Αποστολέας Θέμα: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ  (Αναγνώστηκε 5215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« στις: 01/11/14, 03:55 »
Χαιρετώ τους μουσικόφιλους!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας και την εμπειρία σας για την επόμενη αγορά ενισχυτή που θα κανω. 
Να πω ότι έχουμε μια μπάντα που παιζει ροκ διασκευές (απο Pink Floyd, μεχρι Metallica) και επίσης έχω ένα jvm410.  Τον ενισχυτή τον θελω πιο πολυ για οταν παιζουμε σε μικρούς κλειστούς χώρους αλλά και για αλλαγή (να δοκιμάσω και να πειραματιστώ με κανενα άλλο ενισχυτή εκτός του jvm :) . Δεν χρειάζομαι παρα πολύ ενταση γιατι στους μικρούς χώρους ο ηχολήπτης μου λεει οτι του χαλάω την μίξη. Έτσι κι αλλιώς βαζω μικρόφωνο και αν δεν με ακουω με βαζει στα μόνιτορ.
υστερα από πολύ ψάξιμο στα φόρουμ και στο διαδικτυο καταληξα στους jetcity και συγκεκριμένα  ανάμεσα στους   JCA22H  και  JCA100HDΜ (ή JCA50H,βασικα ο 100ρης εχει διακόπτη που πέφτει στα 50)
και ρωτάω, τι παραπάνω καλά έχει ο 100ρης ή (50ρης) από τον 22ρη, ώστε να δω αν αξιζει να δώσω 230 ευρώ παραπάνω και να κουβαλάω 20 κιλα σε αντίθεση με τα 10 που ζυγίζει ο 22ρης. μήπως ο 100ρης εκτός του οτι θα έχει λιγο καλύτερα καθαρά, θα έχει και  πιο καθαρα palm mute παιξίματα?

Επίσης μήπως ξενερώσω με τους jetcity σε σύγκριση με τον jvm410?

http://www.jetcityamplification.com/#!22h/c7kh
http://www.jetcityamplification.com/#!100hdm/c1887

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #1 στις: 01/11/14, 17:20 »
Καταρχην να σου πω οτι πολυ ευκολα μπορεις να μειωσεις τα watt του jvm στο μισο (50w) αφαιρωντας το ενα ζευγαρι λαμπες. Ωστοσο δεν βρίσκω για πιο λογο να κανεις κατι τετοιο μιας και εχει και master volume (και μαλιστα 2) ο ενισχυτης. Ο μονος λογος που μπορω να φανταστω ειναι να θες να παρεις γκαζι απο τις τελικες κατι που μαλλον ειναι υπερβολη στον συγκεκριμενο ενισχυτη.
Ο jc22h ειναι διαφορετικος ενισχυτης απο τα μεγαλυτερα αδερφια του και οχι απλα η μικροτερη εκδοση τους (με οτι αυτο συνεπαγεται σαν διαφορες στο voicing). Για τον μικρο που εχω παιξει μπορω να πω οτι εινια ενας πολυ καλος ενισχυτης. Θα παιξει απο ροκ μεχρι hard rock σε live. Δυσκολα θα παιξει καθαρα σε εντασεις προβας.

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #2 στις: 01/11/14, 21:46 »
Ακριβώς, λιγο γκαζι απο τις τελικές θα ήθελα να βγάλω για να δω πως είναι η αίσθηση, πράγμα δυσκολο όμως γιατι σηκώνεις στο πόδι ολη την γειτονιά και βάλε.

Παρόλα αυτά δεν εχω παράπονο με τον jvm, παίζει να είναι από τους πιο ευέλικτους ενισχυτες που υπαρχουν και με εξυπηρετει πολύ καλα για την cover μπάντα που έχουμε. Ωστόσο καμια φορα αισθανομαι πως ισως είναι λιγο "κρύος" αλλά επειδή δεν εχω και πολύ εμπειρία από άλλους ενισχυτές μπορεί να ειναι και η ιδέα μου. Βασικα ισως φταίνε και οι λάμπες που δεν τις εχω αλλάξει τωρα 3 χρονια που τον έχω αγοράσει.

Τώρα όσο αφορά τους jetcity ο μόνος λογος που θα ήθελα να πάρω τον 100 είναι τα καλύτερα καθαρά. Ωστόσο φοβάμαι μήπως ο 22ρης έχει καλύτερο distortion, λόγω του ότι μπορεις να τον τσιτώσεις και πιο εύκολα. Επίσης τα κιλά ειναι και και αυτα σοβαρός λογος να πάω στον 22ρη. Επίσης αν καταλήξω στον 22ρη,δεν ξερω αν ειναι καλύτερα να παρω τελικα τον combo, που ζυγίζει 17,15 κιλα, και δεν χρειαζεται να κουβαλώ την marshall 1936V (2x12 V30) που ζυγιζει 24.6 κιλά. Ξέρει κανεις αν αξίζει το ηχείο του?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #3 στις: 02/11/14, 11:50 »
το ηχείο του είναι βασισμένο στο eminence legend, εννοείται βέβαια με κάποιες "εκπτώσεις" στην ποιότητα ώστε να χαμηλώσει το κόστος.

όσο αφορά την ισχύ , δύσκολα τσιτώνεις τα 20 watt σε στούντιο ή σε μικρό χώρο .

διαθέτω την κεφαλή (22h) και την 2x12 καμπίνα (jca24s) η οποία φοράει τα ίδια ηχεία με το combo .
αν είσαι Αθήνα και θες να τον δοκιμάσεις .. pm me :)

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #4 στις: 02/11/14, 14:44 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Φίλε @modfori μένω κρήτη και μου είναι λιγο δύσκολο αυτην την περίοδο να ανέβω, ευχαριστώ πάντως. Τελικα αποφάσισα να πάρω τον JCA22H μαζι με μία 1x12 καμπίνα που μου χρειάζεται έτσι και αλλιώς, και πιθανότερα θα παρω την δική του JCA12S+

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #5 στις: 02/11/14, 15:08 »
Ξανα γραφω (μηπως δεν το προσεξες ;D ) οτι μπορεις ευκολα να μειωσεις  τα watt του jvm στο μισο απλα αφαιρωντας 2 τελικες.
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=2636

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #6 στις: 02/11/14, 15:52 »
Ξανα γραφω (μηπως δεν το προσεξες ;D ) οτι μπορεις ευκολα να μειωσεις  τα watt του jvm στο μισο απλα αφαιρωντας 2 τελικες.
http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=2636
..Όπου όμως υπάρχουν σοβαρότατες επιπτώσεις στο φορτίο δηλαδή πρέπει να μειώσεις στο μισό τα Ohm πχ στο socket των 16Ohm να βάλεις μεγάφωνο των 8Ohm.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #7 στις: 02/11/14, 16:13 »
@kkmspm ακομα και στα 50 watt πάλι δεν θα είναι εύκολο να τον τσιτώσω, και επειδή δεν είναι και τελείως απλα τα πράγματα για την μετατροπή και όπως είπε και ο Ανδριανός υπάρχουν επιπτώσεις, και γενικά δεν εχω και πολύ πειρα σε αυτά, μάλλον θα τον αφήσω έτσι όπως είναι. Έτσι κι αλλιώς τον jetcity τον θέλω για αλλαγή και επειδή θα είναι ευκολοκουβάλητος.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #8 στις: 03/11/14, 11:55 »
Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω πλήρως καταλάβει ποιό είναι το ζητούμενο στην περίπτωση αυτή.

Έχω ξεχωρίσει κάποια σημεία, ότι θέλεις:
α. να κάνεις μία αλλαγή
β. να μην κουβαλάς τόσο
γ.να δώσεις λιγότερα λεφτά

Όμως όταν πας από έναν ενισχυτή των 1300€ σε έναν των 300€ για να μην αισθανθείς ότι πέταξες τα λεφτά σου, πρέπει η αλλαγή να είναι πολύ εστιασμένη και το μοντέλο συγκεκριμένο και με συγκεκριμένες προδιαγραφές.

Οπότε χρειαζόμαστε πολύ περισσότερη σκέψη, για να περιλάβουμε και επιπλέον σημεία όπως:

α. τι θα γίνει με τα κανάλια και το παίξιμο/setup σου πχ άλλο αυτό:
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm
..και άλλο αυτό:
http://www.thomann.de/gr/bugera_trirec_infinium.htm
..διότι με 3-4 κανάλια το να περάσεις στα 1-2 είναι για πολλούς δραστική αλλαγή του στησίματος που έχουν όταν παίζουν σε ένα γκρούπ.

β. πόσα λεφτά μπορεις να διαθέσεις διότι από τον Jvm άλλο είναι να πας στα 300€ και άλλο στα 600€. πχ άλλο αυτό:
http://www.thomann.de/gr/bugera_v55hd_infinium.htm
και άλλο αυτό:
http://www.thomann.de/gr/laney_irt60h_ironheart.htm

γ. σε τι σχολή χροιάς θέλεις να κινηθείς πχ θέλεις να μείνεις στον ήχο marshall οπότε να μία επιλογή:
http://www.thomann.de/gr/evh_5150_iii_50_watt_head_ivr.htm
..ή θέλεις να περάσεις σε κάτι πιο universal οπότε να μία άλλη επιλογή:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_grandmeister_36_head.htm

Οπότε σκέψου αναλυτικότερα προς τα που θέλεις να κινηθείς και γράψε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #9 στις: 04/11/14, 04:35 »
Το βασικο που θα ήθελα για τον επόμενο ενισχυτή που θα έπαιρνα είναι να μην ζυγίζει πανω από 12-15 κιλά. Διαφορετικά κουβαλάω τον jvm που είναι φουλ ευέλικτος. Μετά θα ήθελα να είναι ευέλικτος και με πολύ gain (δεν παίζω πολυ metal, στην κατηγορία του hard rock θα έλεγα οτι βρισκομαι, αλλά θελω να βρίσκεται αν χρειαστεί) οπότε θα ήθελα να είναι τρικάναλος, με οσο γίνεται κρυσταλλικά καθαρα (θα μου χρειαζονταν τόσο στο cover-band αλλά και σε κάποιο άλλο project), crunch-rythm και σολο κανάλι.  Επίσης θα ήθελα το overdrive να βγαίνει εξολοκλήρου από λάμπες, (οι λίγες προενισχυτριες δεν είναι καλό σημάδι -με επιφύλαξη το λέω
αυτό-),στον jvm σπάνια βαζω πετάλια, προτιμώ την δικό του drive.

Από αυτούς που έβαλες πιστεύω ο EVH III 50Watt (mini) θα ήταν πιο κοντα σε αυτο που έψαχνα, γιατι ζυγίζει 11,5 κιλά, όμως διάβασα αυτό με τη διαφορά έντασης από το καθαρό καναλι (CH1) στο βρώμικο (CH2) και με αποθάρρυνε. Και βέβαια τα 1000 ευρώ που κάνει δεν είναι λίγα. Παρόλα αυτά ακόμα το σκέφτομαι.

Στον  Grandmeister 36 πάλι δεν ξερω αν θα μου αρέσει το overdrive του, οπότε αφού είναι στα ιδια λεφτά με τον EVH μου φαινεται οτι ο ΕVH είναι πιο εγγύηση, (ηχητικά τουλάχιστον). Άσε που με προβληματίζουν λίγο όλα αυτά τα εφέ που έχει.

Ο Laney IRT60 Ironheart ίσως να μου έκανε, αλλά μου βγάζει ότι είναι πιο πολύ για μέταλ παρα για hard rock (πιθανον να κάνω λαθος) και επίσης με αποθαρρύνανε λίγο κάποιες κριτικές εδώ:  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83259.50 , αν κα το σόλο σε αυτό το βίντεο δεν ακούγετε άσχημα:
Andy Timmons - Cry For You ,cover by Jack Thammarat ,live in Phuket


Ολοι οι τρικάναλοι bugera νομίζω ότι είναι πανω από 20 κιλά οπότε τους βγάζουμε από τη λίστα.

Στο παιχνίδι επίσης παίζει και ο Carvin 3VM http://www.carvinworld.com/products/V3M ,που ειναι τρικαναλος, 8 κιλά, έχει master boost, line out(ισως το χρειαστώ σε καποιες περιπτώσεις), reverb.. απλα σε διάφορα φόρουμ τύπου evh vs carvin, οι περισσότεροι τείνανε προς τον ΕVH..

O jetcity jca22h δεν είναι τρικάναλος, αλλά με δελεάζει γιατί είναι πάμφθηνος, και επειδή είναι σχεδιασμένος από τον soldano. Επίσης στα περισοτερα φορουμ που εχω μπει λένε καλά λόγια για αυτόν και κυρίως για τον ήχο του. (για τα λεφτά του βέβαια και σε σχεση με bugera).



Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #10 στις: 04/11/14, 12:00 »
επίσης ο jca22 δεν έχει "κρυστάλλινα" καθαρά (παρά μόνο αν αλλάξεις μια-δυο προενισχύτρια-ες λάμπες με άλλες χαμηλότερου gain, όπως 12AT7 και κάτω) και το βρώμικό του κανάλι έχει περισσότερο hard rock προσανατολισμό παρά μέταλ . για μέταλ θες πετάλι.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #11 στις: 04/11/14, 12:23 »
Μια πανάλαφρη (4,9kg!) 4-κάναλη κεφαλή είναι και ο AMT Stonehead SH-50-4, ο οποίος πιστεύω θα σε καλύψει - το μόνο που δεν έχει είναι... λάμπες  ;D . Άκουσέ το οπωσδήποτε, όπως και τους Blackstar ID series heads (είναι λίιιιγο πιο βαριά μηχανάκια).  Ειδάλως αν επιμένεις σε full-tube λύση, τότε και εγώ ψηφίζω EVH 5150III  :up
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #12 στις: 04/11/14, 12:47 »
Ok, πιο ξεκάθαρο, και εγώ είμαι σε μία παρόμοια περίσταση με την δική σου, εκτός από ένα πολύ ακριβό κομμάτι που έχω στο σπίιτι, παίζω με έναν τρικάναλο DMoll και όταν δεν θέλω να κουβαλήσω πολύ παίρνω μαζί μου τον μικρότερο:
http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_36_head.htm
..που σου συστηνω και εσένα, ΜΟΝΟ αφού τον ακούσεις και σου κάνει, διότι ξεφεύγει από τον κλασσικό ήχο Marshall που για εμένα είναι επιθυμητό.

Οι λόγοι:
α. είναι πολύ ελαφρύς
β. έχει 3 κανάλια με ξεχωριστό gain και master στο καθένα
γ. έχει μνήμες midi και τον δουλεύω με την ίδια πεταλιέρα που δουλεύω και τον DMoll
δ. κατεβαίνει στα 18, 5, 1 και 0 watt χωρίς απώλεια της χροιάς
ε. έχει ενσωματωμένο σαν έξοδο το περίφημο red box με cab sim που ακούγεται καταπληκτικά όταν συνδέεται απ'ευθείας με κονσόλα

Ίσως εδώ βρείς και άλλες χρήσιμες πληροφορίες: H&K Tubemeister 18 Review
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #13 στις: 04/11/14, 13:38 »
Ακριβώς, λιγο γκαζι απο τις τελικές θα ήθελα να βγάλω για να δω πως είναι η αίσθηση, πράγμα δυσκολο όμως γιατι σηκώνεις στο πόδι ολη την γειτονιά και βάλε.

Παρόλα αυτά δεν εχω παράπονο με τον jvm, παίζει να είναι από τους πιο ευέλικτους ενισχυτες που υπαρχουν και με εξυπηρετει πολύ καλα για την cover μπάντα που έχουμε. Ωστόσο καμια φορα αισθανομαι πως ισως είναι λιγο "κρύος" αλλά επειδή δεν εχω και πολύ εμπειρία από άλλους ενισχυτές μπορεί να ειναι και η ιδέα μου. Βασικα ισως φταίνε και οι λάμπες που δεν τις εχω αλλάξει τωρα 3 χρονια που τον έχω αγοράσει.

Τώρα όσο αφορά τους jetcity ο μόνος λογος που θα ήθελα να πάρω τον 100 είναι τα καλύτερα καθαρά. Ωστόσο φοβάμαι μήπως ο 22ρης έχει καλύτερο distortion, λόγω του ότι μπορεις να τον τσιτώσεις και πιο εύκολα. Επίσης τα κιλά ειναι και και αυτα σοβαρός λογος να πάω στον 22ρη. Επίσης αν καταλήξω στον 22ρη,δεν ξερω αν ειναι καλύτερα να παρω τελικα τον combo, που ζυγίζει 17,15 κιλα, και δεν χρειαζεται να κουβαλώ την marshall 1936V (2x12 V30) που ζυγιζει 24.6 κιλά. Ξέρει κανεις αν αξίζει το ηχείο του?


Και εμενα κρυος μου φανηκε ο JVM. Μετα τα mods γινεται καλυτερος. Αλλα σαν προναταλισμος ειναι λιγο διαφορετικος απο τους παλιοτερους marshall που εχω παιξει. Σα να παιζεις μια καλη ηχογραφηση παρα το ζυμαρι ηχο ενος καλου ενισχυτη----------ζυμαρι υπο την εννοια οτι τον πλαθεις οπως θες με το παιξιμο σου! Ο κουμπαρος μου τον λατρευει που λεει ο λογος, αυτος εχει πολυ ελαφρυ pick attack σε 9ρες και θελει να σκοτωνει ζωα με οσο το δυνατο λιγοτερη επιθετικοτητα στην κιθαρα.


Ο laney βγαζει και hard rock απο ο,τι λενε αλλα αν δε δοκιμασεις...μπορει να βρεθεις προ εκπληξεως. Ολα τα βιντεο λιγο η πολυ κομπρεσσαρουν (δηλαδη μαζευουν και κολλανε τις συχνοτητες) και αυτο μπορει να παραλλαξει απο λιγο εως παρα πολυ το τι βγαζει μπροστα σου ενας ενισχυτης ακομη και σε πολυ high gain ηχο, αλλαζει δηλαδη την εμφαση στις συχνοτητες και μαλιστα αναλογα με το τι εχει επιλεξει ο καμερα...κατασκευαστης, αλλαζουν ολα. Και ψαχνεις να το βρεις οταν σου ερχεται κανα μηχανημα (ειναι και ο χωρος κτλ).


Το hughes and kettner ειναι στα χαρτια το ιδανικο...Ελαφρυ με πολλες ευκολιες. Πρεπει να σου αρεσει ομως το στυλ του αλλιως τι κανουμε? Εμενα απο το tube 20 εχει να μου αρεσει ενισχυτης της εταιρειας για παραδειγμα (αλλα τι ενισχυτακι ηταν εκεινο!!!). Επισης ο 36 πολλα λεφτα για κινεζικο ρε γμτ.


Για τον EVH (πλεον ειναι made in mexico λεμε τωρα...) μη σκεφτεσαι και πολυ τη διαφορα στις εντασεις. Ο ενισχυτης ειναι λουκουμι σα σχεδιο και λενε μαλιστα οτι ο "συμβιβασμος"¨εγινε κατ'απαιτηση του van hagar (ετσι τον κοροιδευω τον van halen λιγο παροτι ειναι του hagar το παρατσουκλι χι χι μου θυμιζει μαστουρωμενο βικινγκ) ο οποιος δεν του αρεσε τι γινοταν με εξτρα master στο καθαρο η εξτρα λυσεις για εξισορροπηση. Γιατι οχι. Αλλωστε:


α) Σε συγκεκριμενες (πολυ νορμαλ) ρυθμισεις και υπο ενταση οι περισσοτεροι λενε οτι εξισορροπειται η διαφορα.

β) Αν παλι οχι, αν χρησιμοποιεις chorus η reverb  για τα καθαρα, ρυθμιζεις απο εκει ενταση λεμε τωρα. Το αναβεις που το αναβεις. H multieffect.

γ) Αν παλι εισαι μερακλης και ελεγχεις τα παντα με Midi και κανα εργαλειο τυπου g major ο ενισχυτης αλλαζει καναλια και με midi in και το g major αλλαζει τον ενισχυτη και χωρις αυτο. Σε καθε περιπτωση εξισορροπεις την ενταση απο τη loop σαν αλλο patch μεσα απο g major και καθε φορα που σου αλλαζει στο καθαρο, με ενα απλο πατημα ολα αυτα, με και χωρις εφφε η τζατζικι.

δ) Φυσικα ζαλιστηκες. Πεταξε τα ολα, βαλε ενα volume pedal στη loop, χρησιμοποιησε το οταν αλλαζεις στο καθαρο για να φερεις την ενταση οπου θελεις εσυ, (π.χ. ρυθμισε το στο κατω μερος να ειναι η θεση που σαρεσει στο crunch και οταν πας στο καθαρο να το ανεβαζεις οσο θες με το ποδι. Επισης χρησιμευει και σαν solo boost στα βρωμικα. Καλο και απλο ε? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!).


Ο 5153 ειναι για μενα το ιδανικο σχεδιο ειδικα στην 100ρα stealth εκδοχη. Η την απλη για τους πιο plexi rock δυναμικους παικτες.

Παω να βαλω μπροστα τον bugera.


Ε...τον brunetti ηθελα να πω αλλα εβλεπα στο ονειρο μου οτι θα παρω τον bugera κλωνο 1960 plexi. Μου καρφωθηκε στο μυαλο...και τον brunetti τον ειδα (περιπου, τη μαρκα δηλαδη) στο ονειρο μου και τον πηρα!


Brunetti. Επισης εξαιρετικα για hard rock και σε καλες τιμες μεταχειρισμενα και παναλαφρα. Γυρω στα 400 για ενα 20 wattο maranallo...μμμ

Ομως 2-3 καναλια, ενα eq...οπως και τα πολυ ελαφρα και πολυ καλα jet city.


Προσεξε απλα οτι ενισχυτη και να παρεις, ποσο θα τον αγορασεις και αν μπορεις να τον πουλησεις μετα...


Καποιοι ειναι σα να τους παντρευεσαι μεταπωλητικα. Και τουβλο να εχει το ονομα marshall επανω πουλαει, το brunetti η το carvin 3m ειναι πολυ πιο δυσκολο. (τουλαχιστο στη δικια μου περιπτωση ηταν ευτυχως παραπανω απο ερωτας ο γαμος).


Αφου κοιτας carvin, χτυπα το legacy 3 (ελαφρυ, 100ρι με επιλεγομενο wattage) και πολυ καλος ηχος για το ιδιωμα που θελεις. Αλλα ακριβος και πρεπει να τον εισαγεις...Εγω μπορει να εδινα και το jvm και να ειχα μονο αυτο στο τελος...

Αποσυνδεδεμένος johnwow13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #14 στις: 07/11/14, 03:29 »
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που διαθέσατε. Χτες μου έδωσε ένας φίλος εναν Vox Night Train NT50H-G2 για να τον δοκιμάσω. Είναι δικάναλος , με 2 modes σε κάθε κανάλι. Μου φάνηκε μια χαρά ωστόσο έπρεπε να τον βάλω δυνατά για να ακουστεί πιο "παχύ" το overdrive του (πχ για σολο) όπως άλλωστε και στον jvm. Αν και εχει αρκετό gain για hard rock, για μεταλ θα προτιμουσα τον jvm που εχει περισσότερο και λιγότερο λασπωμένα chugga chugga. Επίσης μπορεί να ακούγεται λιγο παράξενο, αλλά νομίζω οτι η διαφορα των 50 watt με των 100 μου έγινε αισθητή και σαν να μου λείψανε τα επιπλέον 50 του jvm, ειδικά σε καθαρους ήχους με πολύ gain (ιδανικός πχ για το σόλο στο temple of the king).

Τελικα μου φαίνεται ότι ειμαι πολύ καλομαθημένος με τον jvm και(εξαρτημένος) και προς το παρον θα αναβάλω την αγορα άλλου ενισχυτή. Αυτό παντως που παρατηρώ είναι το πόσο πόλυ επηρεάζει τον ήχο το τι woofer χρησιμοποιείς. Έχω μια MR1960A με 4 G12-T75 (συνήθως χρησιμοποιούσα μόνο τα 2) και πρόσφατα πήρα μία 1936V (2x12 V30). Τεράστια αλλαγή στον ήχο. Τα G12-T75 μου φαίνονται λιγο άψυχα και ψιλοχάνονται στην μίξη. Ίσως είναι καλα για μοντέρνο μεταλ. Τα v30 μου αρέσουν πολύ περισσότερο σε σχεση με τα gt75ρια, ειδικα για ρυθμό και riffs (στα σολα η χαρακτηριστική πριμίλα που έχουν καμια φορά δεν μου αρέσει).

Περίεργος είμαι πως ακούγονται τα G12M-25 Greenbacks και ίσως τελικα τα επομενα λεφτά να τα διαθέσω εκεί. Το θέμα με αυτά ειναι ότι ειναι μόνο 25 watt, και δεν ξερω αν θα εχω θεμα με τα 100 watt του jvm. Αν στην 4χ12 που έχω, βγάλω το 1 ή τα 2 t75 και βάλω τα greenbacks θα έχω πρόβλημα? Πάνω από το 4 τα Master Volume δεν το έχω πάει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #15 στις: 07/11/14, 10:55 »
Σιχαινομαι τα 75ρια, τα 30 τα γουσταρω ειδικα για μεταλ γιατι κοβουν σαν αλυσοπριονο live και αυτη τη στιγμη εχω κατι παλια greenbacks που ειναι μεν απιστευτα αλλα σε πολυ πιεση θα στρογγυλεψουν και θα μπουκωσουν τον ηχο (καλο για καποιους ενισχυτες ισως και τον JVM).

Αν πας για greenbacks ψαξε και για εξωτερικο, scumback speakers. Θα σε βοηθησουν. Αρκετοι επαγγελματιες τρελλαινονται για αυτα με το paper voice coil μεταξυ αυτων και ο pete thorn. Δεν ξερω αν θα επαιρνα κινεζικα greenbacks γιατι δεν τα εχω δοκιμασει καν, αλλα γιατι οχι! Ισως ομως να επαιρνα τα celestion creambacks m65!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: JetCity JCA22H vs JCA100HDΜ
« Απάντηση #16 στις: 07/11/14, 13:56 »
σου προτεινω τα εξης (δοκιμασμενα σε  jvm 205 αλλα ειναι το ιδιο με τον 410):
Βαλε λαμπες kt77. Θα στρογγυλεψει παρα πολυ ο ενισχυτης. Με το σωστο biasing θα ζεστανει και θα παρει λιγα μπασα. Σου θυμιζω οτι με 2 λαμπες τον ριχνεις στα 50 Watt.
Κανε τα εξης ευκολα mods.
Negative feedback adjustment modification
The Plexi Cap Mod

Compression reduction mod
απο εδω: http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=31&t=5252 (πρεπει να κανεις login)
Αν πας σε τεχνικο για τα mods τοτε βαλε και ενα choke (Choke modification)

Θα εκπλαγεις με το αποτελεσμα. Αν εισαι αθηνα κανονιζουμε να ακουσεις τον δικο μου....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
8655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
61 Απαντήσεις
18239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/14, 11:29
από modfori
18 Απαντήσεις
7059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 16:56
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 00:30
από Jezus