Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση !!  (Αναγνώστηκε 4289 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος black sabbath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Ερωτηση !!
« στις: 27/07/12, 23:09 »
Λοιπον σκεφτομαι να παρω μια σχετικα φτηνη κιθαρα με καλα ξυλα και χαρακτηριστικα γυρω στα 200-250 e  και να της φορεσω ακριβους-καλους  μαγνητες με αλλα 200 e πιστευετε πως ετσι θα μπορεσω να φτιαξω ενα αξιολογο οργανο που να μπορει να ανταγωνιστει πιο ακριβα μοντελα ?


Θα ηθελα επισης να μου προτεινετε κιθαρες με καλα χαρακτηριστικα για τα λεφτα τους στις οποιες θα αξιζε το παραπανω Mod


ενδιαφερομαι για metal/stoner rock ηχο


εχω ενα vox vt 80+ ενισχυτη
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/12, 21:06 από black sabbath »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #1 στις: 27/07/12, 23:25 »
Με αυτά τα λεφτά(450 ευρώ) μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό όργανο που να μην έχει άμεση ανάγκη για αναβάθμιση.
 πχ μια sterling jp60 η μια vintage ( τυχαία παραδήγματα με διαφορετικές κιθάρες) θα σε καλύψει και ηχητικά...

Αποσυνδεδεμένος black sabbath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #2 στις: 27/07/12, 23:39 »
Παρακαλω μη μου προτεινετε κιθαρες των 400 e που θα μπορουσα να παρω.Απαντηστε σε αυτα που ρωταω θα το εκτιμουσα .

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #3 στις: 28/07/12, 01:06 »
Οι περισότερες κιθάρες σ' αυτά τα χρήματα δεν χρειάζονται μόνο αλλαγή μαγνητών για να ανταγωνιστούν ακριβότερα μοντέλα,αλλά και πολλά άλλα. Ακόμα και έτσι μπορεί να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα....¨Ομως αν επιμένεις μπορώ να σου προτείνω από προσωπική πείρα κάποια Vintage (les paul, strat ή sg) από dv247, αξιόλογα όργανα για τα λεφτα τους οι οποίες με τις απαραίτητες μετατροπές μπορεί να γίνουν πολύ καλές. Επίσης πάλι από προσωπική πείρα κάποια schecter απ' τις φτηνές (αυτές μπορείς να τις βρεις και να τις δοκιμάσεις εδώ αν σου κάνουνε).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #4 στις: 28/07/12, 18:12 »
2 κιθαρες που θα επαιρνα με κλειστα ματια (που λεει ο λογος  ;D ) απο πλευρας ποιοτητας κατασκευης και υλικων ειναι οι Schecter Omen 6 (250 euro) και η Jackson JS23:
 
http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/schecter-prices-6strings
http://www.thomann.de/gr/jackson_js23_dinky_na.htm
Ομως συμφωνω με τον προλαλησαντα και θα σου προτεινα και εγω να κινηθεις σε ενα ακριβοτερο μοντελο απο αυτες τις 2 εταιρειες (πχ στα 450 ευρω που ειναι το budget σου παιρνεις την παρακατω κιθαρουκλα που ειναι και neck-through-body κατασκευη, οχι bolt-on οπως σχεδον ολες οι <300 ευρω κιθαρες... ;) φοραει και τους passive EMG που προσωπικα μ'αρεσαν :)  )
 
http://www.thomann.de/gr/jackson_slxt_soloist_bk.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/12, 18:15 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #5 στις: 28/07/12, 18:26 »
αν μπορείς βάζε λίγο πιο περιγραφικούς τίτλους στα θέματά σου

Αποσυνδεδεμένος black sabbath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #6 στις: 28/07/12, 21:22 »
ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι τωρα εχω ακουσει πως η  http://www.thomann.de/gr/vintage_vs6_cherry.htm εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης μαονι και set neck αν τις αλλαζα μαγνητες σε κατι οπως gibson 57 πιστευτε θα αξιζει ? (αυτες τις μερες λεω να κατεβω να τη δοκιμασω ξερετε μηπως που εχει στην αθηνα ?)


επισης να διευκρινισω πως θελω κιθαρα χωρις tremolo /fr γιατι σε αυτα τα λεφτα πιο πολυ μπελας ειναι πιστευω




επισης εχω ακουσει καλα λογια για τις epiphone sg/lp






Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #7 στις: 28/07/12, 22:56 »
δεν ξερω τι λεει η ενλογο vintage αλλα απο ομορφια σκιζει...τι τρελα νερα εχει αυτο το ξυλο......... :o
στα λεφτα που ψαχνεις δεν θα βρεις ευκολα Epi και αν βρεις θα ειναι με βιδωτο μπρατσο και οχι κολητο...προσεξε το αυτο.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #8 στις: 28/07/12, 23:16 »
Αν πάρεις αυτή την κιθάρα ΜΗΝ της αλλάξεις μαγνήτες (τουλάχιστον όχι άμεσα)! Οι wilkinson που φοράει είναι αξιοπρεπέστατοι!

Αποσυνδεδεμένος black sabbath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #9 στις: 28/07/12, 23:24 »
oi epi g-400 sg  αλλα και η les paul standard ειναι στο price range και εχουν σετ neck.Piχαρδε εχεις επμειρια με αυτη την κιθαρα ? Τι upgrades θα προτεινες ?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #10 στις: 28/07/12, 23:36 »
Όχι δεν έχω υπάρξει κάτοχος της συγκεκριμένης. Έχουν πάντως γραφτεί πολλάκις στο φόρουμ μόνο καλά λόγια για τα wilkinson hardware που φοράνε όλες οι vintage. Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=84802.msg674113#msg674113

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #11 στις: 29/07/12, 01:08 »
ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι τωρα εχω ακουσει πως η  http://www.thomann.de/gr/vintage_vs6_cherry.htm εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης μαονι και set neck αν τις αλλαζα μαγνητες σε κατι οπως gibson 57 πιστευτε θα αξιζει ? (αυτες τις μερες λεω να κατεβω να τη δοκιμασω ξερετε μηπως που εχει στην αθηνα ?)


επισης να διευκρινισω πως θελω κιθαρα χωρις tremolo /fr γιατι σε αυτα τα λεφτα πιο πολυ μπελας ειναι πιστευω




επισης εχω ακουσει καλα λογια για τις epiphone sg/lp


Λοιπόν την κιθάρα αυτή την έχω πάρει εδώ και κάνα 8μηνο από dv247 αλλά αν είναι να την πάρεις από thomman έτσι όπως την έχει στην φωτό χαλάλι τα παραπάνω euros, επίσης παίζω συχνα και με την v100 (φίλος).Οι κιθάρες είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους και εξηγώ για την vs6-sg την οποία ανέφερες. Ποιοτικά είναι αρκετά καλή,ελαφριά σαν γνήσια sg, με καλύτερο playability και μπράτσο από μια gibson special sg που είχα δοκιμάσει (για μένα πάντα), μπορείς να παίξεις σχεδόν τα πάντα καθότι οι wilkinson είναι πολύ καλοί και δυνατοί (αρχικά αμφιβάλλω αν θα θες να τους αλλάξεις όπως λες) και με ήχο πολύ κοντα σε μια gibson sg.Tώρα τα μείον συγκρίνοντάς την και με μία αρκετά ακριβότερη schecter που έχω είναι- όταν είσαι όρθιος με ζώνη δεν έχει καλό ζυγισμα και η κιθάρα τείνει να κατέβει (φαντάζομαι με μια καλύτερη ζώνη απ' αυτή που έχω μπορεί να βελτιωθεί) και 2ο δεν μ' αρέσουν τα κλειδιά της και η φτηνιάρικη αίσθησή τους, με συνεχή bends ξεκουρδίζεται πιο εύκολα απ' την άλλη που έχει grover tuners (η οποία δεν ξεκουρδίζεται καθόλου εύκολα να πούμε) ,μια αλλαγή τους και με κανένα locking nut νομίζω δεν θα χει πρόβλημα..
Τέλος για να τη βρεις να την δοκιμάσεις δεν θα είναι εύκολο μιας και δεν τις φέρνει νομίζω κάποιος επίσημα. Θα μπορούσα να σε εξυπηρετήσω εγώ αλλά αύριο αναχωρώ για διακοπές ,εκτός και αν έχεις υπομονή να περιμένεις για τέλη Αυγούστου ... ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση !!
« Απάντηση #12 στις: 29/07/12, 02:07 »
Αλλη μια φανταστικη κιθαρα για τα λεφτα της ειναι η Cort M-520. Με πολυ καλους μαγνητες και hardware, πιστευω οτι θα σε καλυψει αρχικα, αλλα και θα μπορει να σταθει αξιοπρεπεστατα σε μελλοντικες αναβαθμισεις στους μαγνητες της (αν κρινεις οτι χρειαζεται) - και μπορεις να την βρεις και Ελλαδα...

http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1999&category_id=85&option=com_virtuemart&Itemid=64

http://www.cortguitars.com/en/product/m520



Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
7 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 00:52
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/08, 21:53
από Jezus
ερώτηση για ήχο

Ξεκίνησε από panos83 Εφέ

9 Απαντήσεις
4370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:38
από Dr Bluz (G.K.)
14 Απαντήσεις
4434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 11:03
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 11:20
από Crazy Heart
83 Απαντήσεις
20792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/18, 23:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/19, 16:53
από gianniskamp
0 Απαντήσεις
1722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/22, 23:24
από George xiotis
7 Απαντήσεις
2098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/22, 22:26
από BitCollector