Αποστολέας Θέμα: Προτασεις για φτηνη (αλλα τιμια) ακουστικη???  (Αναγνώστηκε 13396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Βασικα χαζευα τις τιμες στις harley benton...και συγγεκριμενα αυτη http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbd120cebk_ret.htm
θελω μια ακουστικη... max τιμη μεχρι 150 ευρω...εχει γνωμη κανεις για φτηνη αλλα τιμια ακουστικη?
Η ειναι σαν αυτες που πουλαν στα φαναρια τελευταια??? :)
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σου προτεινω να πας σε μαγαζια και να δοκιμασεις ποια κιθαρα σου αρεσει περισσοτερο στο αυτι,
και κυριως στο χερι, πραγμα πολυ σημαντικο, και μετα φυσικα να την παραγγειλεις απο τον thomann.de

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Ηarley benton δεν υπαρχει ομως στην ελλαδα?
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε ξερω ποιος φερνει. παντως μη πας και πεταξεις τα λεφτα σου σε μια κιθαρα 50 ευρω. θα το μετανοιωσεις. καλυτερα πηγαινε σε yamaha. Σε χαμηλες τιμες ειναι αρκετα καλες. αλλα και παλι σου λεω δοκιμασε τες πρωτα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οχι,είναι αποκλειστικότητα του thomann oi harley benton...Δυστυχώς στις συγκεκριμένες αναγκαστικά θα πάρεις "γουρούνι στο σακί".. :-\

Καλύτερα οπως ειπε ο vampovorator δοκίμασε και πάρε όποια σου κάτσει στο χέρι, και γενικά να εχεις υπόψιν σου ότι σ'αυτά τα χρήματα δεν αξίζει να πάρεις καλή μάρκα(με την ένοια ότι στα ιδια λεφτά βρίσκεις καλύτερες άγνωστες,αφού στις γνωστές οσο να ναι θα πληρώσεις την φίρμα ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
walden γερμανικης κατασκευης ειναι αξιοπρεπεις για τα λεφτα που θελεις να δωσεις..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Δε ξερω ποιος φερνει. παντως μη πας και πεταξεις τα λεφτα σου σε μια κιθαρα 50 ευρω. θα το μετανοιωσεις. καλυτερα πηγαινε σε yamaha. Σε χαμηλες τιμες ειναι αρκετα καλες. αλλα και παλι σου λεω δοκιμασε τες πρωτα.


εγω παλι δε θα προτεινα με ΤΙΠΟΤΑ γιαμαχα... αν και φθηνες, μπορεις ν βρεις στην ιδια κ ισως ελαχιστα πιο ακριβη τιμη μια πολυυ καλυτερη..

εγω το ειπα κ θα το ξαναπω, για μπασο κ ακουστικη/ηλεκτρακουστικη σε λογικες τιμες, τα cort (τουλαχιστον σε συγκριση με τα γιαμαχα) ειναι τα καλυτερα...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε ξερω ποιος φερνει. παντως μη πας και πεταξεις τα λεφτα σου σε μια κιθαρα 50 ευρω. θα το μετανοιωσεις. καλυτερα πηγαινε σε yamaha. Σε χαμηλες τιμες ειναι αρκετα καλες. αλλα και παλι σου λεω δοκιμασε τες πρωτα.

εγω παλι δε θα προτεινα με ΤΙΠΟΤΑ γιαμαχα... αν και φθηνες, μπορεις ν βρεις στην ιδια κ ισως ελαχιστα πιο ακριβη τιμη μια πολυυ καλυτερη..

εγω το ειπα κ θα το ξαναπω, για μπασο κ ακουστικη/ηλεκτρακουστικη σε λογικες τιμες, τα cort (τουλαχιστον σε συγκριση με τα γιαμαχα) ειναι τα καλυτερα...
κοιτα Βαλια μεχρι 150 παιρνει αυτες http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gf=dreadnought_guitars&pr=0a150&oa=pra
Αν ελεγε πανω απο 150 να το συζηταγαμε  :P


Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Γιαμάχα από Θωμά είναι ευκαιρία σε μεγαλύτερες τιμές. Πχ 350-600.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Εγω θα προτεινα αυτην: http://www.thomann.de/gr/cort_earth_70_ns.htm

Στα συγκεκριμενα λ7 θεωρω τις Cort Αρκετα πιο αξιοπρεπεις απο αλλες μαρκες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mε 150 Ευρώ παίρνει και αυτήν...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Mε 150 Ευρώ παίρνει και αυτήν...

Στο λινκ που δινεις ομως ο ΦΠΑ ειναι 17,5% και οχι 19% οπως στην Ελλαδα....
Αρα ξεφευγει απο τα 150Ε

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mε 150 Ευρώ παίρνει και αυτήν...


Στο λινκ που δινεις ομως ο ΦΠΑ ειναι 17,5% και οχι 19% οπως στην Ελλαδα....
Αρα ξεφευγει απο τα 150Ε


Nαι, γιατί με 19% ΦΠΑ η τιμή ανεβαίνει στα 151, οπότε ξεφεύγουμε από τον προϋπολογισμό για 1 Ευρώ. Έλεος δηλαδή... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Mε 150 Ευρώ παίρνει και αυτήν...


Στο λινκ που δινεις ομως ο ΦΠΑ ειναι 17,5% και οχι 19% οπως στην Ελλαδα....
Αρα ξεφευγει απο τα 150Ε


Nαι, γιατί με 19% ΦΠΑ η τιμή ανεβαίνει στα 151, οπότε ξεφεύγουμε από τον προϋπολογισμό για 1 Ευρώ. Έλεος δηλαδή... ::)

Αν ειναι οντως τοσο, γιατι δεν καθησα να το υπολογισω και δεν εχει και μεταφορικα οπως ειδα στο λινκ τοτε συγγνωμη λαθος μου...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
ρε παιδια θελω και εγω να αγορασω μια ακουστικη αλλα να αγορασεις μια ακουστικη με 150 Ε τι νοημα εχει;;;;μου εχουν πει οτι τουλαχιστον 500-600 αρχιζουν οι μετριες κιθαρες.......τωρα αν ισχυει δεν ξερω...... :-\....παντος εχω ακουσει οτι η takemine ειναι καλες περιπου στην τιμη που λεω εγω.......παντος φιλε μην  κανεις κανα εγκλημα γιατι η κιθαρα που θες με 150 μαλλον θα ειναι μιας χρησεως......κριμα δεν ειναι.......εγω θελω 1 χρονο να παρω ακουστικη για να μην παιζω αλλο με κλασικη και μαζευω λεφτα για μια μετρια κιθαρα.....μαζεψε και εσυ και τοτε αποφασιζεις............ ;)

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Δεν θελω να δωσω χρηματα για ακουστικη...τη θελω για practice, τζακι η παραλια  ;) μαζευω για ιερο σκοπο λεφτα....για stratocaster usa ;D
Δεν θελω να επενδυσω σε ακουστκη.....
« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/08, 00:39 από giannis70 »
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ρε παιδια θελω και εγω να αγορασω μια ακουστικη αλλα να αγορασεις μια ακουστικη με 150 Ε τι νοημα εχει;;;;μου εχουν πει οτι τουλαχιστον 500-600 αρχιζουν οι μετριες κιθαρες.......τωρα αν ισχυει δεν ξερω...... :-\....παντος εχω ακουσει οτι η takemine ειναι καλες περιπου στην τιμη που λεω εγω.......παντος φιλε μην κανεις κανα εγκλημα γιατι η κιθαρα που θες με 150 μαλλον θα ειναι μιας χρησεως......κριμα δεν ειναι.......εγω θελω 1 χρονο να παρω ακουστικη για να μην παιζω αλλο με κλασικη και μαζευω λεφτα για μια μετρια κιθαρα.....μαζεψε και εσυ και τοτε αποφασιζεις............ ;)

Συγγνώμη, αλλά τίποτε από αυτά δεν ισχύει. Έχω σχεδόν μια δεκαετία μια ακουστική Fender που μού κόστισε λιγότερο από 100 λίρες και ακόμα παίζει μια χαρά. Έχω δει και παίξει τα τελευταία χρόνια αρκετές αξιοπρεπέστατες κιθάρες σε αυτά τα λεφτά (150-200 Ευρώ) και υπάρχουν ακόμα περισσότερες επιλογές από μάρκες όπως Fender, Ibanez, Cort, Crafter και άλλες αν ανέβεις στα 300 Ευρώ. Μιλάω για κιθάρες με συμπαγές καπάκι και καλή ποιότητα κατασκευής που σίγουρα δεν είναι μιας χρήσης. Η Cort Earth 60 που παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι μια έξοχη κιθάρα σε αυτά τα λεφτά. Σού μιλάω από προσωπική πείρα και όχι με βάση τι έχω ακούσει από άλλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μου εχουν πει οτι τουλαχιστον 500-600 αρχιζουν οι μετριες κιθαρες.......τωρα αν ισχυει δεν ξερω...... :-\....

Ποιος στο ειπε αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Μια κιθάρα 200 ευρώ με κατάλληλες χορδές, πένα (που παίζει ρόλο στην ακουστικη στον ήχο πάαααρα πολύ) καλό σετάρισμα μπορεί να έχει πολύ καλό ήχο και να είναι εύκολη και στο παίξιμο. Στα 500 ευρώ πλέον μιλάμε για πολύ καλές κιθάρες. Η πρώτη μου κιθάρα είχει 80 χιλιάδες δραχμές πριν 15 χρόνια και ακόμα μου φαίνεται καλή κιθάρα, και σήμερα παίρνεις την ίδια ποιότητα με λιγότερα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Τελικα μολις εγινα κατοχος μιας CORT AD-870 :)  http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=491
Για τα λεφτα της (180 ευρω την πηρα απο μαγαζι της γειτονιας μου) εχει πολυ καλο ηχο...αλλα πανω απο ολα ειναι πολυ ευκολοπαιχτη...
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τελικα μολις εγινα κατοχος μιας CORT AD-870 :) http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=491
Για τα λεφτα της (180 ευρω την πηρα απο μαγαζι της γειτονιας μου) εχει πολυ καλο ηχο...αλλα πανω απο ολα ειναι πολυ ευκολοπαιχτη...


Ωραία κιθάρα και η τιμή είναι πολύ καλή. Πάντως με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να βρεις μια κιθάρα με συμπαγές καπάκι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ

Για τα λεφτα της (180 ευρω την πηρα απο μαγαζι της γειτονιας μου) εχει πολυ καλο ηχο...αλλα πανω απο ολα ειναι πολυ ευκολοπαιχτη...

Ωραία κιθάρα και η τιμή είναι πολύ καλή. Πάντως με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να βρεις μια κιθάρα με συμπαγές καπάκι...
[/quote]

Το οποίο δε σημαίνει και πολλά πράματα με το bracing και τα υλικά σε αυτές τις κατηγορίες τιμής...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Δοκιμασα πρωτα αυτη την ηλ.ακουστικη 280 ευρω http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=661
...καμια σχεση με αυτην που πηρα τελικα...αβολο μπρατσο και πιο πνιγμενος ηχος...
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Τελικα μολις εγινα κατοχος μιας CORT AD-870 :)  http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=491
Για τα λεφτα της (180 ευρω την πηρα απο μαγαζι της γειτονιας μου) εχει πολυ καλο ηχο...αλλα πανω απο ολα ειναι πολυ ευκολοπαιχτη...



Mε γειά...
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/05, 18:25
από Joef - Über Alles
111 Απαντήσεις
67340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
2 Απαντήσεις
26145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 23:34
από MACMISIAS
21 Απαντήσεις
12940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 18:30
από sofitia
15 Απαντήσεις
5033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 20:11
από Nosferatu
2 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
8 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/12, 22:15
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:11
από Απόλλων