Αποστολέας Θέμα: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική  (Αναγνώστηκε 18402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #25 στις: 06/09/12, 00:31 »
συνδύασες μπουζούκι με χαρντ ροκ....οκ....κ ενας ιρλανδός μπορεί να συνδυάσει μια γκάιντα με τζαζ.....δε θα το κάνει τόσο θέμα :P

αφού βλέπεις αρνητικό έδαφος σε κάποια φόρουμ που το ανέβασες μην προσπαθείς να επιβάλεις την ριζοσπαστικότητα του εγχειρήματος...
θα στο είχε πει ο κόσμος...και αν δεν τον πιστεύεις, μην ασχολείσαι μαζί του...

μια σκέψη είναι πως μπορεί να είχες πολύ καλύτερη και διαλλακτικότερη αντιμετώπιση αν δεν χαρακτήριζες από μόνος σου το τραγούδι με τόσο πομπώδεις εκφράσεις και σχόλια....

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #26 στις: 06/09/12, 00:35 »
nEwBiE έχω καλή ιδέα για το σε πόσους αρέσει η μουσική μου....δεν είναι σωστό να μιλάς σαν να εκπροσωπείς όλο το ακροατήριο. Εκτιμώ την άποψή σου....και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όσον αφορα την ριζοσπαστικότητα της μουσικής μου, μπορείς να πετάς ένα ξερό "δεν βλέπω τίποτα ριζοσπαστικό" όμως χωρίς απόδειξη...ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει....και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Στον επιστημονικό χώρο έτσι παίζεται το παιγχνίδι, πρέπει να αποδεικνύεις αυτά που λές....και η ριζοσπαστικότητα αποδεικνύεται εύκολα (ασχέτως αν δεν σου αρέσει η μουσική μου) .... περί ορέξεως....

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:13
Αγαπητέ hot_sauce....δεν έχεις καταλάβει ότι δεν θέλω διαλλακτικότερη αντιμετώπιση...αυτή είναι η ουσία...Θέλω την ειλικρίνεια....μιας και εγώ είμαι ειλικρινής....απλά πράγματα....δεν πουλάω κάτι...απλά βάζω τις ιδέες μου σε δημόσια θέα....αυτό είναι όλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:13 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #27 στις: 06/09/12, 00:41 »
τι θέλεις? ακρόαση του κομματιού, μονολεκτική απάντηση και τέλος?

όχι συζητήσεις? όχι σχόλια επ'αυτού? όχι τυχόν συμβουλές και διορθώσεις?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #28 στις: 06/09/12, 00:42 »
Βεβαίως θεωρώ ότι φτιάχνεις ριζοσπαστικό  Ροκ, εφόσον βάζεις μπουζούκι μέσα, απλά δε παραδέχεσαι ότι το κάνανε και ο Νταλάρας με το υπόγεια ρεύματα πριν από εσένα. Μάλιστα ενώ είσαι επιστήμονας και ψάχνεις την αλήθεια, δεν υποστηρίζεις τη δική σου αλήθεια με επιχειρήματα. Εγώ θα σου πω, ότι το κομμάτι σου είναι ένα συνηθισμένο ωραίο κομμάτι. Συνηθισμένα κομμάτια βγάζουν και τα μεγαλύτερα συγκροτήματα του κόσμου. Δεν υπάρχει δηλαδή λόγος να νιώθεις κατώτερος από κάποια τεράστια ονόματα ως προς τα συνηθισμένα κομμάτια τους. Αυτό που σε κάνει να υστερείς, είναι τα σπάνια κομμάτια, που δεν φτάνει η ποιότητα, η δεξιοτεχνία, η υπέρπαραγωγή, το ριζοσπαστικό στην εισαγωγή ενός νέου οργάνου, αλλά αυτό το ιδιαίτερο που το κάνει σχεδόν παγκοσμίως γνωστό, κάτι παραπάνω από αγαπητό και διαχρονικό. Τουλάχιστον εγώ, πολλές φορές ξεκινάω να βάλω να ακούσω ένα τραγούδι από κάποιον υπερπαιχταρά μουσικό ή κάποιο υπερσυγκρότημα της εποχής ή παλιότερο και βαριέμαι την ώρα και τη στιγμή που το έβαλα να παίζει, γιατί δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, που θα ξυπνήσει κάτι διαφορετικό μέσα μου. Ίσως βέβαια να υπάρχει και κάτι μέσα μου απαιτητικό, το οποίο βέβαια ούτε εγώ το καθορίζω, ούτε ξέρω τι απαιτεί. Αλλά με αφήνουν αδιάφορο. Απλά βάση αυτών που είπες, "όλοι" περιμέναμε π.χ. την Λίμνη των Κύκνων σε Hard Rock με Greek Bouzouki.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 00:46 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #29 στις: 06/09/12, 00:51 »
hot_sauce μετά από τόση συζήτηση το μόνο που δεν μπορείς να μου πείς είναι ότι αποζητώ μια μονολεκτική κριτική στην μουσική μου. Ακριβώς το αντίθετο θέλω .... και αυτό συμβαίνει. Με τόν τρόπο μου έχω καταφέρει να αποφύγω την μονολεκτική κριτική. Αντιθέτως κάνω συζήτηση επάνω στην κριτική και παίρνω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται από αυτον που κάνει κριτική. Επίσης ζητώ αποδεικτικά στοιχεία που να υποστιρίζουν την κριτική.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:13
XoLiDoXoS να το δεχτώ ότι ο Νταλάρας με τα Υπόγεια Ρεύματα έχουν κάνει κάτι ανάλογο πιο πριν από εμενα...κανένα πρόβλημα. Κλασική ορχήστρα δεν υπάρχει στο κομμάτι που αναφέρεις, και αυτό που είπα είναι ότι δεν θα το χαρακτήριζα σαν σκληρό ροκ το κομμάτι. Επίσης πρόκειται για μια γενικότερη χαοτική χύμα ζωντανή ηχογράφηση όπου όλοι παίζουν μαζί στην σκηνή χωρίς το κάθε όργανο να έχει την θέση του στο κομμάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:13 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #30 στις: 06/09/12, 01:11 »
για αποσαφήνιση.....το όλο πρωτοποριακό του εγχειρήματος είναι το πάντρεμα τριών συγκεκριμένων πραγμάτων, μπουζούκι-ροκ-ορχήστρα, σωστά?

(αν μπορείς μη λινκάρεις το προφίλ μου σε κάθε απάντηση)

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #31 στις: 06/09/12, 01:28 »
Αγαπητε hot sauce νομίζω ότι ακριβώς αυτό είπα ούτως ή άλλως. Ναι αυτή είναι η αυθεντικότητα του εγχειρήματος, με το κάθε όργανο να έχει την θέση του μέσα στο κομμάτι και η φόρμα να είναι σκληρό ροκ προς το μέταλ. Αυτό είναι όλο. Δεν γνωρίζω όλη την Ελληνική δισκογραφία...αλλά από όσα έχω ακούσει αυτο ειναι μοναδικο με εξαίρεση τους Tri State Corner.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 01:31 από rodanthos2 »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #32 στις: 06/09/12, 01:37 »
οκ...τότε ο λόγος που προσωπικά εμένα δε μου κάνει εντύπωση σαν περιγραφή είναι πως, ανά το ίντερνετ, υπάρχουν πολλές μπάντες....άνθρωποι...ζευγάρια...που έχουν δοκιμάσει πάρα πολλούς συνδυασμούς οργάνων...ειδών μουσικής....συνθέσεων....ενορχηστρώσεων....

δεν ξεκινήσαν κανένα αυτόνομο είδος μουσικής και δεν νομίζαν πως το έκαναν...τέτοια παντρέματα είναι συνήθη πλέον και μετράει μόνο το αποτέλεσμα και όχι αυτά καθαυτά το είδος και τα όργανα....

δεν θέλω ούτε να στην πω....ούτε να σε στεναχωρήσω...ούτε τίποτα (δε σε ξέρω, δεν έχω κανένα λόγο)
απλά να σε προσγειώσω λίγο όπως προσπάθησαν και τα άλλα παιδιά...
ωραία ιδέα αλλά μέχρι εκεί...και το αν θα ξεκινήσει κάποιο καινούριο μουσικό ρεύμα θα φανεί σε 5-10 χρόνια....

όλα αυτά φιλικά-καλό βράδυ

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #33 στις: 06/09/12, 02:32 »
Το κομματι δεν ηταν ασχημο, ενταξει βεβαια δεν ηταν και τοσο επαναστατικο οσο σε προϊδεαζε ο τιτλος, αλλα ηταν καλη προσπαθεια. Απο θεμα παραγωγης και φωνης ηθελε πολλη δουλεια, αλλα αν τα κανεις ολα μονος σου οπως ειδα καπου να γραφεις, δεν μπορω παρα να δωσω respect.

Τωρα στο επιμαχο σημειο με το μπουζουκι... ναι και αλλοι στη δικη σου φαση εχουν δοκιμασει αναλογους πειραματισμους, απο ερασιτεχνες μεχρι παικτες οπως ο Παουρης ή ο Τατασοπουλος, και αφου οπως λες δεν απευθυνεσαι στο ελληνικο κοινο, θα βρεις παρα πολλους που θα χαρακτηρισουν αυτο το εγχειρημα υπερεπαναστατικο. Γιατι σιγουρα ενας Αυστριακος/Σουηδος/Αμερικανος κλπ θα παραξενευτει παρα πολυ να δει ενα τετοιο "περιεργο" παραδοσιακο οργανο οπως ενα μπουζουκι, επι σκηνης, να παιζει τετοια πραγματα με μια ροκ μπαντα.
Προφανως και ο μεσος Ελληνας ακροατης ισως εκπλαγει με το ποσο μπορει να κολλαει -οχι βεβαια οσο ο ξενος καθως ο Ελληνας εχει ακουσει μπουζουκι με ηλεκτρικη πολλες φορες... αλλα μην ξεχνας οτι εδω ειμαστε σχεδον ολοι σχετικοι με το αθλημα της κιθαρας, και τι θελω να πω με αυτο:

Ενα τετραχορδο μπουζουκι ειναι... μιση κιθαρα ουσιαστικα. Αρα δεν ειναι να απορεις που μπορει να παιξει με επιτυχια, και χωρις ιδιαιτερη δεξιοτεχνια -οπως τα παιζεις στην κιθαρα ετσι τα παιζεις και στο τετραχορδο- επαξια τετοια μουσικη. Κοινως, ο τροπος με τον οποιο χρησιμοποιεις το μπουζουκι στο κομματι ειναι... κιθαριστικος, και μαζι με τον τροπο που το εχεις κανει να ακουγεται (μαγνητη, μικροφωνο, και τα 2... δεν ξερω τι εχεις κανει ή τι επεξεργασια εχει υποστει) το κανει να χανει σε μεγαλο βαθμο την ιδιαιτεροτητα του ηχου του. Οποτε παιζεις ενα μπουζουκι σαν να ηταν κιθαρα, και στην τελικη μιξη ακουγεται και περιπου σαν κιθαρα... αυτο δεν ειναι επαναστατικο στα δικα μου αφτια τουλαχιστον. Κατα τη γνωμη μου μεγαλυτερη προκληση ειναι να παιξεις μπουζουκισια μεσα σε ενα ροκ κομματι και να το κανεις να ταιριαξει.

Συνεχισε την προσπαθεια!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #34 στις: 06/09/12, 09:04 »
Αγαπητέ hot sauce δεν θεωρώ ότι υπάρχει ένα ολόκληρο μουσικό είδος με χιλιάδες οπαδούς και πολλές μπάντες, μια μουσική σκηνή κλπ κλπ. Άλλωστε το είπα ότι είμαστε μόνο δύο καλλιτέχνες. Είμαι απόλυτα προσγειωμένος, όπως αρμόζει με κάθε underground καλλιτέχνη που σέβεται τον εαυτό του. ¨Αλλωστε δεν πρόκειται να γίνω ποτέ ένας γνωστός καλλιτέχνης γιατί δεν με ενδιαφέρει να πάω σε εταιρία...έχω προσγειωθεί εδώ και πολλά χρόνια. Είμαι απόλυτα ευτυχής με την ζωή μου ως ακαδημαικός και μουσικός τον ελεύθερό μου χρόνο και ως εκ τούτου, θα συνεχίσω να παράγω μουσική μόνος μου με τον τρόπο που το κάνω. Απλά είμαι ειλικρινής. Όπως έχω πει ... δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο στην Ελληνική δισκογραφία....αυτό είπα. Αυτός είναι ο ορισμός του ριζοσπαστικού.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:13
Αγαπητέ Adoni, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ότι είδες και άκουσες το έχω κάνει μόνος μου. Επίσης δεν πρόκειται μόνο για ένα κομμάτι αλλά για εκατοντάδες κομμάτια που έχω γράψει όλα αυτά τα χρόνια. Απλά έχω κάποιες διευκρινήσεις. Ότι άκουσες παίχτηκε σε  τρίχορδο ακουστικό και όχι σε τετράχορδο ηλεκτρικό μπουζούκι. Άρα λοιπόν, η διαφορά στον ήχο που άκουσες (πιο λεπτός ήχος) σε σχέση με αυτό που περίμενες οφείλεται κυρίως σε αυτό. Θα ήθελα να διαφωνήσω με την παρατήρησή σου ότι παίζω κιθαριστικά το τρίχορδο μπουζούκι. Η τρίλια είναι το βασικό χαρακτηριστικό του μπουζουκίστικου παιξίματος. Παίζω καθαρά μπουζουκίστικα με τρίλιες συνεχώς σε όλα τα σημεία του κομματιού, ακόμα και όταν το μπουζούκι παίζει δεύτερη φωνή με την σόλο κιθάρα. Στα αρπετζια του μπουζουκιού με το πιάνο όταν παίζει σόλο η κιθάρα και στο σόλο στο τέλος είναι αδύνατο να παιχτούν με τρίλιες οι φράσεις αυτές λόγω ταχύτητας και ανεβάσματος (οι τρίλιες παίζονται συνήθως σε κατέβασμα- από υψηλότερες νότες σε χαμηλότερες). Επίσης το παίξιμο τέτοιων σημείων σε τρίχορδο μπουζούκι δεν είναι και κάτι συνήθες στην Ελληνική μουσική....που οφείλεται στην νοοτροπία των ανθρώπων που παίζουν τρίχορδο. Η χρήση του συγκεκριμένου τρίχορδου έγινε επίτηδες μετά από πολλούς πειραματισμούς με διάφορα μπουζούκια. Μια ακόμα διευκρίνηση. Απευθύνομαι ΜΟΝΟ στο Ελληνικό κοινό, δεν με ενδιαφέρει το ξένο, για αυτό οι στοίχοι έιναι και στα Ελληνικά. Δεν έχω πάντως ακούσει τον Παουρή και τον Τατασόπουλο ή κάποιον άλλο να γράφει με μπουζούκι σε φόρμες σκληρού ροκ - Metal.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:13 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #35 στις: 06/09/12, 09:41 »
Τι Πίνεις - Ζιγκ Ζαγκ
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #36 στις: 06/09/12, 09:50 »
Vagtanplan χαχαχαχαχα....καλό.....έχω ξεραθεί στα γέλια.......που να έπινα κιόλας τι θα έβγαινε....χαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #37 στις: 06/09/12, 10:21 »
Το θέμα πάντως είναι άκρως διασκεδαστικό. ;D

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #38 στις: 06/09/12, 10:26 »
...το θέμα είναι να μην καταλήξουμε σαν μερικούς-μερικούς που όταν τους δωθεί η ευκαιρία κάνουν ένα κύκλο γύρω από τον "ένοχο"και τον φατουρώνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #39 στις: 06/09/12, 11:02 »
...το θέμα είναι να μην καταλήξουμε σαν μερικούς-μερικούς που όταν τους δωθεί η ευκαιρία κάνουν ένα κύκλο γύρω από τον "ένοχο"και τον φατουρώνουν!!!

Θα συμφωνήσω απόλυτα, έχει κρατηθεί ένα επίπεδο μέχρι εδώ. Δεν θα μπορούσα  όμως να μην προσθέσω πως, καμιά φορά, το τραβάει ο οργανισμός του του ενόχου... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 11:04 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #40 στις: 06/09/12, 11:07 »
Εγώ τον σκότωσα.....εγώ......

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #41 στις: 06/09/12, 11:09 »
Εγώ τον σκότωσα.....εγώ......
....για να μην παρεξηγηθώ, δεν σε θεωρώ ένοχο για κάτι...γι'αυτό και τα εισαγωγικά....

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #42 στις: 06/09/12, 11:26 »
Παρακολουθω με την δεουσα προσοχη τα ανωτερω γραφομενα και η ασημαντοτητα μου θα ηθελε να προσθεσει δυο-τρεις παρατηρησεις.
Κατ' αρχας το πονημα σου θα ειχε σιγουρα αντιμετωπιστει διαφορετικα αν δεν παρουσιαζοταν με αυτον , τον τουλαχιστον υπερφιαλο τροπο. Σαν τραγουδι δεν ειναι ασχημο [ελαφρως μετριος ο στιχος] και μαλιστα, το οτι ειναι δουλεια ενος ανθρωπου[και μαλιστα ερασιτεχνη]το ανεβαζει πολυ στην προσωπικη μου εκτιμηση.
Οταν ανεβαζουμε μια εργασια μας στο forum πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι και για ενδεχομενη αρνητικη κριτικη [οχι απαραιτητα κακοπροαιρετη].
Το κυριωτερο ομως ειναι οτι ο δημιουργος [και μαλιστα της δικης σου ακαδημαϊκης κουλτουρας πρεπει να ειναι ΣΕΜΝΟΣ.
Αυτα απο εναν ερασιτεχνη με σχεδον 50 χρονια ακουσματα στ' αυτια του απο καθε ειδος μουσικης.
Με αγαπη και ευχες για καλες μουσικες ωρες
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #43 στις: 06/09/12, 11:36 »
Παρακολουθω με την δεουσα προσοχη τα ανωτερω γραφομενα και η ασημαντοτητα μου θα ηθελε να προσθεσει δυο-τρεις παρατηρησεις.
Κατ' αρχας το πονημα σου θα ειχε σιγουρα αντιμετωπιστει διαφορετικα αν δεν παρουσιαζοταν με αυτον , τον τουλαχιστον υπερφιαλο τροπο. Σαν τραγουδι δεν ειναι ασχημο [ελαφρως μετριος ο στιχος] και μαλιστα, το οτι ειναι δουλεια ενος ανθρωπου[και μαλιστα ερασιτεχνη]το ανεβαζει πολυ στην προσωπικη μου εκτιμηση.
Οταν ανεβαζουμε μια εργασια μας στο forum πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι και για ενδεχομενη αρνητικη κριτικη [οχι απαραιτητα κακοπροαιρετη].
Το κυριωτερο ομως ειναι οτι ο δημιουργος [και μαλιστα της δικης σου ακαδημαϊκης κουλτουρας πρεπει να ειναι ΣΕΜΝΟΣ.
Αυτα απο εναν ερασιτεχνη με σχεδον 50 χρονια ακουσματα στ' αυτια του απο καθε ειδος μουσικης.
Με αγαπη και ευχες για καλες μουσικες ωρες
...σωστότατος!!!!
συμφωνώ και με τον τρόπο και με τα γραφόμενα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #44 στις: 06/09/12, 12:56 »
Το πρόβλημα εδώ είναι η επιμονή στα περί επανάστασης. Για να υπάρξει επανάσταση πρέπει να υπάρξουν επεναστάτες. Πρέπει αυτό που κάνεις να έχει συνέχεια και να βρει και μιμητές, να δημιουργήσει μια σκηνή. Ένα (ή και περισσότερα τραγούδια) από ένα δημιουργό μόνα τους δεν κάνουν επανάσταση από μόνα τους και μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει πόσο επιδραστικά ήταν σε λίγους ή περισσότερους ανθρώπους.


Στη μουσική επιπλέον είναι λίγες, αμφισβητίσιμες και ασαφείς οι περιπτώσεις μεμονωμένων μουσικών ή συγκροτημάτων που έφεραν επανάσταση. Θα σου πει κάποιος "οι Sex Pistols" έκαναν επανάσταση γιατί έφεραν το punk και θα του απαντήσει άλλος ότι προϋπήρχαν στην απέναντι όχθη οι Stooges και οι MC5. Θα σου πει ο άλλος "οι Nirvana εφεραν το grunge" ... εδώ να δεις αντίλογος που θα πέσει.


Οπότε καλό είναι να μη μιλάμε εύκολα για επανάσταση ειδικά αν μιλάμε για δικιές μας δουλειές. Δεν είναι θέμα σεμνοτυφίας, είναι απλά θέμα μέτρου και ρεαλισμού.


Να συμπληρώσω και δυο πράγματα για το τραγούδι:


α) το 2003 με freeware και ένα PC της προκοπής μπορούσες να κάνεις απίστευτες δουλειές από άποψη μίξης/mastering
β) αισθητικά μου βγάζει επιρροές session ροκάδων που έχουν δουλέψει πολύ σε μπουζούκια και τα συναφή


Τα παραπάνω είναι ειλικρινή και χωρίς ίχνος εμπάθειας από έναν σχεδόν συνάδελφο του ακαδημαϊκού επίσης χώρου των βιοεπιστημών και μουσικού για πάαααρα πολλά χρόνια.


Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #45 στις: 06/09/12, 13:02 »
81db - Jabberwocky

δεν μπορω να σκεφτω καλυτερο τεριασμα μπουζουκιου σε metal...πως δεν το εβαλα πιο ρπιν?????
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #46 στις: 06/09/12, 13:27 »
Μπαντάρα.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #47 στις: 06/09/12, 17:30 »
Κατά την ταπεινή μου γνώμη .............


Πρωτοποριακό για την εποχή του ήταν αυτό :
[size=78%]
VAVOURA BAND-ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ (TO AGROTIKO)
[/size]


ή αυτό :
[size=78%]
Mountains - Phos ( Socrates ).wmv
[/size]


και αυτό βεβαίως :
[size=78%]
Πιλαλί - Ο τεκετζής
[/size]




Για να κάνεις κάτι πραγματικά πρωτοποριακό που θα αλλάξει τα δεδομένα της μουσικής φίλε μου ........ θέλει ΚΑΚΑΛΑ  ;) 


ααααα και να μη ξεχάσω ..... Αν πας στα μπουζούκια ,που σε μεγάλο βαθμό , μεταλάδες drummer παίζουν ...... το τι δικασιά έχεις ν'ακούσεις πάνω στα σόλο του μπουζουκτσή δε λέγεται  ;D 


φιλικά Κοάλα ......... πάω να φτιάξω φασολάδα δίπλα  0:) 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #48 στις: 06/09/12, 18:20 »
Και κάποια δείγματα ακόμα πιό underground


Rebet Against από την Αγιάσο (και τρίχορδο και δικασιά)
Rebet Against Desperation (English subs)



Ο Τηλέμαχος απ' τον Όλυμπο (στο συγκεκριμένο παίζει banjo αλλά είναι του τζουρά σε γενικές γραμμές)



H κλασική πλέον διασκευή των Salonumuz Klimalidir


To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #49 στις: 06/09/12, 20:14 »
Φίλε μου τα κακαλα τα έχω....για αυτό τον σκότωσα εγώ και το δηλώνω.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:12
Λοιπόν, διαβάστε τι γράφω και διαβάστε τι απαντάτε. Βλέπω ο  καθένας ανεβάζει κομμάτια του 2008 2009, άλλος χωρίς μπουζούκια, άλλος Ηπειρώτικα, κανένα τσάμικο δεν είδα....γιατί; Λοιπόν εγώ τον σκότωσα....το ξαναδηλώνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:12 από ((Korgy)) »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:41
από marios009^
0 Απαντήσεις
3405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 21:14
από Θοδωρής
511 Απαντήσεις
144644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 16:50
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 01:11
από ssIonion1934
0 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
6 Απαντήσεις
4317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 13:59
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
5849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
25906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/15, 00:15
από Chilly-Gilly
3 Απαντήσεις
5634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 13:50
από Βραζίλης