Αποστολέας Θέμα: One Thousand Words  (Αναγνώστηκε 4047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
One Thousand Words
« στις: 20/11/13, 21:12 »
Καινούριο κομμάτι.
Περιμένω απόψεις...

One Thousand Words


Υ.Γ.: Πάντα έτσι πετσοκόβει το youtube;;;  ???
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #1 στις: 20/11/13, 21:30 »
Ωραία σύνθεση και ενορχήστρωση, και η χροιά της φωνής σου(?) μ'αρέσει.

Η ποιότητα του ήχου είναι κακή, βλέπω στο youtube ότι το βίντεο έχει ανέβει στα 144pixel μόνο (με ανάλογη έκπτωση και στον ήχο). Πλέον αυτού, τα ντραμς ακούγονται πολύ ψεύτικα λόγω των μη αρκετά ρεαλιστικών δειγμάτων/samples.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #2 στις: 20/11/13, 21:50 »
Ωραία σύνθεση και ενορχήστρωση, και η χροιά της φωνής σου(?) μ'αρέσει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Χαίρομαι που σου άρεσε. Το ερωτηματικό με προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια (προς τι;)...

Η ποιότητα του ήχου είναι κακή, βλέπω στο youtube ότι το βίντεο έχει ανέβει στα 144pixel μόνο (με ανάλογη έκπτωση και στον ήχο). Πλέον αυτού, τα ντραμς ακούγονται πολύ ψεύτικα λόγω των μη αρκετά ρεαλιστικών δειγμάτων/samples.

Δηλαδή εγώ έκανα κάποιου είδους πατάτα, ε;
Όπως και να χει, το παραθέτω και από εδώ σε καλύτερη ποιότητα...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #3 στις: 21/11/13, 10:23 »
Το (?) στο "σου" είναι γιατί δεν ξέρω αν όντως η φωνή είναι δικιά σου. Επίσης δεν ξέρουμε ποια/πόσα από τα όργανα παίζεις, καλό θα ήταν να υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #4 στις: 21/11/13, 12:24 »
Το (?) στο "σου" είναι γιατί δεν ξέρω αν όντως η φωνή είναι δικιά σου. Επίσης δεν ξέρουμε ποια/πόσα από τα όργανα παίζεις, καλό θα ήταν να υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες.

Σωστά!
Δικιά μου είναι η φωνή.Λόγω έλλειψης εξοπλισμού, τα όργανα είναι όλα vst.
Αυτά...
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #5 στις: 21/11/13, 12:43 »
αν και αρκετά μοντέρνο για τα γούστα μου το άκουσα ευχάριστα. :)
όντως η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #6 στις: 21/11/13, 12:53 »
αν και αρκετά μοντέρνο για τα γούστα μου το άκουσα ευχάριστα. :)
όντως η ποιότητα δεν είναι και η καλύτερη.

Να σου πω την αλήθεια και για τα δικά μου γούστα είναι πολύ μοντέρνο... Μάλλον μου βγαίνουν έτσι λόγω ευκολίας...(;)
Χαίρομαι πάντως που σου άρεσε.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #7 στις: 01/12/13, 11:01 »
Αν και ουτε το youtube, ουτε ομως και το wma ( ως συμπιεση ) ειναι ο,τι καλυτερο, νομιζω πως τουλαχιστον με το τελευταιο παιρνουμε μια καλη ιδεα για το κομματι!!  ;)

Συνθετικα το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο! Και παρολο που τα οργανα ειναι vsti's, παιρνουμε μια ιδεα για το πως φανταστηκες την παραγωγη! Μ'αρεσει παρα πολυ που στο refrain "φορτωνεις" το κομματι και στα couplet τα "αδειαζεις", καθως και η φωνη που "κολλαει" στο υφος!

Σαν παραγωγη εχω να παρατηρησω τα εξης:
 
- Η clean guitar που παιζεις, ενω στα refrain "δενει" συχνοτικα με τα υπολοιπα οργανα, στην αρχη ακουγεται καπως "εντονα" και "ξυνει".

- Το midi programming των drums θελει καλυτερο ελεγχο στις δυναμικες των πιατινιων και του hihat.  Πολλες φορες ακουγονται πιο "μπροστα" απο το υπολοιπο drum kit, δινοντας την εντυπωση πως στη μιξη ειναι πιο μπροστα, ενω ειναι θεμα δυναμικης του sample.

- Τo wma εχει "πεθανει" ως συμπιεση. Καλυτερα mp3 στα 160+kbps, παρα wma.


Δειχνει παντως πως εχει "πεσει" δουλεια. Συγχαρητηρια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #8 στις: 01/12/13, 12:35 »
Καλημέρες,
Γενικά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (ειδικά σε θέματα Παραγωγής, επιλογής ήχου (δειγμάτων) και συμπίεσης ...)
Θα σταθώ όμως στο εξής σημείο :
Οι στίχοι μάλλον θέλουν δουλειά, κυρίως σε θέματα πρωτοτυπίας ; ... έμπνευσης να την πω ; Μου ακούστηκαν χιλιοειπωμένοι -σαν λέξεις- και αδύνατοι σαν νοήματα ... πχ. αυτό το :  "Ι will kill myself again" ... μάλλον δεν δουλεύει σωστά ... κάθε πότε τον σκοτώνεις δηλαδή ;  :-\ σ΄αυτόν/ήν που απευθύνεσαι μάλλον τον/την μπερδεύεις ... (εμένα σαν ακροατή σίγουρα ...)

Kατά τ΄άλλα μια χαρά ήταν το άκουσμα ...  ;)

/Πέτροc  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #9 στις: 02/12/13, 14:11 »
Αν και ουτε το youtube, ουτε ομως και το wma ( ως συμπιεση ) ειναι ο,τι καλυτερο, νομιζω πως τουλαχιστον με το τελευταιο παιρνουμε μια καλη ιδεα για το κομματι!!  ;)

Συνθετικα το κομματι ειναι παρα πολυ ωραιο! Και παρολο που τα οργανα ειναι vsti's, παιρνουμε μια ιδεα για το πως φανταστηκες την παραγωγη! Μ'αρεσει παρα πολυ που στο refrain "φορτωνεις" το κομματι και στα couplet τα "αδειαζεις", καθως και η φωνη που "κολλαει" στο υφος!

Σαν παραγωγη εχω να παρατηρησω τα εξης:
 
- Η clean guitar που παιζεις, ενω στα refrain "δενει" συχνοτικα με τα υπολοιπα οργανα, στην αρχη ακουγεται καπως "εντονα" και "ξυνει".

- Το midi programming των drums θελει καλυτερο ελεγχο στις δυναμικες των πιατινιων και του hihat.  Πολλες φορες ακουγονται πιο "μπροστα" απο το υπολοιπο drum kit, δινοντας την εντυπωση πως στη μιξη ειναι πιο μπροστα, ενω ειναι θεμα δυναμικης του sample.

- Τo wma εχει "πεθανει" ως συμπιεση. Καλυτερα mp3 στα 160+kbps, παρα wma.


Δειχνει παντως πως εχει "πεσει" δουλεια. Συγχαρητηρια!

Και να φανταστείς ότι το έχω βγάλει και σε mp3 192 kbps αλλά προτίμησα wma  :-\ ... Θα το έχω υπόψη μου την επόμενη φορά.
Για τα τύμπανα κι εμένα με χάλασε αυτό που λες. Προσπάθησα να κάνω κάποιες αλλαγές αλλα δεν μου βγήκε και το άφησα...
Όσο για την κιθάρα εμένα δεν μου δίνει αυτή την εντύπωση. Πάντως καταλαβαίνω για τι μιλάς. :)

Καλημέρες,
Γενικά θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες (ειδικά σε θέματα Παραγωγής, επιλογής ήχου (δειγμάτων) και συμπίεσης ...)
Θα σταθώ όμως στο εξής σημείο :
Οι στίχοι μάλλον θέλουν δουλειά, κυρίως σε θέματα πρωτοτυπίας ; ... έμπνευσης να την πω ; Μου ακούστηκαν χιλιοειπωμένοι -σαν λέξεις- και αδύνατοι σαν νοήματα ... πχ. αυτό το :  "Ι will kill myself again" ... μάλλον δεν δουλεύει σωστά ... κάθε πότε τον σκοτώνεις δηλαδή ;  :-\ σ΄αυτόν/ήν που απευθύνεσαι μάλλον τον/την μπερδεύεις ... (εμένα σαν ακροατή σίγουρα ...)

Kατά τ΄άλλα μια χαρά ήταν το άκουσμα ...  ;)

/Πέτροc  8)

Σαφώς ο συγκεκριμένος στίχος είναι αλληγορικός και ελαφρώς ειρωνικός. Δεν τρέχει τίποτα. Θα "σκοτώσω" τον εαυτό μου ξανά όπως έχω κάνει στο παρελθόν για σένα. Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω εισαγωγικά στο τραγούδι... ::) Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι σίγουρα δεν είναι και οι πιο ψαγμένοι στίχοι. Ούτε οι πιο πρωτότυποι. :)

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τον χρόνο σας, τις παρατηρήσεις και τα καλά σας λόγια! :)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος CosmosKGr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολλές οι ερωτήσεις μου!
    • Προφίλ
    • Το 1ο μου ιστολόγιο!
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #10 στις: 02/12/13, 17:13 »
Εγώ σίγουρα δεν είμαι «ειδικός» ώστε και να τοποθετηθώ με τον σωστότερο τρόπο, θα προσπαθήσω ωστόσο εδώ, καθαρά σαν ακροατής, να εκφράσω αυτά που έλαβα από αυτό που άκουσα.
 
Θα ξεκινήσω με το να πω ότι συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τα όσα είπαν οι προηγούμενοι σχολιαστές! Μου έκανε εντύπωση μάλιστα γιατί, διαβάζοντάς τα στη σειρά μετά την ακρόαση, ήταν σα να είχαν προλάβει να μου τα «κλέψουν» απ’ το μυαλό μου λίγο πριν τα εκφράσω κι εγώ  :) , με τα δικά μου φτωχότερα λόγια σαφώς.
Θα πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι πραγματικά μου άρεσε η όλη προσπάθεια και ειδικά που έχει γίνει εξολοκλήρου από ένα άτομο, από εσένα. Παράλληλα μου αρέσει ο «σεμνός» τρόπος που αντιμετωπίζεις τις διάφορες συμβουλές. Αυτό για εμένα δείχνει πολύ καλή ποιότητα βάσης ανθρώπου πράμα πολύ σημαντικό για ό,τι κι αν κάνεις στην πορεία σου.

Και για να μη νομίσεις ότι βάλθηκα να «χαϊδεύω αυτιά», θα συμπληρώσω και κάποια πραματάκια που, σαν συγκεκριμένος όπως είπα ακροατής, έκρινα:
1. Θεωρώ πως, για το χρονικό μέγεθος του κομματιού και σε συνδυασμό με το γενικότερο ύφος του, θα το συμπλήρωνε πολύ αρμονικά λίγο μεγαλύτερος χώρος σε κατάλληλο σολάρισμα κιθάρας. Ίσως όχι απαραίτητα μόνο κιθάρας αλλά εμένα αυτό μου προκύπτει αμεσότερα. Όχι βέβαια ότι είναι και απαραίτητο. Εδώ πια παίζει και το θέμα της όποιας προσωπικής άποψης στην έκφραση.
2. Ελπίζω, αυτό που θα πω, να είναι απλώς αποτέλεσμα κακής μεταφοράς του ήχου και όχι άποψη – επιλογή. Μιλάω για το πόσο πίσω ακούγονται τα φωνητικά σου. Μα όμως υπερβολικά πίσω! Τα έψαχνα, ηχητικά, σχεδόν αγωνιωδώς και, να φανταστείς, σε άκουγα με ακουστικά, ok, ψείρες μεν αλλά ακουστικά. Και το λέω αυτό γιατί ακόμα κι έτσι ήταν διακριτή η ευχάριστη χρειά της φωνής σου για αυτό το είδος τραγουδιού και ήταν πολύ κρίμα να χάνεται κάπου στο τούνελ.

Αυτά μόνο!
Σου εύχομαι τα καλύτερα!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/13, 17:18 από CosmosKGr »
"So, so you think you can tell, Heaven from Hell..."

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: One Thousand Words
« Απάντηση #11 στις: 02/12/13, 17:38 »
Εγώ σίγουρα δεν είμαι «ειδικός» ώστε και να τοποθετηθώ με τον σωστότερο τρόπο, θα προσπαθήσω ωστόσο εδώ, καθαρά σαν ακροατής, να εκφράσω αυτά που έλαβα από αυτό που άκουσα.
 
Θα ξεκινήσω με το να πω ότι συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με τα όσα είπαν οι προηγούμενοι σχολιαστές! Μου έκανε εντύπωση μάλιστα γιατί, διαβάζοντάς τα στη σειρά μετά την ακρόαση, ήταν σα να είχαν προλάβει να μου τα «κλέψουν» απ’ το μυαλό μου λίγο πριν τα εκφράσω κι εγώ  :) , με τα δικά μου φτωχότερα λόγια σαφώς.
Θα πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι πραγματικά μου άρεσε η όλη προσπάθεια και ειδικά που έχει γίνει εξολοκλήρου από ένα άτομο, από εσένα. Παράλληλα μου αρέσει ο «σεμνός» τρόπος που αντιμετωπίζεις τις διάφορες συμβουλές. Αυτό για εμένα δείχνει πολύ καλή ποιότητα βάσης ανθρώπου πράμα πολύ σημαντικό για ό,τι κι αν κάνεις στην πορεία σου.

Και για να μη νομίσεις ότι βάλθηκα να «χαϊδεύω αυτιά», θα συμπληρώσω και κάποια πραματάκια που, σαν συγκεκριμένος όπως είπα ακροατής, έκρινα:
1. Θεωρώ πως, για το χρονικό μέγεθος του κομματιού και σε συνδυασμό με το γενικότερο ύφος του, θα το συμπλήρωνε πολύ αρμονικά λίγο μεγαλύτερος χώρος σε κατάλληλο σολάρισμα κιθάρας. Ίσως όχι απαραίτητα μόνο κιθάρας αλλά εμένα αυτό μου προκύπτει αμεσότερα. Όχι βέβαια ότι είναι και απαραίτητο. Εδώ πια παίζει και το θέμα της όποιας προσωπικής άποψης στην έκφραση.
2. Ελπίζω, αυτό που θα πω, να είναι απλώς αποτέλεσμα κακής μεταφοράς του ήχου και όχι άποψη – επιλογή. Μιλάω για το πόσο πίσω ακούγονται τα φωνητικά σου. Μα όμως υπερβολικά πίσω! Τα έψαχνα, ηχητικά, σχεδόν αγωνιωδώς και, να φανταστείς, σε άκουγα με ακουστικά, ok, ψείρες μεν αλλά ακουστικά. Και το λέω αυτό γιατί ακόμα κι έτσι ήταν διακριτή η ευχάριστη χρειά της φωνής σου για αυτό το είδος τραγουδιού και ήταν πολύ κρίμα να χάνεται κάπου στο τούνελ.

Αυτά μόνο!
Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια, αλλά κυρίως για τον χρόνο που διέθεσες για να ακούσεις, αλλά και να γράψεις έναν τόσο λεπτομερή και προσεγμένο σχολιασμό.

1. Η αλήθεια είναι ότι αφού το ολοκλήρωσα το κομμάτι, σε τυχαίες στιγμές της μέρας, το τραγουδούσα από μέσα μου και όταν έφτανα στο τέλος, του ρεφραίν, αυτόματα "έφτιαχνα" νοητά ένα σόλο κιθάρας. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω στρωθεί να γράψω, όμως μπορεί να γίνει στο μέλλον. Πάντως και στα δικά μου αυτιά λείπει ένα σόλο από το τραγούδι... :)

2. Γενικά "φοβάμαι" να έχω την φωνή μου πολύ δυνατά στα κομμάτια μου. Εχω την εντύπωση ότι βγαίνει άσχημο αποτέλεσμα και τείνω να την χαμηλώνω αρκετά. Από την άλλη εμένα δεν μου φαίνεται να είναι τόσο πίσω όσο λες. Έχει όμως να κάνει και με την δικιά μου έξοδο ήχου (τα ηχεία μου εννοώ φυσικά).

Και πάλι σε ευχαριστώ για όλα! :)

Edit: Και καλωσήλθες στο kithara! :D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/13, 17:42 από happydreamer »
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 20:58
από chriskar
13 Απαντήσεις
4233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 21:19
από Stinky
7 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/10, 17:52
από drosatos
6 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/10, 19:30
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
1864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 18:31
από Martzivanos Kostas