Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία  (Αναγνώστηκε 7153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Δημιουργία
« στις: 11/05/05, 16:10 »
Έκανα κι εγώ με έναν φίλο μου κάτι καλό...(πιστεύουμε).Είναι ένα τραγουδάκι χωρίς λόγια.Είναι beatάκι και πάνω σε αυτό παίζω εγώ κιθάρα κλασική ρυθμό, σόλο και γκάιντα.Αυτό που θα ακούσετε δεν είναι το τελειωμένο...είναι μόνο ένα δείγμα για να ακούσουμε απόψεις.Αυτό που θα ακούσετε έχει μόνο κιθάρα ρυθμό μέσα και το beat.Την γκάιντα και το σόλο μετά τις εξετάσεις...Καλά ηχογράφηση δεν συζητάω...χάλι, αλλά τεσπα...πείτε μας...μας ενδιαφέρει και αρνητικές κριτικές δεκτές:

 http://www.soundclick.com/bands/7/koumparoimusic.htm

Επίσης πείτε μας καμιά ιδέα να το ονομάσουμε γιατί δεν βρίσκουμε όνομα!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/05, 23:23 από Cuenca_60R »
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #1 στις: 17/05/05, 10:35 »
Μας δουλεύετε σίγουρα,ε?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #2 στις: 17/05/05, 10:50 »
Ρε παιδιά..πολύ παραμόρφωση!!! Μπουκώνουν τα πάντα!!!
Ξαναμιξάρετε...Όσο μπόρεσα να ακούσω πάντως καλό φάνηκε...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #3 στις: 17/05/05, 19:49 »
Παράθεση
Μας δουλεύετε σίγουρα,ε?

Αμαν ρε Καρχα τοσο χάλι ήταν πια?

Ρε παιδιά..πολύ παραμόρφωση!!! Μπουκώνουν τα πάντα!!!
Ξαναμιξάρετε...Όσο μπόρεσα να ακούσω πάντως καλό φάνηκε...

parpen  αυτό είναι μόνο η ιδέα...το τελικό αποτέλεσμα θα είναι άρδην αλλιώτικο...απλά δεν΄έχουμε χρόνο τώρα λόγω εξετάσεων...Πως μπορούμε όμως να βελτιώσουμε τον ήψο?Πέστε καμιά ιδέα...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #4 στις: 17/05/05, 20:21 »
Πολλα πραγματα συντελουν σε ενα τοσο ασχημο ηχο. Καταρχας μπορει κανεις να μην ελεγξε οτι το σημα εισοδου της κιθαρας ηταν πολυ δυνατα, με αποτελεσμα το σημα να μπουκωσε. Ακομα, τα μπασα απο την ηλεκτρονικη "μποτα" ειναι αρκετα μπουκωμενα, που σημαινει οτι θα επρεπε να χρησιμοποιησετε αλλες σταθμες στο τελικο mix ( δεν ξερω με ποιο προγραμμα κανατε την ηχογραφηση ). Επισης, η ελλειψη καποιων βασικων effects, οπως reverb, chorus και compressor για τα ακουστικα σηματα, 'φτωχαινει" το αποτελεσμα...
Η κιθαρα χανει αρκετα στο ρυθμο παντως.. :-\
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #5 στις: 18/05/05, 09:17 »
Παράθεση
Μας δουλεύετε σίγουρα,ε?

Αμαν ρε Καρχα τοσο χάλι ήταν πια?
Ε ρε παιδιά, μια κακοηχογραφημένη και κακοπαιγμένη κιθάρα και το ίδιο συνεχόμενο beat τι αποτέλεσμα θέλετε να έχει?

Ξέρεις κάτι, μόνο το 1% από όσα τραγούδια ανεβαίνουν εδώ αξίζουν την προσοχή μας, και όμως είμαστε "υποχρεωμένοι" να τα κατεβάσουμε και να τα ακούσουμε και το χειρότερο? Πρέπει να πούμε και δυο καλά λόγια, αλλιώς είμαστε κακοί!
Βλέπεις απόψεις από τους στίχους και καραφλιάζεις! Διαβάζεις κάτι στιχάκια εμπνευσμένα μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (σε στιγμές ώριμης σκέψεις ενώ βρίσκεσαι στην τουαλέτα) και έχουν πάρει θριαμβευτικές κριτικές!!! Ακούς τραγούδια ηχογραφημένα μέσα σε λίγα λεπτά και διαβάζεις τις ίδιες κριτικές!! Μα είμαστε σοβαροί? Δεν λέω, οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν στην τύχη, αλλά δεν σημαίνει ότι κάνεις στην τύχη θα γίνει και μεγάλο!

Είμαστε μάρτυρες σε κάθε εξέλιξη τραγουδιού ή στίχου. Γράφω ένα στιχάκι πάρ'τε το στην μάπα! Το συνεχίζω με μια στροφή ακόμα, πάρ'τε το και αυτό στην μάπα!
Μας έρχεται μια ιδέα, την ηχογραφούμε, την πλασάρουμε και αυτή. Σκεφτόμαστε μια μελωδία για το ίδιο τραγούδι, την ηχογραφούμε και αυτή, το ξαναδημοσιεύουμε. Βρίσκουμε έναν στίχο, άντε ξαναηχογράφηση, άντε ξαναδημοσίευση.

Γιατί δεν ολοκληρώνετε την ιδέα σας, να παιδευτείτε 1-2 μέρες, 1-2 βδομάδες να υπάρχει κάποιο αποτέλεσμα. Εδώ τώρα τι αποτέλεσμα έχει? Μια προχειροδουλειά που την σταματήσατε επειδή μπήκε η μητέρα σου στο δωμάτιο για να σε φωνάξει για φαγητό και είπες "δεν το ανεβάζω στο κιθάρα να μου πουν εντυπώσεις". Να πούμε τι?
Εσύ μπορεί να έχεις το τραγούδι στο μυαλό σου, πως το φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε να γίνει, εγώ όμως δεν έχω την φαντασία αυτή, έχω μόνο το mp3 και προσπαθώ να καταλάβω τι γίνετε.

Cuenca_60R όλα τα παραπάνω εντελώς φιλικά, δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα αλλά στους περισσότερους που δημοσιεύουν κάποιες ιδέες τους. Καλό είναι να προσπαθούμε από μόνοι μας να μην ρίχνουμε το επίπεδο των δυο υποκατηγοριών αυτών, που δημιουργήθηκαν για να μοιραζόμαστε τις μουσικές ανησυχίες μας.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #6 στις: 18/05/05, 09:35 »
karharia!!!!!  Με εκπλησεις....

ξεχνας νομιζω πως ειναι να κανεις κατι και να μην υπαρχει καποιος να σου πει αν ειναι καλο ή οχι...
και φυσικα τα καλα λογια δεν ειναι για να δινονται απλοχερα.
τουλαχιστον εκτος απ τους πολυ καλους μουσικους και στιχουργους που εχουμε εδω, την αλλη κατηγορια των παιδιων που πραγματι προσπαθουν δεν το βρισκω σωστο να τα αποθαρρύνουμε.

ειδικα οταν προκειται για ΠΑΙΔΙΑ οπως σ αυτη την περιπτωση!!! πραγματι με εκπλησεις.

οχι οτι δεν υπαρχουν και οι περιπτωσεις που λες, αλλα κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να κατεβασει και να ακουσει οτιδηποτε. εγω εχω ελαχιστα κατεβασμενα, τα ανοιγω απλως και ακουω.. αν μου αρεσει το αποθηκευω... αν οχι... το κλεινω πριν καν τελειωσει.

(κι εγω φιλικα στα λεω αυτα και το ξερεις.)

Cuenca_60R μη του δινεις σημασια. σημερα μαλλον εχει τις μαυρες του..
ειναι κακος αλλα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΣ!!!
και σιγουρα δεν ειναι προσωπικη αυτη η επιθεση.. μαλλον το ξεσπασμα του.

παντως οταν σας πει την γνωμη του να την ακουσετε γιατι ειναι γνωστης και πολυ καλος μουσικος...

κι εγω δυσκολευτηκα να το ακουσω... και σταματησα πριν παει στη μεση. οποτε δε μπορω να σας πω γνωμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/05, 09:39 από holliday »
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #7 στις: 18/05/05, 10:35 »
panw se ola auta...

..dne to akousa to kommati, alla tha thela na pw pws auta ta epixeirhmata opws "den eixa xrono giati eixa exetaseis, h otidhpote allo..."...kapou den stekoun.

Eimai uper tou na anebazoun kommatia edw "neoi", kai na pairnoun apopseis kai gnwmes, alla kata thn apopsh mou panta, tha eprepe na ta prosexoun ligoulaki parapanw....egw san akroaths, adiaforw entelos an o dhmiourgos den eixe xrono giati eixe otidhpote, akouw to apotelesma, to blepw "kakodoulemeno", "proxeiro", "xwris frontida", kai tha pw thn analogh gnwmh...apopsh mou bebaia einai, pws kai o dhmiourgos to xerei kai to akouei auto...opote tha htane kala, na to "melethsei" ligoulaki perissotero, na to doulepsei "ligo" perissotero..kai etsi oi gnwmes tha einai pio polutimes gia auton...an den uparxei xronos logo exetasewn h allwn peristatikwn, as perasoune oi exetaseis..kai meta. Tha einai KAI gia ton/thn dhmiourgo kallitera KAI gia ton akroath.

Kai auto panta filika, me thn prwth eukaireia tha to akousw, kai tha pw thn apopsh mou.

Opws kai na exei, sunexiste omws...me kathe bhma mprosta beltionomaste...:)

V.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #8 στις: 18/05/05, 10:39 »
karharia!!!!!  Με εκπλησεις....
Έτσι είμαι εγω! :)

ξεχνας νομιζω πως ειναι να κανεις κατι και να μην υπαρχει καποιος να σου πει αν ειναι καλο ή οχι...
και φυσικα τα καλα λογια δεν ειναι για να δινονται απλοχερα.
Δυστηχώς δεν ξεχνιέτε κάτι τέτοιο

τουλαχιστον εκτος απ τους πολυ καλους μουσικους και στιχουργους που εχουμε εδω, την αλλη κατηγορια των παιδιων που πραγματι προσπαθουν δεν το βρισκω σωστο να τα αποθαρρύνουμε.
Συμφωνώ αλλά όχι και τέτοια ενθάρρυνση!!!

οχι οτι δεν υπαρχουν και οι περιπτωσεις που λες, αλλα κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να κατεβασει και να ακουσει οτιδηποτε. εγω εχω ελαχιστα κατεβασμενα, τα ανοιγω απλως και ακουω.. αν μου αρεσει το αποθηκευω... αν οχι... το κλεινω πριν καν τελειωσει.
Κάποιοι ανεβάζουν τραγούδια και μου στέλνουν ΠΜ για να το κατεβάσω, μπαίνουν στο chat και με ρωτάνε συνέχεια αν το άκουσα. Όταν εγώ ρώτησα αν άκουσαν τα δικά μου, η απάντηση δεν ήταν μόνο αρνητική αλλά είχε και ύφος "Άκου το δικό μου και θα ακούσω το δικό σου"!!!!! ??? ???
Δεν έχω την πολυτέλεια να τα ακούσω λίγο, οπότε το κατεβάζω και το ακούσω σπίτι.

Cuenca_60R μη του δινεις σημασια. σημερα μαλλον εχει τις μαυρες του..
ειναι κακος αλλα ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΣ!!!
και σιγουρα δεν ειναι προσωπικη αυτη η επιθεση.. μαλλον το ξεσπασμα του.
Προτειμώ να είμαι κακός παρά να είμαι μαλ:-X
Δεν είναι προσωπική επίθεση, το είπα στο προηγούμενο ποστ μου, δεν είναι καν επίθεση.

κι εγω δυσκολευτηκα να το ακουσω... και σταματησα πριν παει στη μεση. οποτε δε μπορω να σας πω γνωμη.
Είδες? Και όμως αν ένα τραγούδι δεν μου αρέσει θα το ακούσω, θα μπω στην διαδικασία να το σχολιάσω, έστω και με 5 λέξεις. Αλλά κάποια πράγματα δεν ακούγονται!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #9 στις: 18/05/05, 11:48 »
karharia εχεις απολυτο δικιο σε οσα ειπες...

απλα με εξεπληξε ο τροπος που τα ειπες...

μη ξεχνας οτι μιλας με ενα παιδι στα 16 του...

αυτο σου τονισα μονο.

και νομιζω οτι το κακομοιρο δεν εφταιγε να ακουσει αυτα που (κατα τα αλλα σωστα) αναφερονταν σε αλλους.

το μονο που θελει ειναι να του πουμε (να του πειτε εσεις που γνωριζεται) αν εχει αυτο το κατι που θα αξιζε να συνεχισει να ζοριζεται και να προσπαθει!

εγω μπορω να θυμηθω την διψα μου για κριτικη τον πρωτο καιρο που εγραψα κατι.
και μαλιστα ειχα κανει κι εγω το ιδιο λαθος..

ειχα δειξει κατι ατελες και προχειρο, για να μου πουν γνωμη.

εεεε κατι αναλογο εισεπραξα. "τελειωσε το πρωτα, δες αν ειναι αυτο που σε ικανοποιει, και ξαναφερτο!!"

(κακος εισαι ετσι κι αλλιως  :P )
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #10 στις: 18/05/05, 12:13 »
Όλοι αξίζει να προσπαθούν, δεν είπα σε κανέναν να τα παρατήσει και δεν πρόκειται να το κάνω.

Ο 16χρονος δεν νομίζω να είναι τόσο μικρός ποια που να θέλει να του υποδείξω το "λάθος" του με τον εξής τρόπο:

"Γλυκό μου αγόρι, ήταν φανταστικό αυτό που έκανες αλλά πρέπει να δουλέψεις περισσότερο σε εκτελεστικό, συνθετικό και παραγωγικό τομέα. Περιμένω εν αγωνιωδώς την επόμενη δουλεία σου. Συνέχισε να μας γλυκαίνεις τις ψυχές μας με την μουσική σου...."

ΝΑΙ!! Το διάβασα και αυτό (την τελευταία πρόταση) και έπεσα από τα σύννεφα! Όχι, δεν το κάνω αυτό εγώ, δεν είναι του χαρακτήρα μου. Ότι σκέφτομαι το λέω έτσι όπως το σκέφτομαι, δεν το αλλάζω για να είμαι καλός σε όλους. Στην τελική δεν είμαι καλός, γιατί να είμαι? Για να είναι και οι άλλοι καλοί με μένα? Δεν θέλω να είναι.

"Κατεβάζω" ότι "ανεβάζουν", τα παίρνω σπίτι μου και τα ακούω. Τα τραγούδια αυτά δεν είναι και λίγα, βλέπεις πολλά άτομα να ανεβάζουν από 3-4 τραγούδια τους και να περιμένουν κριτική από τους 3-4 που μπαίνουν στην διαδικασία να τα ακουστούν και τα σχολιάσουν. Μάλιστα κάποιοι είναι και απαιτητικοί. Ακόμα δεν το ανέβασαν επιμένουν να το κατεβάσουμε γρήγορα και να έχουμε άποψη επί του αριστουργήματος. Αριστούργημα που απαρτίζετε από μια φάλτσα φωνή και μια ξεκούρδιστη κιθάρα και όμως ο δημιουργός αναφέρει "Μην ακούτε την εκτέλεση, προσπαθήστε να πιάσετε το feeling που θέλω να περάσω". Μήπως να πιάσουμε τον παπά από τα @@ ??

Ή ανεβάζουν μια διασκευή σε κάποιο γνωστό τραγούδι και λένε "Το ξέρω ότι τα τύμπανα είναι άχρονα, ότι η φωνή φαλτσάρει και ότι η παραγωγή είναι χάλια, εγώ θέλω να μου σχολιάσετε αν η κιθάρα είναι παιγμένη καλά (άσχετα αν έχει χάλια ήχο)."
Ε, τώρα τι να σχολιάσω? Να πω "Ναι!! Μπράβο στον κιθαρίστα που με νύχια και με δόντια παλεύει μόνος του να βγάλει εις πέρας τις 3 νότες που είχε να παίξει και τα καταφέρνει!!"
Εύγε!


Αν ζητήσω να γίνει μετονομασία του "Δικοί μας στίχοι και συνθέσεις" σε "Κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμωνα", πόσο κακός θα γίνω? ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #11 στις: 18/05/05, 15:05 »
karharia εισαι απεριγραπτος!!!!

αν μη τι αλλο επεσα κατω απ τα γελια.

παντως σε βρισκω υπερβολικο ως προς το σχολιο "...συνεχισε να γλυκαινεις τις ψυχες μας" δε νομιζω οτι θα εγραφε ποτε κανεις απο μας κατι αναλογο... εκτος κι αν πραγματι το αξιζε... αλλα και παλι... απιθανο το βλεπω.

οτι και να ζητησεις κακος εισαι... την επομενη φορα θα σε ψηφισω για το χειροτερο απ ολους με διπλες ψηφους  :P
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #12 στις: 18/05/05, 15:24 »
παντως σε βρισκω υπερβολικο ως προς το σχολιο "...συνεχισε να γλυκαινεις τις ψυχες μας" δε νομιζω οτι θα εγραφε ποτε κανεις απο μας κατι αναλογο... εκτος κι αν πραγματι το αξιζε... αλλα και παλι... απιθανο το βλεπω.

Δυστυχώς αυτή την στιγμή που μιλάμε το "Δικοί μας στίχοι και ποιήματα" (νομίζω ήταν σε ποίημα/τραγούδι, πριν γίνει ο διαχωρισμός σε δυο κατηγορίες) έχει φτάσει στις 25 σελίδες, οπότε είναι αδύνατο να το ψάξω.
Είμαι 1000% σίγουρος ότι ειπώθηκε αυτό, πιστεύω πως ξέρω και ποιος το είπε αλλά από την στιγμή που δεν μπορώ να το βρω, ας μην κάνω υποθέσεις για το όνομα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #13 στις: 18/05/05, 15:36 »
karharias ok ok με επεισες...

αλλωστε για κακο σε κατηγορω οχι για αναξιοπιστο.

για να το λες κατι θα ξερεις.

(μπορει να "συνεβαινε" κατι αλλο για να ειπωθουν τοσο μελισταλαχτα λογια.. και στην τελικη μπορει να αρεσε πραγματικα ... γουστα ειναι αυτα)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #14 στις: 18/05/05, 19:28 »
Ρε παιδιά!!!Εγώ ανεβάζοντας το τραγούδι αυτό εδώ 1ον δεν περίμενα από κανέναν βασικά να με χαιδέψει και μα μου πει...ξες κάτι καλός είσαι χαιδέψέ μας τα αυτιά και να μην πω τι αλλο...Εγώ περίιμενα ειλικρινά αν όχι κριτικές γιουχαισματος, κριτικές αρνητικές.Ο Καρχαρίας καλά έκανε και μου τα είπε αυτά και έπρεπε και ακόμη ποιο χύμα...εγώ με τον φίλο μου επειδή ουσιαστικά τώρα αρχίσαμε με τις ηχογραφήσεις και αυτά...θέλουμε να μαθαίνουμε απλά από τα λάθη μας.  Σε ένα μόνο διαφωνώ με τον Καρχαρία. Ότι κι αν είναι ένα τραγούδι...όση ώρα κι αν πήρε κάποιον να το γράψει δεν παύει να είχε κόπο για να γίνει έτσι? Επομένως μην περιμένεις να βλέπεις συνθέσεις τύπου angels  του freemind συνέχεια...ακόμα και τις μάπα...πρέπει να τις ακούει κάποιος και να του λέει του δημιουργού "Ξες κάτι? Μαλ*** ήταν πάνε παίξε καμιά μπάλα και μην μας ζαλίζεις τα φρύδια με τις δημιουργίες σου" για να προσγειώνονται ορισμένοι όπως ο φίλος μου μόλις δει τις κριτικές σου...ή "Εντάξει καλό ήταν αλλά μπορούσες και καλύτερα" (Τελευταίο καρχαρία ήταν ενθάρρυνση και όχι χάιδεμα)

Υ.Γ. Μια που το έφερε και η συζήτηση, να σε συγχαρώ για το τραγουδάκι σου Νεράιδα....Μου άρεσε πάρα πολύ σαν μουσική αλλά δεν είναι το στυλ που ακούω.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/05, 19:32 από Cuenca_60R »
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #15 στις: 19/05/05, 08:50 »
Σε ένα μόνο διαφωνώ με τον Καρχαρία. Ότι κι αν είναι ένα τραγούδι...όση ώρα κι αν πήρε κάποιον να το γράψει δεν παύει να είχε κόπο για να γίνει έτσι? Επομένως μην περιμένεις να βλέπεις συνθέσεις τύπου angels  του freemind συνέχεια...ακόμα και τις μάπα...πρέπει να τις ακούει κάποιος και να του λέει του δημιουργού "Ξες κάτι? Μαλ*** ήταν πάνε παίξε καμιά μπάλα και μην μας ζαλίζεις τα φρύδια με τις δημιουργίες σου" για να προσγειώνονται ορισμένοι όπως ο φίλος μου μόλις δει τις κριτικές σου...ή "Εντάξει καλό ήταν αλλά μπορούσες και καλύτερα" (Τελευταίο καρχαρία ήταν ενθάρρυνση και όχι χάιδεμα)

Επ.. παρερμήνευση! Ξαναματαλέω: Δεν πρόκειται ποτέ να πω σε κανέναν να τα παρατήσει, ούτε να του πω σταμάτα να μας ζαλίζεις με τις ανούσιες δημιουργίες σου. Στο κάτω κάτω της Γραφής δεν είμαι υποχρεωμένος να σε (ή τον) ακούσω.
Αυτό που λέω είναι (και σύμφωνα με κάτι που μου είχες πει στο chat) ότι παρατήσατε την ηχογράφηση στην μέση. Γιατί δεν την ολοκληρώνετε, όσο μπορείτε, και μετά να την ανεβάσεις να την ακούσουμε. Δεν ζήτησα να έχεις την ποιότητα που έχει ο Freemind και ο κάθε Freemind, αλλά να κάνεις κάτι που να πεις "Ναι, έφτασα έως εδώ και προς το παρών αυτό μπορώ να κάνω".
Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει και "Δημιουργία 2" όπου θα είναι το ίδιο κομμάτι με κάποιους έξτρα ήχους. Θα ήμαστε μάρτυρες στην εξέλιξη του τραγουδιού και ταυτόχρονος στην δικιά σου εξέλιξη. - Μου θυμίζει κάτι από Ελλάδα αυτό, πχ. η Βανδή, την ακούγαμε πριν χρόνια να γκαρίζει, τώρα την ακούμε να τσιρίζει, ελπίζω να την ακούσουμε να τραγουδάει κιόλας ;D ;D - Αυτό προσπαθώ να πω, το επόμενο κομμάτι που θα ανεβάσεις να είναι κάτι διαφορετικό, να ακούσουμε και άλλα από εσένα όχι να κάνουμε το εξής:
"Ηχογράφησα κιθάρα ας το ανεβάσω να μου πουν πως είναι μέχρι εδώ.
Ηχογραφώ και το μπάσο, ας το ανεβάσω και έτσι να μου πουν γνώμη και γι' αυτό.

Χάνεις εντυπώσεις έτσι, ακούγοντας κάτι από την αρχή και σε κάθε στάδιο του, όσο καλό και να γίνει δεν θα μας εντυπωσιάσει το ίδιο.

Να μην είναι δουλείες του ποδιού ρε παιδιά. Όπως χαραμίζουμε (με την καλή έννοια) τον χρόνο εμείς να το κατεβάσουμε, να το ακούσουμε και να το σχολιάσουμε, να δώσεις και συ παραπάνω χρόνο ώστε αυτό που θα ακούσουμε να σε αντιπροσωπεύει.

Πάντα φιλικά και ξαναλέω ότι δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #16 στις: 19/05/05, 18:10 »
Παράθεση
Γιατί δεν την ολοκληρώνετε, όσο μπορείτε, και μετά να την ανεβάσεις να την ακούσουμε. Δεν ζήτησα να έχεις την ποιότητα που έχει ο Freemind και ο κάθε Freemind, αλλά να κάνεις κάτι που να πεις "Ναι, έφτασα έως εδώ και προς το παρών αυτό μπορώ να κάνω".
Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξει και "Δημιουργία 2" όπου θα είναι το ίδιο κομμάτι με κάποιους έξτρα ήχους. Θα ήμαστε μάρτυρες στην εξέλιξη του τραγουδιού και ταυτόχρονος στην δικιά σου εξέλιξη.

Αυτό δεν κατάλαβες βρε Καρχαρία...Μέχρι τώρα....ακόμα και με αυτήν την ποιότητα, αυτό καταφέραμε να κάνουμε.Τους έξτρα ήχους κάναμε μια απόπειρα να τους βάλουμε αλλά δεν βγήκε όπως θέλαμε.Η Δημιουργία θα τελειώσει...πες ότι αυτό είναι η ραχοκοκκαλιά...μόνο αυτό. Εν κατακλείδει, για να κάνουμε αυτό που άκουσες <<φάγαμε>> ολόκληρο το απόγευμα μεγάλης Πέμπτης (ντροπή μας) και όταν διακόπηκε κι όλας είπαμε δεν παει να τουτ πάμε καμιά εκκλησία τώρα...(να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας) φάγαμε ένα απόγευμα πειραματιζόμενοι με την ηχογράφηση και παλεύοντας με το Storm 3.0 που ήταν και ντέμο για να βγάλουμε αυτό, το λιγότερο αποτέλεσμα.Με όλα αυτά θέλω να σου πω ότι δεν ήταν μια δουλειά του ποδαριού, αλλά αυτό που μπορούσαμε να κάνουμε....μέχρι εκεί πήγαινε....μετά...θέλουμε βοήθεια για να το κάνουμε να ακούγεται της προκοπής.Έχεις να προτείνεις τπτ για βελτιωθεί η ποιότητα ήχου?Όσο για την κιθάρα dont worry οι <<αρυθμίες>> οφείλονται στν π**αριά που βάλαμε από πίσω για να κρατάει ίσο.Αυτό ήδη το αλλάξαμε.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #17 στις: 19/05/05, 20:07 »
Απλα να σημειωσω οτι η δικη μου θεση ( επειδη αναφερεται το ονομα μου και δεν θελω να υπαρχει παρεξηγηση περι ιδεων ), ειναι οτι στη φαση που ειμαστε ολοι τωρα, ο καθενας ανεβαζει αυτο που μπορει να κανει και να γραψει. Λογικο ειναι να μην εχουμε ολοι την τυχη να μας πεσει ενα CD με προγραμματα και απλα να πειραματιζομαστε με αυτα, κανοντας τους αλλους να πιστεψουν οτι καναμε κατι το δυσκολο. Εξαλλου, τα περισσοτερα κομματια που εγιναν επιτυχιες ηταν ηχογραφημενα με ενα κασσετοφωνακι ( Σιδηροπουλος ;D ). Επισης τα κομματια μπορουν να κρινονται σε 2 τομεις. Την παραγωγη και τη συνθεση. Πχ ο Bluechild εχει τις πιο πολυπλοκες συνθεσεις, ομως οχι τοσο καλες παραγωγες. Απλα, καλο ειναι πριν ανεβασετε κατι, να ειστε σιγουροι πως ειστε στο 90%, και οχι στο 40%. Τοτε οι υπολοιποι θα σχηματισουν μια ασχημη γνωμη για ενα "γυμνο" κομματι...Αυτα.. ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #18 στις: 20/05/05, 10:07 »
Πιστεύεις ότι ένα απόγευμα είναι αρκετό? Άσε που η Μεγάλη Πέμπτη θα έχει και μεγάλο απόγευμα :P χεχε..εχμ.. κρύο,ε? ;D

Όσο για την κιθάρα dont worry οι <<αρυθμίες>> οφείλονται στν π**αριά που βάλαμε από πίσω για να κρατάει ίσο.Αυτό ήδη το αλλάξαμε.

Είδες τι λέμε?? Αυτό το άλλαξες, μετά θα αλλάξεις και κάτι άλλο, την άλλη μέρα ξεκούραστος θα κάνεις κάποιες άλλες αλλαγές (προσθήκες, αφεραίσεις). Αυτό το πράγμα δεν έχει τελειωμό μέχρι που να κατασταλλάξεις κάπου και να πεις, φτάνει μέχρι εδώ.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #19 στις: 20/05/05, 10:16 »
ena oloklhro apogeuma..?? sugkinithhka...:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Δημιουργία
« Απάντηση #20 στις: 20/05/05, 13:33 »
Ναι γιατί βρε λίγο είναι ένα ολόκληρο απόγευμα και Μ Πέμπτη κι όλας?Για έναν μαθητή 2ας λυκειου είναι υπέρπολύ σας πληροφορώ.Τεσπα. Αδούλευτο είναι ακόμη το κομματάκι.Μας καταράστηκε ο Χριστούλης που την ώρα που πέθαινε εμείς γράφαμε μουσική. :( (Ντροπή μου τον βλάσφημο.)  :P Το υπόσχομαι ότι μετά τις 17 Ιουνίου θα ανεβάσω κάτι,μπορεί και όχι το ίδιο, τουλάχιστον αξιοπρεπές. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/03, 19:21
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
3158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 16:56
από Βραζίλης
74 Απαντήσεις
53381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
8461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/07, 20:18
από penoktonos
0 Απαντήσεις
1916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
18 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:02
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
7951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
0 Απαντήσεις
1853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 17:07
από tatanka