Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #100 στις: 27/05/06, 17:17 »
Από τη στιγμή κατά την οποία υπάρχει έστω και πιθανότητα να προκύψει ζωή, τότε η αποβολή στερεί αυτή την πιθανότητα.
Συνεπώς θα πρέπει ανελλιπώς να προσπαθώ να μείνω έγκυος εφ'όσον έχω έμμηνο ρύση, διαφορετικά αποβάλλω ωάρια που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε "ζωή". Ναι??

Παράθεση
Κατά τη προσωπική μου άποψη, το δικαίωμα της ζωής είναι ανώτερο από το δικαίωμα επιλογής αν θέλουμε να γίνουμε γονείς ή όχι. Προσωπικά, δε καταλαβαίνω το διαχωρισμό που έβαλες ανάμεσα σε ζειν και ευ ζειν. ???
Μπορείς να μου το εξηγήσεις?
ΟΚ, πάω πάσσο τότε. Κατά την δική μου άποψη, η ποιότητα ζωής είναι το ζητούμενο, οχι η απλή δημιουργία ζωής. Σύμφωνα με τη δική σου λογική, ένας γονιός που έδωσε ζωή στο παιδί του, αλλά το εκμεταλλεύεται στα φανάρια ή στην παιδική πορνεία (ποιότητα ζωής 0), έχει πράξει το καθήκον του... σύμφωνα με τη δική μου λογική, πρέπει να του τα κόψουν με στομωμένο μαχαίρι.

Επίσης, να ρωτήσω κάτι... αν η έκτρωση στους αρχικούς μήνες της κύησης είναι φόνος, κατ'αναλογία η αποβολή του εμβρύου θα πρέπει να θεωρηθεί ως ανθρωποκτονία εξ αμελείας... μήπως είσαστε ΟΚ και με αυτήν την ιδέα..? ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #101 στις: 27/05/06, 21:59 »
Συνεπώς θα πρέπει ανελλιπώς να προσπαθώ να μείνω έγκυος εφ'όσον έχω έμμηνο ρύση, διαφορετικά αποβάλλω ωάρια που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε "ζωή". Ναι??
Παρανόηση. Ζητώ συγγνώμη έκανα λάθος. Εννοούσα έκτρωση και όχι αποβολή. Διορθώνω.
Παράθεση
ΟΚ, πάω πάσσο τότε. Κατά την δική μου άποψη, η ποιότητα ζωής είναι το ζητούμενο, οχι η απλή δημιουργία ζωής. Σύμφωνα με τη δική σου λογική, ένας γονιός που έδωσε ζωή στο παιδί του, αλλά το εκμεταλλεύεται στα φανάρια ή στην παιδική πορνεία (ποιότητα ζωής 0), έχει πράξει το καθήκον του... σύμφωνα με τη δική μου λογική, πρέπει να του τα κόψουν με στομωμένο μαχαίρι.
Μιλάς γενικά για ποιότητα ζωής ή συγκεκριμένα υποστηρίζεις οτι τα παιδιά που προέρχονται από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, καταλήγουν στη πορνεία? Αν μιλάς για το πρώτο, νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος. Αν μιλάς για το δεύτερο, θα πω το αυτονόητο, οτι ούτε κι αυτό που περιέγραψες (παιδ. πορνεία κλπ) πρέπει να γίνεται. Δε καταλαβαίνω όποιος έχει οικονομικό πρόβλημα πρέπει να στέλνει τα παιδιά του στο πεζοδρόμιο?   

Παράθεση
Επίσης, να ρωτήσω κάτι... αν η έκτρωση στους αρχικούς μήνες της κύησης είναι φόνος, κατ'αναλογία η αποβολή του εμβρύου θα πρέπει να θεωρηθεί ως ανθρωποκτονία εξ αμελείας... μήπως είσαστε ΟΚ και με αυτήν την ιδέα..? ::)
Όχι δεν είναι ανθρωποκτονία, εφόσον για ατυχείς λόγους, οι πιθανότητες τεκνοποίησης εκμηδενίστηκαν.

Να αναφέρω στο θέμα μας οτι το 2003 σύμφωνα με μια έρευνα είχαν γίνει 500.000 αμβλώσεις στην Ελλάδα. Και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί συρρικνωνόμαστε σαν έθνος. Τέλος δεν είμαι σύμφωνος με τη ποινικοποίηση των εκτρώσεων. Για λόγους προφανείς.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 22:02 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #102 στις: 27/05/06, 22:16 »
Να αναφέρω στο θέμα μας οτι το 2003 σύμφωνα με μια έρευνα είχαν γίνει 500.000 αμβλώσεις στην Ελλάδα. Και μετά αναρρωτιόμαστε γιατί συρρικνωνόμαστε σαν έθνος. Τέλος δεν είμαι σύμφωνος με τη ποινικοποίηση των εκτρώσεων. Για λόγους προφανείς.

