω θελω στο καθαρο καναλι να εχω ολα τα εφε κ στο βρωμικο να εχω ενα πεταλι το ibanez ts9..δηλαδη θελω να χρησιμοποιω κ τα δυο καναλια του ενισχυτη.επειδη το ibanez ts9 ειναι pre amp θελω απλα να μπουσταρω το βρωμικο του ενισχυτη...πως μπορει να γινει η ολη συνδεση?
 
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: help με τον ηχο!!!!
« Απάντηση #1 στις: 24/08/10, 18:26 »
Για να βάλεις 2 σειρές από εφέ πάνω στη μία είσοδο του ενισχυτή σου, πρέπει να έχεις έναν επιλογέα A/B, δες εδώ: http://www.thomann.de/gr/switch_pedals.html
Αν θες ταυτόχρονα με την αλλαγή της σειράς εφέ να αλλάζεις και κανάλι στον ενισχυτή, θα πρέπει να πατάς και το footswitch του ενισχυτή, δύο κινήσεις δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος eddiev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: help με τον ηχο!!!!
« Απάντηση #2 στις: 24/08/10, 23:41 »
τo A/B BOX το εχω..αλλα πως γινεται να κανω μια κινηση?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: help με τον ηχο!!!!
« Απάντηση #3 στις: 25/08/10, 00:31 »
Δεν γνωριζω τον ενισχυτη, αλλα αν εχει υποδοχη για footswitch για την αλλαγη καναλιων, τοτε κατα πασα πιθανοτητα θα μπορει να ελεγθει η αλλαγη καναλιων μεσω midi controller που μπορουν να διαχειριστουν και τετοιους διακοπτες. Με ενα τετοιο controller και ενα rack πολυεφφε, μπορεις βαζοντας το rack πολυεφφε στο effects loop του ενισχυτη και συνδεοντας και το Midi controller, να ελεγχεις μεσω του controller την αλλαγη καναλιων του ενισχυτη, αλλαγη εφφε κτλ, ολα με ενα απλο πατημα... Ουσιαστικα θα μπορεις να σωνεις patches στο πολυεφφε μεσω του midi controller και ετσι πχ να εχεις στην θεση 001 ενα ηχο με το καθαρο καναλι ενεργοποιημενο και με βαθος, chorus, delay, compressor απο το πολυεφφε, ενω στην θεση 002 να εχεις ενα ηχο με επιλεγμενο το 2ο καναλι (το βρωμικο) του ενισχυτη με ενεργοποιημενο στο πολυεφφε ενα eq, delay, βαθος κοκ.
Ετσι θα μπορεις να φτιαξεις οτι ηχους θες χρησιμοποιοντας και τον βασικο ηχο του ενισχυτη σου μεσω των 2 καναλιων του, αλλα και πολλους περισσοτερους μιας και θα κανεις συνδυασμους μεσω του πολυεφφε... Μπορεις πχ μονο και μονο με την χρηση του eq του πολυεφφε και τα 2 καναλια του ενισχυτη, να εχεις μια μεγαλη παλετα διαφορετικων ηχοχρωματων καταλληλων για διαφορετικα ειδη μουσικης μεν, αλλα με την ιδια γενικη χροια των 2 καναλιων του ενισχυτη σου.
Απο κει και περα, το tubescreamer μπορεις να συνεχισεις να το χρησιμοποιεις οπως και πριν, δηλαδη πριν τον ενισχυτη σου και να το ανοιγοκλεινεις κατα βουληση...
Βεβαια αυτο δεν θα ειναι απαραιτητο, μιας και πλεον ενα σχετικα καλο πολυεφφε εχει μεσα στα εφφεδακια που περιλαμβανει και boosters, drives κτλ που μπορουν να αναπληρωσουν το tubescreamer αρκετα πειστικα και το κυριοτερο, εχοντας τα πλεονεκτηματα της δυνατοτητας ενεργοποιησης και απενεργοποιησης του μεσω του midi controller, οπως και τα υπολοιπα εφφεδακια εξαλλου...
Βεβαια αν το χρηματικο δεν ειναι θεμα, μπορεις να βρεις πολλες διαφορετικες λυσεις για ηχητικη ευελιξια, πχ ενισχυτες που ηδη λειτουργουν με midi πεταλιερες (πχ marshall JVM) και οι οποιοι συνεργαζονται πολυ ευκολα με τον τροπο που ανεφερα πιο πανω χωρις να χρειαζεται καποιον ειδικο controller με relay switches (οι διακοπτες που ανοιγοκλεινουν τα καναλια του ενισχυτη κτλ και λειτουργουν μεσω midi controller), ή ακομα καλυτερα (για μενα), ενα καλο modelling preamp που τα κανει ολα σε 1 και τα κανει καλα.
Αναλογα με τις αναγκες σου και τις δυνατοτητες σου, μπορεις να βρεις απο pod μεχρι axe fx...
Κατα τα αλλα, με απλα πεταλακια και με απλο ενισχυτη, δεν γινεται να κανεις με μια κινηση αλλαγη καναλιων και ενεργοποιηση/απενεργοποιηση των εφφε ταυτοχρονα χωρις καποια εξτρα πραγματακια οπως midi controller με relay switches...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/10, 00:32 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος eddiev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: help με τον ηχο!!!!
« Απάντηση #4 στις: 25/08/10, 10:17 »
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου θα δω τι μπορω να κανω...ηταν πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες!