Αποστολέας Θέμα: Marshall  (Αναγνώστηκε 3824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Marshall
« στις: 21/03/08, 12:46 »
Αυτό θά είναι το τελευταίο θέμα. Δεν θα σας πρίξω άλλο με τις ερωτήσεις μου. Λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1) Αν έχεις κεφαλή Marshall Vintage Modern 2466 πρέπει να την συνδιάσης με καμπίνα
Marshall Vintage Modern 425A or 425B 4x12  ή όχι απαραίτητα.
Και 2)Η κεφαλή Marshall 2203KK Kerry King Signature JCM800 είναι μια κεφαλή JCM 800 με επιπλέον δυο ρυθμίσεις για να γίνεται ποιο heavy metal ο ήχος , ή δεν έχει καμία σχέση με την κεφάλη JCM 800.
Το λέω γιατί και στις δύο κεφαλές τα 6 πρώτα κουμπιά (ρυθμίσεις ) είναι τα ίδια το μονο που αλλάζει είναι 2 επίπλεον στη κεφαλή Marshall 2203KK Kerry King Signature JCM800.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που με τις απαντήσεις σας λύθηκαν οι απορείες μου.
Πραγματικά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο site. Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου!!!!!! ;D ;D ;D ;D
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #1 στις: 21/03/08, 13:08 »
Μπορεις να συνδυασεις οποιαδηποτε καμπινα με οποιαδηποτε κεφαλη θες αρκει τα Ωhm να ταιριαζουν και οι αντοχες σε Watts.
Πχ εαν ο ενισχυτης σου εχει εξοδο 8Ωhm και ειναι 120watts θα πρεπει και η καμπινα να ειναι 8Ωhm και να αντεχει τουλαχιστον 120watts ωστε αν χρειαστει να λειτουργεις τον ενισχυτη σου τερμα χωρις φοβο να καψεις κανα ηχειο.
Τωρα απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα γουστου ποια καμπινα με τι ηχεια θα συνδυασεις με ποια κεφαλη...
Παντως για τον Vintage modern εγω θα προτεινα κατι ειτε με g12H ή με 25αρια Μ Celestion ηχειακια για γενικα πιο vintage feel.
Οσο για τον KK JCM 800, υποτιθεται οτι ειναι οπως τα λες, αλλα αυτο το κυκλωματακι σιγουρα ειναι κατι επιπροσθετο και μαλλον με τρανζιστορακι καπου εκει μεσα να κρυβεται. Αν δεν εισαι τεραστιος fan του συγκεκριμενου ηχου, θα σου προτεινα να πας για τον κλασσικο 800αρι...
Αν θες τωρα τον καλυτερο ηχο Marshall και οχι π**αριτσες θα σου προτεινα ειτε καναν μεταχειρισμενο Plexi, Jubilee,(ή JCM800 πριν απο το 90-94) ή αλλιως απο καινουριο καναν 1987x ή τον JVM (πολυ ψηφιακουρα μεσα στο κυκλωμα αλλα πολλες δυνατοτητες αν αυτο σου αρεσει).
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/08, 13:10 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #2 στις: 21/03/08, 13:23 »
α) Όχι απαραίτητα.Μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε καμπίνα.Για να λέμε την αλήθεια η vm 425 είναι η μόνη καμπίνα που εγώ ΔΕΝ θα αγόραζα για αυτόν τον ενισχυτή  ;)
Στις αγγελίες είδα πως κάποιος πουλάει μια Μarshall 1936 2x12.Nομίζω πως είναι υπέραρκετη για τις ανάγκες σου.
β) Τα κουμπιά μπορεί να φαίνονται "τα ίδια" αλλά ο 2203KK απέχει τόσο από τον JCM800 2203 όσο απέχει και από τo 2466(ΚΤ88 ο πρώτος, EL34 o δευτερος,ΚΤ66 ο τρίτος).Δεν είναι ο κλασσικός Marshall ήχος και ούτε και πολύ καλός ηχητικά κατά τη γνώμη μου.
Αν δεν θες να πας σε λύση μεταχειρισμένου,πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις είναι ο Vintage Modern.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #3 στις: 01/04/08, 22:54 »
Eγω παλι εχω μια αλλη ερωτηση για τον 800... δεν εχει καναλι ανεξαρτητο για βρωμα ετσι?αρα εχοντας καθαρο ηχο,ανεβαζωντας το pre amp δινεις gain στον ενισχυτη.. και αμα θες τον μπουσταρεις και με ενα πεταλακι για περισοτερο gain... αν θες να πας απο gain σε καθαρο,τι κανεις???διοτι και να σβησεις το πεταλακι,ο ενισχυτης θα εχει και παλι gain αφου δεν εχει κουμπακι επανω που να αλλαζει καναλι!!!σωστα???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #4 στις: 02/04/08, 09:26 »
Χαμηλωνεις το volume της κιθαρας
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #5 στις: 02/04/08, 10:51 »
Στους plexi-style (4input) ενισχυτές μπορείς να έχεις "channel switching" εαν συνδέσεις ένα A/B box.
Στους 800 δεν γίνεται αυτό μεταξύ των 2 input μιας και όταν συνδέεσαι στο Low παρακαμπτεται το πρώτο gain stage.
Υπάρχει μια μικρή μετατροπή που μπορεί να γίνει στο Low input για να μπορείς να τον δουλέψεις με A/B box,αλλά η διαφορά στην ένταση θα είναι πολύ μεγάλη για πρακτικές εφαρμογές.
... αν θες να πας απο gain σε καθαρο,τι κανεις???
Παίρνεις ενισχυτή με channel switching,γιατί ο 800 δεν κάνει για σένα ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Απ: Marshall
« Απάντηση #6 στις: 11/04/08, 11:32 »
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα vintage modern τον 50w κ καμπίνα 2x12. Τον δοκίμασα πρόσφατα κ είναι πραγματικά πολύ καλός κ απλός ενισχυτής. Αν πάλι θές περισσότερη ευελιξία κοίτα τον jvm..  (αρκετή ψηφιακούρα, midi footswitch κ δε συμμαζεύεσαι).  Αν και κατα τη γνώμη μου: the simpler, the better  ;)
TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
15624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/05, 02:34
από Mistral
6 Απαντήσεις
4600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/04, 20:31
από Σιδηρόπουλος
8 Απαντήσεις
4854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/05, 13:37
από math2014
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
19 Απαντήσεις
7305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 12:20
από Baroness
61 Απαντήσεις
17571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 15:21
από blackie
Marshall 2061x

Ξεκίνησε από SGACE Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:27
από SGACE
10 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 19:57
από themos
14 Απαντήσεις
5026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/08, 13:21
από zeromancer
19 Απαντήσεις
7797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill