Αποστολέας Θέμα: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;  (Αναγνώστηκε 31155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #25 στις: 05/10/06, 17:40 »
   :D ;D κανένα πρόβλημα corky, στη διάθεσή σου anytime.
  Καταρχάς, τσέκαρε αυτό : http://www.lightbubble.com/bowed/index.htm 
  Εδώ, μεταξύ άλλων, θα βρεις σχεδόν όλους τους κατασκευαστές ηλεκτρικών βιολιών που υπάρχουν
  στον πλανήτη !!!
  Δυστυχώς, το " φθηνό " για ένα καλό ηλεκτρικό βιολί δεν σημαίνει μια τιμή κάτω των 300 ευρώ .
  Εγώ πρόσφατα πήρα ένα δεύτερο  zeta strados (5άχορδο) απ'το ebay 1000 ευρώ (used) και
  λέω ότι το πήρα και φθηνά ! Με 350 περίπου ευρώ μπορείς να βρεις κάποιο yamaha ή fender  που μπορεί
  να σου κάνει τη δουλειά . Εδώ όμως πρέπει να προσέξεις πολύ τι ακριβώς θέλεις από ένα ηλ.βιολί .
  Το yamaha είναι  πιο κοντά στον ήχο του ακουστικού  ενώ το fender (και το  zeta που έχω )  έχει
  πιο ηλεκτρικό ήχο . Στη δεύτερη κατηγορία τα εφέ ταιριάζουν περισσότερο αλλά είναι πιο δύσκολο
  να βρεις ένα ηλεκτρικό -και στο χαρακτήρα - βιολί με όχι ψεύτικο και "φθηνό" ήχο.
  Τσέκαρε πάντως το site που σου έστειλα γιατί έχω ακούσει ότι "παίζουν" καλοί κατασκευαστές με
  πολύ καλές τιμές (δεν έχω άποψη αφού δεν έχω μελετήσει το θέμα ).Αν βρεις κάτι ενδιαφέρον
  εκεί μέσα πες μου να το τσεκάρουμε .
 

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #26 στις: 05/10/06, 19:25 »
"Αν ποτέ λοιπόν βρεθείς εδώ κάτω, ευχαρίστως να τα πούμε κι από κοντά. "
χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχιχι.......(τρίβει τα χέρια του...) >:( >:( >:( >:(θα ρθω γω στη θέση του ;D

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #27 στις: 07/10/06, 12:33 »
και δεν έρχεσαι ... !! :)

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #28 στις: 07/10/06, 13:20 »
χαχα έγινε, αν τύχει θα τα πούμε κι από κοντά tasman ;)

Αποσυνδεδεμένος spyros_s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #29 στις: 01/11/06, 13:19 »
Πραγματικά δεν πιστεύω στα μάτια μου. καιρό ψάχνω πληροφορίες για πετάλια που μπορώ να χρησιμοποιήσω στο βιολί.(Δεν ήξερες, δε ρώταγες? ;)) Έχω ένα ηλ. βιολί Fender και πειραματίζομαι εδώ και καιρό αλλά μόνο στον υπολογιστή. Οι πληροφορίες σας θα μου φανούν πολύ χρήσιμες. I 'll be in touch. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος rolander

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • E N T R O D U C E R
    • Προφίλ
    • ENTROPIA
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #30 στις: 23/02/07, 15:14 »
Μεγάλος Πολεμιστής Δέσφα ευχαριστεί θερμώς και ευγνωμονεί πληροφοριοδότη για παράθεση διευθύνσεως περί ηλεκτρικών βιολιών. Μ. Π. Δ. αναζητεί καιρόν τέτοιον δυκτιακόν τόπο (όχι ότι Μ.Π.Δ. είναι τζίνι σε αυτά -ζει σε βουνό μακρόθεν πακτωμένο). Μεγάλος Πολεμιστής χρησιμοποιεί ηλεκτρικό βιολί από έτος 2001 (διότι δεν επιθυμεί φώτα κάπνα και πυραυλομπύρες να επιπέφτουν επάνω σε κλασσικό του) και ψάχνεται περεταίρω. Μ.Π.Δ. ευχαριστεί και πάλι και επανέλθει συντόμως.

