Αποστολέας Θέμα: ηχογράφηση κιθάρας με mic  (Αναγνώστηκε 6715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ηχογράφηση κιθάρας με mic
« στις: 27/01/13, 20:07 »
να μαι παλι!!!
στο ψητό!! ειμαι βρωμό noobο στην διαδικασία σπιτικής ηχογράφησης  και θέλω την βοηθεια σας.
Οπως ΟΛΟΙ ξερετε  :P πηρα μια fast track c 400  και προσπαθώ να γραψω μεσω pro tools.
λοιπον εχω στίσει το PD μου , εχω συνδεσει την κιθαρουλα μου και με ένα ωραιότατο Sm 57 ( με γεια μου ) προσπαθω να γραψω τις κιθαρες αλλα ρε παιδια ο ήχος απέχει παρα πολυ απο αυτο που ακουω...θα μου πειτε λογικο αλλα τζιτζικίζει τρελα...εχω διαβάσει διάφορα άρθρα για το πως τοποθετούν το mic ( και απ οσο καταλαβα ειναι λιγο υποκειμενικό το θεμα ) αλλα θα ήθελα προτάσεις για το τι πρεπει να κανω για να διορθώσω αυτο το προβληματακι..προτασεις κ συμβουλες γενικα
ευχαριστω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #1 στις: 27/01/13, 21:13 »
Εμ, φανταζομαι πως εννοεις κιθαρα-ενισχυτης-μικροφωνο κι οχι ακουστικη κιθαρα!! :D


Δοκιμασες να τραβηξεις το μικροφωνο στην ακρη του κωνου του ηχειου; Εκει ο ηχος γινεται πιο μουντος σε σχεση με το κεντρο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #2 στις: 28/01/13, 00:56 »
ναι ναι ναι αυτο εννοω :P
ναι το εκανα και αυτο ( το πως το λενε οι τεχνικοι off axis   :P ) αλλα παλι δεν με πείθει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #3 στις: 28/01/13, 01:07 »
Βασικα το off και το on axis αφορα τη γωνια που θα κοιταει την ( νοητη ) καθετη επιφανεια του κωνου κι οχι σε ποιο σημειο του κωνου θα ειναι.

Δοκιμασε να τοποθετησεις το μικροφωνο on axis ακριβως στο σημειο οπου ξεκινει το "λαστιχο" του και κανε 2-3 δοκιμαστικες ηχογραφησεις. Ο ηχος θα ειναι πιο μουντος. Επισης μην φοβασαι να παιξεις με την αποσταση του μικροφωνου απο τον κωνο.

Γενικα, τα καρδιοειδη μικροφωνα εχουν ενα εντονο proximity effect ( τονισμος των χαμηλων-χαμηλομεσαιων ) οποτε οσο πιο κοντα κι αμεσα ειναι στη πηγη, θα αναδειξουν αυτο το χαρακτηριστικο τους. Και το 57αρι ειναι ενα αρκετα καλο μικροφωνο για τετοιους πειραματισμους ( και μη φοβασαι την αντοχη του στην ενταση.. )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ixolipsia.gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
    • ixolipsia.gr
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #4 στις: 28/01/13, 01:19 »
να μαι παλι!!!
στο ψητό!! ειμαι βρωμό noobο στην διαδικασία σπιτικής ηχογράφησης  και θέλω την βοηθεια σας.
Οπως ΟΛΟΙ ξερετε  :P πηρα μια fast track c 400  και προσπαθώ να γραψω μεσω pro tools.
λοιπον εχω στίσει το PD μου , εχω συνδεσει την κιθαρουλα μου και με ένα ωραιότατο Sm 57 ( με γεια μου ) προσπαθω να γραψω τις κιθαρες αλλα ρε παιδια ο ήχος απέχει παρα πολυ απο αυτο που ακουω...θα μου πειτε λογικο αλλα τζιτζικίζει τρελα...εχω διαβάσει διάφορα άρθρα για το πως τοποθετούν το mic ( και απ οσο καταλαβα ειναι λιγο υποκειμενικό το θεμα ) αλλα θα ήθελα προτάσεις για το τι πρεπει να κανω για να διορθώσω αυτο το προβληματακι..προτασεις κ συμβουλες γενικα
ευχαριστω


Γεια σου πάλι!


Λοιπόν... Ο ήχος είναι διαφορετικός επειδή ταυτόχρονα ακούς και φυσικό Reverb από το δωμάτιο σου, πριν ο ήχος φτάσει στα αυτιά σου, άρα ο ήχος είναι απολύτως φυσιολογικός (αυτό το λέω σε περίπτωση που πέρασε από το μυαλό σου μήπως φταίει το μικρόφωνο)


Ο ήχος που σου δίνει το μικρόφωνο είναι αυτός που θα άκουγες αν κολλούσες το αυτί σου στο ηχείο, πολύ διαφορετικό από την ακουστική γωνία που έχουμε όλοι μας όταν παίζουμε κιθάρα.


Για να πάρεις τον ήχο που ακούς εσύ τότε πρέπει ή να βάλεις ένα δεύτερο MIC πιο μακριά από το ηχείο για να πάρει και ήχο δωματίου (όπως και το αυτί σου) ή πιο απλά (και φθηνά) βάλε λίγο Reverb μέσα στην μίξη για να εξομοιώσεις τον ήχο :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 01:21 από ixolipsia.gr »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #5 στις: 28/01/13, 01:24 »
Παρολο που η χρηση μικροφωνου σε μια συγκεκριμενη αποσταση απο τον ενισχυτη, ισως να ενισχυε τον ογκο του ενισχυτη και θα εδινε ενα φυσικο ηχοχρωμα, πολυ φοβαμαι πως θα δυσκολεψει τη ζωη του γιατι αφενος μεν εχουμε να κανουμε με ενα χωρο με μη ελεγχομενα ακουστικα χαρακτηριστικα, αφετερου δε θα δημιουργησει εντονο comb filtering το οποιο δε θα ειναι ευκολα διαχειρισιμο οταν θα μιξαριστει το close mic με το far mic.

Κι εγω ειμαι υπερ 2 μικροφωνων στη καμπινα ή ακομα και room μικροφωνου για να δωσω φυσικοτητα ή μεσω εντονου compression και μια αισθηση "βαθους", ομως οταν παμε σε μη ελεγχομενο χωρο, προτιμω την λογικη του close micing για να αποφυγω προβληματα φασης.


Δυστυχως τεχνικες τυπου Vortex ή Albini's απαιτουν καποια εξοικειωση και παρα παρα παρα παρα πολυ καλη γνωση του χωρου που γινεται η διαδικασια αυτη!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/13, 01:26 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #6 στις: 29/01/13, 20:03 »
μαλιστα...
με τα μεχρι τωρα δεδομενα λοιπον ( δλδ με το ενα mic ) ποια ειναι η βέλτιστη λυση ?
πως συμπεριφέρεται το μικρόφωνο σε σχέση με την θέση στο ηχείο.δλδ κοντά στο κέντο τι συχνότητες θα πάρω αν το έχω σε πιο μεγάλη απόσταση τι κερδίζω και τι χάνω? off axis και on axis τι παιζει?
λίγες ερωτήσεις ε?

παιδια για την μίξη ας το αφήσουμε ακόμα, εδω δεν ξέρω να ηχογραφώ καλα καλα ποια μίξη λέμε :P ?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #7 στις: 29/01/13, 23:27 »
Ας το παρουμε απλα:

Στο κεντρο του κωνου -> Πριματος ηχος
Οσο πιο πολυ απομακρυνεσαι απο το κεντρο -> Λιγοτερο λαμπερος, περισσοτερο μουντος  ;)

Το on axis κι off axis εχουν παλι την ιδια αρχη. On-axis ο λαμπρος ηχος, off axis ο λιγοτερο λαμπρος.

Θελει δοκιμες παντα!


Συγχώνευση μηνυμάτων: 30/01/13, 11:16
Λοιπον, για να τελειωνουμε μια και καλη με αυτο το θεμα. Βρηκα καποια αρχειακια που ειχα απο τη σχολη, μαζι με φωτογραφιες, οποτε τι καλυτερο απο το να κρινεις απο μονος σου τι γινεται οταν αλλαζει η θεση του μικροφωνου σε σχεση με τον κωνο και σε σχεση με τη γωνια:

ΣΕ ΓΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΟ:

Εχουν γινει 3 ηχογραφηματα, οπως τα βλεπεις στην εικονα:


Οριστε και τα ηχητικα δειγματα:

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΟ:
Η τοποθετηση των μικροφωνων εχει γινει με βαση την παρακατω εικονα:



Οριστε τα ηχητικα δειγματα:



Καλυτερα να αποφυγεις να απομακρυνεις το μικροφωνο απο τη "γριλια" του ενισχυτη, γιατι θα αρχισεις να πιανεις εντονα τις αντηχησεις ενος χωρου που δεν γνωριζεις πως ανταποκρινεται ακουστικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/13, 11:16 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #8 στις: 30/01/13, 11:15 »
Δεν περιμέναμε τίποτα λιγότερο από σένα freemind. ;D  Έγραψες.
Σχετικά με την απομάκρυνση του μικροφώνου να προσθέσω ότι πιθανότατα θα χάσεις και μπάσα.
Ακραίο παράδειγμα το 99% των video στο youtube που είναι γραμμένο με κάμερα (ή ακόμα χειρότερα τηλέφωνο) κι έχεις από κάτω να σχολιάζουν το αν είχε ηχάρα ή αν ο τάδε ακούγεται καλύτερα από τον άλλο κλπ. Jesus Christ :o


Καλή ιδέα είναι να βάλεις ακουστικά (δυνατά για να μη σε μπερδεύει ο ήχος που έρχεται από τον ενισχυτή) και να ακούς τι πιάνει το μικρόφωνο σε διάφορες θέσεις πριν αρχίσεις να ηχογραφείς.


Τέλος, παρότι είναι προτιμότερο να έχουμε τον καλύτερο ήχο από την πηγή, θέλω να δηλώσω πως το equalizer δεν είναι ντροπή ;D . Κοινώς αν κάνεις την ηχογράφηση για μια παραγωγή σου και όχι demo μπορείς να κόψεις ανεπιθύμητες συχνότητες με ένα EQ.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #9 στις: 30/01/13, 11:21 »
Το θεμα των καμερων ειναι μεγαλο ζητημα, γιατι οι ιδιες οι καμερες δεν εχουν τη δυνατοτητα να ηχογραφουν συγκεκριμενες συχνοτητες ( κατασκευαστικο θεμα προφανως ), ιδιαιτερα τις χαμηλες που ειναι αδυνατον να συλληφθουν απο τα μικροφωνα που εχουν.

Απο την αλλη, υπαρχουν τεχνικες που μπορεις να κανεις θαυματα με ενα μικροφωνο στο χωρο. Προσωπικα μ'αρεσει οταν ο χωρος ειναι ιδιαιτερος και μπορω να το υπερ-κομπρεσαρω, ωστε με καταλληλες ρυθμισεις attack/release και χαμηλο threshold να δωσω τον ογκο του δωματιου ως φυσικο reverb. Θελει προσοχη βεβαια, αλλα προς τον ηχο, ποια η χαρη του;  ;D


Επισης, μια καλη και φτηνη λυση ειναι αυτη. Πραγματικα εχει λυσει τα χερια πολλων φιλων!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #10 στις: 30/01/13, 21:28 »
Επισης, μια καλη και φτηνη λυση ειναι αυτη. Πραγματικα εχει λυσει τα χερια πολλων φιλων!

 
Πως δουλευει αυτο το πραγμα; ???
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ηχογράφηση κιθάρας με mic
« Απάντηση #11 στις: 30/01/13, 23:13 »
Ειναι αρκετα απλο. Προκειται για ενα ηχειο που το συνδεεις στον προενισχυτη σου και βαζεις οποιο μικροφωνο θες στην ειδικη βασουλα που εχει μεσα και μετα κλεινεις ολη τη κατασκευη....και voila. Ησυχια απ'εξω, βαβουρα μεσα.

Randall Isolation Cabinet (ISO CAB) - Full Demo & Review ISO12C 12
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/13, 23:36 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 01:59
από Arg0
9 Απαντήσεις
7067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:52
από ogyon21
10 Απαντήσεις
5422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/10, 17:54
από Fteo
1 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 22:39
από freemind
14 Απαντήσεις
47538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/13, 10:20
από zeromancer
7 Απαντήσεις
5669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/13, 16:02
από xribene
5 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/14, 01:18
από Spyros Delta
8 Απαντήσεις
12692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/17, 09:53
από 2018
1 Απαντήσεις
9728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/18, 19:37
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
10399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/18, 14:02
από hot_sauce (φλουτσ)