Αποστολέας Θέμα: Πανελλαδικές 2009  (Αναγνώστηκε 25059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #50 στις: 26/05/09, 20:28 »
Κακά τα ψέματα, στα μαθηματικά κατεύθυνσης μόνο με παπαγαλία δε βγαίνεις, ειδικά το 4ο θέμα χρειάζεται σύνθετη σκέψη και... φαντασία πολλές φορές! Στη Φυσική και στον Προγραμματισμό είναι πιο στάνταρ τα πράγματα όσον αφορά τις μεθοδολογίες, αν και όσον αφορά το δεύτερο θέλει σκέψη για να βρεις τον τρόπο επίλυσης που σε βολεύει περισσότερο και σου παίρνει το λιγότερο χρόνο. Φυσικά η μεγαλύτερη αθλιότητα στην ιστορία των μαθημάτων είναι η Διοίκηση Επιχειρήσεων, ειδικά από αυτό το απαίσιο και κακογραμμένο βιβλίο.
Αυτό το βιβλίο και το μάθημα είναι πραγματικά για κάψιμο. Είναι χειρότερο από τη γρίπη των χοίρων.
Γιατί να χάσω εγώ τη σχολή που θέλω επειδή δεν μπορώ να αποστηθίσω εύκολα (θέλω 1 ώρα για 1 σελίδα) και να περάσει το φυτό που τα διαβάζει και τα επαναλαμβάνει με τη μία? Αν είναι ποτέ δυνατόν, να εξαρτάται από αυτό το πράγμα ποιοι θα μπούν στην κάθε σχολή..

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #51 στις: 27/05/09, 13:11 »
Κακά τα ψέματα, στα μαθηματικά κατεύθυνσης μόνο με παπαγαλία δε βγαίνεις, ειδικά το 4ο θέμα χρειάζεται σύνθετη σκέψη και... φαντασία πολλές φορές! Στη Φυσική και στον Προγραμματισμό είναι πιο στάνταρ τα πράγματα όσον αφορά τις μεθοδολογίες, αν και όσον αφορά το δεύτερο θέλει σκέψη για να βρεις τον τρόπο επίλυσης που σε βολεύει περισσότερο και σου παίρνει το λιγότερο χρόνο. Φυσικά η μεγαλύτερη αθλιότητα στην ιστορία των μαθημάτων είναι η Διοίκηση Επιχειρήσεων, ειδικά από αυτό το απαίσιο και κακογραμμένο βιβλίο.
Αυτό το βιβλίο και το μάθημα είναι πραγματικά για κάψιμο. Είναι χειρότερο από τη γρίπη των χοίρων.
Γιατί να χάσω εγώ τη σχολή που θέλω επειδή δεν μπορώ να αποστηθίσω εύκολα (θέλω 1 ώρα για 1 σελίδα) και να περάσει το φυτό που τα διαβάζει και τα επαναλαμβάνει με τη μία? Αν είναι ποτέ δυνατόν, να εξαρτάται από αυτό το πράγμα ποιοι θα μπούν στην κάθε σχολή..

Πάντως και η ικανότητα αποστήθισης δεν παύει να είναι μια ικανότητα πάρα πολύ χρήσιμη. Επίσης, υπάρχει πάντα και ένα ποσοστό, μικρό ενδεχομένως που μπορεί και να αποστηθίζει και να εμβαθύνει ταυτόχρονα. Στατιστικά, τη στείρα αποστήθιση την προτιμούν άτομα με δυσκολία στη διατύπωση, γιατί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να γράψεις αυτά που ξέρεις να γράψεις χωρίς να χάνεις χρόνο στο πως θα τα γράψεις. Οι αμερικάνοι επίσης λένε ότι άμα δε ξέρεις να το πεις, δε το ξέρεις. Κατά την άποψη μου στις Πανελλήνιες (ειδικά στις παλιές με τα 8 ή τα 13 μαθήματα) έχουν προβάδισμα αυτοί που μπορούν έχουν αρκετό απ΄όλα τα γνωρίσματα, δηλ. δυνατότητα αποστήθισης, αυτοσυγκέντρωσης, επεξεργασίας και οργάνωσης, ψυχολογική ηρεμία και αυτοπεποίθηση παρά αυτοί που είναι εξαιρετικοί σε μερικά από αυτά και έχουν πρόβλημα από τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΗΣΥΧΟ-ΠΝΕΥΜΑ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο.Κ. Ζ.Κ.Π. Ζ.Τ.Σ.
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #52 στις: 27/05/09, 18:24 »
τελοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς.......τελος ναι... ναι... τελοςςςς νομιζω οτι ειμαι φοιτητρια πια...αυτο ηταν..; ) >:D
ΖΗΣΕ Κ ΠΑΛΕΨΕ

Αποσυνδεδεμένος Billar4s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #53 στις: 27/05/09, 18:53 »
Καλά αποτελέσματα σε όλους και σε όλες!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #54 στις: 27/05/09, 19:42 »
Και τώρα..... τί??

αααααααααααααααααα!!!! αααααααααααααα! Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D   ;D   ;D  ;D    ;D  ;D  ;D ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #55 στις: 29/05/09, 20:06 »
E βασικα θα περασετε το καλυτερο καλοκαιρι που εχετε περασει μεχρι τωρα..Χαλαρωστε ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #56 στις: 29/05/09, 20:07 »
E βασικα θα περασετε το καλυτερο καλοκαιρι που εχετε περασει μεχρι τωρα..Χαλαρωστε ;D

+100000

Εχει μονο 2 μερες που τελειωσαμε και τα παντα ολα ειναι ηδη πολυ διαφορετικα. ;)

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #57 στις: 29/05/09, 21:14 »
To καλυτερο μετα τις πανελληνιες παντως ηταν οι ACDC... Tαξιδι με το βραδινό τρένο απο φλωρινα για αθηνα(το οποιο ηταν πραγματικα rock n roll train)...και απλα γουσταρες ελευθερα και χωρις αγχος...(μονο angus)
......................................

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #58 στις: 18/06/09, 16:50 »
αντε μαγκες καλα αποτελεσματα αυριο
να πραγματοποιηθουν οι στοχοι μας
να τα σπασουμεεεεεεε ρεεεεεεεεε !!!!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #59 στις: 19/06/09, 12:14 »
Πώς πήγατε ρε παιδιά?
Πολύ καλά εδώ.. Μόνο στην έκθεση, λίγο, τεσπα το σύστημα το ξέραμε, δεν περιμέναμε τώρα να το μάθουμε. Χαλάστηκα λίγο πάντως. Κρίμα παιδιά του 10 να παίρνουν 17 έκθεση και άλλοι του 20 να παίρνουν 14..
μαθηματικά κατεύθ    19,7   (100-97)  ::)
μαθηματικά γενκής    19,8   (100-98)  ::)
πριογραμματισμός      19,9   (100-99)  ::)
ΑΟΔΕ                      19,6   (100-96)  ::)
φυσική κατεύθυνσης  17,2
έκθεση                    14,1  ::) ::) ::) ::) ::) δεν πειραζει.. τι να κανουμε
μόρια περίπου 18730.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #60 στις: 19/06/09, 12:19 »
 :o
κοιτάχτε βαθμοί!!!!
συγχαρητήρια ρε Ραζ!
για ποια σχολή πας?
έλα κ οι υπόλοιποι να ποστάρετε! :P

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #61 στις: 19/06/09, 12:21 »
Α ρε χρονια αυτα ειναι, αντε παιδες κανονιστε να περασετε ωραια το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης σας!!

Edit: Συγχαρητηρια Raz πολυ δυνατο σε βρισκω:P

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #62 στις: 19/06/09, 12:24 »
ευχαριστω παιδια..
μονο που αν ειχα εκθεση 17 ας πουμε (πουδεν αποκλειεται αν επεφτε στον διπλανο διορθωτη να ειχε 17) θα ειχα 19.100..
+ οτι σε όλα τα μαθήματα ο ένας εξεταστής μου είχε 100 με χαλαει λιγο..θα μπορούσα να είχα 4 20αρια..
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ
υπαρχουν και πιο σημαντικα πραγματα στη ζωη τελικα..

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #63 στις: 19/06/09, 14:15 »
εγώ ειμαι εντός στόχων για αρχιτεκτονική στην ξάνθη.......17400 κάτι.....στο σχέδιο που πιστεύω οτι το έχω θα παιχτούν όλα......

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #64 στις: 19/06/09, 14:24 »
Που ειναι οι θρυλικες εποχες πριν απο 5 χρονια που εδινα πανελληνιες (καθοτι '86αρης) οταν ειχα δωσει 10 μαθηματα... ::)


Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #65 στις: 19/06/09, 15:48 »
αν δεν ανεβουν παραπανω απο 250 μορια οι βασεις για το 5ο,μαλλον μπηκα παντειο...αλλα προφανως δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη..!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #66 στις: 19/06/09, 16:39 »
αν δεν ανεβουν παραπανω απο 250 μορια οι βασεις για το 5ο,μαλλον μπηκα παντειο...αλλα προφανως δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη..!
προφανώς.... :P

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #67 στις: 19/06/09, 16:56 »
Πώς πήγατε ρε παιδιά?
Πολύ καλά εδώ.. Μόνο στην έκθεση, λίγο, τεσπα το σύστημα το ξέραμε, δεν περιμέναμε τώρα να το μάθουμε. Χαλάστηκα λίγο πάντως. Κρίμα παιδιά του 10 να παίρνουν 17 έκθεση και άλλοι του 20 να παίρνουν 14..
μαθηματικά κατεύθ    19,7   (100-97)  ::)
μαθηματικά γενκής    19,8   (100-98)  ::)
πριογραμματισμός      19,9   (100-99)  ::)
ΑΟΔΕ                      19,6   (100-96)  ::)
φυσική κατεύθυνσης  17,2
έκθεση                    14,1  ::) ::) ::) ::) ::) δεν πειραζει.. τι να κανουμε
μόρια περίπου 18730.
Kαι εγω στα ιδια περιπου φιλε ραζ
Με εγδαραν στην εκθεση οι φιλολογοι(!@#$#$%^)
μαθηματικά κατεύθ - 19,5
μαθηματικά γενκής - 19,9
πριογραμματισμός  - 17,2
ΑΟΔΕ   -    19,9
φυσική κατεύθυνσης - 19,5
Εκθεση   -    14,4
Στο 2ο και στο 4ο πεδιο 18876
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #68 στις: 19/06/09, 17:20 »
Πώς πήγατε ρε παιδιά?
Πολύ καλά εδώ.. Μόνο στην έκθεση, λίγο, τεσπα το σύστημα το ξέραμε, δεν περιμέναμε τώρα να το μάθουμε. Χαλάστηκα λίγο πάντως. Κρίμα παιδιά του 10 να παίρνουν 17 έκθεση και άλλοι του 20 να παίρνουν 14..
μαθηματικά κατεύθ    19,7   (100-97)  ::)
μαθηματικά γενκής    19,8   (100-98)  ::)
πριογραμματισμός      19,9   (100-99)  ::)
ΑΟΔΕ                      19,6   (100-96)  ::)
φυσική κατεύθυνσης  17,2
έκθεση                    14,1  ::) ::) ::) ::) ::) δεν πειραζει.. τι να κανουμε
μόρια περίπου 18730.
Kαι εγω στα ιδια περιπου φιλε ραζ
Με εγδαραν στην εκθεση οι φιλολογοι(!@#$#$%^)
μαθηματικά κατεύθ - 19,5
μαθηματικά γενκής - 19,9
πριογραμματισμός  - 17,2
ΑΟΔΕ   -    19,9
φυσική κατεύθυνσης - 19,5
Εκθεση   -    14,4
Στο 2ο και στο 4ο πεδιο 18876
Ωραίος φίλε.
Μα, είναι πράματα τώρα αυτά? Να βαθμολογούνται οι εκθέσεις και να μένουμε έξω από τις σχολές μας εμείς που και πρώτοι είμαστε σε μαθηματικά και ότι άλλο χρειάζεται και να μπαίνουν άλλοι επειδή γράψανε καλά για το βιβλίο? Ακούγεται κάπως εγωιστικό αλλά όταν βλέπεις να έχει ο άλλος από 19,6 μέχρι 20 στα μαθήματα που θα του χρειαστούν στη σχολή του και να μένει τελικά έξω επειδή δεν άρεσε σε κάποιον η έκθεσή του..έλεος..
Ίσως αν δούν την κατανομή των βαθμολογιών να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά.. Σίγουρα εμείς οι 2 δεν θα είμαστε οι μόνοι.
 Συγχαρητήρια πάντως.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #69 στις: 19/06/09, 17:31 »
Μα, είναι πράματα τώρα αυτά? Να βαθμολογούνται οι εκθέσεις και να μένουμε έξω από τις σχολές μας εμείς που και πρώτοι είμαστε σε μαθηματικά και ότι άλλο χρειάζεται και να μπαίνουν άλλοι επειδή γράψανε καλά για το βιβλίο? Ακούγεται κάπως εγωιστικό αλλά όταν βλέπεις να έχει ο άλλος από 19,6 μέχρι 20 στα μαθήματα που θα του χρειαστούν στη σχολή του και να μένει τελικά έξω επειδή δεν άρεσε σε κάποιον η έκθεσή του..έλεος..
Ίσως αν δούν την κατανομή των βαθμολογιών να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά.. Σίγουρα εμείς οι 2 δεν θα είμαστε οι μόνοι.

Η διαφωνία αυτή παιδιά υπάρχει εδώ και μερικές δεκαετίες. Τα ίδια ακριβώς λέγαμε και το '85 (δηλαδή πριν γεννηθείτε εσείς ;D) όταν είχα δώσει εγώ εξετάσεις. Το ότι τόσα χρόνια δεν έχει αλλάξει αυτό, σημαίνει ότι κάποια μεγάλα κεφάλια στα υπουργεία θεωρούν την Έκθεση το ίδιο σημαντική με τα άλλα μαθήματα.

Εγώ είχα περάσει Μηχανολόγος Μηχανικός και είχα "αναγκαστεί" να γράψω καλά και στην Έκθεση μαζί με τα υπόλοιπα μαθήματα.

Μακάρι όσοι δώσατε να περάσετε στις σχολές που γουστάρετε. Και φροντίστε να περάσετε όσο καλύτερα μπορείτε το καλοκαίρι αυτό, γιατί θα είναι το μακρύτερο και καλύτερο της ζωής σας!  :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #70 στις: 19/06/09, 17:56 »
Ωραίος φίλε.
Μα, είναι πράματα τώρα αυτά? Να βαθμολογούνται οι εκθέσεις και να μένουμε έξω από τις σχολές μας εμείς που και πρώτοι είμαστε σε μαθηματικά και ότι άλλο χρειάζεται και να μπαίνουν άλλοι επειδή γράψανε καλά για το βιβλίο? Ακούγεται κάπως εγωιστικό αλλά όταν βλέπεις να έχει ο άλλος από 19,6 μέχρι 20 στα μαθήματα που θα του χρειαστούν στη σχολή του και να μένει τελικά έξω επειδή δεν άρεσε σε κάποιον η έκθεσή του..έλεος..
Ίσως αν δούν την κατανομή των βαθμολογιών να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά.. Σίγουρα εμείς οι 2 δεν θα είμαστε οι μόνοι.
 Συγχαρητήρια πάντως.
Eυχαριστω πολυ ΡΑΖ !!!
Και οντως δεν ειμαστε οι μονοι.....αχ αυτοι οι φιλολογοι......
Αλλα τι να κανουμε???

Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #71 στις: 19/06/09, 17:59 »
Εγώ είχα περάσει Μηχανολόγος Μηχανικός και είχα "αναγκαστεί" να γράψω καλά και στην Έκθεση μαζί με τα υπόλοιπα μαθήματα.

Μακάρι όσοι δώσατε να περάσετε στις σχολές που γουστάρετε. Και φροντίστε να περάσετε όσο καλύτερα μπορείτε το καλοκαίρι αυτό, γιατί θα είναι το μακρύτερο και καλύτερο της ζωής σας!  :)
ΑΑΑΑ ΩΡΑΙΑΑΑΑΑΑ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αν ολα πανε καλα και οι βασεις δεν πανε στα υψη θα ειμαστε συναδερφοι....  :)
Και ευχαριστουμε πολυ για τα λογια σου....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #72 στις: 19/06/09, 18:36 »
ΑΑΑΑ ΩΡΑΙΑΑΑΑΑΑ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Αν ολα πανε καλα και οι βασεις δεν πανε στα υψη θα ειμαστε συναδερφοι....  :)
Και ευχαριστουμε πολυ για τα λογια σου....

Να είσαι καλά συνάδελφε!  ;)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #73 στις: 19/06/09, 19:06 »
Γενικά εδώ θα ήθελα να προσθέσω ότι η δυνατότητα να μιλάει και να γράφει κάποιος σωστά και δομημένα δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος θα ακολουθήσει το επάγγελμα του ιστορικού ή του χημικού, κλπ.. Όλοι οι επιστήμονες θα πρέπει να είναι σε θέση να γράφουν αυτό που σκέφτονται σε σωστή και κατανοητή γλώσσα ενώ παράλληλα θα πρέπει να χρησιμοποιούν λογικά και στοχευμένα επιχειρήματα..

Απλά αυτό που δεν έχουν καταλάβει επί σειρά ετών εκείνοι που σχεδιάζουν το εκπαιδευτικό σύστημα ένταξης στα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι ότι η δυνατότητα του να γράφει κάποιος σωστά δεν είναι κάτι που μαθαίνεται και ειδικά στην ηλικία των 18.. Για να μάθει κάποιος να γράφει σωστές εκθέσεις απαιτείται η ανάγνωση πολλών βιβλίων ενώ μεγάλο ρόλο παίζει και η εμπειρία.. Το πρώτο σε βοηθάει στο να γράφεις σωστά ενώ το δεύτερο σε βοηθάει στο να χρησιμοποιείς (αλλά και να σκέφτεσαι) λογικά επιχειρήματα.. Επομένως είναι πολύ δύσκολο για κάποιο παιδί λυκείου να έχει καλή "πένα".. Πάντως γενικά στο θέμα της Έκθεσης υπάρχει η λογική του ότι δεν υπάρχει βαθμός 19-20 και ξεκινάμε το άριστα από πιο κάτω.. Το καλό είναι ότι ξεκινάνε όλοι οι υποψήφιοι από την ίδια βάση και έτσι μεγάλες στρεβλώσεις δεν παρατηρούνται..

Anyway, καλά αποτελέσματα σε όλους..

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Πανελλαδικές 2009
« Απάντηση #74 στις: 19/06/09, 19:49 »
Γενικά εδώ θα ήθελα να προσθέσω ότι η δυνατότητα να μιλάει και να γράφει κάποιος σωστά και δομημένα δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος θα ακολουθήσει το επάγγελμα του ιστορικού ή του χημικού, κλπ.. Όλοι οι επιστήμονες θα πρέπει να είναι σε θέση να γράφουν αυτό που σκέφτονται σε σωστή και κατανοητή γλώσσα ενώ παράλληλα θα πρέπει να χρησιμοποιούν λογικά και στοχευμένα επιχειρήματα..

Απλά αυτό που δεν έχουν καταλάβει επί σειρά ετών εκείνοι που σχεδιάζουν το εκπαιδευτικό σύστημα ένταξης στα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι ότι η δυνατότητα του να γράφει κάποιος σωστά δεν είναι κάτι που μαθαίνεται και ειδικά στην ηλικία των 18.. Για να μάθει κάποιος να γράφει σωστές εκθέσεις απαιτείται η ανάγνωση πολλών βιβλίων ενώ μεγάλο ρόλο παίζει και η εμπειρία.. Το πρώτο σε βοηθάει στο να γράφεις σωστά ενώ το δεύτερο σε βοηθάει στο να χρησιμοποιείς (αλλά και να σκέφτεσαι) λογικά επιχειρήματα.. Επομένως είναι πολύ δύσκολο για κάποιο παιδί λυκείου να έχει καλή "πένα".. Πάντως γενικά στο θέμα της Έκθεσης υπάρχει η λογική του ότι δεν υπάρχει βαθμός 19-20 και ξεκινάμε το άριστα από πιο κάτω.. Το καλό είναι ότι ξεκινάνε όλοι οι υποψήφιοι από την ίδια βάση και έτσι μεγάλες στρεβλώσεις δεν παρατηρούνται..
Φιλε Faser μονο αληθεια βρισκω στα λεγομενα σου
Δεν εχω παρα να συμφωνησω μαζι σου.... ;D
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 08:32
από philip the great
160 Απαντήσεις
53887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 03:15
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
271 Απαντήσεις
76057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/09, 21:36
από Arg0
Formula1 2009

Ξεκίνησε από master of puppets « 1 2 3 » Αθλητισμός

55 Απαντήσεις
27718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 20:32
από faser
3 Απαντήσεις
2343 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 13:07
από Aganippi
1 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 12:30
από Aganippi
1 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 15:09
από Μαργαρίτα Π.
10 Απαντήσεις
5725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:24
από Ioannis Anastassakis
33 Απαντήσεις
13648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
36 Απαντήσεις
14132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/18, 06:35
από panixgr