Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 59303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
file casper zito ta fota sou.pes mou pou exo lathos.pou briskeis tin amathia?

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
basika pisteuo oti theleis na sta grafei kaneis entelos apla na ta katalabeis.esy thimithikes na mou peis oti allo einai i talantosi kai allo i apostasi.xero poly.otan tha eisai diatethimenos na dexteis kati tote tha ta poume.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
file casper pragmatika perimeno na mou peis ti briskeis lathos giati opos mou eipan eisai kai kathigitis sto fysiko.tha xaro poly na me diorthoseis kai na mou peis to sosto.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Pw pw...ponokefaliasa mono pou diabasa ola ayta.....eseis paidia moy eiste paneksypnoi..... ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
basika pisteuo oti theleis na sta grafei kaneis entelos apla na ta katalabeis.esy thimithikes na mou peis oti allo einai i talantosi kai allo i apostasi.xero poly.otan tha eisai diatethimenos na dexteis kati tote tha ta poume.
Ενα ειμαι διαθετειμενος να δεχτω...Οτι οι γνωσεις σου ειναι ελλειπης..Μολις το δεχτεις και εσυ, ελα να μιλησεις! Και λιγος σεβασμος σε ανθρωπους που σπουδασαν αυτο που εσυ καταπατας...( μιλαω για τον casper και την Φυσικη )..
Ακομα περιμενω απαντηση στο λαθος που εκανες για τον επιταχυντη...Και για να μην δημιουργεις εντυπωσεις, καθε φορα που θα κανεις καποιο post το οποιο δεν θα περιεχει εστω και ενα "Ναι ρε παιδια..εκανα λαθος", θα απανταω με την ιδια ερωτηση....
Α...και να μην ξεχασω πως μια ερωτηση του στυλ "πες μου τι εκανα λαθος για να διορθωθω" σου ειχα κανει και εγω..Απαντηση ( ω μα τι παραξενο ) δεν ειχα λαβει..Απορω πως περιμενεις να εχεις καλυτερη μεταχειριση...ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ....εξυπνακια...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/08/03, 00:56 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Εγώ πάλι emilio δεν καταλαβαίνω γιατί για να γράψεις 5 γραμμές κάνεις 3 posts.Έχεις φτάσει το θέμα στις 7 σελίδες.Τι θα γίνει >:(
Θα βουλιάξεις την βάση.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Αγαπητε φιλε Εμιλιο
Λενε οτι υπαρχει κατι χειροτερο απο την αμαθεια.Λενε οτι ειναι η ημιμαθεια.
Με σενα μαθαινει κανεις οτι υπαρχει κατι ακομα χειροτερο που δεν το ειχε προβλεψει κανεις.
ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΗΘΗΣΗ.
Χωρις αστεια,ειναι οτι πιο εξυπνο εχω ακουσει για το παρον thread και τον Μεγα Επιστήμων (Οχι,δεν ειναι ο Hawkings :P )...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Ας παρουμε ως δεδομενο οτι η καταγραφη του χρονου ειναι αυθερετη, κατι που δεν ειναι και λαθος! πχ γιατι η μια ωρα να μην εχει 100 λεπτα και να εχει 60? Ή γιατι η μερα εχει 24 ωρες και οχι 32?

   Εδω εξεταζουμε αυτην τη αυθερετη, εστω αποτυπωση του χονου και ερωτω:
   "υπαρχει μια υποδιερεση της ροης των γεγονοτων τοσο μικρη ωστε ο χρονος, τα γεγονοτα, ή εστω, η θεωριτικη απεικονειση του να μην εχει νοημα?"

   Αυτα με που απλα λογια!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Μάλλον όχι φίλε sotriani. Όπως και η απόσταση, όσο ελάχιστα μικρή απόσταση και αν διανύσουμε (πάνω σε ένα δρόμο πχ) πάλι θα έχουμε διανύσει μια απόσταση. Αν διανύουμε 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 χιλιοστό την ώρα (και λιγότερο άν θες), πάλι θα κινούμαστε (απλά θα θέλει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ χρόνο για να πάμε κάπου ;) ) από την άλλη ο χρόνος (ο οποίος είναι μια μονάδα μέτρησης αν το σκεφτούμε). στο "δρομο της ιστορίας" θα διανύσουμε μια μικρή απόσταση (εστω και 0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 ms ή ακόμα και λιγότερο) θα οριστεί ακόμα και αυτή η ποσότητα. κβαντισμένα μεγέθη, όπως το φορτίο του ατόμου, ΄΄εχουν ελάχιστη τιμή γιατί είναι ποσότητα ενέργειας ή ύλης, όχι μέτρηση μιας απόστασης (χρονικής ή υλικής), οπότε σε συγκεκριμένο υλικό πιθανόν να είναι πεπερασμένη. Πιό πιθανό να υπάρξει μέγιστο όριο (αν το σύμπαν ή ο χρόνος έχουν υποθετικά κάποιο τέλος), παρά ελάχιστο. όπως λέμε πχ, ότι
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Μάλλον όχι φίλε sotriani. Όπως και η απόσταση, όσο ελάχιστα μικρή απόσταση και αν διανύσουμε (πάνω σε ένα δρόμο πχ) πάλι θα έχουμε διανύσει μια απόσταση. Αν διανύουμε 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 χιλιοστό την ώρα (και λιγότερο άν θες), πάλι θα κινούμαστε (απλά θα θέλει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ χρόνο για να πάμε κάπου ;) ) από την άλλη ο χρόνος (ο οποίος είναι μια μονάδα μέτρησης αν το σκεφτούμε). στο "δρομο της ιστορίας" θα διανύσουμε μια μικρή απόσταση (εστω και 0,00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 ms ή ακόμα και λιγότερο) θα οριστεί ακόμα και αυτή η ποσότητα. κβαντισμένα μεγέθη, όπως το φορτίο του ατόμου, ΄΄εχουν ελάχιστη τιμή γιατί είναι ποσότητα ενέργειας ή ύλης, όχι μέτρηση μιας απόστασης (χρονικής ή υλικής), οπότε σε συγκεκριμένο υλικό πιθανόν να είναι πεπερασμένη. Πιό πιθανό να υπάρξει μέγιστο όριο (αν το σύμπαν ή ο χρόνος έχουν υποθετικά κάποιο τέλος), παρά ελάχιστο. όπως λέμε πχ, ότι


   δεν διαφωνω, απλα ρωταω εχει νοημα ο χρονος σε αυτη την υποδιαιρεση? καποιοι επιστημονες λενε οτι ο χρονος κατω απο μια ορισμενη τιμη (10-21sec δεν εχει νοημα! Κατι σαν το παραδοξο του Ζηνωνα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
ακριβώς. είναι 'παράδοξο'... αλλά κι όμως έχει νόημα... αν βάλεις 100000000000000 τέτοια θα κάνεις 1 ms ... όπως και το παράδοξο του Ζήνωνα, το οποίο ήταν αν το καλοσκεφτόυμε ένα παιχνίδι για να ζαλίσει λίγο τους συγχρόνους του αλλά και τους μεταγενέστερους ;)

δεν έχει όμως πρακτικό νόημα, όπως και είναι αποδεδειγμένο απο την εμπειρία. με τέτοιους πονηρους "λογικούς" συνειρμούς σου αποδεικνύω και ότι ο ελέφαντας πετάει.... αλλά δε πάει να πεί ότι ισχύει ;)
όπως και η "απόδειξη΄" ότι το άπειρο ισούται με τον αριθμό των χαλικιών που καλύπτουν τη Γή, μόνο και μόνο γιατί δεν τον έχουμε μετρήσει, αν και είναι πεπερασμένος. Βεβαια θα μου πείς άπειρο=αυτό του οποίου δεν έχουμε πείρα, αλλά , άπειρο μαθηματικά είναι ο μεγαλύτερος θετικός πραγματικός αριθμός. και βέβαια όλα τα χαλίκια της γής δεν είναι άπειρο. τα αστέρια στον ουρανό είναι πολύ περισσότερα ;)
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
  "υπαρχει μια υποδιερεση της ροης των γεγονοτων τοσο μικρη ωστε ο χρονος, τα γεγονοτα, ή εστω, η θεωριτικη απεικονειση του να μην εχει νοημα?"
Η στιγμή. Και ας έρθουν οι επιστήμονες (ω μεγάλε emilio) να αναλύσουν ακριβώς τί εστί στιγμή... εγώ είμαι της φιλοσοφικής... :P
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
 δεν διαφωνω, απλα ρωταω εχει νοημα ο χρονος σε αυτη την υποδιαιρεση? καποιοι επιστημονες λενε οτι ο χρονος κατω απο μια ορισμενη τιμη (10-21sec δεν εχει νοημα! Κατι σαν το παραδοξο του Ζηνωνα!

Κι όμως έχει νόημα ακόμη και σε πολύ μικρές υποδιαιρέσεις. Μην ξεχνάς ότι η ταχύτητα ορίζεται ως μεταβολή χώρου προς μεταβολή χρόνου (du/dt). Το dt είναι ένα απειροστό, δηλαδή μια άπειρα μικρή υποδιαίρεση του χρόνου. Βλέπεις ότι φυσικά μεγέθη όπως η (στιγμιαία) ταχύτητα και η (στιγμιαία) επιτάχυνση χρειάζονται τόσο μικρά χρονικά διαστήματα για να οριστούν. Ακόμη θεωρείται ότι μερικές αρχικές (και ίσως και οι τελικές) φάσεις της δημιουργίας και της ζωής του σύμπαντος έγιναν σε χρονικά διαστήματα της τάξης του 10^-30 με 10^-20 sec ..

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Παράθεση
Στάλθηκε από: Vagabond  Στάλθηκε στις: Σήμερα, στις 03:08:38  
Παράθεση από: sotriani στις Χθες, στις 17:19:42
  "υπαρχει μια υποδιερεση της ροης των γεγονοτων τοσο μικρη ωστε ο χρονος, τα γεγονοτα, ή εστω, η θεωριτικη απεικονειση του να μην εχει νοημα?"
 
Η στιγμή. Και ας έρθουν οι επιστήμονες (ω μεγάλε emilio) να αναλύσουν ακριβώς τί εστί στιγμή... εγώ είμαι της φιλοσοφικής...  
ακριβώς αυτό είναι το ελάχιστο δυνατό χρόνικο διάστημα.
Τελ=10^(-άπειρο). μεγαλύτερο μέν από το μηδέν, αλλά απείρως ελάχιστο...
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ!!Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ,ΟΧΙ ΟΧΙ...ΤΩΡΑ (Κ.Τ.Λ.)...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
αν διαβασω ακομη λιγα τετοια θεματα, δε με βλεπω καλα στις Πανελληνιες...

παντως εξακολουθω να εχω την απορια, "γιατι να περναει ο χρονος?"
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ!!Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ,ΟΧΙ ΟΧΙ...ΤΩΡΑ (Κ.Τ.Λ.)...
Δεν μπορεις να ορισεις τη  στιγμη, εχει την ιδια εννοια με το σημειο αλλα δεν μπορεις να την αγνοησεις και να πεις οτι εφοσον ειναι συνεχεις ο χρονος η στιγμη ειναι ανηπαρκτη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΩΡΑ!!Η ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΤΟ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ,ΟΧΙ ΟΧΙ...ΤΩΡΑ (Κ.Τ.Λ.)...
Δεν μπορεις να ορισεις τη  στιγμη, εχει την ιδια εννοια με το σημειο αλλα δεν μπορεις να την αγνοησεις και να πεις οτι εφοσον ειναι συνεχεις ο χρονος η στιγμη ειναι ανηπαρκτη.
΄

ο χρόνος είναι συνεχής γιατί οι στιγμές δεν έχουν διάρκεια.Συμβαίνουν διαρκώς πράγματα αλλά αυτά δεν κρατάνε στιγμές αλλά από όταν αρχίζουν μέχρι όταν τελειώνουν.Οι στιγμές είναι απλά κάτι αόριστο.Η μικρότερη μονάδα χρόνου που είναι τόσο μικρή,ώστε δεν έχει καν διάρκεια.πως λοιπόν με στιγμές χωρίς διάρκεια,ο χρόνος να είναι κβαντισμένος?

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Χαίρομαι όταν ανοίγουν τέτοια θέματα που δηλώνουν ότι πραγματικά υπάρχει περιέργια και δίψα για μάθηση.
Ωστόσο πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν μιλάμε για αυτά γιατί είναι εύκολο έννοιες να παρερμηνευθούν και να υπάρξουν διαστρεβλώσεις.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να γνωρίζει την παρούσα άποψη της φυσικής για τον κόσμο μας άλλα όχι και να προβάλλει δικούς του αυθαίρετους συλλογισμους που πολλές φορές περιέχουν αρκετή δόση εξυπνάδας.
Εγώ είμαι 4ετής φυσικός και ακόμα δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο ζήτημα. Η έννοια του χρόνου είναι από τα θεμελιώδη ζητήματα που απασχολούν σήμερα τη φυσική. Ο τρόπος που δίνονται απαντήσεις σε τέτοια ζητήματα ακολουθεί σε γενικές γραμμές μία επιστημονική μεθοδολογία και όχι την ιδέα που τυχαίνει να έχει ο καθένας για τέτοια θέματα.
Για να σας δώσω μια ιδέα της σύγχυσης που υπάρχει επί του θέματος ο χρόνος εννοείται με διαφορετικό τρόπο στη κλασσική μηχανική (Νεύτωνας) απ' ότι στη γνωστή σχέση αβεβαιότητας (ΔΕ)(Δτ)>=h/2π. Στη πρώτη περίπτωση ο χρόνος αποτελεί ένα απόλυτο μέγεθος παραμετροποίησης της τροχιάς ενός συστήματος, ενώ στη δεύτερη ένα χαρακτηριστικό μέγεθος της εξέλιξης ενός συστήματος με μονάδες χρόνου (sec).

H λύση είναι μία, ρωτήστε τους ειδικούς
γιατί όπως είχε και ο Feynman ,ένας μεγάλος φυσικός,:
Επιστήμη είναι η πίστη στην άγνοια των ειδικών!
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
49026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas