Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!  (Αναγνώστηκε 42851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #25 στις: 15/04/09, 12:32 »
Εγω παντως να πω και κατι αλλο. Σπουδαζω αρχαιολογια στην φιλοσοφικη και η φωτογραφια ειναι σοβαρο μερος της δουλειας ενος αρχαιολογου. Τοσο η φωτογραφια αντικειμενων οσο και η φωτογραφια του πεδιου ανασκαφης κτλ. Φετος μας κανανε ενα σεμιναριο ελευθερο στο πανεπιστημιο αρχαιολογικης φωτογραφιες αλλα δεν περιοριστηκε εκει ο καθηγητης. Το φροντιστηριο γινετια καθε χρονο και θα ειναι χρησιμο και για οποιονδηποτε ασχολειται να το παρακολουθησει (ειναι τελειως ελευθερο οποτε οποιος θελει παει). Παντως γενικα με ενδιαφερει καποια στιγμη να ασχοληθω και πιο σοβαρα κυριως με την αρχαιολογικη φωτογραφια, εφοσον καταληξω να γινω αρχαιολογος (κατι που το θελω ολη μου τη ζωη)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #26 στις: 15/04/09, 12:46 »
Κάθε πότε γίνεται αυτό το σεμινάριο? δλδ πότε έχει πάλι τώρα?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #27 στις: 15/04/09, 13:37 »
zeromancer, έχεις ενδιαφέρουσα άποψη στις φωτογραφίες σου (οπτική γωνία, βάθος πεδίου, προοπτική, κλπ), αλλά χρειάζεσαι εξάσκηση για να τελειοποιηθείς. Πάλεψέ το και θα τα πας καλά.

King_Mob/Roufus, η D40 ειναι ηδη 2+ ετων, στα 6Μp, με μοτέρ autofocus στον φακό. Καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω για μια πιο σύγχρονη. Στα ίδια λεφτά, αλλά με 1 φακό, είναι η Ε420 http://www.skroutz.gr/s/45887/Olympus-E-420-Kits.html που έχω κι εγώ και είμαι ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #28 στις: 15/04/09, 18:18 »
zeromancer, έχεις ενδιαφέρουσα άποψη στις φωτογραφίες σου (οπτική γωνία, βάθος πεδίου, προοπτική, κλπ), αλλά χρειάζεσαι εξάσκηση για να τελειοποιηθείς. Πάλεψέ το και θα τα πας καλά.
Σε ευχαριστω Βραζιλη εχω πολυ δρομο...αλλωστε ασχολουμαι ελλαχιστα..ελπιζω οσο περναει ο καιρος και ανεβαζω φωτο να ειναι καλυτερες..
@faser σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου ειλικρινα...οταν βρεις χρονο η σε πμ η εδω αν μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου και λιγο πιο τεχνικα εμενα δεν θα με χαλασει καθολου...αλλωστε μερικες φωτο τις ανεβασα ακριβως για να εντοπισω τα λαθη μου...οποτε χωστε αφοβα.ευχαριστω παντως και τωρα που τις κοιταω καταλαβαινω αυτα που μου λες...Για τον θορυβο εχεις δικιο αλλα και ISO ειχα σωστα πιστευω και φωτομετρησα σωστα(ταχυτα και διαφραγμα)...δεν ξερω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #29 στις: 15/04/09, 21:46 »
Βραζιλη η αληθεια ιεναι οτι την ειχα υπ οψιν και την 520 και μου φαινεται καλη επιλογη. Σκεφτομαι αρκετα τα pixels της D40. Θα το σκεφτω και θα το χαξω λιγο ακομα, επισης κοιταζα σημερα και την D60 που ηταν αρκετα αξιολογη. Μαλλον τελικα θα καταληξω στην olympus αλλα θα σας πω απο βδομαδα

ΥΓ:πειτε και για τις δικες μου φωτος τιποτα ρεεειιι 8) 8) 8) :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #30 στις: 15/04/09, 22:30 »
http://img24.imageshack.us/gal.php?g=photo00008.jpg
Ριχτε μια ματια..Οι πρωτες ειναι με αναλογικη canon και οι υπολοιπες με μια compact(αθλια για καποιο λογο) sony.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #31 στις: 16/04/09, 10:21 »
zeromancer,

Μην νομίζεις ότι είμαι κανένας guru της φωτογραφίας.. Απλά είχα ασχοληθεί μικρός γιατί ήμουν από τους λίγους τυχερούς που πρόλαβα τις αναλογικές SLR ;D.. Ο πατέρας μου είχε αγοράσει μια Olympus και είχα πειραματιστεί αρκετά, αλλά όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα δυσκολεύουν όταν χειρίζεσαι film αντί για mb.. Επίσης πριν αρκετά χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου μια Canon DSLR την οποία την έλιωσα για κανά δίμηνο και η λαχτάρα να αγοράσω μια δική μου δεν έχει σβήσει.. Απλά δεν παίρνω την απόφαση :P..

Τώρα όσον αφορά τα τεχνικά, δεν μιλούσα για τις δικές σου φωτογραφίες, αλλά γενικότερα.. Η φωτομέτρηση δεν είναι κάτι δύσκολο απλά πρέπει να υπακούει σε κάποιες μαθηματικές φόρμουλες.. Όταν μιλάμε για τις 3 σημαντικότερες παραμέτρους της SLR φωτογράφησης (ISO, διάφραγμα, ταχύτητα κλείστρου), μπορούμε να κάνουμε όσους δυνατούς συνδυασμούς θέλουμε αλλά μια σωστή φωτογραφία βγαίνει με μερικούς από αυτούς τους συνδυασμούς.. Για παράδειγμα, με ISO 100 και διάφραγμα F8 μπορείς να παίξεις με το κλείστρο από 1/60 sec. μέχρι 1/1000 sec. (κοινώς δηλαδή όσο σηκώνει η μηχανή σου).. Το πρόβλημα είναι ότι μια φωτογραφία θα δείχνει αρκετά sharp με μικρή ταχύτητα κλείστρου οπότε μια ταχύτητα κοντά στο 1/250 sec. είναι η ιδανική.. Σκέψου το σαν ένα ποτήρι νερό που γεμίζει από μια βρύση.. Αν το άνοιγμα της βρύσης είναι Α και το ποτήρι γεμίζει σε Χ sec. τότε επουδενί δεν θα γεμίσει αν αφήσεις τη βρύση ανοιχτή Χ/2 ή θα ξεχειλίσει αν την αφήσεις 2Χ.. Ο σκοπός που τα λέω όλα αυτά είναι γιατί κυκλοφορούν σε βιβλία αλλά και αρθράκια στο internet τέτοιοι πίνακες, οι οποίοι αποδεικνύονται πολύ χρήσιμοι στο "πεδίο" και ίσως να διαφέρουν από τους δείχτες της μηχανής μας, αλλά προκύπτουν από έρευνες και έτσι η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τους εμπιστευόμαστε..

Κάτι άλλο, ο πειρασμός να αυξήσουμε το ISO επειδή πιστεύουμε ότι το πεδίο είναι σκοτεινό είναι μεγάλος και προκύπτει κυρίως επειδή θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε στο έπακρο τις δυνατότητες της μηχανής μας.. Είναι σαν να έχουμε ένα αυτοκίνητο που μπορεί να πιάσει τα 300 km/h και όταν βλέπουμε μια ευθεία μπροστά μας να το γκαζώνουμε πολύ απλά γιατί το αυτοκίνητο μπορεί να τρέξει.. Παρόλα αυτά, σπάνια έχω δει καλές φωτογραφίες σε υψηλά ISO.. Η γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να επιμένουμε σε χαμηλά ISO και να επιζητούμε λίγο φωτισμό παραπάνω.. Αλλιώς κουνημένες φωτογραφίες (ακόμα και με τρίποδο) αλλά κυρίως noise, θα προκύπτουν ότι και να κάνουμε.. Θέλει μαστοριά, εμπειρία, καλούς φακούς, φίλτρα αλλά και αρκετή δόση τύχης έτσι ώστε να πετύχεις τέλειες φωτογραφίες σε υψηλά ISO (και καλή γνώση του photoshop - την έριξα την μπιχτή μου >:D)..

Και κάτι τελευταίο, η βασική αρχή της SLR φωτογράφισης (όλες οι άλλες είναι footnotes αυτής) είναι ότι πρέπει να σεβόμαστε το ρόλο του διαφράγματος και το ρόλου του κλείστρου και γενικά των δυνατοτήτων της μηχανής μας.. Για δεδομένα ISO υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί διαφράγματος και ταχύτητας κλείστρου που μπορούν να αποδώσουν μια τέλεια φωτογραφία.. Παρόλα αυτά, η κάθε παράμετρος έχει το δικό της ρόλο.. Επομένως, αν μας ενδιαφέρει να κάνουμε stop motion τότε πρέπει να δώσουμε στη μηχανή την εντολή Shutter Priority και γρήγορη ταχύτητα κλείστρου.. Από την άλλη αν μας ενδιαφέρει να αυξήσουμε και να "βαθύνουμε" το πεδίο μας, τότε πρέπει να δώσουμε την εντολή Aperture Priority και να επιλέξουμε υψηλό F.. Επομένως δεν μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα και βαθύ πεδίο και stop motion γιατί πολύ απλά η τριπλέτα ISO, aperture, shutter speed δεν θα "υπακούει" στους πίνακες που ανέφερα πιο πριν για τους optimal συνδυασμούς..

Γενικότερα πάντως, οι (όπως αποδεικνύεται) περιορισμένες επιλογές συνδυασμών δεν θα πρέπει να μας φοβίζουν γιατί προκύπτουν μερικές ωραίες φωτογραφίες αν παραβούμε αυτούς τους κανόνες.. Τεχνικά ίσως να μην είναι ό,τι καλύτερο αλλά στην τελική, η γνώμη πάνω σε μια φωτογραφία είναι ένα εντελώς υποκειμενικό θέμα.. Επίσης, με τις DSLR ποτέ δεν σβήνουμε φωτογραφία στο πεδίο.. Μπορεί στο monitorάκι να φαίνεται η φωτογραφία χάλια, αλλά στο PC μας μπορεί να εκτιμήσουμε κάτι που θα μας κάνει να την κρατήσουμε και δεν μπορούσαμε να το δούμε στο πεδίο από το monitorάκι της μηχανής μας..

Keep shooting ;)


Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #33 στις: 16/04/09, 12:17 »
Και γω μπηκα στον κοσμο της φωτογραφιας προσφατα με μια sony w170, που ηδη μετραει 702 κλικ :D Εχω μια αναλογικη SLR Olympus, και θα ηθελα μια dslr olympus e420/520 αλλα τα λεφτα ειναι πολλα και μολις πηρα την sony οποτε....

Αγορασα και ενα τριποδο joby gorillapod το οποιο ειναι ULTRA χρησιμο... αμα το γουγλισετε θα δειτε γιατι... ;)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #34 στις: 16/04/09, 19:43 »
ΩΩ ρε faser ολοκληρο αρθρο εγραψες...ευγε.τις αναλογιες κλειστρου διαφραγματος ISO τις ψιλοξερω αλλα δεν μπορω να πω πως ειμαι πιστος παντα...μ αρεσει λιγο να παιζω με το φως και τις σκιες...εμενα πολυ δυσκολο μου φαινεται το καδραρισμα παντα κατι χανω γιατι δεν με βοηθαει το χερι μου...δεν ειναι και το πιο σταθερο αλλαα επλιζω να γινει με τον καιρο...

@Ogun-Sotis ωραιες φωτο καρτοσταλικες...δεν μπορω να πω πως ειναι το αγαπημενο μου ειδος φωτο αλλα ειναι ωραιες...η τριτη μ αρεσε πολυ αλλα πιστευω πως θα ηταν πολυ καλυτερη αν χωριζες την φωτο στην μεση με τον δρομο και ησουν πανω στην ευθεια του δρομου....κατα τ αλλα εχει ωραιο βαθος και σε αυτο βοηθανε πολυ και τα συννεφα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people


Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #36 στις: 17/04/09, 20:51 »
Μπράβο παιδια....πολύ ωραιο θέμα....αρκετα καλη δουλειά όλοι σας....εχω μια αδυναμια στις φωτογραφιες....αν και ποτε δεν αξιοθηκα να παω μια καλη φωτογραφικη (οτι λεφτα βγαινουν πανε σε κιθαροεξοπλισμο) και εχω μια μούφα ολυμπους....

τεσπα....αλεξανδρα....η πρώτη και η εννατη μετράνε παρα πολυ άσχημα.... ;)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #37 στις: 18/04/09, 12:22 »
αλεξανδρα πολυ ομορφες οι φωτο σου...δωσε μας και μερικες πληροφοριες.Που τις τραβηξες με τι μηχανη,κτλ κτλ.
μερικες μυριζουν θεσσαλονικη...η δευτερη που ειναι????εχω μια ιδια εικονα στο μυαλο μου σε ενα χωριο κοντα στην παναγια σουμελα...

master of puppets...και εγω ετσι εκανα απλα εκατσε να φωτογραφισω με SLR και ειδα οτι ελεγε...αυτο που μενει τωρα ειναινα οδηγησω και μια SLR
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people


Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #39 στις: 18/04/09, 15:31 »
Πωω....ωραιος ρε tax....δεν με λες.....η τριτη με τον βράχο μεσα στη θαλασσα ειναι στον Λογγά στην κέρκυρα?

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #40 στις: 18/04/09, 15:55 »
σε ευχαριστω master...οχι , ειναι στην Ανδρο (παραλια της γριας το πηδημα)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #41 στις: 18/04/09, 20:38 »
η 3η και η 5η είναι πανέμορφες παραλίες....
η 1η πολύ ωραία αποψη...

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #42 στις: 21/04/09, 15:39 »
αλεξανδρα πολυ ομορφες οι φωτο σου...δωσε μας και μερικες πληροφοριες.Που τις τραβηξες με τι μηχανη,κτλ κτλ.
μερικες μυριζουν θεσσαλονικη...η δευτερη που ειναι????εχω μια ιδια εικονα στο μυαλο μου σε ενα χωριο κοντα στην παναγια σουμελα...

master of puppets...και εγω ετσι εκανα απλα εκατσε να φωτογραφισω με SLR και ειδα οτι ελεγε...αυτο που μενει τωρα ειναινα οδηγησω και μια SLR


Kαλησπερα, οι συγκεκριμενες ειναι απο Θεσσαλονικη και Παρο. Η φωτογραφια για την οποια ρωτας ειναι απο τις Λευκες της Παρου.Η φωτογραφικη μηχανη δε, τιποτε το ιδιαιτερο...συγκεκριμενα: http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_840_18571.htm#
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #43 στις: 21/04/09, 22:34 »
Ogun-Sotis,
Βγάλε την ενσωματωμένη ημ/νία από τις φωτογραφίες σου!

alexandra*,
Ο ορίζοντάς σου είναι στραβός! Πρόσεχε τον πριν τραβήξεις τη φωτογραφία. Επίσης, στις περισσότερες φωτογραφίες, ο ουρανός είναι "καμμένος" ή αδιάφορος (με ελάχιστη λεπτομέρεια και αντίθεση (contrast)). Προτείνω να αγοράσεις μια καλύτερη φωτ. μηχανή ή/και ένα πολωτικό φίλτρο.

taxfreesax,
Οι νυχτερινές φωτογραφίες σου έχουν πολύ "θόρυβο", απέφυγέ τις με αυτή τη μηχανή, εκτός αν δε σε πειράζει.
Που είναι αυτές οι παραλίες με τις περίεργες πέτρες; στη Μήλο; Θέλω να πάω!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/09, 22:37 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #44 στις: 22/04/09, 18:57 »
αυτο ειναι αδικια Βραζιλη...θελω και εγω τετοια αναλυση στις φωτο μου.χωσε ελευθερα ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #45 στις: 22/04/09, 19:04 »
Βραζιλη στις 2 παρατηρησεις σου διαφωνω..
Ο οριζοντας μπορει καλλιστα να ειναι στραβος και τον ρολο του να τον παιζει κατι αλλο..Ενα χερι ξερω γω η οτιδηποτε..Κατι που δημιουργει καδρο..Μην μενουμε στους κλασικους κανονες που ομως ΔΕΝ υπαρχουν..Για να γινω πιο σαφης..Ναι στην αρχη πρεπει να ακολουθουμε καποια τετοια εθιμικα αλλα αργοτερα δεν υπαρχουν.

Επισης ο ουρανος δεν πειραζει να καιγεται.Αναλογα τι θελει να δειξει ο καθενας.Αλλος θελει να φαινονται συννεφα αλλος δεν θελει.Ειναι στην ευχερια του καθενος.

Δεν μιλαω ουτε για τις συγκεκριμενες φωτογραφιες ουτε παει σε σενα το σχολιο.Απλα ακουω συχνα τετοιες παρατηρησεις και ισως του δινουμε μεγαλυτερη σημασια απο οσο πρεπει.
taxsaxfree μ αρεσει η πρωτη σου :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #46 στις: 23/04/09, 14:01 »
Ο οριζοντας μπορει καλλιστα να ειναι στραβος και τον ρολο του να τον παιζει κατι αλλο..Ενα χερι ξερω γω η οτιδηποτε..Κατι που δημιουργει καδρο..Μην μενουμε στους κλασικους κανονες που ομως ΔΕΝ υπαρχουν..Για να γινω πιο σαφης..Ναι στην αρχη πρεπει να ακολουθουμε καποια τετοια εθιμικα αλλα αργοτερα δεν υπαρχουν.

Ολα ειναι σχετικα, Κιρατζο. Κανεις δεν σε απαγορευει να φωτογραφιζεις στραβο τον γυαλο, αλλά συνηθως ο οριζοντιος οριζοντας ειναι αυτος που φαινεται καλυτερα στα ματια των περισσοτερων ανθρωπων. Και δεν μιλαμε για καλλιτεχνικη ή σουρεαλιστικη φωτογραφια οπου μπορουμε να "παιξουμε" με οτιδηποτε, μιλαμε για φωτογραφια τοπιου και ηλιοβασιλεματος.
Παρομοια ισχυουν και για την προοπτικη, το βαθος πεδιου, τον "κανονα των δυο τριτων", και άλλα πραγματα που κανουν μια φωτογραφια πιο ελκυστικη στο ματι.

Επισης ο ουρανος δεν πειραζει να καιγεται.Αναλογα τι θελει να δειξει ο καθενας.Αλλος θελει να φαινονται συννεφα αλλος δεν θελει.Ειναι στην ευχερια του καθενος.

Αν ειναι ηθελημενο, τοτε να το δεχτω. Αλλα στην περιπτωση της alexandra, μαλλον απλα ειναι θεμα μετριας ποιοτητας της φωτογραφικης μηχανης της (Panasonic DMC LS60)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/09, 14:05 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #47 στις: 23/04/09, 15:04 »
Οκ ναι..Απλα εγω μιλαω για καλλιτεχνικη φωτογραφια.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #48 στις: 04/05/09, 23:45 »
Ετσι επειδη εμεινε αρκετο καιρο ξεχασμενο το θεμα ειπα να το ξαναζωντανεψω με λιγες ακομα φωτογραφιες μου.






Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #49 στις: 05/05/09, 01:12 »
η φωτογραφία του ανθρώπου με τα δύο σκυλάκια ήταν όλα τα λεφτά....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/03, 17:23
από iwnathan
182 Απαντήσεις
60944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 01:48
από dhmhtrhs_xm
4027 Απαντήσεις
1073305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/18, 17:47
από kith_anna
5 Απαντήσεις
4238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 21:31
από ship_me_out!!!
0 Απαντήσεις
3182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
10 Απαντήσεις
3800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:36
από Joevaicci
163 Απαντήσεις
49589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
23 Απαντήσεις
5852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 13:35
από Αnthia
87 Απαντήσεις
26811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:08
από saved