Αποστολέας Θέμα: Aπό 9αρες σε 10αρες...  (Αναγνώστηκε 11319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SlowYourselfDown

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • ...slow yourself down...
    • Προφίλ
Aπό 9αρες σε 10αρες...
« στις: 19/10/12, 13:17 »
Γεία ! Έχω μια American Standard Strat και σκέφτομαι μετά απο χρόνια να πάω από 9άρες χορδές σε 10άρες.Αυτό που χρειάζομαι είναι πληροφορίες σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας αλλάγής.ΘΑ χρειαστώ επιπλέον δύναμη στα bendings?Πιο πολυ με ενδιαφέρει εάν θα έχω κάτι διαφορετικό στον ήχο...Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις η κιθάρα?Παίζω σε standard E tuning και περιστασιακά σε Ε ύφεση.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #1 στις: 19/10/12, 14:12 »
Ε καντο και δες δεν ειναι δα και καμια τρελλη αλλαγη...Θα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα bend και λιγο πιο παχυς ο ηχος σου...αλλα ειναι τοσο μικρη η αλλαγη που δεν ειμαι σιγουρος αν θα γινει αντιληπτη....αλλα καντο και θα δεις μονος σου...ισως να χρειαστει κ ενα μικρο σεταρισματακι η κιθαρα σου,αλλα δε νομιζω!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #2 στις: 19/10/12, 14:28 »
Συμφωνω απολυτως με τον προλαλησαντα συμφορουμιτη noe13

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #3 στις: 19/10/12, 17:04 »
Xαχ, χαλάρωσε, δε θα βάλεις και μπασοχορδές... ;D

Στην τελική, για να μην ζορίζεσαι και στα bends, βάλε κανένα υβριδικό σετ 9-46.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #4 στις: 19/10/12, 20:48 »
@Rhesus
Αν κάνεις την αλλαγή από 9αρες σε 10αρες,χρειαζεται σεταρισματάρα .Την έχω κάνει στην δική μου Αmerican standard.Κατ'αρχήν θα πρεπει ή να βαλεις επιπλεον ελατηρια ή να αυξήσεις με κάποιο τροπο (αναλογα τι ρυθμιση έχει) την ένταση των ελατηρίων (η δική είχε βιδες).Αλλιώς θα δεις το τρεμολο να καμαρώνει περήφανο καθετα στο σώμα της κιθάρας.
Επίσης αφου ρυθμίσεις αυτό, θα χρειαστεί να ρυθμίσεις και το truss rod γιατι το μπράτσο θα ''πάρει'' από την μεγαλύτερη δυναμη των νέων χορδών.
Πολύ πιθανό να χρειαστεί να ρυθμίσεις το υψος των χορδών και φυσικά το intonation.
Από playability τα bends θα σε ζορίσουν λιγο στην αρχή ,αλλά μετά όλα καλά.Πάντως αξίζει τον κόπο.
Καλή επιτυχία
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #5 στις: 19/10/12, 21:55 »
@Rhesus
Αν κάνεις την αλλαγή από 9αρες σε 10αρες,χρειαζεται σεταρισματάρα .Την έχω κάνει στην δική μου Αmerican standard.Κατ'αρχήν θα πρεπει ή να βαλεις επιπλεον ελατηρια ή να αυξήσεις με κάποιο τροπο (αναλογα τι ρυθμιση έχει) την ένταση των ελατηρίων (η δική είχε βιδες).Αλλιώς θα δεις το τρεμολο να καμαρώνει περήφανο καθετα στο σώμα της κιθάρας.
Επίσης αφου ρυθμίσεις αυτό, θα χρειαστεί να ρυθμίσεις και το truss rod γιατι το μπράτσο θα ''πάρει'' από την μεγαλύτερη δυναμη των νέων χορδών.
Πολύ πιθανό να χρειαστεί να ρυθμίσεις το υψος των χορδών και φυσικά το intonation.
Από playability τα bends θα σε ζορίσουν λιγο στην αρχή ,αλλά μετά όλα καλά.Πάντως αξίζει τον κόπο.
Καλή επιτυχία


+1

Kαι θα έχουν μικρότερη ταλάντωση από τις 9άρες λόγο πάχους που σημαίνει ότι θα έχεις λιγότερα τριξίματα (αν έχεις)

Αποσυνδεδεμένος SlowYourselfDown

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • ...slow yourself down...
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #6 στις: 20/10/12, 12:23 »
Ευχαριστώ πολύ όλους....νομιίζω πως πήρα μια ιδέα...

Αποσυνδεδεμένος dimism

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Aπό 9αρες σε 10αρες...
« Απάντηση #7 στις: 31/10/12, 21:27 »
Ε καντο και δες δεν ειναι δα και καμια τρελλη αλλαγη...Θα ειναι λιγο πιο δυσκολα τα bend και λιγο πιο παχυς ο ηχος σου...αλλα ειναι τοσο μικρη η αλλαγη που δεν ειμαι σιγουρος αν θα γινει αντιληπτη....αλλα καντο και θα δεις μονος σου...ισως να χρειαστει κ ενα μικρο σεταρισματακι η κιθαρα σου,αλλα δε νομιζω!




Αυτο ακριβος!! εχω κανει αλλαγες πανω και κατω και δεν ειχα κανενα προβλημα!


Μην ανησυχεις!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 18:12
από Chris2004
4 Απαντήσεις
2825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
58 Απαντήσεις
12890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/15, 14:34
από Απόλλων