Αποστολέας Θέμα: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 9085 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους.Αγόρασα μια νέα ακουστική κιθάρα και στην αρχή ήταν αρκετά σκληρή οπότε την πάγα για σετάρισμα. Μαλάλωσε μεν αλλά έχασε κάπως από την καθαρότητα του ήχου ταστάρωντας κάπως σε μερικά ακόρντα και σε κάποια σόλο. Τι κάνω σε αυτη την περίπτωση? Την ξανα πάω για σετάρισμα?

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #1 στις: 15/07/16, 11:31 »
Φαντάζομαι ότι για να στην μαλακώσει σου χαμήλωσε το action στις χορδές οπότε σου φαίνεται πιο εύκολη.Το χαμηλό action όμως έχει και μειονεκτήματα όπως η χαμηλότερη ένταση του οργάνου αλλά και η ποιότητα του ήχου πέφτει.Το τρίξιμο εφόσον δεν έτριζε είναι καθαρά πατάτα δική του εφόσον έπρεπε να στο πει ότι θα τρίζει αν στο χαμηλώσει.Το μόνο που έχει να κάνεις είναι να επαναφέρεις το action σε μεγαλύτερο ύψος και με τον καιρό θα δυναμώσουν τα χέρια σου.Υπάρχουν πολλά tutorials στο utube για το πως να το κάνεις.Ψάξε για truss rod adjustment και θα βρεις πολλές πληροφορίες.Μάθε να το κάνεις μόνος σου γιατί είναι κάτι που πρέπει όλοι όσοι παίζουν να μπορούν να κάνουν καθώς το ύψος των χορδών αλλάζει  αρκετά συχνά, αναλόγως και των καιρικών συνθηκών αλλά και αναλόγως την μουσική που θέλεις να παίξεις, καλό θα ήταν να μπορείς να ορίζεις εσύ το action.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι:1.Μικρή περιστροφή της βέργας, όχι πάνω από 45 περίπου μοίρες κάθε φορά.Παρατήρηση του οργάνου και συνεχίζεις μόνο αν χρειαστεί.2.Αν αντιστέκεται στο γύρισμα η βέργα ΔΕΝ την ζορίζεις.Αυτό συμβαίνει όταν είναι τέρμα χαμηλωμένη πλέον.Στην περίπτωση σου εφόσον θα την ψηλώσεις, θα αισθανθείς εύκολο το γύρισμα.3.Δεν υπάρχει λόγος να φοβηθείς.Πειραματίσου και θα καταλάβεις και τα μηχανικά μέρη του οργάνου σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 11:39 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #2 στις: 15/07/16, 11:47 »
οντως χαμήλωσε το action και έγινε πιο μαλακη και ευκολοπαικτη.σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!να είσαι καλα!

(παρεπιπτοντως μου είπε: κοίτα θα σου την κάνω πιο μαλακή απλά μην αρχίζεις να μου λες οτι τασταρει και τετοια, όπως κάνουν πολλοί.)Αυτό μου είχε πει τότε. αλλα πρέπει σίγουρα να βρω μια ενδιάμεση λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 11:51 από flameb7 »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #3 στις: 15/07/16, 12:03 »
οντως χαμήλωσε το action και έγινε πιο μαλακη και ευκολοπαικτη.σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!να είσαι καλα!

(παρεπιπτοντως μου είπε: κοίτα θα σου την κάνω πιο μαλακή απλά μην αρχίζεις να μου λες οτι τασταρει και τετοια, όπως κάνουν πολλοί.)Αυτό μου είχε πει τότε. αλλα πρέπει σίγουρα να βρω μια ενδιάμεση λύση.

Αν το όργανο ταστάρει δεν το χαμηλώνεις άλλο.Τι πάει να πει θα στο μαλακώσω και θα τρίζει αλλά  μην έρθεις μετά να μου το πεις.
Για φτιάξιμο το πήγες.Δηλαδή βελτιώνουμε 1 πράγμα αλλά χαλάμε και 2-3.Τα φράγκα πολλοί εμίσησαν, τις βέργες κανείς..
Παίξε και με διαφορετικά σετ χορδών, ίσως βρεις κάποιο που να σου ταιριάζει πιο καλά αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο παίζεις το όργανο και εφόσον είναι και καινούριο θα μαλακώνει με τον καιρό αλλά και τα χέρια σου θα δυναμώνουν όσο παίζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 12:11 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #4 στις: 15/07/16, 12:16 »
πριν του παω το οργανο δεν τασταρε καθολου.απλα δεν μπορουσα να παιξω πανω από πέντε λεπτα.πάθαινα αγκύλωση. εν το μεταξυ είχα διαβάσει ότι όταν χαμηλωνεις το action η κιθάρα σου θα μαλακώσει απλά θα χάσεις απο τον ήχο και συγκεκριμενα έγραφε ένας ότι όπως στην ζωή έτσι και στην κιθάρα δεν μπορούμε να τα εχουμε όλα.κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις πάντα με τις επιλογές σου.απλά επειδή εγώ παιζω για πάρτη μου στο σπίτι και δεν είμαι επαγγελματίας, θέλω τις ώρες που παίζω να ευχαριστιέμαι το παίξημο και τον ήχο του οργάνου.και τώρα με χαλάει λίγο που ταστάρει ελαφρώς. οπότε θα μου πρότεινες να του την ξανα πάω και να μου την ρυθμισει πιο ψηλά? (μου ειχε ξύσει τον καβαλαρη και τον ζυγό αν δεν κάνω λαθος, με επιφύλαξη το λέω.) δυστηχώς ακόμα δεν μπορώ να κάνω πολλα μόνος μου όντας αρχάριος.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #5 στις: 15/07/16, 12:29 »
Ίσως τον καβαλάρη να στον έξυσε όχι αποκλειστικά για χαμήλωμα αλλά λόγω "στραβοχυμένου"μπράτσου με αποτέλεσμα οι χορδές αλλού να είναι ψηλά και αλλού χαμηλά.Δεν το ξέρω αυτό, πάντως το βλέπω πολύ συχνά σε φτηνές ακουστικές κιθάρες έως 300-400 ευρώ.Αυτό που σου προτείνω είναι το ίδιο με πριν.
Βρες το κατάλληλο κλειδί άλεν της κιθάρας σου και φέρτην εκεί που εσύ την θέλεις.Όλοι αρχάριοι ξεκινάμε αλλά αν δεν έχουμε θέληση μένουμε για πάντα αρχάριοι.
Το ρύθμισμα της βέργας το θεωρώ υποχρέωση του κάθε παίκτη να γνωρίζει πως να το κάνει.Δεν μπορεις να έχεις κάθε τρεις και λίγο κάποιον από πάνω σου για ένα τόσο απλό πράγμα.Και στο κάτω κάτω μόνο εσύ πρέπει να ξέρεις καλύτερα από όλους πως θέλεις το όργανο αλλά και μέχρι που είναι τα ρυθμιστικά του όρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 12:32 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #6 στις: 15/07/16, 12:32 »
Φίλε μου σε ευχαριστώ παρα παρα πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου!!

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #7 στις: 15/07/16, 14:20 »
Συμβουλή δικιά μου: άσε τη βέργα ήσυχη και οπωσδήποτε για κάποιον που ξέρει. Μπορεί να κάνεις ανεπανόρθωτη ζημιά.
Πήγαινε απλά σε αυτόν που σου έκανε τη ρύθμιση για ένα fine-tunning και τέλος.

Το ρύθμισμα της βέργας το θεωρώ υποχρέωση του κάθε παίκτη να γνωρίζει πως να το κάνει.Δεν μπορεις να έχεις κάθε τρεις και λίγο κάποιον από πάνω σου για ένα τόσο απλό πράγμα.Και στο κάτω κάτω μόνο εσύ πρέπει να ξέρεις καλύτερα από όλους πως θέλεις το όργανο αλλά και μέχρι που είναι τα ρυθμιστικά του όρια.
Διαφωνώ, 25 χρόνια οργανοπαίκτης με τα μισά επαγγελματικά δεν ρύθμισα ποτέ μόνος μου ούτε ηλεκτρικό ούτε ακουστικό όργανο. Αυτό δεν με έκανε χειρότερο μουσικό ούτε λιγότερο ολοκληρωμένο (λέμε τώρα). Όπως επέμενα να αλλάζω ακόμα και λάδια στο αυτοκίνητο στο συνεργείο, έτσι έκανα και με τα όργανά μου.
Φυσικά σε κάθε περίπτωση είναι επιλογή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 14:27 από elrich »

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #8 στις: 15/07/16, 16:06 »
Συμβουλή δικιά μου: άσε τη βέργα ήσυχη και οπωσδήποτε για κάποιον που ξέρει. Μπορεί να κάνεις ανεπανόρθωτη ζημιά.
Πήγαινε απλά σε αυτόν που σου έκανε τη ρύθμιση για ένα fine-tunning και τέλος.

Το ρύθμισμα της βέργας το θεωρώ υποχρέωση του κάθε παίκτη να γνωρίζει πως να το κάνει.Δεν μπορεις να έχεις κάθε τρεις και λίγο κάποιον από πάνω σου για ένα τόσο απλό πράγμα.Και στο κάτω κάτω μόνο εσύ πρέπει να ξέρεις καλύτερα από όλους πως θέλεις το όργανο αλλά και μέχρι που είναι τα ρυθμιστικά του όρια.
Διαφωνώ, 25 χρόνια οργανοπαίκτης με τα μισά επαγγελματικά δεν ρύθμισα ποτέ μόνος μου ούτε ηλεκτρικό ούτε ακουστικό όργανο. Αυτό δεν με έκανε χειρότερο μουσικό ούτε λιγότερο ολοκληρωμένο (λέμε τώρα). Όπως επέμενα να αλλάζω ακόμα και λάδια στο αυτοκίνητο στο συνεργείο, έτσι έκανα και με τα όργανά μου.
Φυσικά σε κάθε περίπτωση είναι επιλογή σου.

Όταν λες ανεπανόρθωτη ζημιά τι ακριβώς εννοείς?
Επίσης το fine tuning (intonation?)πως ακριβώς γίνεται σε μια ακουστική η οποία έχει σταθερό καβαλάρη?Εκτός αν εννοείς απλώς να πάει να του την κουρδίσει, πράγμα που δεν έχει σχέση με το τρίξιμο των χορδών, παρά μόνο αν το όργανο είναι ξεκούρδιστο εντελώς.
Τι σχέση έχει το μουσικό σου επίπεδο με το αν ξέρεις να ρυθμίζεις μια βέργα?Είπε κάποιος κάτι τέτοιο?
Αν θέλεις να πηγαίνεις το αμάξι σου στο συνεργείο  για αλλαγή λαδιών ή πχ αν πολλαπλασιαστής σου έχει πιάσει υγρασία και δεν ξεκινάει το αμάξι σου.Πάντως εγώ προτιμώ να τα κάνω μόνος μου γιατί και καλύτερα θα τα κάνω και θα μπορώ να ξέρω και τι έπαθε το αμάξι μου και όχι να μου λέει ότι του κατέβει ο κάθε μηχανικός.Πάντως η ρύθμιση βέργας πιο πολύ σε φούσκωμα λάστιχου παραπέμπει.Δεν λέω να αλλάξει τάστα το παιδί μόνο του για να μάθει το όργανό του.
Το ύψος των χορδών θα αλλάξει για να το προσαρμόσει στο γούστο του.Αλίμονο αν κάθε φορά που θέλαμε να αλλάξουμε μια λάμπα ή μια πρίζα φωνάζαμε ηλεκτρολόγο.Στην τελική άλλη χαρά έχεις όταν εσύ φτιάχνεις κάτι τέτοιο και άλλη όταν στο φέρνουν έτοιμο.Βέβαια αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου θα συμφωνήσω σε όσα είπες.Καλύτερα να πας στον μάστορα να σου ψηλώσει  μισό χιλιοστό τις χορδές γιατί μόνος σου μπορεί να σπάσεις την κιθάρα στα δυο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/16, 16:29 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #9 στις: 15/07/16, 20:00 »
Λογο του οτι εχω κουραστει τα ψεματα απο συνεργεια μαγαζια κτλ και εχω πλιρωσει ακριβα λαθη υπευθινων τεχνιτων τα οποια μπορουσαν να προκαλεσουν ατυχημα και να κοστισει ζωες,τους αποφεγω οσο μπορω.Σεταπ κανω μονος μου γιατι και αυτο ειναι μεσα στο παιχνιδι.Και μπαλα να επαιζα μονος θα την φουσκωνα.Κανω οτι μπορω μεχρι εκει που μπορω.Και να διαλισω το μπασο μου,ναι θα λυπιθω γιατι με ιδρωτα το αγορασα αλλα ενταξει,δεν θα το παρω και μαζι μου οταν πεθανω..στην τελικη μπορει να το παω σε μαστωρα και να κανει γκαφα η να το ριξει απο την βαση το 5χρονο της γειτωνισας.Εχω κανει σπεσιαλ σεταπ που να μου καθετε γαντι και λεει ο αλλος α θελει ετσι το μανικι αλλιως οι χορδες..ρε φιλε,εμενα με βολευει ετσι,τωρα εσυ τι ειδες και τι πιστευεις..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #10 στις: 16/07/16, 09:33 »
Όταν υπάρχει θέμα με το action δεν πειραζουμε βέργα αλλά ύψος καβαλάρη.

Δε διαφωνώ με το να ξέρει κάποιος να ρυθμίζει την κιθάρα του μόνος του αλλά ας μην συμβουλεύουμε "φούσκωμα ελαστικών" όταν "λείπει νερό απ'τους υαλοκαθαριστήρες"...

Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #11 στις: 16/07/16, 11:09 »
<<Όταν υπάρχει θέμα με το action δεν πειραζουμε βέργα αλλά ύψος καβαλάρη.>>


Οταν την πήγα πρώτη φορα για σετ απ και επι της ουσιας χαμηλωμα του action και μαλακωμα, ελαφρως εβαλε κλειδακι για την βεργα..σαν πληροφορια το λεω.δεν ξέρω αν είναι το σωστο.


Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #12 στις: 16/07/16, 12:06 »
Όταν υπάρχει θέμα με το action δεν πειραζουμε βέργα αλλά ύψος καβαλάρη.

Δε διαφωνώ με το να ξέρει κάποιος να ρυθμίζει την κιθάρα του μόνος του αλλά ας μην συμβουλεύουμε "φούσκωμα ελαστικών" όταν "λείπει νερό απ'τους υαλοκαθαριστήρες"...

Αν ήταν μπουζούκι π.χ που δεν έχει βέργα ναι πειράζεις καβαλάρη ή ζυγό.Εφόσον ο καβαλάρης έχει χαμηλώσει ήδη και το παιδί θέλει ψηλότερο action τι πρέπει να κάνει?Να αγοράσει καινούριο καβαλάρη?ή να στρίψει λίγο την βέργα?Αν δεν δει κάποιος το όργανο από κοντά δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς τι χρειάζεται.Αν έχει ήδη ικανοποιητικό action relief, δηλαδή καμπυλότητα στην ταστιέρα ναι να αλλάξει καβαλάρη είναι η μια εκδοχή.Η άλλη είναι να προσθέσει υλικό κάτω από τον καβαλάρη για να τον ψηλώσει πάλι, πράγμα που θα έχει μια μικρή επιρροή στον ήχο του.Αν δεν είναι αυτό μόνιμη ζημιά τότε πιο είναι?Ο καβαλάρης είναι υπεύθυνος για τρίξιμο σε συγκεκριμένα τάστα κυρίως απο το 14ο και κάτω.Αν έχεις τρίξιμο από το 14ο και πάνω το διορθώνεις όσο γίνεται από την βέργα.Τώρα, αν τρίζει από το 1-3 τάστο-άσχημη περίπτωση-τότε πειράζεις ζυγό.Απλά πράγματα είναι.Οπότε για να καταλήξει αν είναι τρισιμπιτέρ ή φούσκωμα στα λάστιχα πρέπει να παίξει κάποιος το όργανο.Αυτό δεν γίνεται όμως.Οπότε η πιο γρήγορη και απλή λύση είναι η βέργα.Δοκιμάζεις και μετά βλέπεις.

YΓ.Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά αν όντως έξυσε καβαλάρη ή ζυγό!
Δώσε ρε αδελφέ ένα χαρτί με τι εργασίες έκανες στο όργανο.
Βλέπω ήδη την εικόνα με την φάτσα του μάστορα να μιλάει σε άγνωστη ορολογία στο παιδί που δεν καταλαβαίνει ακριβώς τι έγινε, και το παιδί λόγω ντροπής ή ψαρώματος να μην ρωτάει λεπτομέρειες ή κάτι που δεν κατάλαβε.Σε πόσους από εσάς έχει τύχει τέτοιο σκηνικό στα πρώτα βήματα σας?
Κάθε service ή ο,ποιαδήποτε εργασία γίνεται στο όργανο πρέπει να συνοδεύεται με "έγγραφο" που να διευκρινίζει τι εργασίες και για ποιο λόγο έγιναν.Σε αυτό ελπίζω να συμφωνούμε όλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/16, 13:05 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #13 στις: 16/07/16, 13:12 »
Τώρα συμφωνώ σε ο,τι είπες!

Το πιο σωστό είναι να δει κάποιος που ξέρει το όργανο αλλά μια σχετικά ανώδυνη λύση για ψήλωμα καβαλάρη σε ακουστική είναι η τοποθέτηση κάποιου υλικού (ίσως χαρτί ) . Για το αν επηρεάζει τον ήχο δεν έχω άποψη.

Η βέργα ίσως τον βοηθήσει αν υπάρχει ταστάρισμα κοντά στο 12 αλλά είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση που οφείλεται, συνήθως, στην καμπυλότητα του μπρατσου και όχι στο γενικό action.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #14 στις: 16/07/16, 15:46 »
αλλά μια σχετικά ανώδυνη λύση για ψήλωμα καβαλάρη σε ακουστική είναι η τοποθέτηση κάποιου υλικού (ίσως χαρτί ) . Για το αν επηρεάζει τον ήχο δεν έχω άποψη.

H -πολύ φθηνή- Squier SA105 που έχω, είχε αρκετά ψηλό action. Χρειάστηκε να κάνω κάποιες μετατροπές, και βγάζοντας τον καβαλάρη, από κάτω είχε 2 αποστάτες (2 κομμάτια μέταλλο). Παχυμετρώντας τους, είδα ότι είχαν το ύψος του πιεζο (προφανώς η Squier -και δεν θα είναι η μόνη- βγάζει 50 κιθάρες, οι μισές ηλεκτρακουστικές, σιγά μην είχαν 2 γραμμές παραγωγής για καβαλάρηδες. Οπότε πιο εύκολα χώνουν έναν αποστάτη).

Δοκίμασε λοιπόν να κόψεις πχ μια παλιά πιστωτική κάρτα και βάζε κομμάτια μέχρι να την φέρεις στο σημείο που θες.
Στην τελική, όταν τη φέρεις, πάρε έναν έτοιμο καβαλάρη πιο μακρύ, και φέρτον ίδιο με αυτόν που θες...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #15 στις: 16/07/16, 19:15 »


Στην τελική, όταν τη φέρεις, πάρε έναν έτοιμο καβαλάρη πιο μακρύ, και φέρτον ίδιο με αυτόν που θες...
Η "επαγγελματικότερη" DIY" λύση είναι νομίζω αυτή! ;D


Αποσυνδεδεμένος flameb7

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #16 στις: 28/07/16, 10:15 »
ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑΣΤΑΡΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΤΟΥ ACTION ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΘΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #17 στις: 28/07/16, 10:25 »
ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΘΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΟΥ

αυτό γίνεται σε περίπτωση που έχει σκευρώσει το μπράτσο.
πάρε τη σε 2-3 τεχνικούς να της ρίξουν μια ματιά να σου κάνουν μια εκτίμηση/διάγνωση
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #18 στις: 28/07/16, 11:07 »
Μου φαινετε υπερβολη.Τοτε σιαζεις την βεργα.Εκτως αν φουσκοσε το ξυλο απο την υγρασια..ουτε 1/1000000..
Οπως και να εχει πανε σε μαστωρα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #19 στις: 28/07/16, 16:57 »
αλλά μια σχετικά ανώδυνη λύση για ψήλωμα καβαλάρη σε ακουστική είναι η τοποθέτηση κάποιου υλικού (ίσως χαρτί ) . Για το αν επηρεάζει τον ήχο δεν έχω άποψη.

H -πολύ φθηνή- Squier SA105 που έχω, είχε αρκετά ψηλό action. Χρειάστηκε να κάνω κάποιες μετατροπές, και βγάζοντας τον καβαλάρη, από κάτω είχε 2 αποστάτες (2 κομμάτια μέταλλο). Παχυμετρώντας τους, είδα ότι είχαν το ύψος του πιεζο (προφανώς η Squier -και δεν θα είναι η μόνη- βγάζει 50 κιθάρες, οι μισές ηλεκτρακουστικές, σιγά μην είχαν 2 γραμμές παραγωγής για καβαλάρηδες. Οπότε πιο εύκολα χώνουν έναν αποστάτη).

Δοκίμασε λοιπόν να κόψεις πχ μια παλιά πιστωτική κάρτα και βάζε κομμάτια μέχρι να την φέρεις στο σημείο που θες.
Στην τελική, όταν τη φέρεις, πάρε έναν έτοιμο καβαλάρη πιο μακρύ, και φέρτον ίδιο με αυτόν που θες...

στην yamaha apx400 που έχω αυτό δουλεύει όσο η πίεση κάτω απο το piezzo κρατείται σταθερή, δηλ αν δεν βάλω shim (αποστάτης λέγεται στα ελληνικά??  μαθαίνουμε και νέες λέξεις !!) δεν ακούγεται καλά η χοντρή ΜΙ. Χρειάζεται παντεντούλα για να έχω ήχο απο την χοντρή ΜΙ χωρίς shim.
Τέλος το piezzo παει πακέτο με την γέφυρα (καβαλάρης??) οπότε ακόμα μια δυσκολία είναι απο κεί.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΛΑΦΡΥ ΤΑΣΤΑΡΙΣΜΑ ΑΚ.ΚΙΘΡΑΡΑΣ
« Απάντηση #20 στις: 28/07/16, 17:48 »
ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΑΣΤΑΡΕΙ Η ΚΙΘΑΡΑ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΤΟΥ ACTION ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΛΕΙΑΝΘΕΙ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΑΤΣΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Οι κλασσικές κιθάρες λόγω των νάυλον χορδών δεν ασκούν την ίδια τάση στο μπράτσο, με αποτέλεσμα να μην χρειάζονται truss-rod.
Θεωρώ ότι σε αυτές, το τρίψιμο είναι η μόνη λύση.

Η δική σου θεωρητικά θα έχει truss rod, οπότε θα την ψιλοφέρεις στα μέτρα σου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
7985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 11:42
από kabamaru-x-
6 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:53
από AnimaPura
46 Απαντήσεις
13863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/15, 16:02
από Kosthrash
24 Απαντήσεις
9861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/16, 09:16
από Left hander
8 Απαντήσεις
8461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/18, 11:55
από Left hander