Αποστολέας Θέμα: IBANEZ vs IBANEZ GIO  (Αναγνώστηκε 4425 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
IBANEZ vs IBANEZ GIO
« στις: 18/02/11, 23:30 »
Ενδιαφερομαι να αγορασω μια κιθαρα ibanez low-budget και βλεπω μοντελα ibanez και gio.
Ειναι μια μεταβατικη αγορα καθως θα την αγορασω για να περασω κανα 2 χρονια και μετα θα δωσω αρκετα λεφτα για να παρω αυτη που πραγματικα θελω.
Ψαχνω λοιπον κατι με γρηγορη ταστιερα και floyd rose που προσφερει η ibanez, δινοντας πιο πολυ προτεραιοτητα στα γκαζια παρα στον ηχο(αναγκαστικα με τα λεφτα που διαθετω)

Αρχικα μου εχει κολλησει στο μυαλο αυτη:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3851

η οποια μου φαινεται καλη (την εχω δοκιμασει) αλλα δεν ξερω αν το GIO της στερει εκτος απο το φατσιμαρε και την ποιοτητα. Παντως εγω ακουσα καλο ηχο, μου αρεσε η κατασκευη της και δεν ειδα λειτουργικο προβλημα.

Και οι αμφιβολιες μου μπηκαν οταν ειδα κιθαρες σαν αυτη:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1906

Οι μαγνητες εχουν τεραστια διαφορα στον ηχο απο της GIO? To tremolo παντως ειναι το ιδιο ακριβως, επισης ενω εδω προκειται για το Wizzard II μπρατσο εγω δεν αντιληφθηκα διαφορες με την GIO...

Δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 300Ε αυτη την περιοδο και χρειαζομαι επιγοντως κιθαρα (εχω πουλησει την προηγουμενη μου) και δε θα εχω τα λεφτα για την 2η μεχρι το καλοκαιρι :/

Και εδω ειναι που θετω το ερωτημα: υπαρχει ουσιαστικη διαφορα ποιοτητας ναμεσα σε Ibanez και Ibanez GIO?(καλα υπαρχει αλλα θελω ν ακουσω γνωμες)

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #1 στις: 19/02/11, 00:22 »
Γεια χαρά και καλως ήλθες! :)

Υπάρχει διαφορά, αλλά οι GIO είναι ούτος η άλλως πργματικά καλές για τα λεφτά τους, στο λέω εκ πείρας, έχω μια GSA60 εδώ και 4,5 χρόνια (1η κιθάρα) και μέχρι και σήμερα είμαι άκρως ευχαριστημένος. Τώρα σε σένα, ίσως παίζει κανά θεματάκι με το floyd, που γενικά στις φθηνές κιθάρες αποφεύγεται, γιατι σπάνια φθηνό floyd κρατάει καλά κούρδισμα και είναι 100% λειτουργικό αλλά αυτό θα το διαπιστώσεις ο ίδιος μετά από δοκιμή πάνω σε συγκεκριμένη κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #2 στις: 19/02/11, 13:18 »
Τα ξυλα ειναι τα ιδια τελικα το διαπιστωσα. Οποτε δεν υπαρχει διαφορα σε ηχο και sustain απο αποψη κατασκευης. ;D

Τωρα δε ξερω αν ο Wizzard II εχει τεραααααστια διαφορα με τον λεπτο που προσφερει η gio?(η ταστιερα ειναι η ιδια rosewood με jumbo)

Και επειδη δεν ειχα κιθαρα με floyd rose και δεν εχω εμπειρια, μηπως μπορειτε να μου πειτε πως θα καταλαβω αν θα δουλευει καλα το συγκεκριμενο??

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #3 στις: 19/02/11, 16:17 »
Ένας φίλος μου έχει την RG350 DX που έχει wizard II neck και ναι, είναι λίγο πιο λεπτός απ'αυτού της GIO, την αισθάνεσαι τη διαφορά αλλά δεν είναι τραγικά μεγάλη. Για το tremolo, απλά όταν παίξεις μαζί της, παίξε με το τρέμολο και δες αν γυρνάει ακιβώς στην αρχική του θέση (το τρέμολο πρέπει να ειναι παράλληλο με το σώμα όπως στη φωτό) και αν κρατάει το κούρδισμα μετά απο ένα καλο pull ή dive.

http://homepage.ntlworld.com/nigel.roberts3/limages/rg_mods/floyd_rose_500.jpg

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #4 στις: 20/02/11, 13:14 »
Ευχαριστω πολυ. Πραγματικα με βοηθησες ;) .
Μαλλον στην gio θα καταληξω μου φαινεται. Α ρε κριση!! >:(

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #5 στις: 20/02/11, 13:23 »
Καλύτερα να περιμένεις λίγο, μέχρι να κυκλοφορήσουν τα νέα RG μοντέλα για το 2011 με το ZR-2 τρέμολο, όλα τα άρθρα που θα βρείς στο Internet το χαρακτηρίζουν ανώτερο του Edge III σε σταθερότητα και κατασκευή. Αναμένεται να ρίξουν και στα τάρταρα τις τιμές αυτών με το Edge III, μιας και θα θέλουν να ξεστοκάρουν:

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-rg370dxz-electric-guitar-black--83716

Αν μπορείς, βόλεψε τη με κάποια δανεική κιθάρα μέχρι να έχεις τα χρήματα, από τη GIO σε αυτή είναι μεγάλη διαφορά στην αίσθηση. GIO έχω.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #6 στις: 20/02/11, 20:29 »
Ξερεις μηπως να μου πεις στο πολυ περιπου ποτε αναμενεται να γινει αυτο.(ξερω δεν εισαι αναλυτης πωλησεων :P )
Αν ξερουμε δλδ ποτε βγαινει η καινουρια σειρα...
Το λεω γιατι αν προκειται για κανα μηνα, αντε 2, τοτε οκ.
Αλλα αν θελει κανα ξαμηνο καλα μου κρασια! Δε μπορω να δανειστω κανενος κιθαρα για τοσο καιρο! ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #7 στις: 20/02/11, 22:22 »
Είναι ήδη μερικώς διαθέσιμη, υποθέτω μέχρι το Μάη θα έχει μπεί κανονικά στις γκάμες των καταστημάτων.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ vs IBANEZ GIO
« Απάντηση #8 στις: 22/02/11, 16:47 »
Ότι και να κάνεις μιην πάρεις GIO. Είναι μακραν κατωτερες κιθάρες από τις κανονικές ibanez. Το ότι έχουν και οι δύο basswood σώμα και rosewood ταστιερά δεν λέει τίποτα να ξέρεις. Αλλού φαίνεται η ποιότητα κατασκευής. Προτείνω να πέριμενεις να μαζεψεις μερικά λεφτα ακόμα και να χτυπήσεις μια ασαν και αυτή
http://www.dv247.com/clearance/ibanez-rga32-electric-guitar-white-as-new--81281

Με σταθερη γέφυρα που δεν θα σε προβληματίσει και γενικά πολύ πιο ποιοτική κιθάρα από οποιαδήποτε gio.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
5 Απαντήσεις
3422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
7 Απαντήσεις
4361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
3 Απαντήσεις
2384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:25
από let me know 796
Ibanez TSA

Ξεκίνησε από profsokin Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 13:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
0 Απαντήσεις
1580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 14:11
από dadufi
6 Απαντήσεις
2855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/10, 02:40
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
9379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 11:35
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
3639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/12, 21:07
από Απόλλων