Θες να πεις ότι το 10% των Ελληνίδων έκαναν (περίπου) έκτρωση μέσα σε ένα χρόνο; Υπερβολικό το βλέπω. Ειδικά αν υπολογίσουμε τις γυναίκες που βρίσκονται σε ηλικία τεκνοποίησης, τότε ασφαλώς το ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο. Από πού προέρχεται αυτό το νούμερο; Δώσε κανένα στοιχείο...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #103 στις: 27/05/06, 22:40 »
http://www.iospress.gr/mikro2003/mikro20031115.htm
+ τις αδήλωτες δε θα ναι άλλες τόσες?
= 500.000 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 22:41 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #104 στις: 27/05/06, 22:46 »
Ενδιαφέρον συμπέρασμα... αλλά φυσικά εντελώς αυθαίρετο. Για να μην πούμε ότι και το ίδιο το άρθρο που παραθέτεις βλέπει με καχυποψία τα νούμερα που παρατίθενται και αντιμετωπίζει με πολύ σκεπτικισμό τα "συμπεράσματα" στα οποία οδηγούνται κάποιοι με βάση αυτά τα νούμερα. Και μόνο η εισαγωγική παράγραφος του άρθρου φτάνει για να το καταλάβεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #105 στις: 27/05/06, 22:48 »
250.000 αμβλώσεις (δηλωμένες τουλάχιστον) στην Ελλάδα...το χρόνο
Τι να πει κανείς
Τα λόγια περιττεύουν
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 22:50 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #106 στις: 27/05/06, 23:11 »
Παιδιά ωραία όλα αυτά που λέτε, περί αρχαίων ημών προγόνων κλπ. Τις απόψεις για το θέμα δεν είδα να αναφέρετε όμως.

Black Sheep, δεν ξέρω πόσων χρόνων είσαι. Πάντως μιας και ζητάς προσωπική άποψη, η δική μου είναι ότι όσο μεγαλώνουμε και βλέπουμε πώς είναι η ζωή, αλλά και βλέπουμε περιπτώσεις να χτυπούν πολύ κοντινές μας πόρτες ή και τη δική μας ακόμα, γινόμαστε πολύύύύύύύ πιο διαλλακτικοί στο θέμα της έκτρωσης.

Δηλαδή... τόσο διαλλακτικοί που περισσότερο δεν παίρνει.

Και εγώ στα πιο νιάτα μου ήμουν κατηγορηματική πολέμιος. Είδα πράγματα, ξάπλωσα και μου πέρασε.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #107 στις: 27/05/06, 23:19 »
Το ζήτημα είναι να είσαι ασυμβίβαστος σε μερικά βασικά πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/06, 23:27 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #108 στις: 27/05/06, 23:56 »
ο ανθρωπος εφηυρε τροπους αντισυλληψης για ακριβως αυτον το λογο ...για να ξεχωριζουν οι ανθρωποι απο τα ζώα...
αν τους χρησιμοποιεις δε θα βρεθεις στο διλημμα εκτρωση ή γεννα...
Κατα τα αλλα οταν βρεθειτε αγαπητές μου κυριες στην ευχαριστη θεση να φερετε στο κοσμο ενα παιδι με τη θεληση σας ,ισως αναθεωρησετε πολλες απο τις αποψεις σας...
Στα 23 μου εκανα το πρωτο μου παιδι. Δεν ηταν στο "προγραμμα" μιας και επρεπε να τακτοποιησω πολλα πραγματα παρ' όλα αυτά η φυση προνοησε να με προικισει με το ενστικτο αυτο , που όνομαζεται μητρικό , ωστε να μπορω περιποιηθώ και να φροντισω οσο καλυτερα μπορω το παιδι μου τις πρωτες μερες της ζωής του.(για όσες πιστευουν πως δε θα τα καταφερουν)
Δεν θα κρινω την επιλογή της καθε γυναικας να κανει εκτρωση , θεωρώ όμως πρωταρχικό σκοπό της να προφυλασσεται απο καθε πιθανοτητα να μεινει εγκυος ωστε να μη χρειαστει να υποβληθει σε αυτη τη διαδικασια.Διοτι καποια στιγμη στο μελλον δε θα αισθανεται πολυ καλά με την πραξη της αυτή.(υπηρξα δεκτης τετοιων σκεψεων απο αρκετες γυναικες που υποβληθηκαν σε εκτρωση)
Δεν ειναι μονο το οτι αρνεισαι να φερεις στο κοσμο ενα παιδι...ειναι και το γεγονος οτι αυτή η επεμβαση επιβαρρυνει και τον οργανισμό της γυναικας αν δεν σας πολυνοιαζει το οτι δεν θα γεννησετε εναν Ελληνα ακομα,ελπιζω να σας νοιαζει η υγεια σας...
Ευχομαι σε καμμία απο εμας να μη χρειαστει ποτέ να επιλεξουμε..... :)
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #109 στις: 28/05/06, 17:24 »
προς actr
Μου λες ότι δεν απάντησα στην ερώτησή σου , σάμπως και υπέβαλες εσύ την ερώτηση στα παιδάκια και σου απάντησαν πως ναι θέλουν να πεθάνουν.
Ξαναλέω για ακόμη μια φορά....
Δεν είπα πως θέλουν να πεθάνουν...απλώς λέω πως αν τα ρώταγες αν ήθελαν να γεννηθούν και να ζούν έτσι θα σου έλεγαν πως θα προτιμούσαν να μην έχουν γεννηθεί..απτο να ταλαιπωριούνται έτσι..
Είπαμε εκτίμησή μου...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #110 στις: 30/05/06, 22:43 »
αφου το εμβριο δν εχει συνειδηση....τοτε πως να θεωρειται ανθρωπος αυτους τους πρωτους μηνες?? η εκτρωση δεν ειναι δολοφονια...αν ακολουθησω αυτο το σκεπτικο τοτε κ οταν σκοτωνουμε ενα μυρμηγκι, τρωμε κοτοπουλο, κοβουμε λουλουδι, οτιδηποτε, ειμαστε δολοφονοι?? η μηπως η "ανωτερωτητα" του ανθρωπου τον καθιστα διαφορετικο απο καθε τι γυρω του...? στο κατω κατω εξελιγμενα ζωα ειμαστε...!
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #111 στις: 30/05/06, 23:29 »
αφου το εμβριο δν εχει συνειδηση....τοτε πως να θεωρειται ανθρωπος αυτους τους πρωτους μηνες?? η εκτρωση δεν ειναι δολοφονια...αν ακολουθησω αυτο το σκεπτικο τοτε κ οταν σκοτωνουμε ενα μυρμηγκι, τρωμε κοτοπουλο, κοβουμε λουλουδι, οτιδηποτε, ειμαστε δολοφονοι?? η μηπως η "ανωτερωτητα" του ανθρωπου τον καθιστα διαφορετικο απο καθε τι γυρω του...? στο κατω κατω εξελιγμενα ζωα ειμαστε...!
Και ένα μωρό δεν έχει συνείδηση. Δεν το εξισώνουμε όμως με ενα ζώο. Το θεωρούμε σαν άνθρωπο.

Αποσυνδεδεμένος Caterina__

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #112 στις: 31/05/06, 00:31 »
Αγαπητέ Απόλλων, όπως ξεκαθάρισα στην απάντηση μου στο θέμα, οι απόψεις μου αφορούσαν μόνο την διαδικασία της εκτρώσεως και ναι, στηρίζονται σε εκείνο το βίντεο και σε ότι έχω μάθει κατά καιρούς περί αυτής. Δε νομίζω να είπα σε κάποιο σημείο «είμαι υπέρ» ή «είμαι κατά», καθώς είπα πολύ καθαρά (νομίζω) πως δεν ξέρω τι θα έκανα αν ποτέ βρισκόμουν σε τέτοιο δίλημμα, και πιστεύω πως δεν είναι δυνατόν να έχεις μια ξεκάθαρη τοποθέτηση αν δε βρεθείς ποτέ στην φάση αυτή. Επομένως αφού δεν τοποθετήθηκα υπέρ* ή κατά, δε χρησιμοποίησα επιχειρήματα κατά (ή υπέρ) της εκτρώσεως.

Επίσης, όσον αφορά το βίντεο (ντοκυμαντέρ) , ήταν της δεκαετίας του 90’, Αγγλικής και όχι Ελληνικής παραγωγής και ήταν η διαδικασία της έκτρωσης εγχείρησης – επέμβασης (σε μαιευτήρια της Αγγλίας και όχι της Ελλάδος).

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω απόλυτα (ή και γενικά αν θέλεις) κατά πόσο έχουν εξελιχθεί τα πράγματα στο εξωτερικό και δεν νομίζω και πως κανείς άλλος που απάντησε σε αυτό το θέμα είναι. Νομίζω όλοι απάντησαν σύμφωνα με τις δικές τους εμπειρίες και γνώσεις , από όπου κι αν προέρχονται αυτές. Γνωρίζοντας όμως ήδη γύρω στις 10 κοπέλες που έκαναν έκτρωση τα τελευταία 5 χρόνια στην Ελλάδα (η μία από αυτές έμεινε στείρα λόγω “χασάπη” – γυναικολόγου) , ξέρω σίγουρα ότι δεν έγιναν με φαρμακευτική αγωγή.

Όσον αφορά τώρα το 2ο τμήμα της παράθεσης σου, δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν άνδρες περισσότερο ευαίσθητοι από τις γυναίκες.. Καθώς κοπέλα που έχει κάνει 29 εκτρώσεις μέχρι τα 19 της, δεν την θεωρώ ευαίσθητη, αλλά αναίσθητη να το πω? Λυπάμαι αν παρεξηγήθηκα, να διευκρινίσω λοιπόν πως ο σχολιασμός μου πήγαινε σε εκείνους που αναφέρθηκαν με φράσεις όπως «χαλαρά» στο θέμα… 

* Και πριν προλάβω να παρεξηγηθώ, στο σημείο που λέω « σίγουρα δε θέλω να γίνω μάνα απ’ τα 21 μου» δεν τάσσομαι υπέρ, αλλά εννοώ πως θα προσέχω για να έχω.
Ascolta il tuo cuore, fai quel che dice anche se fa soffrire...

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #113 στις: 31/05/06, 12:23 »
αφου το εμβριο δν εχει συνειδηση....τοτε πως να θεωρειται ανθρωπος αυτους τους πρωτους μηνες?? η εκτρωση δεν ειναι δολοφονια...αν ακολουθησω αυτο το σκεπτικο τοτε κ οταν σκοτωνουμε ενα μυρμηγκι, τρωμε κοτοπουλο, κοβουμε λουλουδι, οτιδηποτε, ειμαστε δολοφονοι?? η μηπως η "ανωτερωτητα" του ανθρωπου τον καθιστα διαφορετικο απο καθε τι γυρω του...? στο κατω κατω εξελιγμενα ζωα ειμαστε...!


Πραγματικά θλίβομαι γι'αυτή σου την άποψη.Σου παραθέτω πρόχειρα ένα άρθρο για να καταλάβεις οτι από την στιγμή που η γυναίκα καταλαβαίνει οτι είναι έγκυος ,το έμβρυο ναι μεν δεν έχει συνείδηση αλλά έχουν ήδη αρχίσει να δημιουργούνται τα άκρα του και όχι μόνο ...

... η συνολική κύηση διαρκεί περίπου 40 εβδομάδες. Η γυναίκα υποψιάζεται ότι είναι έγκυος όταν χάσει μία περίοδο και επιβεβαιώνει συνήθως την εγκυμοσύνη της 2 εβδομάδες περίπου μετά. Τότε το έμβρυο βρίσκεται ήδη στην 6η εβδομάδα (1ος μήνας).
6η εβδομάδα, 1.5 μήνας: Το έμβρυο έχει μέγεθος 1 εκατοστού. Ο πλάκούντας είναι μεγαλύτερος από το έμβρυο. Είναι πολύ δύσκολο ωστόσο για οποιονδήποτε γυναικολόγο να διαπιστώσει κλινικά ότι η γυναίκα είναι έγκυος. Τα χεράκια και τα ποδαράκια του εμβρύου έχουν αρχίσει να δημιουργούνται. Η καρδιά του εμβρύου έχει αρχίσει να χτυπάει.  Η μητέρα μπορεί να αισθάνεται τάση για εμετό και μπορεί να δυσκολεύεται να ουρήσει
8η εβδομάδα, 2ος μήνας: Το έμβρυο είναι τώρα μεγαλύτερο (2.5 εκατοστά). Τα αυτιά του έρχουν αρχίσει να σχηματίζονται. Τα μάτια του είναι κλειστά και θα παραμείνουν κλειστά μέχρι και τον 6ο μήνα (24η εβδομάδα). Τα όργανά του έχουν αρχίσει να λειτουργούν για τα καλά (το αίμα κυκλοφοράει στα αγγεία, οι νεφροί του παράγουν ούρα, το στομάχι κλπ). Η μητέρα έχει αισθητά μεγαλύτερο στήθος. 
12η εβδομάδα, 3ος μήνας: Η μήτρα έχει διογκωθεί τόσο που ψηλαφάται από την κοιλιά. Το έμβρυο είναι περίπου 6 εκατοστά σε μήκος και έχει εμφανίσει νύχια στα δάκτυλά του. Τα γεννητικά του όργανα έχουν αρχίσει να σχηματίζονται ωστόσο δεν μπορούμε ακόμα να διακρίνουμε το φύλο. 


Πηγή :www.femme.gr

Σου παρέθεσα μέχρι την 12η εβδομάδα γιατί μέχρι και τότε (τουλάχιστον στην Ελλάδα απ'όσο ξέρω )αναλαμβάνει ο γυναικολόγος να κάνει την απόξεση.
Προβληματίσου !!!



Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #114 στις: 31/05/06, 17:52 »
καταλαβαινω τι εννοεις... μπορει καποτε να γινω μητερα και να αλλαξω αποψη. Αλλα ξερω ενα ατομο που το σεβομαι πολυ, ειναι συνειδητοποιημενο και εχει κανει εκτρωση και δεν το εχει μετανοιωσει, και εχει και πολλα παιδια μαλιστα. ας χαρακτηριστω κυνικη αλλα....αφηστε καλυτερα....πιστευω οτι θα πετροβοληθω!!!! ;D ;D ::)

αλλα οχι...κανεις δεν αναφερθηκε στο γεγονος οτι οι διαφορες μας απο τα ζωα ειναι μονο στην εξελιξη του εγκεφαλου.... δλδ η καρδια ενος κουνελιου πχ δεν χτυπαει?? ολοι μας δεν τα τρωμε χωρις ουτε ιχνος τυψεων?? αλλα αφου σκεφτομαστε μονο τον εαυτουλη μας... οταν τα τρωμε παιρνουμε κ δευτερη μεριδα αλλα οταν ακουμε τη λεξη σφαγη το παιζουμε ευαισθητοποιημενοι πολιτες κ λεμε για την αδικια των ανθρωπων.αντε τωρα.....ξεφυγα λιγο ε?? ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/06, 17:57 από Avril »
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #115 στις: 31/05/06, 18:06 »
Ούτε τα προφυλακτικά είναι 100% σίγουρη λύση. Η μόνη σίγουρη είναι η αποχή από το σεξ, αν αντεχετε δηλαδη  ::)


Aποχή από το σεξ με την κοπέλα σου?
Τότε θα έμενε 100% έγκυος απλά από άλλον!! ;D ;D

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #116 στις: 31/05/06, 20:32 »
Αλλα ξερω ενα ατομο που το σεβομαι πολυ, ειναι συνειδητοποιημενο και εχει κανει εκτρωση και δεν το εχει μετανοιωσει, και εχει και πολλα παιδια μαλιστα. ας χαρακτηριστω κυνικη αλλα....αφηστε καλυτερα....πιστευω οτι θα πετροβοληθω!!!! ;D ;D ::)
Κι επειδή το έχει κάνει το άτομο αυτό, πάει να πει οτι είναι σωστό? Κι αν αυτό το άτομο ήταν συνειδητοποιημένο, και έπαιρνε ναρκωτικά, θα συμφωνούσες και σ' αυτό? Κι εγώ σου λέω οτι αυτό το άτομο δεν ξέρει του τι γίνεται. Ποιός είναι ο ορισμός της συνείδησης?
Παράθεση
αλλα οχι...κανεις δεν αναφερθηκε στο γεγονος οτι οι διαφορες μας απο τα ζωα ειναι μονο στην εξελιξη του εγκεφαλου.... δλδ η καρδια ενος κουνελιου πχ δεν χτυπαει?? ολοι μας δεν τα τρωμε χωρις ουτε ιχνος τυψεων?? αλλα αφου σκεφτομαστε μονο τον εαυτουλη μας... οταν τα τρωμε παιρνουμε κ δευτερη μεριδα αλλα οταν ακουμε τη λεξη σφαγη το παιζουμε ευαισθητοποιημενοι πολιτες κ λεμε για την αδικια των ανθρωπων.αντε τωρα.....ξεφυγα λιγο ε?? ;D ;D
Τα ζώα υπάρχουνε για να τα τρώμε και να μην πεθαίνουμε, εμείς οι άνθρωποι. Δε κατανοώ το παραλληλισμό άνθρωποι-ζώα που προσπαθείς να παραθέσεις. Επειδή σκοτώνουμε τα ζώα, μπορούμε να σκοτώνουμε και μωρά? Για χαλαρώστε ρε παιδιά λίγο. Γιατί η συζήτηση μου φαίνεται ξεφεύγει από τα όρια της λογικής και αγγίζει τα όρια της παράνοιας.

Αποσυνδεδεμένος explorer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
  • born to lose...live to win
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #117 στις: 31/05/06, 22:30 »
η γνωμη μου ειναι οτι οποια γυναικα υποστηριζει την εκτρωση απλα δεν αξιζει να γινει μανα.
lay down your souls to the gods of rock'n'roll

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #118 στις: 01/06/06, 01:25 »
η γνωμη μου ειναι οτι οποια γυναικα υποστηριζει την εκτρωση απλα δεν αξιζει να γινει μανα.

Οπότε αυταπόδεικτα ορθώς πράττει κάνοντας έκτρωση! :P

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #119 στις: 01/06/06, 01:30 »
η γνωμη μου ειναι οτι οποια γυναικα υποστηριζει την εκτρωση απλα δεν αξιζει να γινει μανα.
Η γνώμη μου είναι πως εξω απ'το χορό, πολλά τραγούδια λέμε.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #120 στις: 01/06/06, 12:13 »
καταλαβαινω τι εννοεις... μπορει καποτε να γινω μητερα και να αλλαξω αποψη. Αλλα ξερω ενα ατομο που το σεβομαι πολυ, ειναι συνειδητοποιημενο και εχει κανει εκτρωση και δεν το εχει μετανοιωσει, και εχει και πολλα παιδια μαλιστα. ας χαρακτηριστω κυνικη αλλα....αφηστε καλυτερα....πιστευω οτι θα πετροβοληθω!!!! ;D ;D ::)
Είμαι απόλυτα σίγουρη πως όταν γίνεις μητέρα θα αλλάξεις απόψεις ...όπως ακριβώς έκανα κι εγώ .'Ημουν της ίδιας αντίληψης με σένα μέχρι που έφτασε η στιγμή να βρεθώ σε παρόμοια θέση ...Όταν δλδ πριν τον γιο μου αναγκάστηκα να κάνω μια απόξεση λόγω ενδομήτριου θανάτου του εμβρύου.Δεν μπορείς να φανταστείς το συναίσθημα.Ακόμη και σήμερα νιώθω πως ένα κομμάτι του εαυτού μου έχει ξεκολλήσει.Δεν είναι απλά τα πράγματα ξέρεις .Τώρα όσον αφορά το εάν κάποια γυναίκα που έχει κάνει έκτρωση ή απόξεση (ουσιαστικά είναι το ίδιο αν δεν κάνω λάθος ) μπορέσει να τεκνοποιήσει ξανά ...απ'όσο μου είχε πει ο γυναικολόγος μου σίγουρα υπάρχει κίνδυνος αλλά μόνο όταν ο οργανισμός έχει υποστεί παραπάνω από 1-2 αποξέσεις .Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ...πάρτε φόρα και αρχίστε τις εκτρώσεις!!!Και να είσαι σίγουρη πως αν κάποιος σε πετροβολήσει ...σίγουρα δεν θα είμαι εγώ . :)
Παράθεση
αλλα οχι...κανεις δεν αναφερθηκε στο γεγονος οτι οι διαφορες μας απο τα ζωα ειναι μονο στην εξελιξη του εγκεφαλου.... δλδ η καρδια ενος κουνελιου πχ δεν χτυπαει?? ολοι μας δεν τα τρωμε χωρις ουτε ιχνος τυψεων?? αλλα αφου σκεφτομαστε μονο τον εαυτουλη μας... οταν τα τρωμε παιρνουμε κ δευτερη μεριδα αλλα οταν ακουμε τη λεξη σφαγη το παιζουμε ευαισθητοποιημενοι πολιτες κ λεμε για την αδικια των ανθρωπων.αντε τωρα.....ξεφυγα λιγο ε?? ;D ;D
Εδώ είσαι -για μένα τουλάχιστον -100% λάθος .Συγκρίνουμε τους ανθρώπους με τα ζώα ? Άλλωστε το κάθε αντικείμενο,ο κάθε οργανισμός κλπ πάνω στη γη έχει φτιαχτεί για κάποιο σκοπό. Έχει κάποιο προορισμό.Και ο προορισμός του ανθρώπου σίγουρα δεν είναι να καταλήγει όπου καταλήγει μετά από μία διαδικασία εκτρώσεως.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #121 στις: 01/06/06, 12:48 »
Εδώ είσαι -για μένα τουλάχιστον -100% λάθος .Συγκρίνουμε τους ανθρώπους με τα ζώα ?

Επ' αυτού θα μου επιτρέψεις να διατυπώσω τις ενστάσεις μου. Το πλέον εξελιγμένο ζώο είμαστε σε επίπεδο βιολογίας κι ελάχιστα διαφοροποιούμαστε αναφορικά με το dna από τα πρωτοξάδελφά μας που τη βγάζουν στα δέντρα και κάνουν παρέα στον Ταρζάν. Αλλά και πόσο διαφοροποιείται ένας κανίβαλος, φαινόμενο που υφίσταται ακόμα σε κάποιες φυλές όπως οι Korowai, από τα ζώα, για να θεωρούμε τον εαυτό μας εκ προοιμίου υπέρτερο κι ανώτερο;

Είναι απολύτως θεμιτό να συγκρίνεις τον άνθρωπο με τα υπόλοιπα έμβια όντα...θεμιτότερο δε να επιδιώκεις την πολιτισμική υπέρβαση. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο.

Παράθεση
Άλλωστε το κάθε αντικείμενο,ο κάθε οργανισμός κλπ πάνω στη γη έχει φτιαχτεί για κάποιο σκοπό. Έχει κάποιο προορισμό.Και ο προορισμός του ανθρώπου σίγουρα δεν είναι να καταλήγει όπου καταλήγει μετά από μία διαδικασία εκτρώσεως.

Ποιος αλήθεια μπορεί να γνωρίζει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε κι αν υπήρχε ποτέ ένας τέτοιος ή είμαστε τα αποτελέσματα συγκυρίών και συμπτώσεων; Και πως μπορούμε να αποκλείσουμε πως ο προορισμός κάποιων ήταν να καταλήξουν στην ανυπαρξία πριν καλά καλά υπάρξουν;

Προσωπικά δεν έχω σίγουρες απαντήσεις, ουτε μπορώ να επικαλεστώ τίποτα περισσότερο από όσα προτιμώ κι επιθυμώ να πιστεύω. Και την ίδια πίστη δεν μπορείς να την αξιώσεις από κανέναν άλλο...

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #122 στις: 01/06/06, 16:44 »
καταλαβαινω τι εννοεις... μπορει καποτε να γινω μητερα και να αλλαξω αποψη. Αλλα ξερω ενα ατομο που το σεβομαι πολυ, ειναι συνειδητοποιημενο και εχει κανει εκτρωση και δεν το εχει μετανοιωσει, και εχει και πολλα παιδια μαλιστα. ας χαρακτηριστω κυνικη αλλα....αφηστε καλυτερα....πιστευω οτι θα πετροβοληθω!!!! ;D ;D ::)
Είμαι απόλυτα σίγουρη πως όταν γίνεις μητέρα θα αλλάξεις απόψεις ...όπως ακριβώς έκανα κι εγώ .'Ημουν της ίδιας αντίληψης με σένα μέχρι που έφτασε η στιγμή να βρεθώ σε παρόμοια θέση ...Όταν δλδ πριν τον γιο μου αναγκάστηκα να κάνω μια απόξεση λόγω ενδομήτριου θανάτου του εμβρύου.Δεν μπορείς να φανταστείς το συναίσθημα.Ακόμη και σήμερα νιώθω πως ένα κομμάτι του εαυτού μου έχει ξεκολλήσει.Δεν είναι απλά τα πράγματα ξέρεις .Τώρα όσον αφορά το εάν κάποια γυναίκα που έχει κάνει έκτρωση ή απόξεση (ουσιαστικά είναι το ίδιο αν δεν κάνω λάθος ) μπορέσει να τεκνοποιήσει ξανά ...απ'όσο μου είχε πει ο γυναικολόγος μου σίγουρα υπάρχει κίνδυνος αλλά μόνο όταν ο οργανισμός έχει υποστεί παραπάνω από 1-2 αποξέσεις .Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ...πάρτε φόρα και αρχίστε τις εκτρώσεις!!!Και να είσαι σίγουρη πως αν κάποιος σε πετροβολήσει ...σίγουρα δεν θα είμαι εγώ . :)
Παράθεση
αλλα οχι...κανεις δεν αναφερθηκε στο γεγονος οτι οι διαφορες μας απο τα ζωα ειναι μονο στην εξελιξη του εγκεφαλου.... δλδ η καρδια ενος κουνελιου πχ δεν χτυπαει?? ολοι μας δεν τα τρωμε χωρις ουτε ιχνος τυψεων?? αλλα αφου σκεφτομαστε μονο τον εαυτουλη μας... οταν τα τρωμε παιρνουμε κ δευτερη μεριδα αλλα οταν ακουμε τη λεξη σφαγη το παιζουμε ευαισθητοποιημενοι πολιτες κ λεμε για την αδικια των ανθρωπων.αντε τωρα.....ξεφυγα λιγο ε?? ;D ;D
Εδώ είσαι -για μένα τουλάχιστον -100% λάθος .Συγκρίνουμε τους ανθρώπους με τα ζώα ? Άλλωστε το κάθε αντικείμενο,ο κάθε οργανισμός κλπ πάνω στη γη έχει φτιαχτεί για κάποιο σκοπό. Έχει κάποιο προορισμό.Και ο προορισμός του ανθρώπου σίγουρα δεν είναι να καταλήγει όπου καταλήγει μετά από μία διαδικασία εκτρώσεως.

και γιατι να μην συγκριθουμε με τα ζωα?? στο κατω κατω ενα ειδος ζωου δεν ειμαστε?? γιατι να βαζουμε τον εαυτο μας σε τοσο υψηλο βαθρο?? το πολυ πολυ να χαρακτηριστουμε ως λαθος τη φυσης....γιατι ειματε το μονο ειδος που την καταστρεφουμε.... αλλα επειδη ειμαι λιγο off topic, συμφωνω οτι μια μανα που δεν εκανε εκτρωση και κρατησε το παιδι της αν τη ρωτουσαν δεν θα επελεγε να εκανε εκτρωση με τπτ στον κοσμο. ομως δεν πρεπει να το χρησιμοποιουμε αυτο ως επιχειρημα για να υποστηριξουμε τη γνωμη μας κατα της εκτρωσης.αν μια γυναικα πχ εκανε εκτρωση και μετα εκανε αλλο ενα η δυο παιδια?? αν την ρωτουσαν δεν θα μετανοιωνε για την αποφαση της,δεν θα προτιμουσε δλδ να ανταλλαξει ενα της παιδι με αυτο που απεβαλε.κι αυτο γιατι εζησε μαζι του και το αγαπησε...
ρε παιδια, το εμβρυο δεν θεωρειται οργανισμος που σκεφτεται και αντιλαμβανεται τι του συμβαινει.....ο καθενας το βλεπει την εκτρωση ως κατι καλο η κακο....αλλα δεν χρειαζεται να επιβαλλει στον αλλον την αποψη του...
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #123 στις: 01/06/06, 16:54 »
Αλλα ξερω ενα ατομο που το σεβομαι πολυ, ειναι συνειδητοποιημενο και εχει κανει εκτρωση και δεν το εχει μετανοιωσει, και εχει και πολλα παιδια μαλιστα. ας χαρακτηριστω κυνικη αλλα....αφηστε καλυτερα....πιστευω οτι θα πετροβοληθω!!!! ;D ;D ::)
Κι επειδή το έχει κάνει το άτομο αυτό, πάει να πει οτι είναι σωστό? Κι αν αυτό το άτομο ήταν συνειδητοποιημένο, και έπαιρνε ναρκωτικά, θα συμφωνούσες και σ' αυτό? Κι εγώ σου λέω οτι αυτό το άτομο δεν ξέρει του τι γίνεται. Ποιός είναι ο ορισμός της συνείδησης?

αυτο το ατομο ειναι η μητερα μου.... και δεν θα μπω στον κοπο να σχολιασω αυτα που λες.
Παράθεση
αλλα οχι...κανεις δεν αναφερθηκε στο γεγονος οτι οι διαφορες μας απο τα ζωα ειναι μονο στην εξελιξη του εγκεφαλου.... δλδ η καρδια ενος κουνελιου πχ δεν χτυπαει?? ολοι μας δεν τα τρωμε χωρις ουτε ιχνος τυψεων?? αλλα αφου σκεφτομαστε μονο τον εαυτουλη μας... οταν τα τρωμε παιρνουμε κ δευτερη μεριδα αλλα οταν ακουμε τη λεξη σφαγη το παιζουμε ευαισθητοποιημενοι πολιτες κ λεμε για την αδικια των ανθρωπων.αντε τωρα.....ξεφυγα λιγο ε?? ;D ;D
Τα ζώα υπάρχουνε για να τα τρώμε και να μην πεθαίνουμε, εμείς οι άνθρωποι. Δε κατανοώ το παραλληλισμό άνθρωποι-ζώα που προσπαθείς να παραθέσεις. Επειδή σκοτώνουμε τα ζώα, μπορούμε να σκοτώνουμε και μωρά? Για χαλαρώστε ρε παιδιά λίγο. Γιατί η συζήτηση μου φαίνεται ξεφεύγει από τα όρια της λογικής και αγγίζει τα όρια της παράνοιας.
Παράθεση

κατ αρχας δεν ειναι μωρα ειναι εμβρυα. και στην κατασταση αυτη εχουν το ιδιο η και λιγοτερο ανεπτυγμενο εγκεφαλο με τα ζωα. αν δεν καταδεχεσαι οτι εισαι κ εσυ ζωο(οχι ζωον ;D) τι να σου πω, δεν μπορω να σου αλλαξω την αποψη οσο και να το θελω. η μονη μας διαφορα πχ με τα κουνελια που τρωνε τα παιδια τους ειναι οτι εμεις τα αγαπαμε...το εμβρυο ομως δεν το ζησαμε...και πως να το αγαπησουμε αφου ακομα δεν εχει συνειδηση??
και black sheep αν ολοι δεν συμφωνουμε μαζι σου δεν σημαινει οτι ειμαστε και παρανοικοι . ελεος

αμαν πια το χω παραχεσει με τα ζωα σημερα..... ;D :P
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #124 στις: 01/06/06, 17:23 »
Καταρχάς θέλω να πω οτι εκθέτοντας, τις απόψεις μου, σε αυτό το θέμα, δεν έχω σκοπό να θίξω κανένα πρόσωπο, ούτε να κρίνω κάποιον για τις πράξεις του. Απλά θέλω να διατυπώσω τις αντιρρίσεις μου σε μια πράξη όπως η έκτρωση, που για κάποια άτομα μπορεί να φαίνεται ένα φυσιολογικό γεγονός (!!) και να πω οτι δεν είναι καθόλου φυσιολογικό, το αντίθετο μάλιστα, θα το χαρακτήριζα παρα φυσει, αφού καταπατά τα δικαιώματα του εμβρύου (που πιθανότατα αν το αφήναμε να μεγαλώσει θα γινόταν ένας κανονικός άνθρωπος όπως όλοι εμείς).
θα πει κανείς οτι έξω από το χορό εύκολα μπορεί να μιλίσει κανείς. Δε συμμερίζομαι αυτή την άποψη. Εγώ πιστεύω οτι η θεωρία πρέπει να συμβαδίζει με τις πράξεις μας, ειδάλλως να ακυρώσουμε όλες τις θεωρίες, και όλες οι πράξεις μας, να κατευθύνονται από το προσωπικό μας συμφέρον και την απόφαση της στιγμής...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous