Αποστολέας Θέμα: Κούρδισμα Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki1308

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Κούρδισμα Κιθάρας
« στις: 12/01/12, 19:36 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους..!θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου λύσει μια απορία.Έχω μια κιθάρα ηλεκτροακουστική και σήμερα παρατήρησα πως ενώ κουρδίζω την κιθάρα κανονικά όταν πατάω την Μi στην La χορδή ακούγετε και η Mi χορδή. Με αποτέλεσμα όταν πχ. πάω να κατέβω μια κλίμακα να μην ακούγετε καθαρά ο ήχος όταν περνάω από την Mi και στην συνέχεια πατάω Fa στην La χορδή. Το ίδιο γίνετε με όλες τις ανοιχτές χορδές όταν πατάω τις ίδιες νότες ποιο ψηλές τη Re στη Sol ψηλοακούγετε και η Re ανοιχτή και πάει λέγοντας...Θα μπορούσε να μου πει κάποιος σε τι οφείλετε αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Κούρδισμα Κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 12/01/12, 19:47 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους..!θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου λύσει μια απορία.Έχω μια κιθάρα ηλεκτροακουστική και σήμερα παρατήρησα πως ενώ κουρδίζω την κιθάρα κανονικά όταν πατάω την Μi στην La χορδή ακούγετε και η Mi χορδή. Με αποτέλεσμα όταν πχ. πάω να κατέβω μια κλίμακα να μην ακούγετε καθαρά ο ήχος όταν περνάω από την Mi και στην συνέχεια πατάω Fa στην La χορδή. Το ίδιο γίνετε με όλες τις ανοιχτές χορδές όταν πατάω τις ίδιες νότες ποιο ψηλές τη Re στη Sol ψηλοακούγετε και η Re ανοιχτή και πάει λέγοντας...Θα μπορούσε να μου πει κάποιος σε τι οφείλετε αυτό ?
practise...πρεπει να μαθουμε παιζοντας κατι να mutaroume τα υπολοιπα,με τη παλαμη η τα υπολοιπα δαχτυλα...μη φοβασαι το παθαινουμε ολοι οι αρχαριοι...!

Αποσυνδεδεμένος maraki1308

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα Κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 12/01/12, 20:19 »
Δεν είναι θέμα  mutarismatos γιατί αν ήταν θα το έκανε με όλες τις νότες ενώ εμένα το κάνει μόνο όταν πατάω και χτυπάω την ψηλή νότα της αντίστοιχης ανοιχτής χορδής πχ. χτυπάω την Mi νότα στην La χορδή και ψηλοακούγετε και η Mi ανοιχτή χορδή, με αποτέλεσμα αν συνεχίσω στη Fa να μην ακούγετε πολύ καθαρά ο ήχος. Ενώ όταν πατάω τη Re νότα ή άλλη νότα εκτός από την Mi στην La χορδή ακούγετε μια χαρά, δεν ακούγετε η Mi ανοιχτή. Αυτό μου γίνετε σε όλες τις ανοιχτές χορδές όταν πατάω τις αντίστοιχες ψηλές τους στις άλλες χορδές.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Κούρδισμα Κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 12/01/12, 21:07 »
Δεν είναι θέμα  mutarismatos γιατί αν ήταν θα το έκανε με όλες τις νότες ενώ εμένα το κάνει μόνο όταν πατάω και χτυπάω την ψηλή νότα της αντίστοιχης ανοιχτής χορδής πχ. χτυπάω την Mi νότα στην La χορδή και ψηλοακούγετε και η Mi ανοιχτή χορδή, με αποτέλεσμα αν συνεχίσω στη Fa να μην ακούγετε πολύ καθαρά ο ήχος. Ενώ όταν πατάω τη Re νότα ή άλλη νότα εκτός από την Mi στην La χορδή ακούγετε μια χαρά, δεν ακούγετε η Mi ανοιχτή. Αυτό μου γίνετε σε όλες τις ανοιχτές χορδές όταν πατάω τις αντίστοιχες ψηλές τους στις άλλες χορδές.
εχαθην!

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα Κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 12/01/12, 21:12 »
Αυτό το φαινόμενο που αναφέρεις λέγεται συντονισμός και συμβαίνει σε όλα τα έγχορδα όργανα. Δες και εδώ. Το θέμα έχει τεθεί αρκετές φορές στο forum κυρίως από ηλεκτρικούς κιθαρίστες. Ψάξε λίγο τα παλιότερα threads, θα βρεις τρόπους αντιμετώπισης, αν και δεν είμαι σίγουρος για το αν αυτές που απευθύνονται σε ηλεκτρική κιθάρα είναι απολύτως κατάλληλες/εφαρμόσιμες στην ακουστική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
18053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/07, 15:29
από gers
4 Απαντήσεις
13831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/07, 19:48
από gio123
7 Απαντήσεις
7236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 19:26
από Symeon
9 Απαντήσεις
4784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 09:47
από InloveWithMyGuitar
9 Απαντήσεις
6393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 16:40
από kmanou
2 Απαντήσεις
3311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 12:56
από djkostas
3 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 21:40
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
9152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 20:28
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
14218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/18, 14:54
από saved
6 Απαντήσεις
11117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 15:52
από Pavl0s