Αποστολέας Θέμα: Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών  (Αναγνώστηκε 6338 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Από σήμερα (για την ακρίβεια από χθες) ενεργοποιήσαμε μια νέα υπηρεσία στη συλλογή των τραγουδιών, τα Σύντομα Βιογραφικά.

Ήδη, στις λίστες των τραγουδιών του κάθε ερμηνευτή/συνθέτη/στιχουργού εμφανίζεται πάνω-πάνω ένα link για τις αντίστοιχες πληροφορίες.

Οι πληροφορίες προέρχονται από τον γνωστό κατάλογο "Ελληνική Δισκογραφία 1950-2003" του Πέτρου Δραγουμάνου. Από αυτή τη θέση τον ευχαριστούμε ακόμα μια φορά για την ευγενική του παραχώρηση προς το site μας.

Παρόλο που τα βιογραφικά είναι σύντομα (οι φανατικοί οπαδοί κάποιου καλλιτέχνη μάλλον δεν θα ανακαλύψουν κάτι που δεν ξέρουν), έχουν απίστευτο "πλάτος", καλύπτοντας εκατοντάδες ερμηνευτές και δημιουργούς της ελληνικής μουσικής, που δύσκολα θα πήγαινε το μυαλό κάποιου.

Εκτός από την προφανή χρησιμότητα των βιογραφικών, ελπίζουμε αυτές οι πληροφορίες να μας βοηθήσουν να ξεκαθαρίσουμε και να διορθώσουμε την συλλογή των τραγουδιών μας. Επίσης, ίσως στο μέλλον να υπάρχει η δυνατότητα να προσθέτει ο καθένας δικά του στοιχεία στα βιογραφικά και να τα εμπλουτίζει...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #1 στις: 09/06/04, 23:52 »
Μπράβο βρε Κιθ....πολύ καλή ιδέα..... ;)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #2 στις: 10/06/04, 00:36 »
θα ταν καλυτερα να ηταν λιγο πιο μεγάλα..
ισως αν βοηθησουμε ολοι να τα μεγαλωσουμε..
γινεται?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #3 στις: 10/06/04, 01:07 »
Εγώ πάλι δεν βλέπω ποιά θα ήταν η χρησιμότητα μιας σειράς εκτενέστερων βιογραφικών στο site. Πιστεύω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί σχετικά εύκολα να βρει ένα πιο λεπτομερές βιογραφικό για την συντριπτική πλειοψηφία των καλλιτεχνών, είτε στο Internet είτε από άλλες πηγές. Θα χρειαστεί πολλή δουλειά και πολύς χρόνος για να δημιουργηθεί μια στοιχειώδης συλλογή βιογραφικών, η οποία θα είναι σαφώς υποδεέστερη από ότι μπορεί να βρει κάποιος με μια απλή έρευνα στο Google. Ποιος ο λόγος να καταβληθεί μια τέτοια προσπάθεια, ακόμα και αν βρεθούν οι εθελοντές;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #4 στις: 11/06/04, 01:10 »
Πάντως υπάρχουνε πολλοί σημαντικοί τραγουδιστές/συνθέτες/στιχουργοί σε είδη όπως το Ρεμπέτικο ή το υπεύθυνο λαϊκό, των οποίων τις Βιογραφίες δεν βρίσκεις πουθενά. Νομίζω μπορούμε να βοηθήσουμε σε αυτήν την κατεύθυνση.

Εμείς πώς θα μπορούσαμε να εμπλουτίσουμε αυτές τις βιογραφίες; Να προσθέσουμε όχι νέες, αλλά στις υπάρχουσες (βλέπω π.χ. 2-3 σειρές σε κάνα-δυο τρανταχτά ονόματα που κοίταξα). Δεν λέω, καλό είναι και αυτό, αλλά σαν αρχή - νομίζω.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #5 στις: 11/06/04, 09:43 »
Εμείς πώς θα μπορούσαμε να εμπλουτίσουμε αυτές τις βιογραφίες; Να προσθέσουμε όχι νέες, αλλά στις υπάρχουσες (βλέπω π.χ. 2-3 σειρές σε κάνα-δυο τρανταχτά ονόματα που κοίταξα). Δεν λέω, καλό είναι και αυτό, αλλά σαν αρχή - νομίζω.

Προς το παρόν, στέλνοντάς τις σε μένα με email. Αργότερα, αν υπάρχει ενδιαφέρον, μπορούμε να το κάνουμε να γίνεται κατευθείαν από τη σελίδα με ειδική φόρμα.


η οποία θα είναι σαφώς υποδεέστερη από ότι μπορεί να βρει κάποιος με μια απλή έρευνα στο Google. Ποιος ο λόγος να καταβληθεί μια τέτοια προσπάθεια, ακόμα και αν βρεθούν οι εθελοντές;

Λογική η σκέψη, αλλά με αυτό το σκεπτικό κανένα site δεν θα χρειαζόταν να κάνει καμιά σελίδα, αφού δεν θα μπορούσε να χτυπήσει την "απλή έρευνα στο Google".
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Σύντομα βιογραφικά ερμηνευτών/δημιουργών
« Απάντηση #6 στις: 12/06/04, 12:29 »
η οποία θα είναι σαφώς υποδεέστερη από ότι μπορεί να βρει κάποιος με μια απλή έρευνα στο Google. Ποιος ο λόγος να καταβληθεί μια τέτοια προσπάθεια, ακόμα και αν βρεθούν οι εθελοντές;

Λογική η σκέψη, αλλά με αυτό το σκεπτικό κανένα site δεν θα χρειαζόταν να κάνει καμιά σελίδα, αφού δεν θα μπορούσε να χτυπήσει την "απλή έρευνα στο Google".

Μα εδώ δεν μιλάμε για μια εξειδικευμένη σε κάποιο βαθμό σελίδα. Μιλάμε για τη συγγραφή βιογραφικών, και μάλιστα εκτενών, όπως τα θέλουν μερικοί, κάποιων εκατοντάδων ή χιλιάδων τραγουδιστών, συνθετων, στιχουργών κλπ. Δεν είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι ο δημιουργός της "Ελληνικής Δισκογραφίας", από την οποία έχουμε πάρει τα προσφάτως προστεθέντα βιογραφικά, δεν θεώρησε σκόπιμο να παραθέσει παρα μόνο ελάχιστα στοιχεία; Εκτός αν καταλήξουμε να συλλέξουμε ή να "δανειστούμε" πληροφορίες από ήδη υπάρχουσες ιστοσελίδες, γιατί εκεί βλέπω να καταλήγει το πράγμα. Οπότε μάλλον θα ήταν καλύτερη η παράθεση ενός link, στο οποίο μπορεί να βρεθεί η βιογραφία του συγκεκριμένου καλλιτέχνη και ενδεχομένως άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία (πλήρης δισκογραφία, φωτογραφίες, νέα, συνεντεύξεις, κλπ). Έτσι και ο ενδιαφερόμενος θα μπορεί να βρει πιο εύκολα και γρήγορα εκτεταμένες πληροφορίες για έναν καλλιτέχνη και το site δεν θα επιβαρυνθεί υπερβολικά με τα στοιχεία αυτά.

Και για να μην παρεξηγούμαι, δεν λέω ότι δεν θα ήταν ενδιαφέρον να υπάρχει και ένα βιογραφικό για κάθε καλλιτέχνη τα τραγούδια του οποίου φιλοξενούμε (ή εχθροξενούμε κατά την περίσταση) στο site. Απλά πιστεύω ότι θα χρειαστεί κολοσσιαία προσπάθεια για ένα έστω και μέτριο αποτέλεσμα. Πράγμα που ίσως να μην αξίζει τον κόπο. Προσωπικά θα προτιμούσα να δω περισσότερες διορθώσεις ή εξελίξεις στη βάση των τραγουδιών. Αλλα αυτό φυσικά είναι μόνο η δική μου άποψη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/03, 18:33
από Βραζίλης
53 Απαντήσεις
19058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 13:52
από Βραζίλης
270 Απαντήσεις
84266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 01:41
από Amylo
0 Απαντήσεις
4133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 01:43
από krios80
0 Απαντήσεις
5399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/17, 18:37
από krios80