Αποστολέας Θέμα: θελω να LOOPαρω!!!!!  (Αναγνώστηκε 24489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θελω να LOOPαρω!!!!!
« στις: 27/09/09, 19:30 »
Γεια σας παιδες.σκεφτομαι να παρω ενα loop station και εδω θα ηθελα την βοηθεια σας.ακουσα στο tube το κλασσικο boss rc-2 ,boss rc-20 και digiteck jamman looper.ειδα και τα αντιστοιχα θεματα που ειχαν αναρτηθει στο κιθαρα πριν καιρο και τωρα θελω τις γνωσεις σας.....
1)αξιζουν τα 60ευρα διαφορας μεταξυ rc-2 και rc-20??
2)rc-20 η rc-20xl??
3)εχω ακουσει οτι το digiteck δεν ειναι και πολυ αξιοπιστο...ισυχει??
4)απο θεμα δυσκολιας στην χρηση μου φαινονται απλα...παιζει η μπα???
Δεν βιαζομαι να το παρω αμεσα.Για την ακριβεια σκεφτομαι να το παρω σε κανα μηνα+.οποτε μπορουμε να το συζητησουμε...αν εχετε και αλλες προτασεις δεκτες(καλυτερα ομως στα ιδια λεφτα πανω κατω)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 27/09/09, 22:28 »
Θα μπορουσε  να με διαφωτισει και μενα κανενας ''ειδικος'' ;) τι διαφοροποιει το looper απο τις αλλες κατηγοριες πολυεφφε και τελος παντων ποια ειναι τα γενικα η ακομα και ειδικα χαρακτηριστικα του? (οπως καταλάβατε ειμαι εντελως αρχαριος στο θεμα πεταλιων/-ιερων ::)).

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 28/09/09, 18:27 »
Εχω το Rc20xl

πολυ καλο και βολικό για μελετη και Jamarisma
το προτιμησα απο το μικρο.

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 28/09/09, 18:29 »
Θα μπορουσε  να με διαφωτισει και μενα κανενας ''ειδικος'' ;) τι διαφοροποιει το looper απο τις αλλες κατηγοριες πολυεφφε και τελος παντων ποια ειναι τα γενικα η ακομα και ειδικα χαρακτηριστικα του? (οπως καταλάβατε ειμαι εντελως αρχαριος στο θεμα πεταλιων/-ιερων ::)).

το λοοπερ δεν ειναι εφφε
απλα μπορει να ηχογραφει το σημα σου και να το επαναλαμβανει
ωστε να παιζεις απο πανω του

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 07/10/09, 15:40 »
Εγώ έχω το RC-2 και αν έδινα παραπάνω λεφτά θα έπαιρνα το jam man της digitech που αποθηκεύει τις λούπες σε κάρτα και μπορείς πολύ εύκολα να τις μεταφέρεις και να τις επεξεργαστείς στον υπολογιστή σου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 07/10/09, 16:14 »
Εγω έχω το JAmman και ειμαι πολύ ευχαριστημένος!

Οι διαφορες των boss που αναφερεις (αν θυμάμαι καλά) είναι στο χρόνο αποθήκευσης σε sec η λεπτα

τωρα οι διαφορές τους με το Jamman ειναι:
 οι μνημες, 99 αντί 11
ο συνολικός χρόνος παιξίματος καποια λεπτα στη μποσσ (5+, 16) και καποιες ωρες στο Jamman
Η κάρτα που τα αποθηκευεις που το μποσσ δεν εχει. και η οποία αρχίζει απο 1GB μέχρι δε ξέρω που.
Το μποσσ ειναι παλιό μηχάνημα και πολυδοκιμασμένο και ειναι ευλογο να κερδιζει σε αντιλαμβανόμενη αξία.
επίσης το μποσσ σε αντίθεση με το Jamman εχει μια λειτουργία που η λούπα σβήνει μαλακά και όχι απότομα και αυτό βολεύει μερικές φορές σε χτίσιμο του τραγουδιού λαιβ.

Δεν θυμαμαι αν το μποσσ εχει αυτοματο rec, usb και aux input όπως το άλλο.

Πάντως απο προσωπική εμπειρία δεν είχα κανένα πρόβλημα παρόλο που χω κάνει χρησιμοποιηήσει διάφορες ιδιότητες του όπως ηχογραφήσεις με mic, καρφί κιθάρα, στη λούπα του ενισχυτή, aux line, τραγουδιου απο mp3 player με μειωμένη ένταση σολο κλπ.
Ο ήχος είναι καθαρός και πιστός με ότι κιαν εχω παίξει. με τισ δυναμικές του κλπ.

Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 07/10/09, 17:16 »
Εγω έχω το JAmman και ειμαι πολύ ευχαριστημένος!

Οι διαφορες των boss που αναφερεις (αν θυμάμαι καλά) είναι στο χρόνο αποθήκευσης σε sec η λεπτα

τωρα οι διαφορές τους με το Jamman ειναι:
 οι μνημες, 99 αντί 11
ο συνολικός χρόνος παιξίματος καποια λεπτα στη μποσσ (5+, 16) και καποιες ωρες στο Jamman
Η κάρτα που τα αποθηκευεις που το μποσσ δεν εχει. και η οποία αρχίζει απο 1GB μέχρι δε ξέρω που.
Το μποσσ ειναι παλιό μηχάνημα και πολυδοκιμασμένο και ειναι ευλογο να κερδιζει σε αντιλαμβανόμενη αξία.
επίσης το μποσσ σε αντίθεση με το Jamman εχει μια λειτουργία που η λούπα σβήνει μαλακά και όχι απότομα και αυτό βολεύει μερικές φορές σε χτίσιμο του τραγουδιού λαιβ.

Δεν θυμαμαι αν το μποσσ εχει αυτοματο rec, usb και aux input όπως το άλλο.

Πάντως απο προσωπική εμπειρία δεν είχα κανένα πρόβλημα παρόλο που χω κάνει χρησιμοποιηήσει διάφορες ιδιότητες του όπως ηχογραφήσεις με mic, καρφί κιθάρα, στη λούπα του ενισχυτή, aux line, τραγουδιου απο mp3 player με μειωμένη ένταση σολο κλπ.
Ο ήχος είναι καθαρός και πιστός με ότι κιαν εχω παίξει. με τισ δυναμικές του κλπ.



Το boss έχει aux και αυτόματο rec όταν αντιληφθεί σήμα στην είσοδό του. Και γράφει 11 λεπτά.

Το USB λάμπει δια της απουσίας του.

Όσο για την κάρτα του Jam Man παίρνει Compact Flash και είναι συμβατό μέχρι 2GB νομίζω.

Άλλο τεράστιο πλεονέκτημα του Jam Man είναι ότι παίρνει κοντρόλς από πετάλι και σου επιτρέπει να διαλέγεις λούπες σε αντίθεση με το μπός.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/09, 17:19 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 08/10/09, 21:52 »
ευχαριστω παιδες.απο θεμα αξιοπιστιας τι λετε για το jamman?
δλδ εσεισ προσανατολιζεστε σε jamman αν καταλαβα καλα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 09/10/09, 00:06 »
Άλλο τεράστιο πλεονέκτημα του Jam Man είναι ότι παίρνει κοντρόλς από πετάλι και σου επιτρέπει να διαλέγεις λούπες σε αντίθεση με το μπός.

Όντως! το χω και είναι πολύ βολικό! +1000
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 09/10/09, 10:25 »
Εγω έχω το JAmman και ειμαι πολύ ευχαριστημένος!

Τα Loopers ενώ είναι πολύ διασκεδαστικά να παίζεις μόνος σου, έχουν μεγάλο πρόβλημα συγχρονισμού όταν παίζεις με το group.
Και εδώ θέλω να σε ρωτήσω AtticanSky, εσύ που το έχεις:
Υπάρχει τρόπος/πετάλι να ρυθμίζεις το tempo της λούπας την στιγμή που παίζει ώστε να συγχρονίζει με το group?
Πρόσεξε, μιλάω για πετάλι, όχι για κουμπί που πρέπει να σκύψεις να το πατήσεις..
?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 09/10/09, 11:06 »
Παράθεση
Τα Loopers ενώ είναι πολύ διασκεδαστικά να παίζεις μόνος σου, έχουν μεγάλο πρόβλημα συγχρονισμού όταν παίζεις με το group.
Και εδώ θέλω να σε ρωτήσω AtticanSky, εσύ που το έχεις:
Υπάρχει τρόπος/πετάλι να ρυθμίζεις το tempo της λούπας την στιγμή που παίζει ώστε να συγχρονίζει με το group?
Πρόσεξε, μιλάω για πετάλι, όχι για κουμπί που πρέπει να σκύψεις να το πατήσεις..?

Αγαπητέ Adr1ane,

το λούπερ το πήρα για να παίζω μόνος μου και να κάνω περάσματα το ένα πάνω στο άλλο αν και είχα υπόψη μου οτι μια μικρή μπάντα (ντουέτο) με δύο cello χρησιμοποιούσε 2 λούπερς για να παίζει Live και έχτιζε το κομμάτι επιτόπου.

Στο ερασιτεχνικό groupaki που παίζω μερικές φορές το έχω χρησιμοποιήσει (απο κέφι) για να επαναλαμβάνεται η λούπα ενός τραγουδιού σταματώντας το και ξαναενεργοιώντας το. όπως πχ στο εισαγωγικό μέρος του Alive των Pearl Jam πάιζω το πρώτο riff και το κλείνω για επανάληψη.

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που δεν έχω ακούσει ο ίδιος το ντουέτο που προανέφερα είμαι βέβαιος ότι είναι εντός ρυθμού ή αλλιώς αυτά που πιθανών παίζουν αποροφούν πιθανές μικροδιαφορές συγχρονισμού.
Το Jamman σε μένα φαίνεται να έχει καλούς ακριβείς ποδοδιακόπτες και έτσι το θέμα συντονισμού έχει να κάνει με το ακριβές πάτημά μου για ενεργοποίηση την κατάλληλη στιγμή. Το καταφέρνω αρκετές φορές με την πρώτη αν όπως σου είπα δεν αποτελεί τπτ αλλο απο κέφι στις πρόβες.

Όσον αφορά το tempo, ακόμα δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να το χρησιμοποιώ για να ταιριάξω με τους υπολοιπους.
Παρόλα αυτά, όταν παίζω μόνος μου με το δεξί ποδοδιακόπτη (stop) μπορώ να ρυθμίσω το ταπ πατώντας 1+1 φορά (όπως το γνωστό ταπ τεμπο που συναντάμε αλλού) και ξανά χωρίς να χρειαστεί να το ακουμπήσω με το χερι πλέον.
(Αυτό προυποθέτει φυσικά να μην είναι ενεργοποιημένη η λούπα αν έχει ήδη εγγραφεί διότι τότε το δεξί πετάλι λειτουργεί σαν stop και μετά σαν ταπ τεμπο.)


Δεν είμαι σίγουρος ότι απάντησα στην ερώτηση σου γιατι μάλλον μου λείπει η ολοκληρωμένη γνώση για την πλήρη χρησιμότητα του τέμπο.
και με κάθε διάθεση να μάθω μιας που ήρθε το θέμα.

έχουν μεγάλο πρόβλημα συγχρονισμού όταν παίζεις με το group.
Ε, συμφωνώ ότι αυτή είναι μία τεχνική η οποία ασφαλώς θέλει ειδική προσπάθεια και φυσικά τα αποτελέσματα συνήθως είναι αντάξιά της! ε?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/09, 11:15 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 09/10/09, 12:28 »
...το θέμα συντονισμού έχει να κάνει με το ακριβές πάτημά μου για ενεργοποίηση την κατάλληλη στιγμή...


Ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες, και ευχαριστώ, θέλω όμως λίγο να καταλάβεις το θέμα μου, για να το κάνω πιο συγκεκριμένο:
Πάρε πχ το "Arriving somewhere but not here" των Porcupine Tree που παίζουμε με το group.. (
)
Στην αρχή, υπάρχει ένα riff πολύ χαρακτηριστικό, 3-4 νότες, το οποίο "κράζει" looper.
Πες ότι το ηχογραφείς σε ένα tempo Α και το παίζετε όλοι μαζί.
Το συγκεκριμένο τραγούδι έχει ένα μεγάλο ταξίδι, με πολλά μέρη, εκ των οποίων ένα αρκετά metal μέρος και μετά πάλι ησυχάζει και συνεχίζει με το ίδιο riff.
Μετά όμως τον ενθουσιασμό και την ένταση των ενδιάμεσων έντονων μερών, βρίσκεις ότι ο drumer μαζί με όλους τους άλλους έχουν παρασυρθεί και το tempo έχει αυξηθεί!!
Τότε, πατάς και πάλι να παίξει το loop, αλλά ακόμα και τέλεια να το συγχρονίσεις αρχικά, μέσα σε λίγα μέτρα έχει μείνει πίσω, επειδή όλοι οι άλλοι έχουν επιταχύνει!..
Τι κάνεις τότε? Πως το διορθώνεις, υπάρχει τρόπος?
Αυτό είναι το θέμα μου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #12 στις: 09/10/09, 16:14 »
Μετά όμως τον ενθουσιασμό και την ένταση των ενδιάμεσων έντονων μερών, βρίσκεις ότι ο drumer μαζί με όλους τους άλλους έχουν παρασυρθεί και το tempo έχει αυξηθεί!!
Τότε, πατάς και πάλι να παίξει το loop, αλλά ακόμα και τέλεια να το συγχρονίσεις αρχικά, μέσα σε λίγα μέτρα έχει μείνει πίσω, επειδή όλοι οι άλλοι έχουν επιταχύνει!..
χμμ..
Γενικα η διαδικασία του πεταλιού (ασ πούμε στο τραγούδι που εδωσες) είναι η εξής:

1.Από τη χρονική στιγμή που μπαίνεις χρονικά σε αυτό που θέλεις να επαναλαμβάνεται ενεργοποιείς με αριστερο πετάλι και αρχίζει και γράφει.
2.Όταν τελειώνει αυτό που θές να αποτελεί λούπα, ετοιμάζεσαι* να πατήσεις ένα απο τα πετάλια ως εξής: τα αριστερό πετάλι ώστε ακαριαία να λουπάρει ή δεξί πετάλι ώστε απλώς να είναι στη μνήμη χωρίς να λουπάρει. στο παράδειγμα μας πχ πατάς αριστερό (play) και αυτόματα λουπαρει(το αυτό) και δε χρειάζεται να παίζεις.
3. Με το πέρας της χρησης της λούπας πατάς δεξί (δλδ στοπ) και έρχεσαι στην υπογραμισμένη κατάσταση.
4.κάνεις ότι κάνεις, παίζεις άλλα κλπ και πλησιάζει η ανάγκη για την ίδια λούπα (την οποία έχεις εκεί μπροστά σου).

θυμίζω ότι η συσκευή είναι στην ίδια θέση χωρίς να λουπάρει. Σε αυτή τη θέση το δεξι (στοπ) πατώντας το μη έχοντας φυσικά λόγω να λειτοπυργήσει ως στοπ σε κάτι αποτελεί το ταπ τεμπο. δλδ πατώντας 1+1 επηρεάζει το τεμπο που αναβοσβήνει(led)** απο την αρχή του τραγουδιού μέχρι και τώρα στο 4.

5.1. αν θεωρείς ότι το λαμπάκι συχρονίζεται με το παρόν τέμπο πατάς αριστερό όταν χρειάζεται και παιζει η λούπα.
   2.αν όχι πατάς πιο πρίν δεξί 1+1 (όσες φορές θες ή όσες σε παίρνει χρονικά ;D) για να επηρεάσεις όπως επιθυμείς και μετά αριστερό (Play) οταν επιθυμείς.
 Το βήμα 5.1 μπορεί ασφαλώς να παραλειφθεί εντελώς χωρίς να προσπαθείς να καταλάβεις αν είναι εντός η εκτός και πας 5.2 άμεσα (σηνήθως 2 x(1+1) είναι φτάνουν) και να το νιώσεις σύμφωνα με το πως εισπράτεις το τέμπο απο τη μπάντα εκείνη τη χρονική στιγμή.

  * λουπάρει χρόνο και όχι ήχο (άλλο 11111   και άλλο 11111 το πρώτο είναι μεγαλύτερο κατα 1/6 λόγω του κενού)
** δεν είμαι βέβαιος αν με σταματημένη λούπα αναβοσβήνει το led. θα το δοκιμάσω και θα το τροποποιήσω σύντομα. αν τελικά "δεν", πας 5.2.

Αξίζει να σημειωθούν τα εξής:
Είναι προφανές ότι όσο πιο μεγάλη χρονικά είναι η λούπα τόσο περισοτερη δυνατότητα έχουν οι υπόλοιποι να μην ταιριάξουν μαζί της ειδικά αν δεν παίρνουν τεμπο ακουστικά απο αυτήν (πχ ο μπασίστας απ τον ντράμμερ και ο ντράμμερ όπως νιώθει και όλοι οι άλλοι απο πίσω..κλπ  ;D εγώ ο "μετρονόμος" και καλά)
Στο τραγούδι ας πούμε που παρέθεσες αν η λούπα είναι 2 λεπτά και ξαναπαίζει στο τέλος μπορεί να την πετύχεις στο πάτημα (στο τελευταίο μέρος του κομματιού) και να χουν οι υπόλοιποι μπει σωστά αρχικά και να υπάρχει το ατέλειωτο περιθώριο των δύο λεπτων να γίνει κάτι ασυγχρόνιστο.

Επειδή το riff που λες εγώ το βλέπω με μια αλλαγή σαν 2+2+2+2+2+3+3 για να λουπαρεις σωστά***  θέλει ή τα "2" λούπα και τα "3" μόνος σου ή όλο σε λούπα.
Θα ήταν βολικό να υπάρχει ποδοδιακόπτης αποθήκευσης αντί να υπάρχει μόνο κουμπάκι (χεριου) ώστε να αποθήκευες με το πόδι ενα μέρος"2" και το γύρισμα"3" σε άλλο μέρος. και αφού έχουν αποθηκευθεί με τον ποδοδιακόπτη θέσεων να άλλαζες απο τη μία στην άλλη( απο "2" σε "3") το οποιο δεν απαιτεί ακρίβεια καθόλου μόλις τελειώσει το παρόν μπαίνει το άλλο αψογα μόνο του. (οταν αλλάξεις θέση της μνήμης χωρίς να ναι αποθηκευμένο (με το χέρι) τότε δεν το κρατάει!

ΑΛΛΑ δυστυχώς αυτό δεν υπάρχει ??? στο jamman (πολύ περισότερο φαντάζομαι στο παραπάνω boss)
Μέχρι πατέντα έψαχνα για το πετύχω και να μπορώ να αποθηκευω όρθιος. Αλλα μετα δε θα ναι τραγούδι αλλα μαθηματική σπαζοκεφαλιά!

*** σωστά εννοώ να δουλέψει και λίγο παραπάνω το μηχάνημα, για να μη το παίξεις ολο μια φορά και μιά λούπα στο τέλος.

Τα περισότερα που γράφω τα γνωρίζεις πολύ καλά, μα τα έγραψα για ανθρώπους με τις γνώσεις μου που τους χρειάζεται κάτι παράπανω συχνα! Ε, και φυσικά ελπίζω να απάντησα στο ερώτημα σου! :P (εκκρεμεί το "Led")


ps: έχω γράψει αρκετά riff τα οποία τα "κανω" τραγούδι απλά αλλάζοντας τις θέσεις λίγο πριν τελειώσουν.
    πχ play στο 1 όσες φορές είναι επιθυμητό στην τελευταία φορά και >2sec πριν τελειώσει θέτω "25" και αλλάζει μόνο του εντός τεμπο. και ούτο το καθ εξής.
ps2: BTW ωραίο τραγούδι! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/09, 16:25 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #13 στις: 09/10/09, 17:15 »
Πολυ ωραιο το τραγουδι! Δεν το 'χα ακουσει!
Σε τετοιες περιπτωσεις, στις οποιες μαλιστα το τραγουδι διαρκει τοσο πολυ, η χρηση loοp χωρις tap tempo απαιτει μπαντα τελεια δεμενη με ντραμερ-μετρονομο.
Παντως νομιζω οτι αυτο το μινι αρπισμα δεν ειναι λουπα καθως με δυο κιθαρες ο ενας παιζει αυτο και ο αλλος τα lead μερη.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/09, 17:17 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #14 στις: 09/10/09, 17:16 »
Νάσαι καλά, που έγραψες τόση ανάλυση!
Πράγματι υπάρχουν πρακτικά προβλήματα.
Το BOSS RC-50 ας πούμε έχει και 3 κουμπιά για να αλλάζεις riffs on the fly και κουμπί tempo.
Πoιός όμως δίνει 430 ευρώ για looper.. (και δεν τα τσοντάρει να πάρει ένα καλό λαμπάτο..πχ. λέμε τώρα..)
 :eee
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #15 στις: 09/10/09, 20:54 »
Παντως νομιζω οτι αυτο το μινι αρπισμα δεν ειναι λουπα καθως με δυο κιθαρες ο ενας παιζει αυτο και ο αλλος τα lead μερη.

και γώ αυτό νόμιζω απο την εικόνα που είδα, απο τον ήχο δε το ψαξα.

Πράγματι υπάρχουν πρακτικά προβλήματα.
Πoιός όμως δίνει 430 ευρώ για looper.. (και δεν τα τσοντάρει να πάρει ένα καλό λαμπάτο..πχ. λέμε τώρα..) :eee

Άπαξ και το πήρες (απο Jamman και πάνω) ένα σωρό χρήσεις θα βρείς.
Νιώθω ότι το διάστημα που ακολουθεί οπωσδήποτε θα αποκτήσεις ένα είτε δανεικό είτε μτχ ή καινούριο! ::) (ίσως συνομωτήσει το σύμπαν) ;D ;D

Νάσαι καλά, που έγραψες τόση ανάλυση!

Ε! πως απαντάνε στον Adr1ano?  ;) ;D ;D
Παρακαλώ!  0:)

Φανταστείτε ότι πρόσφατα ήρθε ο δάσκαλος κιθάρας για να κανουμε μάθημα και ενώ του δωσα να διαβάζει κάτι μου λέει άρχισε να ζεσταίνεις δάχτυλα. Πάτησα τη λούπα φτιαγμένη απο πριν και πήγα δίπλα του να του δείξω κάτι σε αυτο που διάβαζε και έμεινε σύξυλος :o λέγοντας δεν "έχεις πάρει καλό δρόμο ???" και καπάκι "θα στα πετάξω αυτα! >:(" Ε! και κοπήκαμε στο γέλιο. ;D ;D ;D

1)αξιζουν τα 60ευρα διαφορας μεταξυ rc-2 και rc-20??
2)rc-20 η rc-20xl??
3)εχω ακουσει οτι το digiteck δεν ειναι και πολυ αξιοπιστο...ισυχει??
4)απο θεμα δυσκολιας στην χρηση μου φαινονται απλα...παιζει η μπα???
Δεν βιαζομαι να το παρω αμεσα.Για την ακριβεια σκεφτομαι να το παρω σε κανα μηνα+.οποτε μπορουμε να το συζητησουμε...αν εχετε και αλλες προτασεις δεκτες(καλυτερα ομως στα ιδια λεφτα πανω κατω)

1) μάλλον ναι
2) xl
3)δεν νομίζω μάλλον αξίζει παραπάνω μαζί με αυτό
4)είναι όντως πολύ απλά και μάλιστα βοηθούν να αντιληφθείς διαφορετικά το χρόνο, τα μέρη του τραγουδιού, το χτίσιμο του κλπ
Υπάρχει και το JM4 της Line6  που όμως πληρώνεις και άλλα πράγματα μη χρήσιμα ίσως απο την κύρια δουλειά του λούπερ.


« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/09, 09:07 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #16 στις: 10/10/09, 04:27 »
Στο κόστος του Boss υπολόγιζε και κάτι παραπάνω για τροφοδοτικό. Γιατι η μπαταρία του αν παίζεις αρκετά κρατάει καμια βδομάδα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #17 στις: 10/10/09, 11:28 »
Νάσαι καλά, που έγραψες τόση ανάλυση!
Ε! πως απαντάνε στον Adr1ano?  ;) ;D ;D
Παρακαλώ!  0:)
χαχα σωστος...ειδικα στο adr1ano με τετοια ποστ που εχει δωσει δεν μπορεις να κανεις αλλιως

Σε ευχαριστω atticansky μπορω να πω πω μετα απ αυτα ειμαι για το jammman.Το μονο θεμα ειναι η αξιοπιστια γιατι εχω ακουσει οτι ΓΕΝΙΚΑ τα digitech  δεν εχουν.Σαν κατασκευη ειναι στιβαρο πεταλι??
Οσον αφορα το Digitech Fs ειναι απλο exp.pedal οπως αυτα της line6(δλδ αλλαζουν τις παραμετρους/ρυθμισεις σε καποιον ηχο) η σου δινει την δυνατοτητα να γραψεις ξεχωριστες λουπες και να τις μεταφερεις(δλδ σαν αυτο που κανει το rc 50 της boss).γιατι αν κανει το δευτερο μιλαμε για αλλης κλασης πεταλι πλεον

Gabriel6th εχω το Onespot οποτε και στο jamman δεν θα χρειαστω την τροφοδοσια που δινει
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/09, 11:31 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #18 στις: 10/10/09, 11:59 »
Σε ευχαριστω atticansky μπορω να πω πω μετα απ αυτα ειμαι για το jammman.Το μονο θεμα ειναι η αξιοπιστια γιατι εχω ακουσει οτι ΓΕΝΙΚΑ τα digitech  δεν εχουν.Σαν κατασκευη ειναι στιβαρο πεταλι??
Ναι στιβαρό είναι!

Gabriel6th εχω το Onespot οποτε και στο jamman δεν θα χρειαστω την τροφοδοσια που δινει
Δεν είμαι βέβαιος για αυτό. έχει κατανάλωση!

Για το πεταλακι FS που λες έχει:
auto rec on/off, bank up, bank down.
Λές να κάνει και τπτ άλλο? Θα το κοιτάξω και αυτό!
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #19 στις: 10/10/09, 12:37 »
τι εννοεις εχει καταναλωση???απ οσο ειδα δουλευει στα 9v και στα 1300mA.το onespot ειναι 9v και 1700mA max!λες να μη κανει????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #20 στις: 10/10/09, 13:04 »
τι εννοεις εχει καταναλωση???απ οσο ειδα δουλευει στα 9v και στα 1300mA.το onespot ειναι 9v και 1700mA max!λες να μη κανει????
Ε! τα 1300 mA λίγα είναι? Αναλόγως πόσα mA χρειάζονται τα υπολοιπα πετάλια!
Πάντως ο μετασχηματιστής και μια κάρτα περιλαμβάνονται στη συσκευασία. Οπότε αν δε χρειάζεται τον αφήνεις στην άκρη! ;)
α! και κάτι άλλο!
Τ αγόρασα καινούριο στα 240euro απο ελλάδα και 60euro το fs.
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #21 στις: 10/10/09, 14:00 »
μμμ εχεις δικιο δεν μου φτανουν για ολα τα πεταλια.εγω σκεφτομαι να το παρω απο το ebay...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #22 στις: 10/10/09, 15:59 »
α! και κάτι άλλο! Τ αγόρασα καινούριο στα 240euro απο ελλάδα και 60euro το fs.


Στο DV247 κοστίζει 189 λίρες (205 Ευρώ) το Jamman και 35 λίρες (38 Ευρώ) το FS3Χ. Όχι ιδιαίτερα μεγάλη διαφορά για να προτιμήσεις την αγορά από το εξωτερικό, αν συνυπολογίσουμε και άλλα 15 Ευρώ για μεταφορικά... εκτός αν κάνεις και άλλες αγορές παράλληλα (π.χ. καμία κιθάρα) ή αν περιμένεις να πέσει κι άλλο η ισοτιμία της λίρας σε σχέση με το Ευρώ, πράγμα καθόλου απίθανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #23 στις: 10/10/09, 19:21 »
Κύριοι,
αφού κατέληξα αυτό που ήθελα να πάρω και εφόσον δεν ήταν όργανο αλλά συσκευή, το ψαξα στο skroutz.gr
Ασ πούμε το βρισκα 400 πριν το πάσχα στα ελληνικά site και το πήρα 240. Τώρα νομίζω ότι όλα τα site έχουν μια κοντινή τιμή κτήσης και όχι τιμή αρχική (καταλόγου).
Ίσως καταλόγου να χουν καινούρια μοντέλα.
Αυτό πάντως έχει ήδη κυκλοφορήσει αρκετά και μάλλον έχει παγιωθεί η τιμή του.
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: θελω να LOOPαρω!!!!!
« Απάντηση #24 στις: 10/10/09, 20:27 »
Για το πεταλακι FS που λες έχει:
auto rec on/off, bank up, bank down.
Λές να κάνει και τπτ άλλο? Θα το κοιτάξω και αυτό!

Λοιπόν παιδιά, μετά από λίγο διάβασμα και έρευνα, έχω ενθουσιαστεί!!..
Πράγματι είναι έτσι και το FS είναι MUST!. ..διότι:
Έχεις μερικές loops σε κοντινές μνήμες, πχ 12,13,14, για ένα τραγούδι,
ενώ παίζει λοιπόν η loop 12, εάν πατήσεις το up ενώ παίζει, τουλάχιστον 2" πριν να είναι να τελειώσει, ξεκινάει αυτόματα η 13 μόλις τελειώσει η 12!!..
Το ίδιο γίνεται με όποια μνήμη θέλεις, πάνω ή κάτω, αρκεί να αλλάξεις μνήμη τουλάχιστον 2" πριν να είναι να τελειώσει αυτή που παίζει τώρα!..
Αυτό είναι ακριβώς αυτό που θέλαμε, να μπορείς να αλλάζεις loops μέσα στο τραγούδι, on the fly!..
-και με τα λεφτά του Jamman και του FS μαζί, είμαστε ήδη περίπου στα 200 ευρώ κάτω από το BOSS RC-50.
Νομίζω θα το χτυπήσω άμεσα...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 11:56
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
2917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 16:42
από Seth21
9 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 11:44
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 12:33
από bassman(4 String Suicide!)
24 Απαντήσεις
8653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 14:57
από RoyBatty
2 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 19:22
από ilianthos-Kanlis
4 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/10, 16:02
από Jezus
22 Απαντήσεις
12541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 05:45
από TheVrachnoprofiter
0 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 20:21
από gkou
0 Απαντήσεις
885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/20, 15:16
από ΠΟΙΟΣ