Αποστολέας Θέμα: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου  (Αναγνώστηκε 3228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Καλησπερα.Οπως οι ποιο πολλοι απο εμας ετσι κι εγω μελεταω και παιζω(μπασο) μεσα στο δωματιο μου.Το δωματιο εχει βιβλιοθηκη,ντουλαπα,γραφειακι κτλ.Επισης εχει ξυλινο πατωμα.Το θεμα ειναι πως οτι και να κανω δεν μπορω να βγαλω εναν αξιολογο ηχο απο τον ενισχυτη μου.Αν τον παω μισο μετρο απο τον τοιχο τριζουν μεχρι και τα πιατα στην κουζινα,μαζι με τις ντουλαπες.Αν τον φερω ποιο κοντα στο κεντρο του δωματιου ο ηχος ειναι ενα χαλι και μισο.Στην γωνια παλι τριζουν τα παντα.Εχω αρχισει και νιωθω περιεργα διοτι ενω εχω εναν αρκετα αξιολογο μηχανημα της GK με 12 ιντσες ηχειο που δεν ηταν και φθηνο, δεν μπορω να παιξω πανω απο το 2-3(flat ρυθμισεις).Ενταση που την ειχα ανετα, και με τον marshall 30 βαττ που ειχα πριν και με σαφως λιγοτερα χρηματα.Υπαρχει καποια πατεντα-συμβουλη ωστε να μειωσω τα μπουμαρισματα? να βαλω μοκετα κατω απο τον ενισχυτη? να βαλω κανα μαξιλαρι στον τοιχο?να γεμισω αυγοθηκες το δωματιο?να τον δωσω να παρω αλλον?Μονο σε μεγαλο ανοιχτο χωρο τα πραγματα ειναι μια χαρα αλλα δυστηχως τετοιο χωρο δεν εχω.Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #1 στις: 16/02/12, 12:29 »
δοκίμασε να τον τοποθετήσεις στη μέγιστη απόσταση από σένα στο δωμάτιο (αντιδιαμετρικές γωνίες πχ)
ίσως δεν προλαβαίνει να "ανοίξει" ο ήχος απ'το 12άρι και γι'αυτό σου φαίνεται χάλια....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #2 στις: 16/02/12, 15:33 »
Εκτός απο το ότι
 
Μονο σε μεγαλο ανοιχτο χωρο τα πραγματα ειναι μια χαρα


Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν πρέπει να έχεις κανένα παράπονο καθώς ένας τέτοιος ενισχυτής για τέτοια χρήση προορίζεται  ;) 


Παίξε με τα EQ , χαμήλωσε λίγο της χαμηλές συχνότητες να μη συντονίζει το σύμπαν και θα στρώσουν τα πράγματα .




καλώς ήρθες  :) 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #3 στις: 16/02/12, 15:46 »
δοκίμασε να τον τοποθετήσεις στη μέγιστη απόσταση από σένα στο δωμάτιο (αντιδιαμετρικές γωνίες πχ)
ίσως δεν προλαβαίνει να "ανοίξει" ο ήχος απ'το 12άρι και γι'αυτό σου φαίνεται χάλια....
Το εχω κανει αυτο.Λογω μεγεθους του δωματιου η μεγιστη αποσταση ειναι γυρω στα 2 μετρα το πολυ.Μετα θα πρεπει να βγω στην βεραντα.Μου την εχει δωσει διοτι εδωσα πολλα για τον ενισχυτη και μπορω να παιξω με ενταση οπουδηποτε αλλου εκτος απο το δωματιο μου!!Πραγμα τραγικο διοτι ενω σε μεγαλυτερο χωρο ακουγεται φοβερα στο δωματιο μου που αναγκαστηκα πρεπει να παιζω ο ηχος ειναι ολιγον χαλια.Μηπως τελικα ειναι υπερβολη 12ιντες ηχειο για μικρο χωρο?Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #4 στις: 16/02/12, 16:48 »
για ενα μικρο δωμάτιο η μόνη φτηνή λύση είναι η διαμεσολάβιση μεταξύ ενισχυσης και ηχείου ενα low cut φιλτρο οπου κατω απο τα 70 Hz να κόβει,αλλα ετσι χανεις την μαγεία.


ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο να μην παιζει σωστα ο ενισχυτής σε μικρό χώρο.Επιφέρει μεγάλες πιέσεις στον χώρο , οπου λογω κυβισμού δεν μπορει να αναπτυχθει και να αναπαραχθει σωστά η κάθε συχνότητα που εκπέμπει το ηχείο.  Οσο μπορείς μακρια απο γωνίες και τοίχο ΑΛΛΑ αν τον βάλεις κέντρο ακριβώς θα εχεις οτι χειρότερο καθώς ακυρώνονται περισσότερες συχνότητες.




με λαικα λόγια, βάζεις τη φεράρι να την τρέξεις στο γκαραζ? ή φτιάχτηκε για την πίστα ίσως?
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #5 στις: 16/02/12, 16:51 »
ούτε εγώ προσπαθώ να φτιάξω ήχο στο σπίτι μιας και ο ήχος που τελικά θα χρησιμοποιήσεις θα είναι με "ανοιγμένο" τον ενισχυτή και θα διαφέρει πάρα πολύ από αυτόν που κατασκεύασες σε χαμηλές εντάσεις...

οπότε, πρότασή μου, μελέτα με ότι να ναι ήχο σε χαμηλές εντάσεις και προσπάθησε να τον χαρείς σε studio και live

Αποσυνδεδεμένος foulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: προβλημα τοποθετισης ενισχυτη μπασου
« Απάντηση #6 στις: 17/02/12, 13:02 »
ούτε εγώ προσπαθώ να φτιάξω ήχο στο σπίτι μιας και ο ήχος που τελικά θα χρησιμοποιήσεις θα είναι με "ανοιγμένο" τον ενισχυτή και θα διαφέρει πάρα πολύ από αυτόν που κατασκεύασες σε χαμηλές εντάσεις...

οπότε, πρότασή μου, μελέτα με ότι να ναι ήχο σε χαμηλές εντάσεις και προσπάθησε να τον χαρείς σε studio και live
Το πιασα το θεμα.Χαμηλωνω low high mid δεν τον βαζω γωνια και κεντρο και για να τον χαρω τον παω στο σαλονι που ειναι μεγαλος χωρος.Σας ευχαριστω ολους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
16 Απαντήσεις
6028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
4 Απαντήσεις
2575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/10, 01:27
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
4349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 10:57
από sotto
3 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:32
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
5 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:33
από adr1anos
4 Απαντήσεις
27095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/14, 15:06
από Archangel
14 Απαντήσεις
13616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/18, 00:56
από Aris Zet
9 Απαντήσεις
8268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 14:25
από saved