Αποστολέας Θέμα: Προτασεις για φτηνη (αλλα τιμια) ακουστικη???  (Αναγνώστηκε 13448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ωραία κιθάρα και η τιμή είναι πολύ καλή. Πάντως με αυτά τα λεφτά θα μπορούσες να βρεις μια κιθάρα με συμπαγές καπάκι...

Το οποίο δε σημαίνει και πολλά πράματα με το bracing και τα υλικά σε αυτές τις κατηγορίες τιμής...

Αυτό είναι συζητήσιμο. Εγώ ήμουν ικανοποιημένος με την Fender DG5 ακουστική που είχα, μέχρι που άκουσα την DG14S ενός φίλου και η διαφορά στον ήχο ήταν εμφανέστατη, ακόμα και για τα δικά μου αυτιά που εκείνη τον καιρό δεν είχαν ιδιαίτερη εμπειρία. Σκεφτόμουν τότε ότι θα ήταν καλά να μού είχε πει κάποιος μερικά απλά πράγματα πριν κάνω την αγορά... :(
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Εχεις δικιο Απολλωνα...απλα πηγα στο μαγαζι μου αρεσε ο ηχος και το πιασιμο γενικοτερα...μου εκανε κ καποιες ευκολιες χωρις δεσμευσεις κτλ...και την πηρα...να δοκιμασω πηγα κ την πηρα  :)
πες παντως ποια κιθαρα θα μπορουσα να παρω σ αυτα τα χρηματα...ισως να ενδιαφερει κ καποιον αλλον το θεμα..
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Γιάννη, αν η κιθάρα σε ικανοποιεί εσένα, δεν τίθεται άλλο ζήτημα. Απλά εγώ προσπαθώ να δώσω τη δική μου εμπειρία ώστε κάποιος που αγοράζει την πρώτη του κιθάρα να έχει καλύτερη πληροφόρηση απ' ότι είχα εγώ στην ίδια φάση. Εγώ πήγα σε ένα μαγαζί, είπα στον υπάλληλο ότι ψάχνω μια ακουστική γύρω στις 100 λίρες και από αυτές που μού έδειξε επέλεξα τη Fender γιατί μού άρεσε περισσότερο ο ήχος της. Αυτό που θα έπρεπε να είχα κάνει είναι να αυξήσω τον προϋπολογισμό μου κατά 50 λίρες οπότε θα είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποια κιθάρα με συμπαγές καπάκι που θα μού είχε ανοίξει τα μάτια (και τα αυτιά). Αλλά τόσα ήξερα τότε. Σημειωτέον ότι μιλάμε για την προηγούμενη δεκαετία, οπότε δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια τόσες επιλογές όπως σήμερα από πλευράς όχι μόνο οργάνων αλλά και καταστημάτων, δεν υπήρχε το Internet κλπ.

Όσο για τις προτάσεις μου, τις έχω κάνει ήδη σε αυτό το thread που παρέθεσα και σε αυτή τη συζήτηση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Γιάννη, αν η κιθάρα σε ικανοποιεί εσένα, δεν τίθεται άλλο ζήτημα. Απλά εγώ προσπαθώ να δώσω τη δική μου εμπειρία ώστε κάποιος που αγοράζει την πρώτη του κιθάρα να έχει καλύτερη πληροφόρηση απ' ότι είχα εγώ στην ίδια φάση. Εγώ πήγα σε ένα μαγαζί, είπα στον υπάλληλο ότι ψάχνω μια ακουστική γύρω στις 100 λίρες και από αυτές που μού έδειξε επέλεξα τη Fender γιατί μού άρεσε περισσότερο ο ήχος της. Αυτό που θα έπρεπε να είχα κάνει είναι να αυξήσω τον προϋπολογισμό μου κατά 50 λίρες οπότε θα είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποια κιθάρα με συμπαγές καπάκι που θα μού είχε ανοίξει τα μάτια (και τα αυτιά). Αλλά τόσα ήξερα τότε. Σημειωτέον ότι μιλάμε για την προηγούμενη δεκαετία, οπότε δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια τόσες επιλογές όπως σήμερα από πλευράς όχι μόνο οργάνων αλλά και καταστημάτων, δεν υπήρχε το Internet κλπ.

Καταλαβα τι λες Αππολλων...ειχα πει μεχρι 150 ευρω και τελικα ανεβηκα στα 180...δεν με επαιρνε για πιο πανω!Εκατσε και η φαση με την ευκολια που μου εκανε το παλληκαρι...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/08, 20:05 από giannis70 »
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Γιάννη, αν η κιθάρα σε ικανοποιεί εσένα, δεν τίθεται άλλο ζήτημα. Απλά εγώ προσπαθώ να δώσω τη δική μου εμπειρία ώστε κάποιος που αγοράζει την πρώτη του κιθάρα να έχει καλύτερη πληροφόρηση απ' ότι είχα εγώ στην ίδια φάση. Εγώ πήγα σε ένα μαγαζί, είπα στον υπάλληλο ότι ψάχνω μια ακουστική γύρω στις 100 λίρες και από αυτές που μού έδειξε επέλεξα τη Fender γιατί μού άρεσε περισσότερο ο ήχος της. Αυτό που θα έπρεπε να είχα κάνει είναι να αυξήσω τον προϋπολογισμό μου κατά 50 λίρες οπότε θα είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποια κιθάρα με συμπαγές καπάκι που θα μού είχε ανοίξει τα μάτια (και τα αυτιά). Αλλά τόσα ήξερα τότε. Σημειωτέον ότι μιλάμε για την προηγούμενη δεκαετία, οπότε δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια τόσες επιλογές όπως σήμερα από πλευράς όχι μόνο οργάνων αλλά και καταστημάτων, δεν υπήρχε το Internet κλπ.

Όσο για τις προτάσεις μου, τις έχω κάνει ήδη σε αυτό το thread που παρέθεσα και σε αυτή τη συζήτηση.


Σε γενικές γραμμές τα solid καπάκια έχουν διαφορά. Αλλά όταν τα ξύλα είναι φτηνά, τα 2 κομμάτια συχνά προέρχονται από καλύτερης ποιότητας ξύλα. Και δεν είναι το καπάκι αυτό καθεαυτό που θα κάνει τη διαφορά. Από τότε που πήραμε εγώ και σύ τις πρώτες μας ακουστικές, η ποιότητα έχει αλλάξει πολύ. Και ενώ τιμολογικά οι κιθάρες των 250 ευρώ σήμερα έπρεπε να αντιστοιχούν στα τότε σκουπόξυλα (όταν πχ το levis 501 είχε 15 χιλιάρικα και σήμερα έχει 100 ευρώ...) με τα ίδια χρήματα αν υπολογίσεις πληθωρισμό παίρνεις πολύ καλύτερα όργανα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πέρα από την προσωπική ακουστική εμπειρία, είναι γνωστό ότι το καπάκι μιας ακουστικής κιθάρας ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το χαρακτήρα του ήχου που παράγει το όργανο. Κάπου είχα διαβάσει ότι το καπάκι διαμορφώνει τον ήχο κατά τουλάχιστον 80%. Μη με ρωτήσεις πώς μετριέται ποσοτικά ένα τέτοιο μέγεθος γιατί δεν το γνωρίζω. Ξέρω όμως τι μού λένε τα αυτιά μου. Και αυτό που λες για την ποιότητα των δύο η περισσότερων ξύλων από τα οποία φτιάχνεται ένα laminate καπάκι δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, γιατί το πλεονέκτημα του συμπαγούς ξύλου είναι ότι μπορεί να ταλαντώνεται πιο ελεύθερα απ' ότι το laminate. Οπότε όσο καλής ποιότητας (λέμε τώρα) και αν είναι τα ξύλα ενός laminate, η ταλάντωση δεν θα γίνεται με τον ίδιο τρόπο. Γι αυτό το λόγο υποτίθεται επίσης ότι το συμπαγές καπάκι "ωριμάζει" με το χρόνο και το παίξιμο και ο ήχος του βελτιώνεται, κάτι που δεν συμβαίνει με το laminate.

Kαι σίγουρα με τα ίδια χρήματα σήμερα παίρνεις πολύ καλύτερο όργανο. Γι αυτό είπα και πριν ότι ακόμα και πριν από δέκα χρόνια (πόσο μάλλον πριν από 25+ που άρχισα να παίζω κιθάρα) οι επιλογές ήταν λιγότερες και οι τιμές υψηλότερες. Δεν θα ήταν δυνατόν τότε να βρεις με ποσό αντίστοιχο των 300 Ευρώ ακουστική κιθάρα με συμπαγές καπάκι από Engelmann spruce (Crafter D8) ή μια ηλεκτρακουστική με Fishman Classic 4 EQ (Cort MR710F) όπως σήμερα. Γι αυτό και επιμένω να επαναλαμβάνω ότι κατά τη γνώμη μου αξίζει να δώσει κανείς λίγο παραπάνω από τα 100 ή 150 Ευρώ προκειμένου να πάρει ένα όργανο που θα τον αποζημιώσει ηχητικά για πολλά χρόνια... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Σε χαμηλής τιμής κιθαρες πάντως το laminate έχει κάποια πλεονεκτήματα. Λιγότερα κοίλα απο υγρασίες, παραμορφώσεις, κομπρεσσάρει λιγότερο. Δε θα προτιμήσω μια κιθάρα με laminate καπάκι από μία με συμπαγές προφανέστατα... Απλά αν σε feeling και αυτιά μου φαινονται εξίσου καλές, απλά θα πάρω την πιο φτηνή ή την καλύτερα εξοπλισμένη (pickup, υλικό ταστιέρας κλπ)
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αυτό είναι και το πρόβλημα με τις κιθάρες που είναι φτιαγμένες εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα (all solid). Είναι γενικά περισσότερο ευπαθείς. Πάντως αν ποτέ αποκτήσω μια Lakewood, θα φροντίσω να τής έχω τουλάχιστον μια καλή θήκη, αν όχι και το δικό της δωμάτιο... ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Αυτό είναι και το πρόβλημα με τις κιθάρες που είναι φτιαγμένες εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα (all solid). Είναι γενικά περισσότερο ευπαθείς. Πάντως αν ποτέ αποκτήσω μια Lakewood, θα φροντίσω να τής έχω τουλάχιστον μια καλή θήκη, αν όχι και το δικό της δωμάτιο... ;D

Ειδικά τα grand auditorium μοντέλα είναι...

Μαζί με μια Larivee και μια D-28 (για να παίζουμε και ακκόρντα... :P) θα αποκτηθούν κάποια στιγμή στα επόμενα χρόνια... :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
όταν έψαχνα και εγώ για σχετικά φθηνή αλλά καλή κιθάρα μου πρότειναν την Fender CD-60 (την οποία και πηρα) και την Yamaha SG700. Και οι δυο κάνουν γύρω στα 140€ και έχουν πολύ καλό ήχο και ποιότητα!
Music makes the people come together

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/05, 18:25
από Joef - Über Alles
111 Απαντήσεις
67641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
2 Απαντήσεις
26257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 23:34
από MACMISIAS
21 Απαντήσεις
12996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 18:30
από sofitia
15 Απαντήσεις
5060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 20:11
από Nosferatu
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
8 Απαντήσεις
4366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/12, 22:15
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
6 Απαντήσεις
4881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:11
από Απόλλων