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Πρώτα σκέτο, μετά πετάλια
« Απάντηση #31 στις: 02/03/07, 14:54 »
Μεγάλος Πολεμιστής Δέσφα θεωρεί σόφρων τόδε: 1. Πρώτα ηλ. βιολί σκέτο με προενίσχυση και καλό ενισχυτή (καλός ενισχυτής αυτός που ανήκει σε βιολιστή -οπότε βιολιστής χρησιμοποιεί αυτόν για μελέτη και ψαξίματά του). 2. Αφού βιολιστής βρει τρόπο (μετά από εύλογο χρονικό διάστημα) να εναρμονίζεται και ενορχηστρώνεται και αρμόζεται ηχοχρωματικώς με λοιπά ηλεκτρικά όργανα (τούτο συμβαίνει όταν ακροατές παύουν ρωτούν βιολιστή για 'ιρλανδικά" και "Kansas" και "City") προχωρεί σε χρήση "εφέ". 3. Κάθε εφέ δίνει μεν κάτι, παίρνει δε κάτι άλλο. Έμπειρος βιολιστής δοκιμάζει πολλά και διαλέγει με κριτήριο το τι θέλει προσθέσει σε ήχο του και τι δεν θέλει χάσει από ήχο του. Αυτό κριτήριο εξαρτάται επίσης από μπάντα που συμμετέχει. Τι ήχο έχει μπάντα; Τι ρόλο έχει βιολί σε μπάντα;
Π.χ. , Μεγάλος Πολεμιστής δεν έβαζε εφέ και απεστρέφετο ιδιαιτέρως τα "βαθοειδή" εφέ (chorus, flanger, depth κ.λ.π.). Τούτο όμως συνέβαινε διότι, μπάντα του έπαιζε σε μεγάλες εντάσεις "δυναμικά" τραγούδια, με μπόλικη δεκαταεκτίλα σε όλα τα όργανα, ενώ βιολί έπαιζε γρήγορα, στολιδάτα, κοφτά, και καθ' όλη διάρκεια τραγουδιού. Αν Μ.Π.Δ. προσέθετε βαθοειδές εφέ τότε, βιμπράτο τον μπούλο, στακάτο τον μπούλο μαρτελέ τον μπούλο, όλα τον μπούλο σε συναυλίες. Βιολί θα καταντούσε φτηνιάρικο συνθεσάϊζερ.
Σε άλλη μπάντα του όπου Μ.Π.Δ. έπαιζε πολύ πιο "συνετά" (βιολί παίζει όμορφες ρομαντικές μελωδίες), Μ.Π.Δ. χρησιμοποιούσε είτε συνδιασμό depth και delay (έντονα σε σχέση με φυσικό ήχο και σε αναλογία depth 30% -delay 70%), είτε octaver και distortion (λιγότερο έντονα και σε αναλογία 50% -50%).

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #32 στις: 02/03/07, 15:27 »
Danke my bro! Τώρα έχω κινήσει διαδικασίες για ηλ. βιολί. Για κανά yamaha ψάχνομαι.. Πετάλια έχω πάρει 3-4 όχι τπτ σπουδαίο τα βασικά για να ψαχτώ λίγο μόνος μου.. Μπάντα προς το παρόν δεν υπάρχει αλλά κάτι ετοιμάζεται.. Αυτά προς το παρόν θα επανέλθω ηλεκτρικός..  ;) ;D
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Προσωπική άποψη για ηλ. βιολιά yamaha
« Απάντηση #33 στις: 07/03/07, 18:24 »
Μεγάλος Πολεμιστής Δέσφα χρησιμοποιεί yamaha silent violin 120. M.Π.Δ. σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Όμως, Yamaha sv120 έχει ένα ελάττωμα: βαρυτέρα χορδή (Σολ) ακούγεται χαμηλά σε ένταση και φτωχή σε ηχόχρωμα σε σχέση με άλλες. Αυτό όμως μπορεί να ξεπεραστεί σχετικά εύκολα με κατάλληλη ρύθμιση παραμέτρων ήχου από ενισχυτή και equalizer.
Διάδοχη κατάσταση αποτελεί μοντέλο ev204, 205. Σε αυτό -μεταξύ άλλων- προσετέθη, σε σώμα του, ξύλινο κομμάτι από αριστερή πλευρά οργάνου (όπου βρίσκεται Σολ χορδή) πιθανώς για να προσδοθεί ένταση και όγκος σε Σολ χορδή. Ωστόσο , Μ.Π.Δ. δεν έχει δοκιμάσει ev204, 5 δεν μπορεί είναι βέβαιος.   

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #34 στις: 07/03/07, 18:30 »
Και εγώ για το 120 σκέφτομαι γιατί και το budget του συλλόγου δεν είναι και τεράστιο.. Να σε ρωτήσω σε σχέση με τα fender ή με άλλα των ίδιων χρημάτων? Υπάρχει κανένα που να ξέρεις με περισσότερες δυνατότητες?
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #35 στις: 07/03/07, 18:46 »
Από δοκιμές λίγα πράγματα. Δυστυχώς, ηλ. βιολί όχι ηλ. κιθάρα. Όχι πολλά μοντέλα για δοκιμές. Όμως, έχω διακρίνει δύο είδη ηλ. βιολιών:
1. Τα "γκρινιάρικα" - αυτά τα οποία βγάζουν ήχο "βρώμικο" -κατάλληλο για παίξιμο με μπάντες όπως Motorhead, AC-DC, Blues Wire κ.λ.π. Τέτοια συνήθως έρχονται από Η.Π.Α.
2. Τα "φυσικά" -αυτά τα οποία τείνουν να προσεγγίζουν φυσικό ήχο βιολιού. Τέτοιο είναι και sv120.

   

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #36 στις: 07/03/07, 18:50 »
allright και εγώ μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτομαι.. Αλλά από "γκρινιάρικα" συγκεκριμένα έχεις κάτι υπ'όψην σου?
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Μ.Π.Δ. ξέχασε αναφέρει ότι...
« Απάντηση #37 στις: 07/03/07, 19:01 »
Μεγάλος Πολεμιστής Δέσφα είχε δοκιμάσει παλιά ένα "γκρινιάρικο" Fender, αλλά δεν γνωρίζει εάν όλα Fender "γκρινιάρικα".
Επίσης, Μ.Π.Δ. διαπιστώνει ότι σε ηλ. βιολιά, τιμή ευθέως ανάλογη ποιότητας. Αν θες καλό, πάρε ακριβό.
 Ωστόσο, αν είσαι πρωτάρης  πάρε φτηνιάρικο. Θα κάνεις δουλειά.
Μ.Π.Δ. διαπίστωσε επίσης ότι φτηνιάρικα ηλ. βλ. ανήκουν συνήθως σε κατηγορία "γκρινιάρικων".
Όταν πας για δοκιμή, καλό είναι να πας με φίλο σου βιολιστή (αν δεν είσαι ο ίδιος). Μ.Π.Δ. είχε δοκιμάσει για ανιψάκι του φτηνιάρικο βιολί (99 ευρώ) με καλό για λεφτά του ήχο αλλά δεν αγόρασε, διότι ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΓΕΦΥΡΑ σε όργανο ΟΥΤΕ ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #38 στις: 07/03/07, 19:07 »
Για να καταλάβεις είμαι βιολιστής πολλά χρόνια οπότε μπορώ να ξεχωρίσω ένα κάλο από ένα σάπιο βιολί. Απλά στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει δυνατότητα δοκιμής.. :-\ Οπότε επειδή βρήκα την τιμή του sv-120 καλή, σκέφτομαι είναι ένα αξιόπιστο βιολί για τα λεφτά του ή υπάρχει κάποιο άλλο που να έχει ανάλογο ίσως και καλύτερο ήχο.. Γι'αυτό ρωτάω.. ;)
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Aπο "γκρινιάρικα"...
« Απάντηση #39 στις: 07/03/07, 19:14 »
Μ.Π.Δ. προτείνει κάτι από Fender. Όμως έχε κατά νου ότι "γκρινιάρικο" ή "φυσικό", Ενισχυτής και λοιπά κουτιά καθορίζεται οριστικά ήχος οργάνου σου.
Πάντως, Μ.Π.Δ. προτείνει -πάνω απ' όλα- δοκιμάσεις πολλά και διάφορα.

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #40 στις: 07/03/07, 19:16 »
Οκ thx a lot.. Θα ψαχτώ και θα ενημερώσω..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
SV120 Είναι αξιόπιστο
« Απάντηση #41 στις: 07/03/07, 19:21 »
SV120 Είναι αξιόπιστο. Έχω αυτό πεντέμισυ έτη και ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα. Με SV120 έχεις εύκολα αξιοπρεπή ήχο. Χορδή Μι, ιδιαιτέρως καλή. Για αδυναμία της Σολ , αναφέρθηκα πριν. Επισημαίνω ότι SV120, "φυσικό" ηλ. βιολί.

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #42 στις: 07/03/07, 19:28 »
Θα το ακούσω, θα το συγκρίνω με το fv-04 της fender και θα κρίνω πιο με "βολεύει" καλύτερα.. Ευχαριστώ πολύ πάντως που ενδιαφέρεσαι.. Btw εσύ με τι στυλ ασχολείσαι? Για να καταλάβω με τι στυλ "ταιριάζει" το 120..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος ΔΕΣΦΑ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • ΧΕΣΕ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΓΝΑΝΤΕΥΕ
    • Προφίλ
Ηλεκτρικό βιολί και μουσικό ύφος
« Απάντηση #43 στις: 08/03/07, 00:18 »
Μοντέλο Ηλεκτρικού βιολιού Μεγάλου Πολεμιστή δεν σχετίζεται με ύφος μουσικής του. Μ.Π.Δ. για χρόνια, προτού αγοράσει ηλεκτρικό, έπαιζε με κλασσικό του συν κάψα σε συναυλίες. Συνήθισε κλασσικό ήχο, οπότε, sv120 ταίριαζε έτσι κι αλλιώς. Εξάλλου, 2001 μόνο sv120 υπήρχε. Μεγάλος Πολεμιστής γουστάρει επικά πράγματα, από Iron Maiden -Sabbath -Manowar μέχρι Ξυλούρη και Χρόνη Αηδονίδη. Μ.Π.Δ. βγάζει άνετα μεταλλάδικο ήχο και με φυσικό του όργανο. Μυστικό βρίσκεται σε παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Πεταλια για βιολι τι προτεινετε;
« Απάντηση #44 στις: 14/04/07, 17:50 »
Πήρα επιτέλους ηλέκτρικό!!!! Το sv-120. Τα πετάλια τάιριαξαν τέλεια και τώρα ψήνομαι για κανένα octaver. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι φσσσσαρει σε ενισχυτή κιθάρας..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Βιολι

Ξεκίνησε από Nirvana Τα καλύτερα...

18 Απαντήσεις
35411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 22:40
από KASIOTIS
3 Απαντήσεις
2627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 15:06
από ilianthos-Kanlis
11 Απαντήσεις
9802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 16:15
από Jezus
1 Απαντήσεις
5109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 00:22
από kotsos_007
15 Απαντήσεις
22219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
23 Απαντήσεις
10353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
0 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:21
από Θοδωρής
9 Απαντήσεις
6020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 13:14
από manolis-violin
12 Απαντήσεις
21815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/16, 17:48
από johnjohn
0 Απαντήσεις
2537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/17, 14:50
από Tasos Kant