Αποστολέας Θέμα: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση  (Αναγνώστηκε 3890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν το έχω στο σωστό section. Πρόσφατα άλλαξα απο cubase LE σε cubase Sx3. Όμως το νεο προγραμμα δεν μπορει να ανοίξει τα αρχεία του προυγούμενου.

Καμία γνώση στο θέμα; Εχει να κάνει με κάποια μετατροπή αρχείων το πως πρέπει να σώσω τα κομματια απο το LE?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση
« Απάντηση #1 στις: 01/02/09, 11:40 »
Μου κανει εντυπωση πραγματικα αυτο.
Μεσα στο φακελο θα βρεις το cpr αρχειο. Κανε δεξι κλικ και μετα πηγαινε στο Properties. Στο νεο παραθυρο επελεξε το "Open with.." και βρες στη συνεχεια το exe του CUBASE.

Ενδεχομενως εαν το LE ηταν αυθεντικο και το SX3 πειρατικο να υπαρχει ενα προβλημα ( προσωπικα δε το εχω ξανακουσει παντως ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση
« Απάντηση #2 στις: 01/02/09, 12:34 »
Πραγματικά freemind το LE είναι αυθεντικό ενω το Sx3 Σπασμένο-για να το δοκιμάσω. Λεει οτι δεν μπορει να το φορτώσει (αφου μου περιγράφει τις version του LE και του SX3).

Αν ξέρεις, τι διαφορές ΄πραγματικές΄εχουν αυτές οι δυο εκδόσεις; Μπορω λες με την LE να φτιάξω ενα αξιοπρεπες demo για επιδειξη;

Επίσης θα ανοιξω άλλο θέμα με το πως μπορουμε να πάμε δουλεια μας σε στουντιο για να γίνουν τα τελικά ωστε να βγει σε cd. Το θέμα ειναι να μη πληρώσουμε μέσα στο στουντιο με τις ώρες για παίξιμο. Δεν ξέρω αν υπαρχει κάπου αλλου εδώ στο forum.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση
« Απάντηση #3 στις: 01/02/09, 12:44 »
Ενω ο πυρηνας τους ειναι ιδιος, οι διαφορες βρισκονται στο ποσα slots για VSTi σου δινει καθως και διαφορες παρομοιες λεπτομερειες. Κανονικα θα επρεπε να τα "βλεπει" το SX3, ομως πολυ φοβαμαι πως η διαφορα αυτη μεταξυ αυθεντικου και σπασμενου ειναι προβλημα.

Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εξαγεις ενα ενα τα audio καναλια και να ανοιξεις ενα νεο project στο SX3 με σωστο μετρονομο. Αλλιως αλλη λυση δεν υπαρχει.

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το LE, ομως οταν λες demo ειναι αρκετα γενικο. Εαν θελεις 10-15 καναλια ηχου και effects και VSTi, τοτε ισως να μην ειναι δυνατον να δουλεψεις στο LE. Οχι επειδη ο πυρηνας του προγραμματος θα υποβιβασει την ποιοτητα του ηχου, αλλα επειδη το προγραμμα ενδεχομενως να εχει περιορισμο ως προς τι μπορεις να κανεις.

Οταν λες να πας σε στουντιο για να γινουν τα τελικα, τι εννοεις; Μιξη; Mastering;
Να εχεις κατα νου γενικα πως εαν η ηχογραφη υστερει σε ποιοτητα ή τα στανταρ της ειναι αρκετα χαμηλα, το studio δε θα μπορεσει να κανει το θαυμα και να τα μετατρεψει σε ενα ομορφο και δεμενο κομματι. ;)

Αυτο ειναι παντα το ρισκο ενος project studio. Εαν δεν επενδυσει καποιος σε ωρες εργασιας και χρημα για εξοπλισμο, δε μπορει να πετυχει το αποτελεσμα ενος καλου demo. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση
« Απάντηση #4 στις: 01/02/09, 12:52 »
Πρέπει να αρχίζω να μελετάω τι ειναι η μιξη και τι to mastering. Τα έχω λιγο θολά. Νομιζω εδω μέσα πως θα βρω θέματα για αρχή.

Τα οργανα ειναι περισσοτερα απο vsti εκτός απο κθάρες. Δουλευω με Addictive drums kai Many bass που θεωρώ οτι ειναι καλά προγράμματα. Κιθαρες φυσικές -χωρις θορυβο- αλλα εχω προβλήματα στη χρήση compressor και διαφορα άλλα κολπα κάποιων εφε για να κάνω ένα καλό τελικό ηχο οταν "κλεινω"το κομμάτι.
Αν και τα addictive εχουν ρυθμισεις επάνω, ακουγονται ακομη σκληρά στο αφτί μου και πρέπει να ψάξω περισσοτερα και γι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αρχεία CUBASE με διαφορετική έκδοση
« Απάντηση #5 στις: 01/02/09, 12:56 »
Εαν για πρωτη φορα θα ερθεις σε επαφη με αυτους τους ορους να ξερεις πως θα πρεπει να καλυψεις πολλα βηματα μεχρι να φτασεις σε ικανοποιητικο βαθμο μιξης. Το mastering ειναι μια διαφορετικη διαδικασια που απαιτει αρκετη μελετη και εμπειρια...και σαφως εξοπλισμο.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
27523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 00:17
από Στόκας
12 Απαντήσεις
5937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/05, 15:25
από blooded roses
1 Απαντήσεις
2743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:07
από Nikoubis
4 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 15:51
από tech21man
18 Απαντήσεις
6232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 13:00
από groovymood
26 Απαντήσεις
7328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/11, 03:29
από TheVrachnoprofiter
3 Απαντήσεις
5615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 22:57
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
12547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/15, 14:40
από yannis27gr
4 Απαντήσεις
3068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/18, 15:17
από Dagoth
0 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/18, 16:51
από Dagoth