Αποστολέας Θέμα: ΑΓΟΡΑ Ηλ/ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ή ΑΚΟΥΣΤΙΚΗΣ ΚιΘάΡΑΣ στα 200 +/- euro!!  (Αναγνώστηκε 6738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntomirela

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γειά σας είμαι νέο μέλος στην παρέα και θα ήθελα σας παρακαλώ πού την πολύτιμη βοήθειά σας για αγορά κιθάρας περίπου στα 200 και ίσως λίγο παραπάνω αν πρόκειτε για κάτι καλό, καθώς και την γνώμη σας αν θα ήταν καλύτερα ηλεκτρακουστική ή απλή Ακουστική για Αρχή ..
έχω ακούσει πάντως για Cort, Ibanez κλπ. όμως εκείνο που νομίζω ίσως πως πρεπει να εστιάσει κανείς σε μια κιθάρα πάνω στην ποιότητα της ανάμεσα σε άλλα είναι και η απόσταση της χορδής από την ταστιέρα για να μην υπάρχει αλίωση...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερα στην αρχή να πάρεις μια σκέτη ακουστική σχετικά μικρού μεγέθους για να την συνηθίσεις,
καλό είναι να μην είναι ογκώδεις γιατί δεν θα σε βολέψει.

η ηλεκτροακπυστική θα είναι χρήσιμη αν χρησιμοποιήσεις ενισχυτή αλλά εσύ σαν αρχάριος δεν νομίζω να το κάνεις
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Δες και τις LAG, έχει ο Καγμάκης στην Αθήνα και είναι πολύ τίμια όργανα για τα λεφτά τους.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Δες και τις LAG, έχει ο Καγμάκης στην Αθήνα και είναι πολύ τίμια όργανα για τα λεφτά τους.

+1000
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος ntomirela

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
LAG!! έτσι απλά θα την ψάξω ή έχει κάποιο τύπο;

εγώ για να σας πω ήμουν ανάμεσα σε δύο:

1) (WASHBURN WD-10CEΒ Hλεκτροακουστική Κιθάρα Μαύρο 240euro) http://www.adagio.gr/product.php?prodid=52922 

2) (ASHTON SPD25CEQ-BK ΠΑΚΕΤΟ Black Ηλεκτροακουστική 200euro) http://www.skroutz.gr/s/3105532/Ashton-SPD-25-CEQ-BK-Black.html

..τί λέτε για αυτές εσείς;

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Εγώ προσωπικά έχω την LAG T66DCE (http://usa.lagguitars.com/TRAMONTANE/66/Dreadnought-Cutaway-Electro/Cutaway-Acoustic/Electric-Natural-p107121.html) η οποία για μένα έχει πολύ ωραίο γεμάτο ήχο, βγαίνει στα 250 ευρώ περίπου με καλό πιεζοηλεκτρικό.


Την επέλεξα για συγκεκριμένους λόγους:


1) Ήθελα cutaway, και δεν υπάρχουν σκέτες ακουστικές με cutaway οπότε πάς αναγκαστικά σε ηλεκτροακουστική
2) Είχε λεπτό μπράτσο, και δεν με ξένισε σε σχέση με την ηλεκτρική που παίζω η οποία και είναι η προτεραιότητα μου.
3) Είχε σχετικά χαμηλό action το οποίο στο πρώτο δωρεάν setup του κ. Καγμάκη του ζήτησα και μου το κατέβασε και άλλο
4) Είναι dreadnought
5) Ακούγεται πολύ ωραία



Δεν έχει solid top, αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι θα βρείς solid top.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ



1) Ήθελα cutaway, και δεν υπάρχουν σκέτες ακουστικές με cutaway οπότε πάς αναγκαστικά σε ηλεκτροακουστική

να ρωτήσω σχετικά με το cutaway, όχι μόνο τον mobius, οποίος θέλει απαντά,

έχει νόημα το cutaway σε κάποιον αρχάριο;
ανεβαίνει κάποιος τόσο πολύ στην ταστιέρα;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Guitar Fun, υπάρχει έστω ένας αρχάριος, που να μην έχει παίξει τόσο χαμηλά στην κιθάρα του ;
Όλοι κατεβαίνουν τόσο χαμηλά στην ταστιέρα!
Απλά στην αρχή παίρνει χρόνο να παίξει κάποιος καθαρά σε αυτά τα τάστα.
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί ή δεν πρέπει να προπονείται εκεί.
Άλλωστε αυτά τα τάστα είναι επανάληψη των προηγούμενων τάστων.
Ακόμη κι αν δεν έχει cutaway η κιθάρα, πάλι μπορείς να παίξεις τόσο χαμηλά, αλλά είναι πιο δύσκολο.
Το Cutaway είναι απλώς διευκόλυνση.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Xolidoxos

δεν ξέρω για τους άλλους αρχάριους αλλά εγώ παίζω μέχρι στιγμής μέχρι το 5ο τάστο και η μέθοδος που έχω δεν πάει πιο πάνω.
επίσης και άλλες μεθόδους που έχω δει ανεβαίνουν μέχρι το 12-15.
Επίσης αν σκεφτείς ότι οι περισσότερες ακουστικές παράγονται χωρίς cutaway τοτε γιατί γίνεται τόσο φασαρία για το cutway.
Κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση και ψάχνω απάντηση είναι γιατί όσες έχουν cutway είναι Ηλεκτρο, δηλ έχουν μαγνήτες, ενώ σπανιότατα θα δεις μαγνήτες σε κιθάρα χωρίς cutaway.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mobius

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Θεωρώ ότι το cutaway προσφέρει μια ευκολία παραπάνω στις πιο ψηλές νότες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να παίξεις και σε μια ακουστική χωρίς cutaway. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα αρχάριου - προχωρημένου. Είναι θέμα τι προσπαθείς να παίξεις και που και τελικά τι πιστεύεις ότι θα σε βολέψει περισσότερο. Το πιο κλασσικό παράδειγμα που θα μου έρχεται στο μυαλό είναι η Ε μινόρε πεντατονική της οποίας η πρώτη (και πιο κλασσική) θέση ξεκινά στο 12ο τάστο. Αν θες να παίξεις εκεί το cutaway σίγουρα βοηθάει.


Αναφορικά με την ερώτηση γιατί οι ακουστικές δεν έχουν cutaway είναι κάτι που το έχω αναρωτηθεί και εγώ. Εκτιμώ ότι ο χώρος που χάνεις λόγω του cutaway αντισταθμίζεται με τα πιεζοηλεκτρικά γιατί μπορείς ανα πάσα στιγμή να βάλεις την κιθάρα σε έναν ενισχυτή. Βέβαια μπορεί να κάνω και εντελώς λάθος! :)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
GuitarFun φαίνεται λειτουργείς υπερβολικά βάση μεθόδου.
Το χωρίς cut-away είναι ένα κλασσικό σχήμα, πιθανότατα για πιο κλασσικά παιξίματα, το cutaway φαίνεται πιο σύγχρονο σχήμα, εξού και οι μαγνήτες και φαίνεται να φέρνει περισσότερο στο στυλ της ηλεκτρικής. Δίχως βέβαια πάλι να σημαίνει ότι αν κάποια μέθοδος λέει, στο κλασσικό σχήμα παίζε πιο κλασσικά κομμάτια και στο cutaway πιο σύγχρονα, αυτό και πρέπει να κάνεις και μόνο αυτό γίνεται. Το βλέπεις κάπως περιοριστικά το θέμα.

Σε ότι αφορά mobius το θέμα ο χώρος που χάνεις, κάτι το οποίο σκέφτηκα και εγώ φαίνεται να μην ισχύει, παρά μόνο στην περίπτωση που μιλάς για το ίδιο ακριβώς όργανο σε διαστάσεις. Εννοώντας ότι ο χώρος του ηχείου μπορεί να παραμείνει ο ίδιος ακόμη και αν τον "κόψεις" στο cutaway, αρκεί να προσθέσεις τη διαφορά κάπου άλλου, αλλάζοντας ελαφρός τις διαστάσεις του σώματος.

Τώρα σε κάποιες ήλεκτρακουστικές που έχουνε πολύ ρηχό ηχείο, είναι λογικό να μπαίνουν μαγνήτες και να φέρνουνε ακόμη περισσότερο σχηματικά σε ηλεκτρικές για να αποδωθεί το μοντέρνο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
αλίμονο αν ένας αρχάριος δεν λειτουργούσε βάση μεθόδου η οποία εν μέρη αντικαθιστά τον δάσκαλο,
εγώ σαν αρχάριος έχω άλλες προτεραιότητες, πχ θα προτιμούσα να εξασκήσω το αυτί μου παρά το να παίζω πιο πάνω από το 14, μην κοροϊδευόμαστε δεν υπάρχει αρχάριος να παίζει τόσο ψηλά.
και άποψη μου είναι ότι κανένας αρχάριος δεν έπαιξε ποτέ τόσο ψηλά, μιλάω για τον αρχάριο Ακουστικής Κιθάρας γιατί για ακουστική κιθάρα γίνεται η όλη συζήτηση.
Οπότε γιατί να ξοδέψω 150 ευρώ περισσότερα και να πάρω cutaway οι οποίες έχουν και pickups (βασικά τους μαγνήτες πληρώνεις χωρίς να τους χρησιμοποιείς).
Αν υπήρχε ποικιλία cutaway χωρίς μαγνήτες θα το σκεφτόμουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/15, 18:23 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
4207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 10:39
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:54
από Mistral
12 Απαντήσεις
8443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 13:03
από mesimeriaris
0 Απαντήσεις
3096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 17:09
από griper
11 Απαντήσεις
5051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 22:25
από alin
6 Απαντήσεις
5292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
16 Απαντήσεις
5858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/13, 00:22
από ΠαναγιωτηςSabb
10 Απαντήσεις
4792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/13, 12:03
από Mistral
2 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z